İncelemeler

OnePlus 12 İncelemesi

OnePlus öylece ortadan kaybolacak türden bir şirket değil ve ısrarı, diğerlerinin altını çizen çok etkileyici bir amiral gemisi telefon olan OnePlus 12 ile nihayet meyvesini vermiş olabilir. Bu telefon 800 $’dan başlıyor, ancak takas teşvikleri onu 100 $ veya daha fazla düşürebilir; bu, 1.000 $ civarında veya üzerinde seyreden rakiplerle karşılaştırıldığında bir pazarlık gibi geliyor.

Bu telefon, fiziksel açıdan önceki OnePlus 11‘e çok benziyor ancak kamera dizisi nedeniyle işlevsel olarak şirketin Açık katlanabilir telefonuna daha fazla bağlı. Parçalar doğru şekilde bir araya gelmeye başladığında markanın neler yapabileceğini sunma konusunda harikalar yaratan bir kombinasyon.

OnePlus 12: Tasarım ve Yapım Kalitesi

OnePlus ile ilgili bir şey, nasıl bakışları çevireceğini veya kaşlarını nasıl kaldıracağını bilmesidir. OnePlus 12’yi arkadaşlara ve tanıdıklara göstermek bir kez daha hayranlık uyandırdı ve markanın kim olduğu, telefonun maliyeti ve neler yapabileceği gibi çeşitli sorular uyandırdı. 12’yi güzel bir telefon olarak değerlendirmenin abartılı olduğunu düşünmüyorum, ancak ekranın kavisli kenarları olmadan da bunu yapabilirdim. Artık OnePlus’ın bunu Samsung’un S24 Ultra’da yaptığı gibi düzleştirmesinin zamanı geldi , çünkü bu yalnızca fotoğraf çekmenin ergonomisine yardımcı oluyor.

OnePlus 12 İncelemesi

Ayrıca parlak ışıkta kristalleşme etkisi yaratan arka kısımdaki mat kaplamayı da çok tercih ettim. Şirket, Flowy Emerald varyantındaki tasarımı (diğeri İpeksi Siyah) Yeni Zelanda’nın Güney Alpleri’ndeki Dart Nehri’ne dayandırdı. OnePlus 11’in parlak arka yüzeyi de güzeldi ancak bu kaplama, özellikle parmak izleri açısından önemli olan yönlerden bir gelişme. Arka kamera modülü bu sefer daha büyük ve arka paneldeki şemanın geri kalanıyla daha kusursuz bir şekilde uyum sağlıyor.

OnePlus 12 front

Uyarlanabilir 120Hz yenileme hızına sahip 6,8 inç QHD+ (3,168 x 1,440) AMOLED ekran da 4,500 nit en yüksek parlaklıkta derecelendirilmiştir, ancak bu son özellik biraz yanıltıcıdır. En yüksek parlaklık, ekranda belirli içerikleri görüntülerken ortaya çıkar ve isteğe bağlı olarak ekranın tamamını kaplaması gerekmez, bu nedenle tüm ekranın ne kadar parlak olacağını tam olarak ölçmek zordur. Daha iyi Gorilla Glass Victus 2 koruması da dahil olmak üzere kesinlikle önceki OnePlus 11’den daha parlaktır. IP koruması da bu telefon için bir tahmin oyunu değil çünkü resmi bir IP65 derecesi taşıyor. Bu, iyi bir korumaya sahip olduğu ancak diğerleri kadar suya dayanıklı olmadığı anlamına gelir.

Performans artışı, Snapdragon 8 Gen 3 işlemcinin yanı sıra yepyeni buhar odalı soğutma sistemi ve geliştirilmiş GPU sayesinde bu telefonu kullanışlı bir mobil oyun cihazı haline getiriyor. Şirket, telefonlarının güvenilir içerik düzenleme platformlarını düşünmekten çekinmedi ve burada odak noktası olmaya devam ediyor. Yapılandırmalar 12 GB RAM ve 256 GB depolama alanıyla başlar ve 16 GB/512 GB varyantına da gitme seçeneği bulunur. Sınırlı kullanılabilirliğe sahip 1 TB’lik bir sürüm de mevcuttur.

Şirket ayrıca bu telefonda kablosuz şarjı desteklemek için aklını başına topladı ve hala saçma kablolu şarj hızları da sunuyor. Testlerimde Kuzey Amerika’daki 120V yüke göre sadece 32 dakikada %0’dan %100’e çıktım. %0’dan %50’ye yalnızca 13 dakika sürdü. OnePlus’ın kendi AirVOOC kablosuz şarj standını edinin ve cihazı 60 dakika içinde kablosuz olarak tamamen şarj edebilirsiniz.

