İncelemeler

Huion Kamvas Pro 24 4K İncelemesi: Mükemmel Fiyata Doğru Renkte Büyük Tablet

Sanırım ekranlı tablet endüstrisinin mevcut durumuyla ilgili en sevdiğim şeylerden biri, oyundaki tarihi “büyük oyunculara” uygun fiyatlı alternatiflerin durmadan büyümesi ve fotoğrafçılar için işleri daha kolay ve çok daha haklı hale getirmesi. Yalnızca kalemli tablet kullanmaya değil, aynı zamanda doğru fotoğraf düzenlemeye uygun, büyük ve doğru renklere sahip bir ekran sürümüne geçiş yapmak.

Kalemi doğrudan baktığınız ekrana uygulayabilmek, onu daha çok gerçek bir tuval veya fiziksel fotoğraf gibi hissettirerek kullanıcının çok daha doğal düzenlemeler yapmasına olanak tanır. Öğrenme eğrisi, kalemli tableti ilk kez kullananlar için biraz dik olsa da, geniş bir yüzeyde çalışmak üzere 4K çözünürlük sunan bir ekranlı tablet kullanmayı denemek için bundan daha iyi bir zaman olamaz gibi görünüyor, bu aynı zamanda görüntüler üzerinde çalışmadığında ikinci (hatta birincil) monitör olarak da kullanılabilir.

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi

Huion Kamvas Pro 24 4K, yaratıcıların üzerinde çalışabileceği 23,8 inç yüksek çözünürlüklü bir ekranın yanı sıra cihazın kullanımını kullanıcılar için mümkün olduğunca kolaylaştırmak amacıyla çeşitli kablolar ve aksesuarlar sunuyor. Buna, kullanım sırasında ekranın korunmasına yardımcı olan markalı bir eldiven, ek uçlara sahip dijital kalem ve her kullanıcının en sevdiği ve en çok kullandığı klavye kısayollarıyla tamamen özelleştirilebilen KD100 Tuş Kadranı dahildir.

Tasarım ve Yapım Kalitesi

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 001

Huion’un 1.119 dolarlık 24 inçlik Kamvas Pro 24 4K’sı, çoğu standart monitörü/ekranı taklit eden şık, tamamen siyah bir tasarıma sahiptir ve 185 PPI’de (inç başına piksel) maksimum 3840 x 2160 (16:9) çözünürlük ve 1200:1 kontrast oranı sunar. Cihazın kendisi 589,2 x 364 x 22,7 mm ölçülerindedir, maksimum 220 cd/m2 (nit) parlaklık ve 6,4 kg ağırlık sunar; bu bir ekran tableti için oldukça ağırdır, ancak ayrıca bir masaya veya monitör koluna oturtulduğunda da yerinde kalmasını sağlar.

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 002

Tablet herhangi bir dokunma özelliğine sahip değil ve sağ üst tarafta açıp kapatmak için tek bir tuşa sahip, aynı zamanda üç saniye basılı tutulduğunda menü tuşu görevi de görüyor. Tabletin üst kısmında güç adaptörü için bağlantı noktaları, DisplayPort bağlantısı, tam boyutlu HDMI bağlantısı ve USB-C bağlantısı bulacaksınız.

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 003

Tabletin sağ tarafında iki adet USB-A 2.0 bağlantı noktası ve harici hoparlörler veya kulaklıklar için 3,5 mm ses çıkışı bulabilirsiniz. Oldukça kullanışlı bulduğum USB hub. Ancak ses bağlantı noktası, ekranlı bir tablet için tuhaf bir eklenti gibi geldi. 4K monitör olarak ikiye katlanabileceğini ve birçok monitörün aynı bağlantıları sunduğunu anlıyorum, ancak bu özelliği kaldırmanın cihazın maliyetini daha da düşürebileceğini ve onu yaratıcılar için daha çekici bir seçenek haline getirebileceğini düşünmeden edemiyorum.

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 004

Tabletin arkasında, tableti bir masa standına veya VESA uyumlu monitör koluna monte etmek için kullanılabilecek veya masanın üzerine düz bir şekilde yerleştirilebilir veya dahili “açılır” ayaklar kullanılarak kullanılabilecek birkaç vida dişi/bağlantı parçası bulunur. Cihaz açılı olarak da kullanılabilir. İdeal olarak kullanıcılar, Kamvas Pro 24’ün hem kalemli tablet hem de 4K Ekran olarak avantajlarından yararlanabilmek için ayrı bir stand almak isteyeceklerdir, ancak bir yandan da sağlanan destek standı gayet iyi çalışıyor.

