Uluslararası Yarışmalarda Ödül Almış Fotoğraflar

2022 (TPOTY) Yılın Seyahat Fotoğrafçısı

Her yıl düzenlenen Yılın Seyahat Fotoğrafçısı (TPOTY) ödüllerinin kazananları ve finalistleri açıklandı. 154 ülkeyi temsil eden hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçılar tarafından yaklaşık 20.000 fotoğraf gönderildi. Sloven fotoğrafçı Matjaz Krivic, bu gezegendeki son iki Kuzey Beyaz gergedanından birinin fotoğraflarıyla Yılın Seyahat Fotoğrafçısı unvanını kazandı.

TPOTY ödülleri ayrıca, 18 yaşındaki ve hatta 14 yaşın altındaki genç fotoğrafçıların da çabalarından ötürü takdir edilmesi nedeniyle gelecek vaat eden yetenekleri takdir ediyor. Tüm girişler, dünyanın dört bir yanından profesyonel fotoğrafçılardan oluşan bir panel tarafından “körü körüne” değerlendirilecektir.

Kazanan fotoğraflar, 1 – 31 Mayıs tarihleri ​​arasında İngiltere’nin Bristol kentindeki Kraliyet Fotoğraf Topluluğu’ndaki bir açık hava sergisinde sergilenecek. Halka açık ve ücretsiz olarak görüntülenebilen fotoğraf, Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ve Yılın Yemek Fotoğrafçısı yarışmalarından fotoğraflarla birleşiyor. Seçemezseniz , bu yılki yarışmanın kazananları ve finalistleri TPOTY web sitesinde görüntülenebilir.


2022 Yılın Gezi Fotoğrafçısı: Matjaz Krivic (Slovenya)

Yer: Ol Pejeta Conservancy, Nanyuki, Kenya

Altyazı: Najin 33 dünyada kalan son iki Kuzey Beyaz gergedanından biri, arkadaşı ve bakıcısı Zachary Mutai ile Ol Pejeta Conservancy’de sıcak bir öğleden sonra güneşinin altında dinlenirken.

Kuzey beyaz gergedanı neredeyse tamamen tükenmiştir. Son iki erkek birkaç yıl önce öldü. İki dişi hala bizimle, ancak bebek doğuramayacak kadar zayıflar. Bir İtalyan laboratuvarında, yumurtaları artık geç erkeklerden alınan spermlerle yapay olarak dölleniyor ve başka bir alt türden vekil gergedanların kuzey beyazını uçurumun eşiğinden geri getirebilmesi umuduyla eksi 196 santigrat derecede tutuluyor.

Teknik Özellikler: Canon 5D Mark IV, 100mm 2.8 Canon L lens, F8, 1/1000s, ISO 100


Yılın Genç Seyahat Fotoğrafçısı: Cal Cole, Birleşik Krallık (18 yaşında)

Yer: Manchester, Birleşik Krallık

Altyazı: Bir kış fırtınası sırasında bir Metrolink istasyonu. Her konu arasındaki boşlukla birleşen soğuk tonlar, onu yakaladığımda bana neredeyse distopik geldi.

Teknik Özellikler: Nikon D3200, 18-135 mm lens, F4, 1/80s, ISO 3200


Kazanan, Genç TPOTY (15-18 yaş): Isabella Smith, ABD (18 yaşında)

Yer: Atina, Yunanistan

Başlık: Evzones askerlerinden biri Meçhul Asker Yunan Mezarı önünde mesaisine başlıyor. Bu özel görüntü için, tüm Evzone’ların sahip olduğu anonimliği ve tekdüzeliği yakalamak istedim.

Teknik Özellikler: Canon EOS R6, 150-600 mm lens, F5.6, 1/640s, ISO 100


Kazanan, Genç TPOTY (14 yaş ve altı): Kaia Tham, Avustralya (14 yaşında)

Yer: Lizbon, Portekiz

Başlık: Şehir, yağmurla dikkatsizce yere serpilmiş su yamacında sallanıyor. Yoldan geçenler su birikintisinin etrafında dolanır, içine alçak bir plastik torba üflenir. Ama dünyevi olanda güzellik vardır; görülmesi gereken başka bir dünya.

Teknik Özellikler: iPhone 11, Geniş Kamera 26 mm lens, F1.8, 1/539s, ISO 32


The Art of Monochrome, Portföy – Kazanan: Roie Galitz (İsrail)

Yer: Kennedybukta, Svalbard, Norveç

Başlık: Kutup ayısı diyarında her şey harika değildir. Açlıktan ölmek üzere olan bu anne kutup ayısı ve iki yavrusu, buzlar eskisinden daha erken eridiği için uzun süredir hiçbir şey yememişlerdi. Aşırı açlıktan anne sütü çoktan kurumuş ve bu fotoğraf çekildikten iki gün sonra iki yavrunun da öldüğü haberini aldık. Bu görüntü, iklim değişikliğinin etkisinin bir kanıtıdır.

