Haberler

Annie Leibovitz’in IKEA ‘Evde’ Fotoğraf Serisine İlk Bakış

Annie Leibovitz'in IKEA 'Evde' Fotoğraf Serisine İlk Bakış

Geçen yıl IKEA, Annie Leibovitz‘i “yerli sanatçı” olarak işe aldı ve ona, medyanın evdeki yaşamın gerçekliğini nasıl sunduğunu görsel olarak daha iyi temsil etme görevini verdi. Ön tanıtım olarak iki fotoğraf yayınlandı ve serinin tamamı 29 Şubat’ta Fransa’da tanıtılacak.

Leibovitz 2023’ü Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya, Hindistan, İsveç ve İngiltere’ye seyahat ederek insanları evlerinde fotoğraflamak ve “gerçek” bir ev hayatının nasıl göründüğünü göstermek için tasarlanacak 25 portreden oluşan bir seri oluşturmak için geçirdi. Dünya. IKEA onu bu projeyle görevlendirdi çünkü insanların %48’inin, evdeki hayatlarının gerçekliğinin medyada görülenler tarafından özgün bir şekilde temsil edildiğini düşünmediğini söylüyor (kendi 2022 Ev Raporuna göre).

Leibovitz geçen yıl “Ev benim işimde her zaman önemli olmuştur” dedi. “Başladığımdan beri insanları evlerinde fotoğraflıyorum. Bir kişinin kim olduğunu anlamanın bir yolu. Genç fotoğrafçılara tavsiyem ailelerinin fotoğraflarını çekmeleri. Başlamanın en iyi yollarından biri bu.”

Bir yıl süren emeğinin meyveleri, 29 Şubat’tan 3 Mart’a kadar Paris’te 28 Rue de Lappe’yi kapsayacak bir sergide sergilenecek. IKEA+ adı verilen etkinlik, Paris Moda Haftası sırasında gerçekleşiyor ve şirket, Leibovitz’in çalışmalarının sergilenmesinin yanı sıra, “dünyaca ünlü sanatçıları müzik, sanat, tasarım ve ev yaşamında yerel öncülerle” birleştireceğini söylüyor.

25 fotoğraf sergisinin tamamı öncesinde IKEA, Leibovitz’in iki fotoğrafını paylaştı: biri Japonya’dan (üstte), diğeri Almanya’dan (altta).

20230411 23B IK GER MARIA ARRECHEA SH01 S 064 CC sRGB

IKEA+’da ayrıca şirketin geçen Kasım ayında duyurduğu IKEA mentorluk programı sırasında Annie Leibovitz’in gözetiminde eğitim alan altı “gelecek vaat eden fotoğrafçının” çalışmaları da sergilenecek.

Annie Marka Agnostiktir

SanalSergi, bu hikayeyi hazırlarken, IKEA’dan gönderdiği fotoğraflarda tüm EXIF ​​verilerinin hâlâ sağlam olduğunu fark etti ve Leibovitz’in, bu görüntülerin yaratılmasında fotoğraf normlarından ve işinin beklentilerinden koptuğunu gördü. Başlangıç ​​olarak Leibovitz’in prime lens kullanması biliniyor ancak bu iki fotoğraf için yakınlaştırmayı tercih etti. Ancak bunun da ötesinde, her fotoğraf için yalnızca farklı kameralar kullanmakla kalmadı, tamamen farklı sensör formatları ve üreticileri de kullandı.

Japonya’daki fotoğrafı Fujifilm GFX 100 II kullanılarak GF32-64mm f/4 R LM WR ile 41,8 mm’de çekildi. Buna karşılık, Almanya’daki fotoğrafı 16-35mm f/2.8 GM (orijinal, geçen yıl açıklanan yenisi değil) ile Sony Alpha 1 ile 30mm’de çekildi.

EXIF verileri ayrıca her iki fotoğrafın da Kasım ayında çekildiğini gösteriyor: 5 Kasım’da Japonya’daydı ve yalnızca dört gün sonra 9 Kasım’da Almanya’daydı.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.