Haberler

Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı

2018’de Türk foto muhabiri Uygar Önder Şimşek , kimliğini korumak için prestijli Sony World Photo Awards’a takma adla girdiğini söylüyor. Çalışmaları kısa listeye alındı, ancak Ödüller yanlışlıkla gerçek adını medyaya göndererek onu anavatanından kaçmaya zorladı. Şu anda sürgünde yaşıyor.

Editörün notu : Sony, Ödüllerin yalnızca bir sponsorudur ve her ikisi de Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından idare edilen işleyişi veya yargılaması ile ilişkili değildir .

2018’den beri Almanya’da sürgünde yaşayan Şimşek, o sırada sinirliyken yaşadıklarından dolayı medyaya olan inancını kaybettiği için hikayesini anlatmak için herhangi bir kuruluşa ulaşmamaya karar verdiğini anlatıyor. Ancak Myanmar’daki bir foto muhabirinin isimsiz bir şekilde çalışmalarıyla ödül kazandığını gördükten sonra , medyanın bazı yönlerine olan inancı tazelendi ve öne çıkmaya karar verdi.

Kısacası Şimşek, belirli ülkelerde çalışan foto muhabirleri için anonimliğin önemini vurgulamak istiyor. Birçok yarışma, şirketler ve kuruluşlar ile fotoğrafçılar için pazarlama fırsatları olduğundan, basın mensuplarının işlerini güvenli bir şekilde yapmaya devam edebilmeleri için markaları belirli standartlarda tutmanın özellikle önemli olduğunu düşünüyor – çalışmanın özgürlük için gerekli olduğunu savunuyor. dünya çapında bilgi.

Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı
Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı

Neden bir takma isme ihtiyacı vardı

Cultural Survival‘a göre , Türkiye’de Kürt kültürünü bastırma çabaları yaygın, uzun süreli ve önemli olmuştur. Yaygın bir diktatörlük rejimi olarak kabul edilen Türk hükümeti, herhangi bir Kürt halkının başarılarını vurgulayan hikayeler anlatan gazetecilere ve fotoğrafçılara aktif olarak baskı yapıyor.

Şimşek’in Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne katıldığı “Rakka’yı Geri Almak” adlı fotoğraf serisi, Suriye Kürt YPG’sini (Halk Koruma Birlikleri olarak da bilinen Yekîneyên Parastina Gel), IŞİD’in başkenti Rakka’yı ele geçirirken resmediyordu. YPG, Türkiye’de terör örgütü olarak görülüyor.

Bu durumda, Kürt askerlerinin askeri bir girişimde başarılı olduğunu gösteren bir Türk fotoğrafçı, Türk hükümeti için bir politika ihlali olarak görülecektir. Yine de bir foto muhabiri olarak Şimşek, bu olayları olabildiğince çok kişiye göstermenin görevi olduğuna inanıyordu ve bunu yapmak için yarışmalar kullanmak alışılmadık bir yaklaşım değil.

9 800x533 1
Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı

Yarışmaya Girmek

Şimşek, 2018 yılında Sony Dünya Fotoğraf yarışmasına takma adla (açıklanmasını istemediği) girdi. Geçmişte kullandığı ve kimliğini korumak için bir süredir kullandığı bir isim. Daha sonra, normalde heyecan ve kutlama nedeni olan yarışmada kısa listeye alındığı kendisine bildirilecekti. Kimliğinin korunduğundan emin olmak için Şimşek, organizatörlere görüntülerin yalnızca takma adıyla yayınlanmasının çok önemli olduğunu e-postayla gönderdi.

Bu noktada Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri ve Şimşek anlaşıyorlar: Şimşek yarışmaya girdi ve kısa listeye kaldı. Ancak Ödüller ve Şimşek daha sonra olanları yeniden anlatırken ayrılır.

8 800x533 1
Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı

Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne göre yarışmaya gerçek adıyla katılan Şimşek, kısa listeye seçildiği söylendikten sonra görüntülerin sahte bir isme atfedilmesini istedi.

