İncelemeler

Leica Sofort 2 İncelemesi: Şipşak Kamerayı Geliştiriyor

Artık kalabalık olan şipşak kameralar arasında bile Leica Sofort 2, günümüzün şipşak kameralarının idealleştirilmiş versiyonunu temsil ederek öne çıkıyor.

389$’lık Leica Sofort 2, anında anında baskı almanın kolay memnuniyetini dijital bas-çek işleminin basitliğiyle birleştiriyor. Bu, Fujifilm’in Mini Evo ve Kodak Step Touch gibi modellerinin de katıldığı tek kamera modeli değil, ancak yine de piyasaya akın eden giriş seviyesi anlık kameralardan bir adım daha ileriyi temsil ediyor.

Sofort 2, yuvarlatılmış çocuk dostu kenarlara sahip şeker renkli yapılarla tamamlanan hazır modellerin çoğunun yaptığı gibi, daha az oyuncak gibi geliyor. Bu, söz konusu giriş seviyesi kameralarda bir sorun olduğu anlamına gelmiyor ancak seçeneklerin olması güzel.

leica sofort 2 review camera body 1

Leica Sofort 2: Kutunun Dışında

Daha önce fotoğrafçılık deneyiminiz olsa da olmasa da Leica Sofort 2 hakkında fikir sahibi olmak oldukça kolay. Standart bir bas-çek gibi, kamerayı kutusundan çıkarabilir ve hemen denemeye başlayabilirsiniz. Buradan itibaren çok sayıda ayara dalmaya başlamak doğal geliyor. Her biri sonucun stilini büyük ölçüde değiştirebilen 10 film ve lens ayarı vardır.

Burası, özellikle anlık kameraların ve fiziksel baskıların hayranı olan ancak çekim deneyiminden daha fazlasını isteyen herkes için işlerin eğlenceli olmaya başladığı yerdir. Ortamlar genellikle vintage stile yöneliyor. Örneğin, son derece kontrollü bir ortamda filmin kaybolan rastgeleliğini gerçekten yakalamak için ışık sızıntılı bir lens efekti vardır. Doğal olarak, nostaljiye selam vermekten daha beklenen hissi veren sepya ve monokrom film efektleri var. Ama aynı zamanda açıkça etiketlenmiş “Retro” film efekti de var. Bu, birçok kişinin anlık kameralarla ilişkilendirdiği 1970’li yıllara hoş bir göndermedir ve insanlara muhtemelen aradıkları estetiği vermek mantıklıdır.

leica sofort 2 review leica

Kontroller ayrıca analog SLR’nin kontrollerini taklit eder. Odağı ayarlamak yerine merceğin etrafındaki kadran 10 mercek ayarı arasında geçiş yapar. Üstteki başka bir kadran, çekim önceliği ayarları yerine film ayarları arasında gezinmenizi sağlar. Ancak en tatmin edici olanı, filmin ilerlemesini taklit eden baskı koludur.

Çoğu anlık kamera, resimleri otomatik olarak yayınlar; bu da elbette onların çalışma şeklidir. Ancak Sofort’un doğru çekimi seçerken gösterdiği fiziksel hareket çok hoş. Çeşitli film ve lens efektlerinin kendi kadranlarına taşınması, kullanıcıların menülerde zaman kaybetmesine de engel oluyor ve bir çekimdeki varyasyonları saniyeler içinde denemeyi kolaylaştırıyor.

İki yazdırma ayarı vardır: “Doğal” ve “Zengin”. Doğal olarak biraz daha yüksek kontrasta sahip olduğunu ancak biraz yıkanmış görünebileceğini buldum. “Zengin” renkleri büyük bir aslına sadık bir şekilde ortaya çıkarıyor ve nihai sonuçlardan son derece etkilendim. Doğal, monokrom görüntüler için daha iyi hissettirdi, ancak diğer tüm kullanım durumlarında “Zengin” baskı ayarına yöneldim.

leica sofort prints 1

Leica Sofort 2: Üretim Kalitesi

Leica’nın Sofort 2’si tartışmasız mevcut en olgun görünümlü şipşak fotoğraf makinelerinden biridir. Grubundaki diğerleri bile, yukarıda adı geçen Fujifilm Instax Mini Evo ve Kodak Step, daha kitsch görünüyor. Mini Evo elbette hoş bir tasarıma sahip ancak eski tarz deri kaplı vintage estetiği taklit etmek için çok çabaladığı açık. Deniyor ve başarılı oluyor, ama yine de biraz hile. Kodak’ın Step’i, Sofort’un sporu olan modern ve şık görünüme daha çok yaslanıyor, ancak aşırı yuvarlatılmış köşeler ve düğmelerin olmaması daha çok oyuncak gibi hissettiriyor.

