Haberler

Adobe Kurucu Ortağı Dr. John Warnock Vefat Etti

Adobe’nin kurucu ortağı ve PostScript teknolojisinin mucidi Dr. John Warnock Cumartesi günü 82 yaşında vefat etti.

Adobe Başkanı ve CEO’su Shantanu Narayen, kamuya açık bir açıklamada ve şirketin tüm çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, kayıptan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

JohnWarnock1969
1969’da Dr. John Warnock | Adobe

“Sevgili kurucu ortağımız Dr. John Warnock’un 82 yaşında vefat ettiğini derin bir üzüntüyle paylaşıyorum. John’un dehası ve teknolojik yenilikleri dünyayı değiştirdi. Narayan, Adobe topluluğu ve onlarca yıldır ilham kaynağı olduğu sektör için üzücü bir gün” dedi.

Dr. Warnock, Adobe’yi çığır açan bir masaüstü yayıncılık teknolojisi olan PostScript’in piyasaya sürülmesiyle 1982’de Xerox’ta çalışırken tanışan Dr. Chuck Geschke ile birlikte kurdu. Adobe, onların gözetiminde Illustrator, PDF formatı, Acrobat, Photoshop ve Premiere Pro’yu üretmeye devam edecekti. Warnock, emekli olduğu 2000 yılına kadar CEO olarak görev yapacak ve 2017 yılına kadar Dr. Geschke ile birlikte yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenecekti. Vefatına kadar yönetim kurulu üyesi olarak kaldı.

Adobe Kurucu Ortağı Dr. John Warnock Vefat Etti
Warnock ve Dr. Charles Geschke | Adobe

Narayan, “İnovasyonlarının yarattığı etki sayısız olsa da, Adobe’de çalışma şansına sahip olan hepimizi etkileyen, güçlü değerlere sahip bir şirket kurma konusundaki yılmaz ruhu, tutkusu ve inancıdır” diyor Narayan.

John, hangi teknolojilerin müşterileri memnun edeceği ve iş değeri yaratacağı konusunda inanılmaz derecede anlayışlıydı. John ve grafik sanatçısı olan eşi Marva, ürünlerimizi sürekli kullandılar ve müşteri empatisi standardını belirlediler.”

Narayan, birkaç ay önce Acrobat’ın 30. Yıldönümü etkinliğinde Dr. Warnock ile konuştuğunu ve Adobe’nin şu anda beta aşamasında olan üretken yapay zeka yazılımı Firefly’ın potansiyelini tartıştığını söylüyor. Narayan, bunu PostScript’in bir zamanlar yaptığı gibi, yayınlama alanını değiştirme potansiyeline sahip olarak çerçeveledi ve Dr. Warnock’un aynı fikirde olmadığını ve ayrıca onu nasıl daha iyi hale getirebileceği konusunda her zaman geri bildirimi olduğunu söyledi.

Adobe CEO’su, bu geri bildirimi iletme şansı olup olmadığını söylemedi.

Dr. Warnock, hayatında Ulusal Teknoloji ve İnovasyon Madalyası (ona Başkan Barack Obama tarafından verildi), IEEE Bilgisayar Derneği’nden Bilgisayar Girişimcisi Ödülü, Amerikan Elektronik Derneği Başarı Madalyası ve Marconi Ödülü dahil olmak üzere birçok ödül aldı. bilgi bilimi ve iletişime katkılarından dolayı. Dr. Warnock, karısı Marva ve üç çocuğu tarafından hayatta kaldı.


Resim kredileri: Adobe aracılığıyla başlık fotoğrafları. John Warnock, solda. Dr. Warnock ve Dr. Geschke orijinal Adobe logosunu sergiliyor, sağda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.