Haberler

Eski Fotoğraflar En Son Renklendirme Teknikleriyle Hayat Buldu

100 yıl önce çekilen fotoğraflar yabancı bir ülke gibi görünebilir ama o fotoğraflardaki insanlar dünyayı siyah beyaz olarak deneyimlememişlerdi.

Dijital sanatçı ve fotoğraf restoratörü Stuart Humphryes, son projesinde 20. yüzyılın başlarında çekilen görüntüleri restore etmek için en son renk teknolojisini kullandı.

Hayatın Renkleri Humphryes tarafından izleyicilerini geçmişle buluşturmak için yaratıldı. İnanılmaz renklendirme çalışmasında izleyicinin bu fotoğraflardaki insanlarla bir yakınlık ve daha derin bir duygusal rezonans geliştirmesini istiyor.

Her görüntünün çizikleri ve tozu temizlemesi, hasarları onarması ve ışık seviyelerini düzeltmesi ortalama birkaç saat sürer. Humphryes ayrıca ayrıntıları geliştirmek ve keskinleştirmek için en son yapay zeka (AI) teknolojisini kullanıyor.

Eski Fotoğraflar En Son Renklendirme Teknikleriyle Hayat Buldu
Fransız empresyonist Claude Monet, Fransa’nın Giverny kentindeki evinin önünde, 1921, fotoğrafçı bilinmiyor.
p
Hollanda’nın Edam kenti yakınlarındaki küçük Volendam limanından balıkçı kadın ve adam, St.phane Passet, 29 Ağustos 1929.
p.169
Fransa’nın İkinci Aisne Muharebesi sırasında Bucy-le-Long’daki harabelerde konuşlanan makineli tüfekçiler, fotoğrafı Fernand Cuville, 1917.

Humphryes, Lippmann plakaları, Paget plakaları ve Autochromes üzerinde çekilenler gibi erken dönem renkli fotoğrafları topladı. İnsanların geçmişe dair varsayımlarına meydan okumak amacıyla, bu eski renkli fotoğrafların soluk tonlarını aldı ve onlara keskin, canlı bir kalite kazandırmak için onlara taze bir soluk verdi.

Humphryes, The Colors of Life’ın okuyucularının “geçmişi yepyeni bir şekilde görmelerini, tarihin zenginleştiğini ve yaşamın gerçek renklerinin yeniden canlandığını görmelerini” istiyor.

p.22 The first Paris Air Show held at the Grand Palais France photographed by L.on Gimpel
Fransa’nın Grand Palais kentinde düzenlenen ilk Paris Hava Gösterisi, L.on Gimpel tarafından fotoğraflandı, 30 Eylül 1909.
p.8 Portrait of his wife stitching an American flag by Mr. Benjamin F. Russell
Bay Benjamin F. Russell’ın, karısının Amerikan bayrağını diken portresi, 1910
p.154 Modern dance performers Ruth St. Denis and Ted Shawn in Land of the Best photographed by Franklin Price Knott
Modern dans sanatçıları Ruth St. Denis ve Ted Shawn, Land of the Best’te, fotoğrafı Franklin Price Knott, 1916.
P38 391
Ressam Armand Guillaumin, ünlü eseri Bathers at Crozant, Fransa’yı resmediyor, fotoğrafı Antonin Personnaz, 1907.
p182
Belçika’nın Batı Flandre kentinde gerçekleşen Langemarck Muharebesi’nden sağ kurtulan iki Fransız denizci, 1917’de Paul Castelnau tarafından Dunkirk’te fotoğraflandı.
TheColorsofLife gestalten2023 Cover

Humphryes daha önce TV renklendiricisiydi ve çalışmalarının büyük beğeni topladığı BBC dizisi Doctor Who’da çalışıyordu.

Hayatın Renkleri 17 Ekim’de uluslararası olarak satışa çıkıyor ve Gestalten tarafından satılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.