Mobil Fotoğrafçılık

OnePlus 12'deki Etkileyici Fotoğraf Teknolojisine Derin Bir Bakış

Bu haftanın başlarında OnePlus, en son amiral gemisi akıllı telefonu OnePlus 12’yi tamamen tanıttı. SanalSergi, telefonun fotoğraf özelliklerini derinlemesine inceleyecek tam bir inceleme üzerinde çalışmaya devam ederken, Hasselblad markalı kamera sistemine daha yakından bakmakta fayda var.

OnePlus’ın ilk katlanabilir telefonu OnePlus Open‘ın izinden giden 12, şaşırtıcı olmayan bir şekilde benzer donanımlara sahip. Ancak 12’nin tek levhalı tasarımı nedeniyle OnePlus mühendislerinin yeni cihazda çalışmak için biraz daha fazla alanı var.

OnePlus 12deki Fotograf Teknolojisi 001
OnePlus 12

Open, ana kamerası için özelleştirilmiş LYT-T808 çipini kullanan OnePlus’ın Sony Lytia LYT-800 serisi görüntü sensörü serisine ilk adımını attı. LYT-T808, piksel yığınlı teknoloji olarak da bilinen ve daha ince bir form faktöründe tam yuva kapasitesini (FWC) artıran iki katmanlı bir transistör pikseline sahiptir. Bu, özellikle düşük ışıkta görüntü kalitesini artırır.

“Bu devrim niteliğindeki kamera teknolojisi, ‘T’ sensörünün tam kuyu kapasitesini önemli ölçüde artırıyor. FWC, sensörün fotodiyotları tarafından ne kadar ışığın alındığını ve depolandığını gösteren sayısal bir ölçümdür. OnePlus’ın Kuzey Amerika CEO’su Robin Liu, geçen yıl yaptığı açıklamada , [LYT-808] Pixel Stacked Technology’ye sahip olmayan sensörlerle karşılaştırıldığında FWC’yi neredeyse iki katına çıkarıyor .

OnePlus 12deki Fotograf Teknolojisi 002

OnePlus 12 ise LYT-T808’i kullanmıyor, bunun yerine Sony ile OnePlus arasındaki işbirliğiyle geliştirilen LYT-808 standardını kullanıyor.

Artık Sony Semiconductor’ın 2023’te 50 megapiksel bölgesine getirdiği Lytia serisinde LYT-800 ailesi en büyük akıllı telefon sensörü değil . LYT-800, çapraz olarak 16,384 milimetre (Tip 1/0,98) ölçen LYT900 serisinin altında yer alır. LYT-800 ise Tip 1/1,43 sensördür, yani çapraz olarak 11,2 mm’dir. Her ikisi de istiflenmiştir, ancak LYT-800, tam kuyu kapasitesi olarak da bilinen doygunluk seviyesini iyileştirmek için iki katmanlı transistör piksel yapısını içeren ilk Lytia sensörüdür.

OnePlus 12deki Fotograf Teknolojisi 003

İlginç bir şekilde, OnePlus 12, OnePlus Open ile karşılaştırıldığında FWC’yi azalttı – 40.000e’ye karşı 24.600e. Bu azaltılmış FWC’nin, özellikle daha fazla FWC’nin dinamik aralık performansına yardımcı olabileceği zorlu aydınlatma koşullarında OnePlus 12’nin görüntü kalitesini etkileyip etkilemediğini görmek büyüleyici olacaktır.

Her halükarda LYT-808, OnePlus 11’in IMX890 görüntü sensöründen hala önemli bir adım önde. OnePlus, LYT-808’in IMX890’dan %50 daha fazla ışık emdiğini ve “düşük ışıklı veya arkadan aydınlatmalı ortamlarda olağanüstü performans sağladığını” söylüyor. IMX890 ayrıca daha küçük bir Tip 1/1,56 sensördür.

OnePlus 12deki Fotograf Teknolojisi 004

LYT-808, OnePlus 11‘deki 24mm f/1.8 lensten biraz farklı olan 23mm eşdeğer f/1.6 lensle eşleştirilmiştir.

OnePlus Open, OnePlus 12’deki birincil kameradan çok daha fazlasına ilham kaynağı oldu. OnePlus, birincil görüntüleyicinin yanındaki diğer iki arka kamerayla da önemli ilerlemeler kaydetti.

OnePlus 11’in dikkate değer bir eksikliği telefoto performansıdır. OnePlus, katlanabilir telefonuna yepyeni bir 3x telefoto kamera getirdi ve aynı 64 megapiksel kamera, OnePlus 12’de de yer alıyor. OnePlus 11, f/2 lensli 32 megapiksel IMX709 sensörü (Tip 1/2.74) içeriyor . OnePlus 12, 64MP f/2,6 OIS donanımlı 3x yakınlaştırma lensiyle bu durumu bir veya iki adım daha ileri taşıyor.

OnePlus 12deki Fotograf Teknolojisi 005

F/2 diyafram açıklığından f/2,6 diyafram açıklığına düşen ışık toplama kaybı, ilk bakışta bir düşüş gibi görünse de, 64 MP kamera, IMX709’dan %76 daha büyük olan bir OV64B sensörüdür; bu, telafi etmekten daha fazlasıdır. Lens parlaklığının kaybı için. Ayrıca, OnePlus 12’nin telefotosu 3x yakınlaştırma, 11 ise 2x yakınlaştırmaydı.

