Haberler

Fotoğraf Düzenleyici Darkroom 9. Yaşını Yeni Özelliklerle Kutluyor

Mac, iPad ve iPhone fotoğraf ve video düzenleme uygulaması Darkroom bu hafta dokuzuncu yaş gününü kutluyor ve geliştiricileri bu olayı kutlamak için yeni özellikler sunuyor.

“Dokuz yıl önce Darkroom’u başlattık. Darkroom, hareket halindeyken fotoğraflarını düzenlemek için Darkroom’u kullanan yüz binlerce fotoğrafçıya minnettarız” diyor. “Neredeyse on yıldır bizimle birlikte olanlara ve işimizi destekleyen herkese teşekkür ederiz. Her ay milyonlarca yüklemeyi, paylaşılan fotoğrafı ve yüklü ön ayarı görmek ilham verici. ”

2015 yılında iPhone’da piyasaya sürülen Darkroom, 2018’de iPad’e de ulaştı, 2020’de Apple Tasarım Ödülü’nü kazandı ve 2021’de yerel olarak Mac’te piyasaya sürüldü. Yıllar geçtikçe uygulama birçok yükseltme aldı ve şu anda 6.7 sürümünde.

Darkroom 9. Yaşını Yeni Özelliklerle Kutluyor
Darkroom dokuz yaşına giriyor

İyileştirmeler arasında 2015’te ön ayarlar ve yeni bir renk aracı, 2017’de RAW ve toplu düzenleme, 2022’de maskeler ve geçen yıl Leica FOTOS entegrasyonu ve diğer birçok değişiklik ve yeni işlevsellik yer alıyordu.

İki hafta önce Darkroom, iPad versiyonunu temel alarak Apple Vision Pro’ya geçti. Şirket, “Darkroom’un oda ölçeğinde çalıştığını görmek harika” diyor ve Vision Pro sürümünün gelişme görmeye devam edeceğine söz veriyor.

darkroom devices image 1

Arka planda, Karanlık Oda ekibi sıfırdan oluşturulmuş yepyeni bir işleme motoru üzerinde hararetli bir şekilde çalışıyor. Bu, ekibin bunu üçüncü kez yapması ve son yeni oluşturma motorunun 2020’de piyasaya sürülmesi. En son motor üzerindeki çalışmalar bir yıldan fazla süredir devam ediyor ve ekip yakın zamanda önemli bir dönüm noktasına ulaştı: tamamen işlevsel bir uygulama getirmek yeni işleme teknolojisi üzerine inşa edilerek hayata geçirildi.

Ekip şu anda yeni motorunu ana Karanlık Oda uygulamasına yeniden entegre etmeye çalışıyor. Motor çeşitli sorunları giderir ve gelişmiş performans ve görüntü kalitesi vaat eder. Ayrıca daha hızlı güncellemelere olanak tanır ve yepyeni özellikleri destekler.

darkroom screenshot 1 1

Yeni motorun kullanıcılara ulaşması için zaman çizelgesi kesin olarak belirlenmemiş olsa da, Preset Sync biçiminde başka bir iyileştirme çok yakında gelecek. Bu, cihazlar arasında mevcut İşaretle ve Reddet senkronizasyonuna katılacak ve ileride çok talep edilen bir düzenleme senkronizasyon özelliğinin önünü açacaktır.

Yakında gelecek bir diğer özellik ise Fırçalı Maskeler. Geliştirilmiş fotoğraf rötuşunu mümkün kılacak, ancak mevcut işleme motorunu zorluyor, bu nedenle piyasaya sürülmesinin yeni motor kullanıma hazır olana kadar beklemesi gerekecek.

darkroom screenshot 2 1

“Yeni özellikler sunmaya ve sizinle iletişim halinde kalmaya kararlıyız. Planlarımıza ilişkin düşüncelerinize ve geri bildirimlerinize değer veriyoruz. Şirket, 2024’ü birlikte Karanlık Oda’da büyüme ve yaratıcılık yılı haline getirelim” diyor.

Darkroom, Mac, iPad ve iPhone’da ücretsiz olarak kullanılabilir. Darkroom+ aylık 4,99 ABD dolarıdır ve uygulamanın tüm düzenleme özelliklerinin kilidini açar.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.