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 005

Kalem, diğer profesyonel Huion tabletlerden herhangi birini kullanmış olan kullanıcılara tanıdık gelecektir. Silikon kavramalı iki özelleştirilebilir düğmeye sahiptir. Ne yazık ki, ucunda bir silgi aracı yok, ancak kalemin standı, sekiz ek uç ve uçları gerektiği gibi tutup takmak için bir çıkarma aracı içeriyor.

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 006

Keydial küçük ve hafiftir ve cihazın arka tarafında kavrama için kısa lastik ayaklar içerir, böylece hangi yüzeye yerleştirirseniz yerleştirin, sabit kalmasını sağlar. Birlikte verilen kablo kullanılarak USB-C aracılığıyla bağlanır, ancak kablosuz olarak da kullanılabilir ve kablosuz modda çalışırken cihazı açmak/kapatmak için tuş kadranının yanında bir güç düğmesi bulunur.

Kurulum ve Özelleştirme

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 007

Kamvas Pro 24 4K, hem PC ve Mac sistemlerinin yanı sıra Android’i (USB 3.1 DP1.2 veya üstü) destekler ve Mac’e bağladıktan ve uygulamayı yükledikten sonra hemen hemen (ekran olarak) çalışır. Resmi Huion web sitesinden sürücüler, yapılandırma oldukça hızlı ve kolaydır. Kullanıcıların, güç verildikten sonra ekran kurulumunu ikincil/genişletilmiş ekran olarak veya ana ekranlarının aynası olarak seçmeleri gerekecek. Buradan normal bir bilgisayar veya çizim/rötuş cihazı olarak çalışmak için kalemi ve tableti birlikte kullanmaya başlayabilirsiniz; ancak kalemin, cihazı kullanma şeklinize göre mümkün olduğunca doğru şekilde çalışacağından emin olmak için kalibrasyon yazılımını çalıştırmanızı öneririm.

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 008

Ek olarak, kullanıcılar Huion uygulamasını kullanarak tuşlu arama mini kısayol tuşlarını, kalem düğmelerini ve ekran tabletinin çalışma alanını tamamen özelleştirebilir (yalnızca “rötuşlama” kalem alanının ekranın daha küçük bir kısmına lokalize edilmesini istemeniz durumunda).

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 009
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 010
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 011
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 012

Bu özelleştirme ayarlarından ayrıca kalemin kalem basınç seviyelerini (özel modlarla) ayarlayabilir, ayrıca mini tuş kadranında 18’e kadar komutu özelleştirebilir ve sol üst köşedeki çok işlevli kadran yakınlaştırma için kullanılabilir içeri/dışarı, görüntüleri döndürme, fırça/imleç boyutunu ayarlama veya katmanlar arasında geçiş yapma. Kadranın ortasındaki düğme, kullanıcıların hızlı ve kolay erişim için bu seçenekler arasında geçiş yapmasına olanak tanıyor.

Ekran veya değişen göstergeler olmadığından tuş kadranı için bunu yapmak için biraz zaman harcamanızı öneririm, hangi düğmenin ne yaptığını unutmak oldukça kolay olabilir. İlk başta varsayılan ayarlarla başladım ve birkaç kez yanlışlıkla tam ekrana baktım ve/veya farklı bir tuşa bastığımı düşünerek uygulamalarımı küçülttüm çünkü hangisinin nerede olduğunu veya elim hafifçe hareket ettiğini unuttum. Ek ekranlarınız varsa tuş kadranı özelleştirme ekranını açık bırakabilirsiniz ancak yine de o uygulamada aynı anda yalnızca bir düğmeyi görebilirsiniz.

Ekranın Kendisi

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 013

Yukarıda da belirttiğim gibi, 23,8 inçlik “Quantum Dot” LED (QLED), kullanıcılara 4K çözünürlük sunan, tamamen lamine parlama önleyici Kazınmış Cam panel ile aydınlık ortamlarda sorunsuz ve dikkatin dağılmadan çalışmasına olanak tanıyor. Şirket oldukça doğru bir %98 sRGB ve %95 Adobe RGB renk gamı ​​kapsamı olduğunu iddia ediyor; kalibre edilmiş sonuçlar sRGB’nin %99’una ve Adobe RGB için %94’e yakın.

