Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

Yılın Seyahat Fotoğrafçısı 2023 Kazananları

Yılın Seyahat Fotoğrafçısı 2023 Kazananları
Sloven fotoğrafçı AndreJa Ravnak, 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı seçildi | © AndreJa Ravnak / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)

Yılın Seyahat Fotoğrafçısı, 21. yıllık fotoğraf yarışmasının kazananlarını açıkladı. 2023’ün kazananları seyahat fotoğrafçılığının en iyilerini sergiliyor ve dünya çapındaki çeşitli manzaraları, doğayı, kültürleri ve insanları kutluyor.

Slovenyalı bir fotoğrafçı üst üste ikinci yıl da en büyük ödülleri evine götürdü. AndreJa Ravnak , Slovenyalı Matjaz Krivic’in izinden giderek “2023 Yılının Seyahat Fotoğrafçısı” seçildi.

2 TPOTY 2023 Win ARavnak
© AndreJa Ravnak / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)

Ravnak’ın kazanan görüntüleri Çekya ve İtalya’daki inişli çıkışlı tepeleri gösteriyor. Yarışmayı düzenleyenler onun fotoğraflarının “peri masalı güzelliğini” yansıttığını söylüyor. Ravnak’ın “günlük işi” mimarlıktır, dolayısıyla o profesyonel bir fotoğrafçı bile değildir.

“Yılın Seyahat Fotoğrafçısı olmak büyük bir ödül. Kişisel deneyimlerime dayanarak fotoğrafı yargılamanın kolay olmadığını biliyorum. Görüntüler ölçülebilir değil, dolayısıyla yargıç olmak karmaşık bir görev ve sorumluluktur” diyor Ravnak. “Çalışmalarımı takdir eden jüri heyetine teşekkür etmek istiyorum. Bu yılki TPOTY finalinde pek çok mükemmel ve yaratıcı fotoğraf gördüm ve çalışmalarımın takdir görmesi benim için büyük bir onur.”

4 TPOTY 2023 Win ARavnak
© AndreJa Ravnak / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)

“Tüm kazananları tebrik ederiz; hep birlikte bu harika dünyayı coşkuyla belgeliyoruz ve belki de bu küçük bir katkı, bu harikanın gelecek nesiller için korunmasına dair bir hatırlatmadır” diye ekliyor.

8 TPOTY 2023 Win ARavnak
© AndreJa Ravnak / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)

“Bu yılın kazananlarında ince bir zarafet var. Bu , AndreJa’nın kazanan portföylerinin her ikisinde de kendini gösteriyor ; biri bizi narin renklere ve dokusal güzelliğe sahip sade manzaralara, diğeri ise mevsim dışında ve bir sonraki ekime hazır soyunmuş şerbetçiotu tarlalarına götürüyor. İkisi de bariz konular değil, yılın en uygun zamanında fotoğraflanmıyor ama yine de hem ilgi çekici hem de oldukça güzeller” diyor TPOTY kurucusu Chris Coe.

Yılın Genç Seyahat Fotoğrafçısı

Yarışmada, Ravnak’ın 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı zaferinin yanı sıra, 14 yaşındaki Amerikalı fotoğrafçı Caden Shepard Choi de “2023 Yılının Genç Seyahat Fotoğrafçısı” seçildi.

9 YTPOTY 2023 Win CShepard Choi
14 yaşındaki fotoğrafçı Caden Shephard Choi, Chinle, Arizona’daki yerli Diné (Navajo) halkını çektiği fotoğraflarıyla 2023 Yılının Genç Seyahat Fotoğrafçısı oldu. | Katkı Sağlayan: © Caden Shephard Choi / Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
10 YTPOTY 2023 Win CShepard Choi
Katkı Sağlayan: © Caden Shephard Choi / Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
11 YTPOTY 2023 Win CShepard Choi
Katkı Sağlayan: © Caden Shephard Choi / Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)

Bireysel Kategori Kazananları

13 YTPOTY 2023 1518 Win LZhang
15-18 Yaş Kategorisi Birincisi | Katkı Sağlayan: © Lilly Zhang (ABD, 17 yaşında) / Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
27 YTPOTY 2023 u14 Win ZDurrani
14 Yaş Altı Kategori Kazananı | Katkıda bulunan: © Zayan Durrani (ABD, 14 yaşında) / Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
34 TPOTY 2023 Landscape Win ASarlangue
Peyzaj ve Çevre Portföyü Kazananı — © Armand Sarlangue (Fransa) / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
46 TPOTY 2023 Landscape Com KKoseki
Manzara ve Çevre Portföyünde En İyi Tek Fotoğraf Ödülü Sahibi — © Kazuaki Koseki (Japonya) / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
55 TPOTY 2023 NatureWildlife Win MBroen
Doğa, Yaban Hayatı ve Koruma Portföyü Kazananı — © Martin Broen (ABD) / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
75 TPOTY 2023 NatureWildlife BSI Win MBroen
Yaban Hayatı ve Koruma Portföyünde En İyi Tek Fotoğraf — © Martin Broen (ABD) / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
83 TPOTY 2023 PeopleCulture Win AMaloukas
İnsanlar ve Kültürler Portföy Birincisi — © Athanasios Maloukos (Yunanistan) / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
99 TPOTY 2023 PeopleCulture BSI Win JLawson
İnsanlar ve Kültürler Portföyünde En İyi Tek Fotoğraf Ödülü Sahibi — © Jack Lawson (Birleşik Krallık) / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
106 TPOTY 2023 VisualStories Win ASchroeder 1
Görsel Hikayeler Portföyü Kazananı — © Alain Schroeder (Belçika) / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
121 TPOTY 2023 VisualStories BSI Win FDYurdakul
Görsel Hikayelerde En İyi Tek Fotoğraf — © F. Dilek Yurdakul (Türkiye) / Yılın Seyahat Fotoğrafçısı 2023 (tpoty.com)
126 TPOTY 2023 QuieterLife Win IPalacios
MPB Tek Çekim: Daha Sessiz Bir Yaşam Kazananı — © Ignacio Palacios (Avustralya/İspanya) / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
131 TPOTY 2023 AboveEyeBelow Win JVGeffen
MPB Tek Çekim: Yukarıda, Göz Seviyesinde, Aşağıda Kazanan — © Josien van Geffen (Hollanda) / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)
136 TPOTY 2023 LeisureAdventure Win APeruzzi
MPB One Shot: Eğlence ve Macera Birincisi — © Andrea Peruzzi (İtalya) / 2023 Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (tpoty.com)

Yılın Seyahat Fotoğrafçısı’dan Daha Fazla

Bu yılki yarışma, 16 kişilik uluslararası bir jüri tarafından değerlendirildi ve tüm finalistlerin, kazanmaya hak kazanabilmeleri için RAW/orijinal görüntü dosyalarını sunmaları gerekiyor. Kazananların ve beğenilen fotoğrafçıların tam galerisi Yılın Seyahat Fotoğrafçısı web sitesinde mevcuttur.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.