Sofort 2, Leica’nın daha geleneksel serisinin ağırlığını sunmuyor, ancak tartışmasız en yakın olanı oluyor. Beyaz ve siyah seçenekler daha bastırılmış, ancak kırmızı göz alıcı görünüyor. Renk, eğer kaçınılması gereken bir şeyse, birçok şipşak fotoğraf makinesinin oyuncak tarzı görünümüne yaklaşıyor. Doğal olarak, bir dijital fotoğraf makinesi olarak Sofort 2, piyasadaki çoğu şipşak fotoğraf makinesi seçeneğinden daha ağırdır, bu da onun bir biblodan çok bir araç hissi vermesine yardımcı olur.

leica sofort 2 review held 1

Mevcut birçok anlık görüntüden bir farkı, varsayılan çekim konumunda yatmaktadır. Her yerde bulunan Fujifilm Instax Mini, dik tutulduğunda portre görüntüleri çeker. Fujifilm’in Instax Square serisi veya Polaroid Insta gibi diğer seçenekler, kare görüntüleri basarak yönlendirmeyi önemsiz hale getirir.

Ancak Sofort, Instax Mini ile aynı filmi kullanıyor ve dikey yönde alt kısımda daha büyük bir çerçeve bulunuyor. Bu, nihai ürün hakkında düşünürken Instax modellerinin konumlandırılmasının daha doğal görünmesini sağlarken, Sofort ile varsayılan olarak manzarayı tercih etmek, kullanıcıları sağ tarafta asimetrik kalın bir çerçeveyle karşı karşıya bırakıyor. Evet, elbette kamerayı basitçe çevirmek bir seçenektir ve Leica modelinin dijital yeteneği sayesinde, olaydan sonra döndürmek de mümkündür. Ancak işlevsellikte biraz hayal kırıklığı yaratan hafif bir kopukluk var.

Bununla birlikte, Soft’un Sofort etiketli olmasına rağmen Fuji’nin Instax Mini filmini kullanması büyük bir artı. Oldukça erişilebilir olmasının yanı sıra, Leica’nın aksine, film yapan bir şirket tarafından da üretiliyor. Başkaları zaten aynı şeyi nasıl iyi yapacağını biliyorken, filmi dışarıdan temin etmek, kendi filmini yapmaya çalışmaktan daha akıllıdır.

leica sofort prints 2

Leica Sofort 2: Kullanımda

Sofort 2’yi kullanmak, diğer herhangi bir dijital bas-çek cihazıyla çekim yapmak kadar tatmin edicidir ve dijital olmayan şipşak fotoğraf makinelerinden çok büyük bir adımdır. Bu aynı zamanda sunduğu farklı ayarlarla deneme yapmayı da kolaylaştırır. Bunu en çok, pozlama seviyelerinin istediğim yerde olduğundan emin olurken veya beyaz dengesini önceden ayarlanmış seçeneklerin ötesinde ayarlarken buldum. Anlık kameraların cazibesinin bir kısmı, bir görüntünün beklendiği gibi çıkıp çıkmadığının merak edilmesinden kaynaklanan hafif gizemden geliyor. Ancak filmin maliyeti vardır ve basılmadan önce neyin geleceğini bilmek buna değer.

Kullanıcılar bir fotoğrafı çektikten hemen sonra yazdırabilir veya kitaplıktan seçim yapabilir. Dahili hafızaya 45 resim sığar ki bu çok azdır. Ancak microSD kart kullanarak harici depolama eklemek mümkündür. Ancak bu olmadan, çekim yaparken Sofort’tan çok fazla kilometre kat etmeyi beklemeyin. Bunun alternatifi, çalışırken yazdırmaya devam etmek ve bu arada belleği temizlemektir.

leica sofort 2 review model back

Pozlamayı, beyaz dengesini, flaşı ve diğer ayrıntıları ayarlayabilmek, birinci sınıf bir anlık kamera için gerekli bir yükseltmedir. Yine de, muhtemelen Sofort ile özelleştirmenin ne kadar çok şey mümkün olduğu göz önüne alındığında, manuel odaklamanın olmaması sinir bozucuydu. Yan yana koyma, örneğin bir Instax Mini kullanmaya kıyasla sınırlamanın çok daha belirgin olmasını sağladı. Bu aynı zamanda Leica’dan belki de yanlış bir şekilde beklediğim türden bir ayrıntı. En azından ekranı kullanarak görüntünün hangi alanına odaklanacağımı seçebilmeyi tercih ederdim. Umarız üçüncü bir tekrar olursa Leica bu duruma çare bulur.