“Uygar Önder Şimşek ile ilgili olarak, tüm yazışmaları inceledikten ve ekiple konuştuktan sonra, 2018’de Sayın Şimşek’in yarışmaya gerçek adıyla girdiğini ve ancak kısa listeye alındığı bildirildikten sonra, kullanmamızı istediğini doğrulayabilirim. bir takma ad,” diyor bir Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri temsilcisi.

“Bu, daha önce yapmamız istenen bir şey olmasa da, isteğini yerine getirdik ve sistemimizin otomatik süreçlerini manuel olarak geçersiz kılmaya çalıştık. Bunun üzerinde manuel olarak çalışılmasına rağmen, orijinal girişindeki adı, o sırada kısa liste duyurusu için kullanıldı. O zamandan beri arka uç sistemlerimizi bir kişinin adında otomatik değişikliklere izin verecek şekilde güncelledik.”

7 800x533 1
Batı Rakka cephe hattı, Rakka, Suriye’de 25-7-17’de Al Karim mahallesinde yerde yıkılan bir evin sakininin fotoğrafı görülüyor.

Şimşek, olayların böyle olduğunu reddediyor ve aslında bir takma adla kaydolduğunu, ancak iletişim bilgilerinde gerçek e-posta ve kimliğini kullandığını ve bunun bir hata olduğunu kabul ettiğini söylüyor. Fotoğrafların meta verilerinde bile takma adının kullanıldığını söylüyor.

Yine de, Ödüllerin iddia ettiği şey doğru olsa bile, yarışma sonuçları açıklanmadan tam bir ay önce kendisiyle iletişime geçildiğini söylüyor. Bu süre boyunca, Ödül ekibiyle düzenli iletişim halinde olan Şimşek, kendisine kişisel olarak vereceği zarar nedeniyle fotoğrafları gerçek adıyla yayınlayamayacaklarını sürekli hatırlattı.

Bu e-postaların kopyalarını aldı ve bu iddiaları doğruladı.

6.2 800x533 1
Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı

Şimşek’e endişelenmemesi ve belirli evrakları doldurduğu sürece sorun olmayacağını ve Ödüllerin gerçek adını yayınlamayacağı söylendi.

Şimşek, “Bu formda isim için iki yer vardı, biri gerçek isim için, biri yayınladığınız isim için” diyor.

Ne yazık ki, her şey güvence altına alındığı gibi gitmedi ve Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, çok sayıda uluslararası medya kuruluşuna giden bir basın paketinin parçası olarak gerçek adını açıkladı. Gerçek adının bu fotoğraflarla ilişkilendirildiğinin kanıtı hala internette bulunabilir.

4 1 800x533 1
Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı

Serpinti

Şimşek, “Hemen kendilerine e-posta attım ve her şeyi mahvettiklerini ve her şeyi derhal kaldırmaları gerektiğini söyledim” diye hatırlıyor. “Önce kibar bir kadın beni aradı ve düzeltmek için bir şeyler yayınlamaları gerektiğine karar verdik.”

Ödüller , kazanan fotoğraflarla birlikte Şimşek’in adının halka açık bir redaksiyonunu hızla yayınladı.

Şimşek, bu serpinti ile Türk Milliyetçilerinin Twitter’da bölgesinde trend bir konu olduğunu söylediği #boycotsony hashtag’ini başlattıklarını söylüyor.

twito 609x800 1
Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı

Kabaca tercüme edilen yukarıdaki tweet şöyle diyor: “Boykot, Sony’den büyük skandal: ödül YPG’ye verildi! Sony tarafından her yıl 11. kez düzenlenen 2018 Dünya Fotoğraf Ödülleri yarışmasında bir teröristin cenazesi gösteriliyor, fotoğraf finale kaldı!”

