Haberler

Ben Zank : Nothing to See Here

Ben Zank : Nothing to See Here
‘Darboğaz’

Fotoğrafçı Ben Zank, büyüleyici ve çoğu zaman meçhul gerçeküstü otoportrelerinden oluşan ilk kitabı Burada Görülecek Bir Şey Yok’u (Nothing to See Here) yayınladı.

Merkezi New York, ABD’de bulunan Zank, son 10 yılda kendine özgü gerçeküstü fotoğrafçılığıyla tanındı.

deepstateofreflection
‘Derin Yansıma Durumu’

Çarpıcı çalışmalarında genellikle fiziksel olarak absürd, garip ve genellikle eğlenceli çıkmazlardaki (çoğunlukla kendisi olan) konuları öne çıkarıyor.

Zank’ın portreleri, nesneler veya çevreleri tarafından fiziksel olarak engellenen, görünüşte bir iç çatışmayla boğuşan insan figürlerini tasvir ediyor. Ancak Zank’in deneklerinin her çekimde kendilerini içinde buldukları senaryolarda her zaman bir mizah dokunuşu vardır.

i was blind but now i see
‘Ben kördüm, ama şimdi görüyorum’

Zank, SanalSergi’ye “Evet, fotoğraflarımın çoğunda konu olarak ben yer alıyorum” diyor .

“Fakat her resmin kendi karakteri olduğunu ve kendimin doğrudan bir yansıması olmadığını düşünüyorum.

“Kendimi model olarak kullanmak kesinlikle daha zor ama aynı zamanda içsel bir diyalogdan keyif alabiliyorum ve kendimi başka biriyle yaparken rahat hissedebileceğimden biraz daha ileriye itebiliyorum.”

feeling divided
‘Bölünmüş hissediyorum’
judgmentclouded copy
‘Yargı bulanıklaştı’

Zank, gerçeküstü portreleri için günlük yaşamında ilham buluyor. Genellikle, mekânda çekime başlayana kadar görüntüye ilişkin bir konseptinin olmadığını fark ettiğini söylüyor.

Zank, “Yakın çevremin yanı sıra günlük hayattan da ilham alıyorum” diyor.

“Bazen belirli bir süre boyunca planladığım fikirlerim oluyor, ancak çoğu zaman özellikle oraya ve o noktaya ‘kanatlandırıyorum’.

“Belirli bir yerde çekime başlamadan önce bir konseptimin olması nadirdir. Ben neyin işe yarayıp neyin yaramadığını deneyerek bu fikir hayata geçiyor.”

Zank’in ilk ciltli kitabı Burada Görülecek Bir Şey Yok , fotoğrafçının kendisini tehlikeli ve tuhaf senaryolara ittiğini gösteren en iyi 62 fotoğrafını içeriyor.

“2018’de bir kitap yapacağımı söylediğimi hatırlıyorum! Elbette bu hiçbir zaman olmadı ama muhtemelen daha iyiye doğru gitti” diye açıklıyor Zank.

“İlk kitabımın son on yıldaki tarzımı güçlü bir şekilde temsil etmesini gerçekten istedik ve kitaptaki 60’ın biraz üzerinde görselle, en iyilerin en iyilerini titizlikle seçebildik.”

Ben Zank’ın Burada Görülecek Hiçbir Şey’i buradan satın alabilirsiniz .

Zank’ın daha fazla çalışmasını Instagram‘da bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.