OnePlus 12: Kamera Özellikleri

OnePlus 12, f/1.6 diyafram açıklığına sahip 50 megapiksellik Sony LYT-808 Tip 1/1.4 görüntü sensörüne (Açıkta 48 megapikseldi) kadar, esasen Açık ile aynı arka kamera kurulumunu çalıştırıyor. Piksel gruplama, Yüksek Çözünürlük modunda çekim yapmadığınız sürece 12,5 megapiksel görüntüler (23 mm eşdeğeri) üretmek için her zaman uygulanır. Yine de OnePlus, RAW’da tam çözünürlükte çekim yapmanıza izin vermiyor, bu nedenle bu durumda da ikili takası kabul etmeniz gerekiyor.

OnePlus 12 zoom low light
Düşük ışıkta çekildi

64 megapiksel OmniVision OVB64 telefoto, yalnızca 3x optik yakınlaştırma (70 mm eşdeğeri) nedeniyle değil, aynı zamanda OnePlus ve Hasselblad’ın onu daha iyi hale getirmek için açıkça çalışması nedeniyle belki de serinin parlayan yıldızıdır. Aşağıda anlatacağım Aksiyon modu da dahil olmak üzere, kamera menüsündeki çoğu modda kullanabileceğiniz bir periskop tasarımına sahiptir.

OnePlus 12 3x zoom RAW Lightroom edit
3x optik zoom ile RAW formatında çekildi.

48 megapiksel ultra geniş (14 mm eşdeğeri) için OnePlus, Sony’nin OnePlus 11’e kadar uzanan IMX581 görüntü sensörüne sadık kalarak onu gerçekten tanıdık tutmayı seçti. Hala aynı 114 derecelik görüş alanını ve f/2,2’yi elde ediyorsunuz. diyafram açıklığı olduğundan buradaki tek değişiklik yerleşik yazılımın çektiğiniz görüntüleri nasıl işlediğinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda, bir nesneye gerçekten yaklaştığınızda, ekranda beliren bir simgeyle gösterilen makro modunun devreye girebileceği yerdir.

F/2,4 diyafram açıklığına sahip 32 megapiksel ön kamera, sabit odaklı ve elektronik görüntü sabitleme özelliğine sahip bir Sony IMX615 görüntü sensörü kullanıyor.

OnePlus 12 Master mode new controls

Renk üretiminin her yerinde Hasselblad’ın parmak izleri var ve OnePlus 12’nin önceki modele göre biraz daha sıcak çekim yaptığını tespit ettim. Çoğu modda bulunan Hasselblad filtrelerinin dışında, Hasselblad markalı olarak seçilebilecek özel özellikler yoktur. Buradaki fikir, ne yakaladığınıza bakılmaksızın, esas olarak Açık’ta görülen çıktıyı değiştirerek benzer bir muamele görmenizdir.

OnePlus 12: Görüntü Kalitesi

Ana geniş lens ile OnePlus, istediğiniz varsayılan geniş açılı odak uzaklığını seçmenize olanak tanır. Varsayılan olarak 23 mm’dir (1x), ancak aynı zamanda 28 mm (1,2x) ve 35 mm (1,5x) de vardır; bunların her ikisi de sensör içidir, böylece dijital yakınlaştırma veya yazılım hilesi size yüklenmez. Bu uzunluklara, ekran 1,2x veya 1,5x gösterdiğinde farkedeceğiniz hafif bir yakınlaştırma hareketiyle ulaşmak mümkündür; bu, daha önce Open’da tanıtılan ve Sony’nin LYTA sensörünün çok yönlülüğünü gösteren hoş bir dokunuş.

Genel olarak OnePlus 12, kenarlardaki belirsiz ayrıntılar gibi bazı dezavantajlara rağmen daha parlak bir kamera deneyimi sunuyor. Burada sergilenen daha sıcak tonlar yerine daha nötr tonları tercih ederdim, ancak en azından bunların post prodüksiyonda düzeltilmesi oldukça kolaydır.

Ana Kamera

Ana kameranın özelliği, ona uyguladığınız şey kadar iyi olmasıdır. Örneğin, bu telefondan çıkan favorilerimden biri, üst menüde pozlama ile Google Lens arasında bulunan Eylem modudur. Mod, varsayılan odak uzaklıklarını anında değiştirmenize izin vermez, ancak telefoto ve ultra geniş lenslerle çekim yapmanıza da olanak tanır. Aynı zamanda seri çekim yapmanıza da olanak tanır; bu, minimum eforla doğru aksiyon çekimini dondurmak için çok önemlidir. Optik görüntü sabitleme de bunun için harika, ancak benim tek yakınmam, OnePlus’ın Master (eski adıyla Pro) modunda Aksiyon modu sunmamasıdır.

OnePlus 12 burst shooting jpeg 1
Seri çekim moduyla yakalandı.