Kısa bir süre sonra, Ödüllerin CEO’su – bu noktadan önce temasa geçmemiş olan Scott Gray – Şimşek’e “sahte isim” kullandığı için fotoğraflarını yarışmadan çıkarmak zorunda kalacaklarını bildirmek için Şimşek’e e-posta gönderdi. Bu, örgütün Şimşek’e takma ad kullanmanın yalnızca izin verilmeyeceğine, aynı zamanda saygı duyulacağına dair güvence vermek için gönderdiği önceki e-postaların aksine.

Sanal Sergi , bu hikayeyi doğrulayan e-postaların kopyalarını inceledi.

Biraz arka plan olarak, Şimşek’in adının Fotoğraf Ödülleri tarafından kamuoyuna açıklanmasından bir ay önce, 2015-2016 yılları arasında çektiği fotoğraflardan dolayı Türk yetkililer tarafından tutuklandı. Şimşek, bu dava sırasında üzerinde çalışmayı bıraktığını söyleyerek kendini savundu. 2016’da Kürt meselesiyle ilgili bir tartışmanın işe yaradığı ortaya çıktı.

Ancak adının Dünya Fotoğraf Ödülleri ile anılmasından sonra, birçok devlet yanlısı Türk medya kuruluşunun Şimşek’i hedef aldığını ve mahkeme atmosferinin bir anda değiştiğini söylüyor. Şimşek, Türk hükümetiyle zaten buz kestiğini söylüyor, ancak Dünya Fotoğraf ödüllerindeki gaf, hükümete onu “terör propagandası” suçlamalarına bağlamak için daha fazla neden verdi.

Şimşek, 2018 yılının Haziran ayı sonlarında yargılanarak terör suçlamalarından suçlu bulunarak iki buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Şimşek’in avukatları kararın üst mahkemelerce incelenmesine itiraz ederek kendisine zaman kazandırdı. Üst mahkemenin kararı kabul edeceğini bildiğini ve duruşmalar arasındaki üç aylık süreyi mahkeme tarafından kendisine verilen seyahat yasağını ihlal ederek ülke dışına çıkış yolu aramak için kullandığını söyledi.

2018 yılının Eylül ayının sonlarında kaçmayı başardı. Birkaç hafta sonra, karar – beklendiği gibi – üst mahkemeler tarafından onaylandı. Şimşek Türkiye’ye dönerse derhal tutuklanıp cezaevine gönderilecekti.

3 800x533 1
Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı

Sonrası

2021’de 2018’de olduğundan farklı bir iletişim personeli setine sahip olan Sony World Photography Awards, Şimşek ile etkileşiminden bulabildikleri kayıtlara dayanarak elinden gelenin en iyisini yaptığını savunuyor. Örgüt, Şimşek’in gerçek adının yayınlanmasına neden olan hatayı öğrenir öğrenmez, sorunu çözmek için onunla çok yakın çalışmaya başladığını söylüyor.

Bir temsilci SanalSergi’ye “Talebi üzerine [Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri] gerçek adını yarışmadan çekti ve İngilizce ve Türkçe açıklamalar yaptı” dedi . “Bu görüşmelerde, Sayın Şimşek, ilgili makamlarca zaten inceleme altında olduğu ve hakkında 2017 yılında soruşturma başlatıldığı için, isminin açıklanmaması durumunda güvenliğinin ve güvenliğinin tehlikeye atılacağını açıkça belirtti.”

Örgüt daha sonra yaptığı eylemleri savunur.

Temsilci, “Bu olaylar gelişmeye devam ettikçe, yarışmadaki konumunu korumanın yalnızca onu tehlikeye atmaya ve durumunu daha da kötüleştirmeye hizmet edeceği açıkça ortaya çıktı ve bu güvenlik konusundaki gerçek endişelerden dolayı görüntülerini geri çekme kararı alındı.”

Dünya Fotoğraf Ödülleri daha sonra Şimşek’in adının ve YPG ile çalışmasının yer aldığı 2016 tarihli bir hikayeye bağlantı sağladı ve bu, Şimşek’in geçmişte Kürt fotoğraflarıyla bağlantılı olarak gerçek adını kullandığını gösterme çabası gibi görünüyor.

