İncelemeler

Photoshop Beta’da Generative Fill Güzelliği

Generative Fill, Photoshop Beta‘da duyurulduğunda, dünya çıldırmış gibiydi. Bu saatten sonra artık fotoğrafla ilgili hiçbir şeye güvenilemeyeceğini söylediler. Bildiğimiz şekliyle fotoğrafçılığın sonuydu ya da öyle olduğuna inanılıyordu. Ama belki de gerçekten boşuna korkuyoruz.

Generative Fill duyurulduğunda tüm haberlerdeydi. İşim gereği mecbur olduğum için Scott Kelby’nin canlı yayınını izledim. Olasılıklara tepkisi abartılı ve en iyi ihtimalle komikti. İnternet ve sosyal medya çıldırdı. Fotoğrafçılığın sonu yaklaşmıştı. Photoshop Beta’daki Generative Fill seçeneğine birkaç anahtar kelime eklemeniz yeterlidir ve bir daha asla bir kameraya ihtiyacımız olmaz.

Bu heyecan verici yeni seçeneğin dünyasına daldım ve itiraf etmeliyim ki olasılıklar baş döndürücü. İlk bakışta, AI motoru içerik oluşturmayı çok iyi başarıyor, ancak mükemmel olmaktan çok uzak. Hala birkaç kusuru var. Ama şunu da söylemeliyim ki, şu anda sadece beta aşamasında. Zamanla daha iyi olacak.

Steroidlerde İçeriğe Uygun Dolgu

Felemenkçe bir eğitim videosu için olasılıklarla oynayarak biraz zaman harcıyorum. Bazı fotoğrafçılar genel olarak fotoğrafçılığın geleceğinden korkar hale gelseler de bence korkulacak bir şey yok. Daha yakından bakarsanız, yalnızca Steroid kullanan İçeriğe Uygun dolgudur.

Üretken Doldurma, son birkaç on yıldır elle yaptığımız şeylerin otomatikleştirilmiş bir sürecidir. Bir fotoğrafı değiştirebilir veya sıfırdan oluşturabilir. Kıyafet değiştirebilir, var olmayan içerik oluşturabilir veya görüntüden nesneleri kaldırabilir. Bir fotoğraf üzerinde saatlerce çalışmaya ve onu beğeninize göre değiştirmeye alışkınsanız, artık işlemin çoğu yalnızca dakikalar içinde yapılabilir. Bu büyük fark.

removing objects 2 originalremoving objects 2 generative fill 2

Üretken Dolgu, bir görüntüyü temizlemenin bir sonraki adımı olarak görülebilir. İlk başta, bir fotoğraftaki istenmeyen unsurları kaldırmak için her türlü klonlama aracını ve iyileştirme fırçasını kullanmak zorunda kaldık. Ardından, arka planı oldukça sağlam tutarken nesneyi kaldırabilen İçeriğe Uygun Dolgu’yu aldık. Genellikle son bir rötuş gerekiyordu, ancak oldukça iyi çalıştı. Generative Fill ile bu süreç hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Photoshop Beta'da Generative Fill Güzelliği

Generative Fill, fotogerçekçi görüntüler oluşturmak için de kullanılabilir, ancak bu yeni bir şey değil. Bu görüntüleri oluşturmak, yetenekli Photoshop sanatçıları tarafından uzun yıllardır yapılan bir şeydir. Photoshop kullanan çoğu kişi, Generative Fill‘in bu görevleri gerçekleştirme kolaylığıyla oynayacak, ancak artık yeni bir şey olmadığında muhtemelen ilgisini kaybedecektir. Fotoğrafçılık bu yüzden ölmeyecek.

Sınırları ve Güçlü Yönleri

Sınırlar var. Şu anda kimsenin bahsetmediği bir şey, maksimum çözünürlüktür. Maksimum 1.024 x 1.024 piksellik bir görüntü oluşturur. Doldurmak istediğiniz alan daha büyükse, oluşturulan içeriği uzatır. Bu, daha düşük bir çözünürlüğe neden olur.

Bir çalışma ortamı var elbette. Ancak iyi bir sonuç elde etmek, birçok kişinin harcamaya istekli olduğundan daha fazla çaba gerektirir. Yani internette gördüğümüz sonuçların çoğu düşük çözünürlüklü görüntüler olacak, ancak yüksek çözünürlüklü, düzgün ve dikkatli yapılmazsa bir karmaşaya dönüşüyor. Beta sürümünden normal Photoshop sürümüne geçtikten sonra sınırlar muhtemelen çözülecektir.

enlarge canvas 2 originalenlarge canvas 2 generative fill

Başka bir uyarı, canlı varlıklarla ilgili sorundur. Hayvanların üretilmesi çok inandırıcı bir içerikle sonuçlanmaz. Kişiler için daha da kötü olabilir. Oluşturulan yüzler ve uzuvlar yanlış şekillendirilebilir veya doğru perspektifte olmayabilir. Düşük çözünürlükte bakıldığında sorun yok gibi görünebilir ancak yüksek çözünürlüklü görüntülerde bu bariz hale geliyor.

Generative Fill’in oldukça iyi yaptığı bir şey, istenmeyen nesneleri çerçeveden kaldırmaktır. Genellikle bu, oluşturulan alanın 1.080 x 1.080 piksel sınırı içinde kalacak kadar küçük olması nedeniyle yapılabilir. Ancak kadrajdaki daha geniş alanların farkında olun. Gerçekçi olması için ayrıntılara dikkat edin.

Yine de, yeni içerik oluşturmak için harika bir iş çıkarıyor. Gerçeği yaratmayacak, ama gerçeği taklit eden bir şey. Basit bir tatil fotoğrafı için bu yeterli. Örneğin, diğer tüm turistlerden kurtulmayı mümkün kılar.

