Fotoğraf Projeleri

Barry Lewis: Gulag

Barry Lewis: Gulag
Bir mahkum çorba yiyor, solda. Gulag’dan kaçış yok, değil mi?

Gulaglar, Sovyetler Birliği’nde milyonlarca insanın hayatına mal olan baskıcı bir zorunlu çalışma kampları sistemiydi.

Fotoğrafçı Barry Lewis, SSCB’nin daha açık bir tutumu benimsediği glasnost döneminde 1991 yılında Sibirya’ya geldi.

Lewis’e kuzeybatı Sibirya’daki Gulaglara nadir bir göz atmasına izin verildi ve kırılmış ama sonuçta hayatta kalma şansına sahip olan insanları yakaladı. Unutulmaz fotoğrafları yeni bir kitapta toplandı .

Yasak şiirlerden oluşan bir kitaba sahip olmak gibi önemsiz bir şey yüzünden bazen hapsedilen mahkumların elleriyle inşa edilen yapıları ele geçirdi.

18 R7A7249b
Magadan şehrinde toplu konut.
02BLA 10041131 1
Eski bir hapishane hücresinde eski kayıtlarını tutan eski bir siyasi mahkum.

Basit bir kabahat, pek çoğunun hayatta kalamadığı, ağır çalışma hayatıyla sonuçlanacaktır.

Lewis, Geo Magazine tarafından Sovyet döneminin son günlerinde Gulagları ziyaret etmek üzere görevlendirildi. Gulag sistemi, onu siyasi baskı aracı olarak kullanan ve çoğu zaman insanları yargılamadan oraya gönderen Joseph Stalin tarafından savunuldu.

67 R7A7296
Butugychag Islah Çalışma Kampı.
R7A7325b
Bir Gulag gözetleme kulesi.
35 R7A7158 1
Maden kasabası Ust-Omchug, Sovyet esir kamplarının merkezi.

1930’dan 1953’e kadar tahminen 18 milyon insanın Gulag’a gönderildiği ve yaklaşık iki milyonunun bu tutuklulukların doğrudan sonucu olarak öldüğü bildiriliyor.

Stalin’in 1953’te ölmesinin ardından, 1960’ta kesin olarak sona erdirilecek şekilde Gulag sistemini ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atıldı.

“1980’lerin ortasında, Sovyetler Birliği’nin son Lideri Mihail Gorbaçov’un siyasi ve ekonomik yeniden yapılanma (perestroyka) çabası ve reformları olmasaydı, 1991’de Sibirya Gulag’ına seyahat etmek imkansız olurdu. Lewis yeni kitabında yeni bir şeffaflık ve açıklık (glasnost) dönemi çağrısı yapıyor” diye yazıyor.

“Reformların Sovyet geçmişinin bazı dehşetlerini ve verimsizliklerini ortaya çıkarması nedeniyle bu beş yıl, eski imparatorluk için yeni bir gelecek için güçlü bir umutla doluydu.”

24 R7A7182
Galina Ivan Levinson, Sovyet Gulaglarının eski bir siyasi mahkumu.
38 R7A7170b
Ust’-Omchug’da Jüpiter motosikletleri ve sepetleriyle takılan genç adamlar.

Lewis, Sovyetler Birliği’nin tamamen çökmesinden ve yeni kitabının Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesinden önce, 1991 Sibirya gezisine ait eski fotoğraf arşivini yeniden incelemeye “zorlandığını” hissetmeden önce, kısa süreli açıklıktan faydalandığı için şanslı olduğunu söylüyor.

“Ukrayna’nın işgalinden bu yana Stalin, Rus Hükümeti tarafından tamamen yeniden adlandırıldı; bu milliyetçiliğin yükselişiyle yakından bağlantılıydı. Her türlü muhalif ses acımasızca bastırılıyor ve siyasi hapsedilme, eski Gulag’ın rahatsız edici yankılarını beraberinde getiriyor” diyor.

Barry Lewis’in yazdığı Gulag: Stalin’in Sibirya Esir Kamplarının Karanlığına Yolculuk şu anda Fistful of Books’tan ön siparişe açıldı ve Mart ayında gönderime başlayacak.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.