Benim bu konudaki düşüncem kısmen kameranın önceki modellere göre daha iyi bir ritim yakalamasının bir sonucudur. Bu telefonla fotoğraf çekmek keyifliydi çünkü biraz deneme yapmanın kapısını aralıyor. Sonuçların iyi göründüğünü gördüğünüzde, bu yalnızca OnePlus 12’nin bunu başarabileceğine dair güveni artırır.

Hasselblad, kelimenin tam anlamıyla tonu belirlediği için övgüyü hak ediyor. Renkler, gün ışığında veya düşük ışıkta keskin ayrıntılarla harika görünür. Hiç şüphe yok ki, piksel gözetlemeyi yakınlaştırın ve algoritmalar dağınık pikselleri ortaya çıkarır, ancak çoğu ekranda görüntülere bakıldığında neredeyse hiç fark edilmezler. Aydınlatma en iyi durumda olsa da, Yüksek Çözünürlük modu kullanıldığında sonuçlar daha iyi olur.

Telefoto

Daha fazlasını elde etmek için telefoto lensi mümkün olan her yere ittim ve bazı şeyleri deneyebileceğim durumlarda olduğum için şanslıydım. Aksiyon modu bu lensle iyi çalışıyor ve Samsung ve Apple da dahil olmak üzere rakiplerin açıkçası mücadele ettiği şekillerde aksiyonu donduruyor. Google’ın Eylem modu, daha yavaş bir deklanşör hızı kullanması bakımından farklıdır, oysa bu, daha hızlı bir (yüksek ISO ile) kullanır. Örnek olarak NHL süperstarı Connor McDavid’in fotoğrafı 1/2000 saniyede ve 2500 ISO’da çekildi. Pikselleri yakından görmek için derinlemesine incelemenin daha fazla gürültü ortaya çıkarması şaşırtıcı değil.

OnePlus 12 3x zoom Action mode cropped

Düşük ışık koşullarında aksiyon çekimleri zordur ancak nesneye doğru miktarda ışık uygulandığında sonuçlar yine de beklenenden daha iyi olabilir. Bu merceğin güzelliği, çok yönlü hissettirmesidir; yani mesele sadece bir konuya yaklaşmak değil, aynı zamanda mümkün olan en iyi görüntüyü elde etmek için çerçeveleme ve kompozisyona düşünce koymaktır. Ana lensi ve sunduklarını ne kadar sevsem de yeni şeyler denemek için telefotoya geri dönmeye devam ediyorum.

OnePlus 12 photo 6x zoom
6x yakınlaştırma

OnePlus, 6x sensör içi yakınlaştırma ile hibrit yakınlaştırmanın iyi bir seçenek olduğunu öne sürüyor – ki öyle – ancak 10x’in ötesinde, sonuçlar 120x yakınlaştırmanın getirdiği korkunç sonuçlara doğru giderek daha da kötüleşiyor.

Ultra geniş

Bu lens hakkında söylenecek fazla bir şey yok çünkü yazılım tabanlı iyileştirmeler dışında temelde son iki OnePlus amiral gemisiyle aynı. Kenar detayı hâlâ sorun ama en azından makro kamera unutulacak bir eklenti gibi durmuyor.

RAW ve Yüksek Çözünürlük

OnePlus 12‘nin neden RAW’da tam çözünürlükte çekim yapmadığını anlayamıyorum. Yeni adı verilen Master modu, standart deklanşör hızı, ISO, pozlama, odak ve beyaz dengesi seçeneklerinin yanı sıra odak zirvesi, histogram ve aralıklı çekimle tamamlanan mükemmel bir araç setidir. Doygunluğu, kontrastı, keskinleştirmeyi ve vinyeti ayarlayarak görüntüyü oluşturmak için daha fazlasını da yapabilirsiniz. Görmek hoş olan yerleşik bir dengeleyici bile var.

OnePlus 12 photo jpeg

İlginç bir şekilde, 12 bit RAW Plus kaldırıldı ve iki çıkış seçeneği olarak yalnızca JPEG ve 10 bit RAW kaldı; bunların her ikisinin de piksel gruplu 12,5 megapiksel görüntüler olduğu ortaya çıktı. Tam çözünürlüğe ulaşmak için JPEG’leri Yüksek Çözünürlük modunda kabul etmeniz gerekir; bu, Samsung, Google ve Xiaomi gibi diğer markaların zaten bunu yaptığı durumlarda kabul edilmesi daha zor bir dengedir. OnePlus’ın nihayet kamera arayüzünde Hi-Res’e kendi modunu vermesi hoşuma gitti, ancak bu da biraz fazla basit.