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 014
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 015
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 016
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 017

Büyük boyutu ve doğru renkli ekranıyla kullanıcılara oldukça etkileyici bir deneyim sunan sistemin tek dezavantajı, diğer sistemlere göre göreceli olarak parlaklık eksikliği olması. Çoğu durumda (biz rötuşçular daha karanlık ortamlarda çalışma eğiliminde olduğumuz için) bu çok fazla sorun teşkil etmemelidir, ancak aydınlık ortamlarda çalışırken 220 nit bazıları için biraz loş olabilir. Bunun ötesinde 24 inçlik ekran, kullanıcılara küçük ayrıntıları yakınlaştırmaları ve çalışmalarının yayınlanmadan önce mükemmelleşmesini sağlamaları için büyük miktarda alan sunuyor. Özellikle birlikte verilen eldivenin kullanılmasıyla birkaç haftalık kullanımın ardından ekranda kesinlikle hiçbir aşınma veya çizik belirtisi görülmedi.

Kalem Basıncı ve Kullanımı

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 018

Huion Kamvas Pro 24 4K ile birlikte gelen PW517 pilsiz kalem, kullanıcılara 5080LPI “çözünürlük” ile 8.192 kalem basıncı seviyesi sunuyor ve kullanım sırasında herhangi bir yönde 60 dereceye kadar eğimi kaldırabiliyor. Kalemin kendisi oldukça rahattır ve kullanırken doğal bir kalem-kağıt hissi verecek şekilde güzel bir şekilde ağırlıklandırılmıştır. Kullanıcılar, kalemin tabanının içinde ilave 10 uç (beş plastik ve beş keçe) ve kolay değiştirme için yedek alet bulacaklar.

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 019
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 020
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 021

Kalemin kendisi doğruydu ve rötuşlama sırasında kullanımıyla ilgili hiçbir sorun yaşamadım ve hatta ön ayarlardaki “biraz sert” mod gibi, benim düzenleme tarzım için son derece işe yarayan bazı özel ayarlar bile buldum. Çizim yaparken basıncı ve titreşimi test etmek için %100 opaklık ve akış kullanıldığında, kalemin ekrandaki akışını kesintiye uğratan hemen hemen hiçbir şeyin olmadığı açıktı, ancak çok hızlı hareketle çalışırken fark edilebilir bir gecikme/gecikme olduğunu fark ettim. . Bunun çoğu fotoğrafçı ve rötuşçu için bir sorun olacağını düşünmüyorum, ancak illüstratörler ve sanatçılar için bu biraz engel teşkil edebilir. Hafifti ama kesinlikle dikkat çekiciydi.

Mükemmel Değil, Ama Mükemmel Fiyat

Son birkaç yılda çok sayıda kalem ve ekran tableti kullandım ve teknolojideki her ilerlemeyle birlikte farklı markalar arasındaki hataları bulmak giderek zorlaşıyor. Huion Kamvas Pro 24 4K da bu kuralın bir istisnası değil; tek gerçek kusuru dokunmatik kontrollerin olmayışı, biraz daha soluk ekranı, tabletin kendisinde özelleştirilebilir düğmelerin bulunmaması ve beklenenden biraz daha ağır olması.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda bile, sistemin maliyetinin yalnızca 1.119 dolar olması ve herhangi bir 4K monitör için etkileyici renk doğruluğuna sahip olması bunu telafi ediyor ve tablette rötuş yapmak aslında çok duyarlı.

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 022
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 023
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 024
Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 025

Alternatifler Var mı?

Tablet pazarında olağan şüphelilerden oldukça az sayıda alternatif var ve fiyatları yaklaşık 300 ila 4.000 dolar arasında değişiyor. İlk olarak , fiyatı 479 dolar olan XP-Pen Artist Display 22 R Pro , 339 dolar olan Veikk VK2200 ve XP-Pen’den 899 dolar olan “2K” çözünürlüklü Artist 24 Pro dahil “1080p” seçenekleri yer alıyor.

Wacom’un elbette birçok seçeneği var; bunlar arasında 1.500 $ karşılığında Wacom Cintiq Pro 16 veya 2.000 $ karşılığında Wacom Cintiq Pro 24 yer alıyor. 13 inçlik Wacom One (1080p) 400 dolardan satışa sunuluyor veya 1.899 dolara profesyonel düzeydeki Xencelabs Pen Display 24‘e geçebilirsiniz .

Göz önünde bulundurulması gereken diğer ekran tabletleri, biraz daha ucuz ve daha küçük olan Huion Kamvas Pro 16 (4K) 829 $ ve Huion Kamvas 22 ise 549 $ fiyatıdır.

Satın Almalı Mısınız?

Huion Kamvas Pro 24 4K Incelemesi 026

Evet. 4K özellikli ekran tabletlerinin suyuna ayak parmağınızı daldırmak istiyorsanız Huion Kamvas Pro 24 4K, 1.119 $ giriş fiyatına değer.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.