Şimşek, geçmişte yaşanan olaylarla ilgili röportajlarda ve fotoğraflı manşetlerde gerçek adını kullandığını söylerken, 2016’daki askeri darbe girişiminden önce her şeyi değiştirdiğini söylüyor.

2 1 800x533 1
Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı

“2016’nın sonlarında Türkiye’de bir askeri darbe girişimi oldu ama aynı zamanda Kürt PKK ile Türk devleti arasındaki barış anlaşması da bozuldu” diye açıklıyor. “Böylece sahadaki gazeteciler için atmosfer değişti. Gün geçtikçe bazı meslektaşlarımız tutuklanıyor ve hepimiz kendimiz için endişeleniyorduk. Bazı arkadaşlar bazı konularda çalışmayı bıraktı, hatta bazıları bir süreliğine hapisteki gazeteci sayısı 150’ye çıkınca gazeteciliği bıraktı.

“Bu yüzden, tarihteki birçok gazeteci gibi, kişisel güvenliğim için Kürtçe gazetecilik çalışmalarımda mahlas kullanmaya karar verdim. Aynı zamanda gerçek adımla Türkiye’de reklam amaçlı fotoğraf ve videolar çekiyordum. Bu yüzden ‘iş’i ayırdım.”

Şimşek, 2017’den itibaren takma isim altında sadece birkaç proje yaptığını söylüyor. O yılın ilerleyen saatlerinde, Kürt YPG liderliğindeki Suriye demokratik güçlerinin IŞİD’in başkenti Rakka’yı ABD ve ABD’nin desteğiyle geri aldığı savaşını izlemek için Suriye’ye gitti. takma adını kullanmaya devam etti.

“Suriye’de dört ay boyunca bu takma adla Deutsche Presse-Agentur için düzenli olarak çalıştım ve Der Spiegel ve diğer bazı dergiler için ödevler yaptım ” diyor.

Şimşek, bu fotoğrafları gerçek adı altında yayınlamamış olsa bile, bir noktada devletin onu zaten suçlu bulmasının tamamen mümkün olduğunu kabul ediyor. Yine de, görüntülerin yayınlanmasının yalnızca Türk hükümetine kendisine karşı daha fazla tutunmasını, özellikle de “terör propagandasının kanıtını” verdiğini iddia ediyor.

Bundan gerçekten tek istediğinin bir özür olduğunu, hiç almadığı bir şey olduğunu söylüyor. Şimşek, bu özrü almak yerine, yaşananlardan dolayı kendini suçlu hissettiğini ve Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin hatasını örtbas etmek için elinden geleni yaptığına inandığını söylüyor.

1 1 800x533 1
Sony World Photo Awards Gerçek Adını Sızdırdı, Fotoğrafçıyı Sürgüne Zorladı

“Yanlış bilgiyi teşvik edemeyecekleri için hikayemi çıkarmak zorunda olduklarını söylediler” diye yineliyor, kuruluşla olan orijinal iletişiminin aksine. “Gazetecilik büyük bir şirketin halkla ilişkiler ve markalama alanına dönüştüğünde olan budur.”

Şimşek, sürgünden bu yana, ihtiyaçlarını ve devam eden projelerini karşılamaya yardımcı olan burs bursları şeklinde STK’lardan ve Alman devletinden çok sayıda maddi destek aldığını söylüyor. Şimşek, şu anda herhangi bir tehlikede olmadığını ve hayatı kolay olmasa da ileride onun için daha iyi bir hayat için umut olduğunu belirtmek istiyor.

Ancak, bu zamanı, foto muhabirlerinin yalnızca görüntülerini paylaşma değil, aynı zamanda gerektiğinde isimsiz kalma becerisine sahip olmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için ayırmak istiyor.

“Hikayem aynı zamanda serbest çalışanların başları belaya girdiklerinde yaşadıkları koşullar hakkında da çok şey anlatıyor” diyor. “Pek çok insan umursamıyor gibi görünüyor.”

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.