Aynı kamera, SanalSergi’nin incelemesinde “sağlam ve çok güvenilir” olarak tanımladığı OnePlus Open’da da bulunuyor. Önceki modelle karşılaştırıldığında 12’nin telefoto kamerası daha fazla yakınlaştırmaya, daha fazla megapiksele ve daha büyük bir sensöre sahip.

OnePlus 12deki Fotograf Teknolojisi 006

Üçüncü arka kamera olan ultra geniş kamera ise değişmedi. 115 derecelik görüş alanına sahip 48 megapiksel sensör içerir. Daha önce de iyiydi, şimdi de iyi olmalı. Selfie hayranları için OnePlus 12 megapikselleri ikiye katladı (16’dan 32 MP’ye).

Daha iyi donanım her zaman iyidir, ancak yazılım haklı olarak OnePlus için önemli bir odak noktasıdır. Son dört yıldır OnePlus, akıllı telefonlarında Hasselblad ile yakın işbirliği içinde çalışıyor ve bu ilişki her yıl daha fazla ve daha iyi getiri sağlıyor.

“Hasselblad ile ortaklık, OnePlus 9 Serisinin geliştirilmesi sırasında başladı. OnePlus her zaman birinci sınıf kullanıcı deneyimlerine öncelik vermiştir ve mobil cihazların tüm yönlerini önemli ölçüde iyileştirmeye çalışmaktadır. Liu, geçen Kasım ayında verdiği demeçte, son teknoloji donanımımız ve hesaplamalı fotoğrafçılığımız ve Hasselblad’ın geleneksel fotoğrafçılık konusundaki zengin estetik bilgisi ve uzmanlığıyla, mobil fotoğrafçılıkta bir sonraki büyük atılımı başlatmak için ortaklık kurduk .

Hasselblad, OnePlus 12 ile yükseltilmiş bir Portre Modu getirdi. Genellikle Portre Modu için tercih edilen kamera olan yeni 3x telefoto kameranın yanı sıra yeni telefon, mobil fotoğrafçıların XCD 30mm, 65mm ve 90V prime lensler de dahil olmak üzere ünlü Hasselblad lenslerinden bokeh ve parlama efektlerini gerçekçi bir şekilde yeniden oluşturmasına olanak tanıyor. Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemci sayesinde geliştirilmiş işlem gücü sunan OnePlus, odak içi ve odak dışı geçişler arasında daha yumuşak geçişler ve daha da doğal bokeh efektleri vaat ediyor.

OnePlus 12deki Fotograf Teknolojisi 007
OnePlus 12’nin Portre Modu, farklı Hasselblad orta format lenslerini taklit eder.

OnePlus Open’ın Portre Modu muhteşem ve OnePlus 12’den farklı bir şey beklemek için hiçbir neden yok. Bokeh efektleri çok doğal görünüyor ve ideal durumlarda görüntüler çok daha büyük bir “gerçek” kamerayla çekilmiş görüntülere benziyor.

OnePlus 12 aynı zamanda selefinin HDR teknolojisini de temel alıyor. OnePlus’ın açıkladığı gibi:

OnePlus 11’in büyük beğeni toplayan TurboRAW HDR algoritması, OnePlus 12 için önemli iyileştirmeler alıyor. Artık doğal ışıkların ve gölgelerin etkileşim efektlerini kopyalayarak nefes kesen fotoğraflar sunabiliyor.Mükemmel pozlanmış bir fotoğraf elde etmek için az pozlanmış, normal pozlanmış ve aşırı pozlanmış koşullarda çekilen birden fazla görüntüyü sentezleyen geleneksel HDR algoritmalarının aksine, OnePlus 12’deki En Son HDR Algoritması gördüklerini algılar.Bu bilgiyle donanmış olarak, ışıkların ve gölgelerin incelikli inceliklerini yakalar ve bunları fiziksel dünyanın yasalarına göre işler.İnsan yüzleri gibi konuları tanıyarak, onları dokulu, üç boyutlu görünümlerle işliyor ve sonuçta dokunsal bir kalite uyandıran görüntüler elde ediliyor.

Gerçek dünya deneyimi, OnePlus’ın tüm iddialı iddialarını teste tabi tutacak, ancak OnePlus Open’daki her şeyin nasıl performans gösterdiğine bağlı olarak, OnePlus 12 söz konusu olduğunda iyimser olmak için nedenler var. Açık, fotoğrafçılar da bu gelecek vaat eden fotoğraf teknolojisini artık çok daha uygun fiyata kanalize edebilecekler.

OnePlus 12deki Fotograf Teknolojisi 008

Harika fotoğraf teknolojisinin bu heyecanı karşılayıp karşılamadığını görmek için SanalSergi’nin OnePlus 12 incelemesi için bizi takip etmeye devam edin. Güvenli bir bahis gibi görünüyor.


Google, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’yu duyurdu

Google, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’yu duyurdu

Google’ın en yeni Pixel telefonları nihayet bu sabah düzenlenen bir etkinlikte tanıtıldı. Google Pixel 8 ve Pixel 8 Pro , daha hızlı çiplerle ve en önemlisi yükseltilmiş kameralarla ve yeni hesaplamalı fotoğrafçılık özellikleriyle donatılırken, 8 Pro önemli manuel kontroller kazanıyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.