OnePlus 12 concert RAW Lightroom edit
RAW’da çekildi

Doğru yapıldığında, Master veya Hi-Res’ten oldukça muhteşem görüntüler elde edebilirsiniz. Her ikisiyle de seri çekim yapamazsınız; görüntüler zaten tam çözünürlüklü olmayacaksa, bu, Ana mod için bir gözden kaçırma gibi geliyor. Bir yazılım güncellemesi bunu kolayca düzeltebilir ve OnePlus’ın bunu en kısa zamanda yapmasını umuyoruz.

Video Özellikleri

Bu inceleme durağan fotoğraflara odaklanıyor ancak OnePlus’ın video için de benzer bir yol izlediğini söyleyebilirim. Videoyu saniyede 24 kare (fps) hızında 8K, 30 veya 60 fps hızında 4K, 1080p ve 720p olarak kaydedebilirsiniz. Hala hiçbir yerde ağır çekim klipler yakalamak için 120 fps’lik bir seçim bulunmuyor, bu nedenle bunun yerine Ağır Çekim video moduna gitmeniz gerekiyor. Görüntülemek için doğru donanıma sahip olduğunuz sürece, Dolby Vision ile 10 bit HDR video kaydetme ve bunları ProXDR kullanarak oynatma seçeneği vardır. Hasselblad’ın filtreleri, HDR’yi seçtiğinizde yapışmamaları ve Ağır Çekim ve Çift Görünümlü Video modları için geçerli olmamaları dışında video klipler için de mevcuttur.

Öne Çıkmak İstiyorum

OnePlus, Kuzey Amerika’daki yerleşik Apple-Samsung-Google pazarını aşmak ve ona karşı öne çıkmak için elinden geleni yapmaya çalışıyor ve OnePlus 12, diğerlerine göre pazarlık gibi görünen mükemmel bir telefon olarak daha fazla ilerleme kaydedecek mallara sahip. maliyeti. Şirketin takas teklifinin, her koşulda herhangi bir telefonu minimum 100 $ indirim garantisiyle kabul ettiğini göz ardı etmek zor. Takas değerleri, telefon veya markadan bağımsız olarak, mobil alanda duyulmamış bir şekilde 700 $’a kadar çıkıyor. Bunu doğrudan OnePlus aracılığıyla yapmanız gerekir, ancak yine de bu iyi bir teklif.

OnePlus 12 capture snapshot

Doğru telefon ve indirimle, diğer markaların orta sınıf modellerinden daha ucuza OnePlus 12’yi alabilirsiniz. Ayrıca, 12, ABD ve Kanada’daki tüm büyük operatörlerle ve onların 5G ağlarıyla çalıştığı için operatörden bağımsızdır. Tek sorun, OnePlus’ın dört yıllık Android güncellemesi artı beş yıllık güvenlik güncellemesi vaat ederken, Samsung ve Google’ın şu anda her ikisi için de yedi yıllık taahhütleri var.

OnePlus 12’de bulunan yapay zeka düzenleme özelliklerinin eksikliğinden bahsetmiyorum bile. Şirket, açık olmayan nedenlerle diğerlerinin benimsediği eğilimi neredeyse tamamen görmezden geliyor. Gelecekteki güncellemelerde gelebilirler mi? Acaba gelecekler mi? OnePlus söylemiyor.

Alternatifler Var mı?

OnePlus 11 ne kadar iyi olsa da 12, özellikle ana ve telefoto kameralarda belirgin bir gelişme. Şu anda mevcut olan en iyi kameraya sahip katlanabilir bir cihaz istiyorsanız, OnePlus Open şu anda en iyi seçeneğinizdir. Vivo X100 Pro, telefoto yeteneği söz konusu olduğunda OnePlus’tan (ve Samsung’dan) daha üstün olabilir ve hala sektördeki en derin kamera araç setlerinden birini sunuyor. Xiaomi 13 Ultra , kameralı cep telefonlarının bir başka canavarıdır; halefi Ultra 14 halihazırda Çin’de piyasaya sürülmüştür ve Şubat ayında dünya çapında piyasaya sürülecektir.

Samsung Galaxy S24 Ultra, en büyük değişikliklerin yazılımda ve Galaxy AI düzenleme özelliklerinde gelmesiyle önceki modele göre oldukça yinelemeli olduğunu kanıtlıyor, ancak bunlar uzun vadede size pahalıya mal olabilir. Google Pixel 8 Pro, sonunda manuel kontrolleri ve tam çözünürlüklü RAW yakalamayı da ekleyerek herhangi bir eldeki en iyi telefon kameralarından biri olarak öne çıkıyor .

Satın Almalı Mısınız?

Evet, çünkü başka hiçbir marka takas ve indirim konusunda bu kadar cömert olmadığında OnePlus bunu her zamankinden daha kolay hale getiriyor. Farklı bir şey arıyorsanız muhtemelen OnePlus 12’deki tüm yazılım ve donanım performans paketinden etkileneceksiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.