İncelemeler

Nikon Coolpix P1000 İnceleme


Nikon Coolpix P1000 fiyat ve özellikleri itibariyle Nikon’nun bu zamana kadar üretmiş olduğu en yüksek zoom kapasitesine sahip kompakt makinesi.


Fotoğraf piyasasında uzunca bir süre sessiz kalan Nikon, 10 Temmuz 2018 tarihinde en yeni kompakt makinesi Nikon P1000‘i kullanıcıların beğenisine sundu. Nikon’un en çok satan makinelerinden biri olan p900’ün geliştirilmiş versiyonu olan p1000, 3000mm’ye eş değer 125x optik zoom gerçekleştirebiliyor. Üstelik dijital zoom özelliğini de kullanırsanız bu sayı 6000mm yani 250x’e kadar çıkıyor.

middlenivk

Nikon Coolpix P1000 Nasıl Ortaya Çıktı?

Bildiğiniz gibi bir önceki model p900, 85x optik zoom kapasitesine sahipti. Kompakt makine pazarının en iyi satış rakamlarına ulaşan p900, bana göre pek de iyi bir makine değildi. Özellikle video çekimlerinde dinamik aralık ve renk derinliği oldukça düşüktü . P900 fotoğrafta fena bir performans sergilemese de yüksek zoom değerlerine ulaşıldığında lensin keskinlik kalitesi oldukça düşüyordu. Bu da makinenin Sony Rx10 Mark V gibi kameraların gerisinde konumlanmasına yol açıyordu. Yine de fiyatının çok daha düşük olması sebebiyle kullanıcılar p900’ü tercih ettiler. Yeni p1000 modelinin örnek fotoğraf ve videoları yayınlandığında ise aslında biraz şaşırdım. Bu derece küçük bir sensöre sahip bir makineden bu derece keskin video ve fotoğraflar beklemiyordum. Açıkçası bu konuyla alakalı düşüncelerimi ürünü inceleyene kadar saklı tutacağım ama şimdiden 4k video kaydı, 5 stop titreşim telafisi gibi özelliklerin makineye bir sempati duymama yettiğini söyleyebilirim.

Makinenin teknik özelliklerine geçmeden önce şunu belirtmek istiyorum bir çok teknoloji sitesi p1000’nin özelliklerinden bahsederken 3000mm’lik bir lensi olduğunu yazmış. Bir kere bu tamamen yanlış. Kamera ”Four Thirds” dediğimiz 1”lik bir sensör boyutuna sahip olduğu için haliyle 2,7’lik bir crop faktörü söz konusu. Yani aslında p1000’nin üzerinde hesaba göre 539mm’lik bir objektif var geri kalan yakınlaştırma değeri sensörün küçüklüğünden dolayı yapılmış olan crop’tan geliyor. Telefon incelemelerine devam etmesi gereken bu teknoloji sitelerinin kameralar konusundaki  bilgi eksikliğini giderdikten sonra gelin Nikon P1000’in teknik özelliklerine daha yakından bakalım.

p10000

Gövde Yapısı

Makineyi daha elime alma şansım olmadı fakat yayınlanan video ve görsellerden anladığım kadarıyla P1000’in P900’a benzeyen bir gövdesi var gibi görünüyor. Bu gövde diğer kompakt makinelerden biraz daha farklı olarak dslr’ları andırıyor. Zaten bu tip makinelere, hem dslr hemde kompakt makinelerden özellikler taşıdıkları için ”bridge” yani köprü kamera deniyor. Gövdede dikkat çeken detaylardan biri dönebilen dokunmatik ekran. Kendinize doğru da çevirebileceğiniz bir ekranı bulunması sebebiyle vlog çekimleri için bu özellik bir artı. Gövdenin ön kısmında ise değiştirilemeyen bir objektif bulunuyor. Bu lenste zoom kapasitesi arttırıldığı için zoom yaptığınızda bir önceki modele göre lens yaklaşık 5-6cm daha uzuyor. Tabii gövde yapısı P900’e benziyor fakat bu makine çok daha ağır ayrıca 2 inç kadar daha büyük bir alan kaplıyor.

Nikon P900

24-3000mm’e Eşdeğer Lens

P1000’in bugün bu kadar konuşulmasının en büyük sebebi üzerinde bulunan 24-3000mm’ye eşdeğer bir yakınlaştırma sunan bu lens. Ay fotoğrafçılığı için oldukça uygun olan bu lens 24mm’de f2,8 3000mm’de ise f8’lik en açık diyafram değerine sahip. F8’lik diyafram değeri aslında bize makineyle ilgili bir kaç ipucu veriyor: ”bu makineyle gece 2000-3000mm’ler hayal” yine de tripod kullanmanız durumunda enstantane değerini yavaşlatarak gece yüksek zoomlu çekimler de yapabilirsiniz.

Lens ayrıca imaj sabitleme özelliğine de sahip. Nikon bu özelliğin 5stopluk bir titreşim engelleme sağladığından bahsediyor. Daha önce lens üzerindeki titreşim engelleyicilerin 5stop’a kadar çıktığını görmemiştik; bu bilgi doğruysa Nikon’nun lens konusunda çok iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Tabii bu konudaki bir diğer ihtimal ise hem sensörün hem de lensin belli oranlarda titreşimi önlediği yönünde. Hangi durumda olursa olsun 5stopluk titreşim özelliği bizi gayet mutlu etti ?

Bu lens ayrıca en geniş açıda 1cm’den netleme yapmanıza olanak tanıyor. Yani makro çekim yeteneğine de sahip. Eğer zoom yaparak makro çekimler yapmak istiyorsanız 3000mm’nin en yakın netleme mesafesi 7 metre civarında.

26522 P1000 back

Sensör ve RAW imkanı

P1000 bir önceki modelde olduğu gibi 16 megapiksel 1 / 2.3 inç arkadan aydınlatmalı sensöre sahip. Sensör özellikleri aynı olsa da renk derinliği, renk geçişleri ve dinamik aralık iyileştirilmiş. Ayrıca bu modelin bence p900’e göre en büyük artısı RAW çekim yeteneği. Bildiğiniz gibi p900 yalnızca jpeg fotoğraflar çekebiliyordu. P1000’ise sıkıştırmasız RAW dosyalar kaydedebiliyor. Benzer bir geliştirme video konusunda da yapılmış. Kamera 4k 30fps video kaydedebiliyor. Bir önceki modelde bu değer 1080p 60 fps’ydi. Yani aslında artık Nikon’da da yavaş yavaş 4k’ya geçiş başlamış.

Diğer Özellikler

P1000 bir önceki model p900’de olduğu gibi saniyede 7 kare fotoğraf çekebiliyor. Bu özellikte hiç bir değişiklik yapılmamış fakat p1000 saniyede 7 kareyi raw formatında kaydederken p900 bunu jpeg formatında yapıyor. Bunu da küçük bir geliştirme olarak görebiliriz. Bunun dışında kamera wifi ve bluetooth bağlantı teknolojilerine, ay, kuş ve makro gibi özel çekim modlarına, harici mikrofon girişine, 2,3 milyon noktalı elektronik vizöre, timelapse ve süper hızlı çekim özelliklerine sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.