Haberler

Ikea, Annie Leibovitz ile Sanatçının Mentorluğu için 6 Fotoğrafçıyı Seçti

Ikea, ünlü fotoğrafçı Annie Leibovitz ve Ikea kreatif direktörü Marcus Engman liderliğindeki misafir sanatçı mentorluk programına seçilen altı genç fotoğrafçıyı duyurdu.

Dünyanın dört bir yanından gelen altı katılımcı arasında ABD’den Ka’Vozia Glynn, Fransa’dan Zélie Hallosserie, Nijerya’dan Praise Hassan, Romanya’dan Toma Hurduc, Ukrayna’dan Elena Kalinichenko ve Hollanda’dan Trâm Nguyen Quang yer alıyor.

İsveçli mobilya firmasından yapılan bir açıklamada, “Görevleri, Annie’nin Ikea için üzerinde çalıştığı görevin aynısı olan, yıllık Ikea Evde Yaşam Raporu’ndaki bilgileri kamera mercekleri aracılığıyla yorumlamak olacak” deniyor. “Mentilerin çalışmaları, 2024’ün başlarında işbirliğinin doruk noktasında Annie’ninkilerle birlikte gösterilecek.”

Ikea, Annie Leibovitz ile Sanatçının Rezidans Mentorluğu için Altı Fotoğrafçıyı Seçti

Rezidans programındaki sanatçı tek bir göreve odaklanıyor: Şirketin, dünyanın dört bir yanında insanların nasıl yaşadığına ilişkin yıllık çalışması olan yıllık Ikea Evde Yaşam Raporu’ndan elde edilen bilgileri kameralarını kullanarak yorumlamak. Bu, akıl hocası Leibovitz’in de halihazırda yaptığı şeyin aynısıdır.

Başlangıçta programın yalnızca Leibovitz’de öğrenim gören beş fotoğrafçıyı içermesi planlanmıştı, ancak Ikea’nın web sitesine göre fotoğrafçı ve Engman, adayların kalitesinin o kadar yüksek olduğunu düşündüler ki başka bir yer daha eklendi.

ABD’li Glynn, Arizona Eyalet Üniversitesi’nde sanat eğitimi alıyor ve renklerden, dinamik ışıktan, Siyah sinemasından ve Siyah deneyiminden ilham alıyor. Fransa’dan Hallosserie, fotoğrafçılığa üç yıl önce başladıklarını ancak çalışmalarını biyolojiden fotoğraf ve videografiye değiştirmeden önce başlangıçta bir bilim insanı olmayı planladıklarını açıkladı. Nijeryalı Hassan, çok disiplinli bir sanatçı olarak fotoğraf, şiir, müzik ve grafik tasarım üzerine çalışıyor. Romanyalı Hurduc, sinematografi diplomasına sahip ve foto muhabiri olarak çalışmayı umuyor. Ukraynalı Kaliniçenko, 2022’de savaş çıktıktan sonra hayatlarının nasıl yerle bir olduğunu kaydetti. Artık ülkelerinde gönüllü olarak vakit geçiriyorlar. Hollandalı Nguyen Quang, araştırmayı analog fotoğrafçılıkla birleştirmeyi umut eden bilişsel sinirbilim öğrencisidir.

Annie Leibovitz

Katılımcı mentilere çalışmaları için ödeme yapılacak ve her biri 2024’ün başlarında Leibovitz’in portresinin yanında gösterilecek birer portre içerecek. Ikea’ya göre mentorluk, rehberlik sunacak olan Leibovitz ile grup oturumlarını içerecek. Ikea’ya göre Leibovitz ve Engman, grubu Haziran 2023’te “çeşitli kriterlere (örn. evdeki hayata bakış açısı; kişisel hikaye; özlemler; gönderilen fotoğraflar) dayanarak” yapılan açık çağrıdan seçti.

Ikea, bir açıklamada programın, şirketin Evde Yaşam Raporu’ndaki bir istatistikten ilham aldığını açıkladı: “Dünya çapında insanların yüzde 48’i, evdeki yaşamlarının medyada düzenli olarak temsil edildiğini düşünmüyor.”

Ikea, “Birlikte, genç yeteneklerin, gerçek insanların günümüzde nasıl yaşadıkları ve evde yaşamanın hepimiz için ne anlama geldiği konusunda bize neler gösterebileceğini görmek istiyoruz” diye ekliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.