Haberler

Twitter'dan iOS Live Photos desteği ve daha iyi JPEG kalitesi

Twitter, fotoğrafçılar için iki yeni kullanışlı özelliği ile platformunu güncelledi: iOS Live Photos desteği ve daha iyi JPEG kalitesi. Her iki değişiklik de şimdi kullanımda.

Canlı Fotoğraflar, bir iPhone veya iPad kullanılarak yakalanabilen bir görüntü türüdür; Görüntünün yanı sıra, Canlı Fotoğraflar, fotoğrafın çekilmesinden önce ve sonra meydana gelen 1,5 saniyelik eylemi de içerir. Bu görüntüleri paylaşmayı mümkün kılmak için Twitter önce yüklemeleri GIF’lere dönüştürüyor.

Bir Canlı Fotoğrafı paylaşmak için, iPhone kullanıcılarının Twitter mobil uygulamasını başlatması ve Kamera Rulolarından görüntüyü seçmeleri gerekir. Canlı Fotoğraf seçildikten sonra, kullanıcı görüntünün sol alt köşesinde bulunan yeni ‘GIF’ seçeneğine dokunabilir. Bu Twitter’un Canlı Fotoğrafı GIF olarak dönüştürmesine ve paylaşmasını sağlar.

Canlı Fotoğrafları GIF’e dönüştürmek, bu görüntülerin video sürümlerini paylaşmak için kullanılan birincil yöntemdir. Birçok platformda doğrudan destek eksikliği birçok iPhone kullanıcısını Lively gibi uygulamalara yöneltti. Twitter’ın yeni desteği yalnızca bu zaman alan manuel dönüştürme işlemini kaldırıyor ve iPhone kullanıcılarının Canlı Fotoğraflar’ı takipçileriyle hızla paylaşmalarını sağlıyor.

twitter ios
Twitter'dan iOS Live Photos desteği ve daha iyi JPEG kalitesi 3

GIF dönüşüm özelliğine doğrudan canlı Fotoğraflar ek olarak, Twitter şimdi de şirket mühendis Nolan O’Brien’a göre JPEG’leri orijinal kodlarıyla yayınlıyor. Bu, tam boyutta görüntülendiğinde görüntü kalitesini bozan kod dönüştürme ve sıkıştırmayı ortadan kaldırıyor. O’Brien, JPEG’lerin küçük resim sürümünün dosya boyutunu küçültmek için hala kodlanacağını ve meta verileri değil yalnızca bitmap kodlamanın korunduğunu belirtiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.