Haberler

Henri Cartier-Bresson’ın “Life’s Work” Fotoğraf Kitabı Şimdi 11. Baskısında

Henri Cartier-Bresson’un kariyer retrospektif fotoğraf kitabının yeni bir baskısı, büyük fotoğrafçının ölümünden yirmi yıl sonra Fransa’da yayınlandı.

Henri Cartier Bresson: Photographe , “yüzyılın gözü” olarak adlandırılan adamın çektiği 155 fotoğraftan oluşan bir setin 11. baskısı.

Fransız yayınevi Delpire, Cartier-Bresson’un çalışmalarına talep olmaya devam ettiğini ve bu nedenle bu yeni baskıyı oluşturduklarını söylüyor.

Delpire’den Catherine Philippot, “Cartier-Bresson büyülemeye devam ediyor çünkü tarihi rekorların en önemli fotoğrafçılarından biri” diyor.

Henri Cartier-Bresson'ın "Life's Work" Fotoğraf Kitabı Şimdi 11. Baskısında
027 543 Noir Blanc

Kitapta, kamerayı gözünün bir uzantısı olarak gören bir adamın çektiği inanılmaz fotoğraflar yer alıyor. İçinde, izleyici onun Decisive Moment felsefesini görebilir. İster Meksika’da bir tablo taşıyan küçük bir çocuk olsun, ister Madrid’deki kalabalık bir meydanın alışılmadık bir perspektifi olsun, Cartier-Bresson sıradan olanı ilgi çekici hale getirmenin bir yolunu buldu.

117 543 Noir Blanc
052 543 Noir Blanc

Yayıncı Delpire & Co’nun direktörü Emmanuelle Kouchner, The Guardian’a editörlerin yeni baskıdaki görüntülerin çoğaltılmasını iyileştirmek için Henri Cartier-Bresson Vakfı ile birlikte çalıştığını söyledi.

“Bunun, orijinal olarak Cartier-Bresson ile kendi görsel seçimiyle oluşturulmuş bir kitap olduğunu hatırlamak önemlidir. Sonunda çizim ve resim yapmaya başladı, ancak bunlar onun hatırlanmasını istediği fotoğraflardı” diyor.

Fotoğrafın Reddi

Kouchner’in de ima ettiği gibi, Cartier-Bresson son yıllarında fotoğrafçılığı reddetti. Kuruluşuna yardım ettiği Magnum Fotoğraf Ajansı’ndan istifa etti.

Ölümünden bir yıl önce 2003’te verdiği bir röportajda , “Herkes bana fotoğrafçılık hakkında soru soruyor ama ben bir fotoğrafçı olarak kariyerime inanmıyorum” dedi .

“Fotoğraf, deklanşöre basmak ve parmağınızı doğru anda aşağı çekmekle ilgilidir. Önemli olan çizim yapmak. Fotoğraf artık beni ilgilendirmiyor.”

038 543 Noir Blanc

Cartier-Bresson’un acımasız sözleri, ticari markası Leica 35mm telemetreyi boya fırçaları lehine terk ettikten sonra geldi.

Bir fotoğrafçı olarak Avrupa, Amerika, Hindistan, Japonya, Meksika, Çin ve Sovyetler Birliği’ni dolaştığını gören olağanüstü bir kariyere sahipti.

1952 tarihli The Decisive Moment adlı makalesi, fotoğraf felsefesini özetlemekte ve aynı zamanda foto muhabirliğinin vaftiz babası olarak ününü pekiştirmektedir.

Henri Cartier Bresson: Photographe Fransızca yayınlanıyor ve maliyeti 65 € (66 $).


Resim kredisi: Tüm fotoğraflar Henri Cartier-Bresson’a aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.