Haberler

Marc Hom’un Açık Hava Fotoğraf Sergisi Geleneksel Bir Retrospektif Değil

Birçok fotoğrafçı size hobinin tamamen dışarı çıkmak olduğunu ancak galeri sergilerinin genellikle kapalı alanlarla ilişkilendirildiğini söyleyecektir. Marc Hom’un retrospektif Yeniden Çerçevelenmiş filmi için durum böyle değil.

Hom, New York Cooperstown’daki Fenimore Sanat Müzesi’nde Otsego Gölü çevresinde 3 metre yüksekliğinde düzinelerce stüdyo portresi dikti. Danimarkalı fotoğrafçı dünyanın en tanınmış yüzlerinden bazılarının çarpıcı portrelerini çekti.

Marc Hom'un Açık Hava Fotoğraf Sergisi Geleneksel Bir Retrospektif Değil
Miley Cyrus, şarkıcı-söz yazarı, New York City. Kaplamalı kumaş üzerinde UV Pigmentleri.
MH Woody Harrelson
Woody Harrelson, aktör, Boston, ABD, 2020. Kaplamalı kumaş üzerinde UV Pigmentleri

Gölün etrafında yapılacak bir yürüyüş, izleyicilerin aktris Anne Hathaway, şarkıcı Miley Cyrus, yönetmen Quentin Tarantino ve daha pek çok kişinin muhteşem portrelerini çekmesine olanak tanıyacak.

Hom bir basın bülteninde şöyle diyor: “Sanatı her türlü farklı durumda görebilme fikri her zaman hoşuma gitti.”

“Baharda olan bir şey bu. Karda durum farklı. Yağmurda, yazın, gölgede ve güneşte farklıdır. Öyleyse neden sıradan bir serginin kontrollü ortamını, tamamen kontrolsüz bir dünya olan büyük açık alanlarla birleştirmeye çalışmıyoruz?”

Her kare 272 kg ağırlığındadır ancak ziyaretçiler, akıllı mühendislik sayesinde fotoğrafları zahmetsizce döndürebilmektedir.

MH Bryan Cranston Esquire
Brian Cranston, aktör, Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 2021. Kromojenik baskı.
MH Angelina Jolie
Angelina Jolie, oyuncu, Los Angeles, Kaliforniya, ABD, 2008. Gümüş jelatin baskı

Alışılmadık fotoğraf sergisi 25 Eylül’e kadar görülebilecek ve dışarıda 28 baskı bulunurken, Fenimore Sanat Müzesi’nde Hom’un çalışmalarının daha geleneksel bir sergisi de var; burada fotoğrafseverler David Beckham, Angelina Jolie ve Bryan Cranston’un portrelerini görebilecekler.

Fenimore Sanat Müzesi Başkanı ve CEO’su Dr. Paul S. D’Ambrosio, “Marc Hom’un güzel fotoğraf çalışmalarını gördüğüm ve müzenin yakınında yaşadığını öğrendiğim andan itibaren, fotoğraflarını galerilerimizde sergilemek istedim” diyor.

“Marc’ın sergisi fotoğrafçılığı yeni boyutlara taşıyor, bizi takip etmeye teşvik ediyor ve çarpıcı görüntüleri kendi yöntemlerimizle keşfetmemiz için bize daha fazla özgürlük veriyor. Fenimore bu çığır açan yeni girişimi paylaşmaktan gurur duyuyor.”

MH Wiz Khalifa
Wiz Khalifa, Electric Lady Studios, New York City, ABD, 2014. Kaplamalı kumaş üzerinde UV Pigmentleri

Re-Framed, Hom’un kariyerinin 20. yılını kutluyor ve yanında ünlülerin portrelerinden oluşan 160 sayfalık aynı isimli bir kitap da yer alıyor ve aynı zamanda belgesel fotoğraflar aracılığıyla açık hava sergisinin nasıl kurulduğuna dair bir fikir veriyor.

Hom, Creative Boom’a şunları söylüyor : “Bu kitapta sizi bekleyen beklenmedik şeyin güzelliğidir.” “Portrelerim basılı sayfada yeniden çerçeveleniyor.”

Ancak Cooperstown bazıları için çok uzaksa, serginin bir sonraki varış noktası olarak Hom’un memleketi Danimarka ile dünya çapında bir tura çıkması planlanıyor.

Hom’un Re-Framed adlı kitabı teNeues tarafından satılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.