Olasılıklardan Birkaçı

Generative Fill’in bazı pratik kullanımlarına dair birkaç örneğim var. Photoshop’taki bu yeni aracın gücünü gösteriyorlar ama aynı zamanda herkesin bir süreliğine oynamak istediği yeni bir oyuncaktan başka bir şey olmadığını da gösteriyorlar.

1. Yeni İçerik Oluşturun

Generative Fill’in en çok konuşulan özelliklerinden biri de bu elbette. Mevcut bir fotoğrafı çekin ve bakması daha ilginç bir fotoğraf haline getirmek için bazı şeyler ekleyin. En iyi örneklerden biri, görüntünün önüne yansıtıcı bir yüzey veya gölet eklemektir. Önceden, hızlı bir çözüm için üçüncü taraf yazılımlara ihtiyaç duyuyordunuz. Şimdi Generative Fill ile yapılabilir.

Akılda tutulması gereken bir şey, dünyanın nasıl yansıtıldığıdır. Çoğu zaman, aşağıdaki örnekte olduğu gibi sahte görünür, bu nedenle en iyi sonuç için oluşturulan içeriği değiştirmeniz gerekir. Yapması eğlenceli olabilir, ancak tıpkı Luminar’a güneş ışınları eklemek gibi, çok geçmeden hileye dönüşür.

creating generative fillcreating original

2. Yeni Bir Kanvas Oluşturun

Resminizin yönünü değiştirmek isterseniz tuvali uzatabilir ve Generative Fill ile doldurabilirsiniz. İlk bakışta harika bir iş çıkarıyor, ancak yalnızca düşük çözünürlüklü görüntülerle. Çözünürlüğünüz daha yüksekse içeriği 1.024 x 1.024 piksellik parçalar halinde ekleyin. Çok zaman alır, ancak sonuçlar daha iyi olacaktır.

enlarge canvas 1 originalenlarge canvas 1 generative fill

Bu, her tür görüntü için yapılabilir ve hatta bir vücudun eksik olan kısımlarını çerçeveden eklemek, modelinizdeki kıyafetleri değiştirmek, kolyeler eklemek veya saç stillerini değiştirmek bile mümkündür. Seçime dikkat edin ve en iyi sonuçlar için iyi bir açıklama ekleyin.

3. Farklı Fotoğrafları Birleştirin

İki fotoğrafınız varsa, Üretken Dolgu görünüşte ikisini birleştirebilir. Görüntüler tamamen farklı iki konumdansa bu gerçekçi olmayabilir, ancak ayrı görüntülerin mükemmel şekilde sıralanmadığı veya hiç hizalanmadığı bir panoramayı da onarabilirsiniz.

merging originalmerging generative fill

İki fotoğrafı boş bir tuval üzerine yerleştirin, ikisi arasında biraz boşluk bırakın ve fotoğrafların bölümlerini içeren kabaca bir seçim yapın. Generative Fill, ikisini bir araya getirecek.

4. İstenmeyen Nesneleri Kaldırma

Generative Fill’in çok iyi yaptığı bir şey, istenmeyen konuları çerçeveden çıkarmaktır. Karmaşık görüntüler bile ikna edici bir sonuçla temizlenebilir. Bunun orijinal ayrıntıları konumun kendisinden geri yüklemediğini, ancak çoğu zaman otantik görünen bir şey inşa edeceğini aklınızda bulundurmalısınız.

removing objects 1 originalremoving objects 1 generative fill

İstenmeyen nesnelerin kaldırılmasının nasıl gerçekleştirileceği, çoğunlukla yaptığınız seçime bağlıdır. Generative Fill ile kaldırmak istediğiniz konu etrafında geniş bir seçim yapmanız gerekiyor. Bu, düzgün çalışması için sıkı bir seçim gerektiren İçeriğe Uygun Araç ile karşılaştırıldığında büyük farktır.

5. Sıfırdan Görüntü Oluşturma

Generative Fill’in yapabileceği şeylerden biri de var olmayan bir manzara yaratmaktır. Hayal gücünüzden bir şeyler boyamak veya çizmek gibi. Bu, tüm tuvali seçerek yapılabilir, ancak bu durumda AI motoru tam kontrolde olacaktır. İstenmeyen herhangi bir sonuç tamamen değiştirilmelidir.

not real generative fill

Daha iyi bir yöntem, küçük adımlarla bir manzara oluşturmaktır: bir ön plan, bir arka plan ve yalıtılmış öğeler. Oluşturulan bir nesne hoşunuza gitmezse, onu kaldırmak veya değiştirmek kolaydır. Diğer tüm parçalar yerinde kalacaktır.

Generative Fill’i Kendi Avantajınız İçin Kullanın

Yeni Generative Fill aracının büyük bir potansiyeli var. Ama henüz mükemmel değil. Şimdilik, oluşturmak istediğiniz parçaları küçük parçalara ayırmadığınız sürece, çoğunlukla düşük çözünürlüklü görüntüler için uygundur. Bu konuda sevdiğim tek şey, bir görüntüdeki istenmeyen nesneleri kaldırmanın bir sonraki adımı olmasıdır. İçeriğe Uygun Doldurmaya kıyasla çok daha iyi çalışıyor gibi görünüyor. Sonunda her klon fırçası aracının yerini alacağına inanıyorum, hatta belki de İçeriğe Uygun Dolgu.

İlk başta isteksiz olsam da, olasılıklar beni oldukça heyecanlandırdı. Şimdi, onu normal yüksek çözünürlüklü fotoğraf düzenleme iş akışına yerleştirmeden önce daha da iyi hale gelene kadar beklemeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.