Teknik Özellikler: Nikon Z9, Nikon Z 70-200 lens, F3.5, 1/4000s, ISO 100


The Art of Monochrome, Bir Portföydeki En İyi Tek Görsel – İkinci: Dana Allen (ABD)

Yer: Hwange Ulusal Parkı, Zimbabve

Başlık: Sürü arasında bir Afrika fili.

Teknik Özellikler: Nikon D4, Nikon 28-300mm lens, F16, 1/500s, ISO 800


Kültürler, Yüksek Övgü: Li Yushan (Çin)

Yer: İç Moğolistan, Çin

Başlık: Moğol düğün gelenekleri, Çin’in somut olmayan kültürel mirasının bir parçası olan Moğolların engebeli ve esmer, canlı ve tutkulu, kültür odaklı, görgü kurallarını ve diğer ulusal özelliklerini vurgulayan zengin içerik, görkemli ve sıcak atmosferdir.

Teknik Özellikler: Canon EOS 5D Mk III, 35 mm lens, F8, 1/40s, ISO 250


Kültürler, Portföydeki En İyi Tek Görsel – Kazanan: Athanasios Maloukos (Yunanistan)

Yer: Canosa di Puglia, İtalya

Altyazı: La Desolata, İtalya’nın Canosa di Puglia köyünde Kutsal Hafta boyunca Hıristiyan dünyasının en dokunaklı alaylarından biridir.

Teknik Özellikler: Canon EOS 7D Mark II, 70-200mm lens, F8, 1/200s, ISO 200


Green Planet, Blue Planet, Bir Portföydeki En İyi Tek Görsel – Kazanan: Panos Laskarakis (Yunanistan)

Yer: Okavango Deltası, Botsvana

Altyazı: Büyük bir erkek aslan, önceki gün öldürülen bir bufalonun kalıntılarının arasından bakıyor.

Teknik Özellikler: Canon EOS 7D Mark II, 400 mm lens, F5.6, 1/320s, ISO 640


Green Planet, Blue Planet – Özel Mansiyon: Scott Portelli (Avustralya)

Yer: Antarktika

Altyazı: Adelie pengueni civcivleri, yakındaki buzdağlarına oyulmuş karmaşık bir tünel sistemine sığınır. Yırtıcı hayvanlardan kaçınmak için bu geçitleri kullanarak güvenlik için bir araya gelirler. Leopar fokları çevredeki sularda devriye gezerken, skua’lar savunmasız civcivleri yukarıdan inceler.

Teknik Özellikler: Canon EOS-1D X Mark II, 100-400 mm lens, F29, 1/200s, ISO 500


Çöllerden Yağmur Ormanlarına, İkinci: Marek Biegalski (Polonya)

Yer: İzlanda

Başlık: Buzul nehirleri yalnızca gökyüzünde yüksekte olduğunuzda görünür hale gelir. “Örgülü nehir sistemleri” olarak adlandırılırlar, çünkü genellikle karmaşık bir desen karmaşasına benzerler, neredeyse anlaşılmaz bir moda ve renklerle iç içe geçerler.

Teknik Özellikler: Hasslblad L1D-20c, 28 mm lens, F2.8, 1/200s, ISO 100


Bir Portföydeki En İyi Tek Görsel, Çöllerden Yağmur Ormanlarına – Kazanan: John Seager (İngiltere)

Yer: Salar de Arizona, Puna de Arjantin, Arjantin

Başlık: ‘El Cono Arita’, erozyonun Salar de Arizaro’nun geniş bir çölünde kaybolmuş gibi görünen neredeyse mükemmel bir koni oluşturduğu muhteşem bir jeolojik oluşum. Bir dron kullanarak, bu güzel, bulutsuz akşamda Arita’nın muhteşem gölgesini yakalamayı başardım.

Teknik Özellikler: DJI AIR2S, F2.8, 1/730s, ISO 110


Su, Yüksek Övgü: Romain Miot (Fransa)

Yer: Oualata, Moritanya

Başlık: Bu tuz kervanıyla Sahra çölünün ortasında dört günlük bir keşif gezisinden sonra tanıştım. Bu yere giden yol yok, bu yüzden pusula ile yol aldık. Hiçbir şeyin yaşamadığı bu çöl ovasında yüzlerce tek hörgüçlü hörgüçlü ve efendileri vardı.

Develer tuzu satmak için Mali, Fildişi Sahili ve Burkina Faso’ya gitmeden önce sulamak için iki kuyu kazılmıştı. Geziden döndüğümde tek hörgüçlü hörgüçlü hörgüçlü ısmarlayan bir deve sahibinin bu görüntüsünün orkestra şefi gibi göründüğünü fark ettim.

Teknik Özellikler: Sony A7 III, 24-70 mm lens, F2.8, 1/3200s, ISO 125

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.