Ek olarak, makro ayarı etkinken ve makro ayarı etkin değilken yakın çekimler yaparken modun neden orada olduğunu sorgulamama neden olan bir fark fark etmedim — etkinken daha yakından çekim yapamazsınız ve makro olmayan modla karşılaştırıldığında sonuçlar benimle aynı görünüyordu.

Birçok şipşak ve temel kamerada olduğu gibi, düşük ışıkta çekim söz konusu olduğunda fazla bir şey beklemeyin. Bu muhtemelen şaşırtıcı değil, ancak filtrelerin bu sorunu daha da artıracağını akılda tutmak önemlidir. “Retro” ve sepya ayarlarının kullanılması ekranda görmeyi neredeyse imkansız hale getirdi. Sofort, gerçek çekimde biraz daha fazla ışık getirebilir, ancak odaklanmakta zorluk çeker ve elbette bulanıklaşmaya ve grenlenmeye yatkın hale gelir.

leica sofort 2 review print

Leica Fotos Uygulaması

Basılı fotoğrafları Leica Fotos uygulamasına da aktarabilirsiniz. Bu harika, ancak kamerada basılıp basılmadığına bakılmaksızın herhangi bir fotoğrafı uygulamaya aktarmak çok daha faydalı olurdu.

Ancak bunun tersi çok daha kullanışlıdır: Sofort 2 ile akıllı telefon kitaplığınızdaki görüntüleri yazdırabilirsiniz. Bu özelliğin kullanımı hızlıdır ve görüntüler harika görünür. Bu, yazdırmadan önce telefon uygulamalarını kullanarak kameranın sunabileceğinden daha fazla özelleştirme ve düzenleme yapılmasına olanak tanır.

Leica Fotos uygulamasını Sofort 2’ye bağlamak da inanılmaz derecede basittir. Bir dakikadan az sürdü ve Leica hesabına kaydolmayı veya oturum açmayı gerektirmedi.

Leica Sofort 2 Bir Keyiftir

Leica Sofort 2, kullanımı keyifli bir şipşak fotoğraf makinesidir ve bu özel ortamdan hoşlanan herkes, dijital hibrit modeli düşünmelidir. 400 dolara yakın bir fiyatla, bu fiyat noktasını haklı çıkarmak için kesinlikle teslim edilmesi gerekiyor. Ancak sağlam yapı, yetenekli çekim, görüntü ve ayarlar Sofort’u standart anından bir adım öne çıkarıyor. Temelde bas-çek, anlık kamera ve fotoğraf yazıcısını birleştiren bir akıllı telefondan baskı alma yeteneği, bunun ne kadar güçlü olduğunu gerçekten sağlamlaştırıyor.

leica sofort 2 review model front

Alternatifler Var mı?

Başka dijital hibrit anlık kameralar da var. Yukarıda adı geçen Fujifilm Instax Mini Evo ve Kodak Step Instant Print Dijital fotoğraf makinesi önde gelen alternatiflerdir. Fujifilm’in ayarları ve özellikleri birbirine çok benziyor ve tabii ki aynı filmi kullanıyor. Yaklaşık yarı fiyatına, kesinlikle kontrol etmeye değer. En göze çarpan farklılık vücuttadır. Her iki kamera da çok farklı tarzları tercih ediyor ve bu çekiminizi etkilemese de bunun hiçbir önemi yokmuş gibi davranmak aptalca. İronik bir şekilde Leica hayranlarının büyük bir kısmı olan bazı insanlar, vintage deri tarzını oldukça çekici bulacaklar. Diğerleri için Leica Sofort 2’nin sadeliği, özellikle de daha hafif siyah rengi daha uygun olacaktır.

Leica Sofort 2 Incelemesi 001

Satın Almalı Mısınız?

Evet. Şipşak kamera ortamının hayranıysanız ve orada yapabileceklerinizi geliştirmek istiyorsanız kesinlikle. Şipşak fotoğraf makineleri ve küçük baskılarının kendine özgü bir çekiciliği vardır, ancak herhangi bir ayarı kontrol edemediğinizde çekiminizi bir sonraki seviyeye taşımak gerçekten zordur. Satın almanın diğer bariz nedeni, doğrudan akıllı telefondan baskı yapabilme yeteneğidir. Özellikle şipşak kamera filmi kullanan bir fotoğraf yazıcısına bakıyorsanız ve gerçekten şipşak bir fotoğraf makinesi almakla biraz ilgileniyorsanız, bu hiç de akıllıca değil.

Evet, Leica Sofort 2 diğer şipşak kameralarla karşılaştırıldığında pahalıdır, ancak baskıyla paranızın karşılığını daha fazla alırsınız.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.