Haberler

Warhol Telif Hakkı Davasını Kazanan Fotoğrafçıya, Hakları Savunmak İçin 2,5 Milyon Doların Üzerinde Ödeme Yapıldı

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesinde Andy Warhol Vakfı’na karşı açılan fikri mülkiyet davasını kazanan fotoğrafçı, bunun kendisine verdiği mali zararı açıkladı.

75 yaşındaki Lynn Goldsmith, Andy Warhol’un Prince’in fotoğrafını “referans” olarak kullandığını öğrendikten sonra yedi yılını hukuk mücadelesinde geçirdi ve sanatçıların, fotoğrafçıların resimlerine izin istemeden “istedikleri her şeyi yapabilmelerinin” bir suç olduğunu hissetti.

Davanın ülkedeki en yüksek mahkeme olan ABD Yüksek Mahkemesi’ne kadar gittiği yıllar süren hukuki çekişmelerden sonra, mahkeme geçen Mayıs ayında Warhol’un fotoğrafını kullanmasının adil kullanım olmadığını belirten görüşünü açıkladığında Goldsmith’in haklı olduğu ortaya çıktı.

Ancak şimdi Billboard dergisine Bruce Springsteen’in yeni fotoğraf kitabını işaretleyen bir röportajda Goldsmith, davanın kendisi üzerinde yarattığı göz kamaştırıcı mali etkiyi ortaya çıkardı – evini satmasını gerektirdi.

Andy Warhol Vakfı'na karşı açılan fikri mülkiyet davasını kazandı
Lynn Goldsmith, davasındaki sözlü tartışmaların ardından 12 Ekim 2022’de ABD Yüksek Mahkemesi önünde hukuk ekibiyle birlikte. | Fotoğraf: Mickey H Osterreicher

“Maliyetler 2,5 milyon doların çok üzerindeydi. Goldsmith, Billboard’a şöyle konuştu: “Başından beri tahsil edebileceğim bir zarar olmadığını biliyordum çünkü zaman aşımını aştım.

“Ayrıca ben onları dava etmedim, onlar beni dava etti. Sadece zorbalığa karşı koymak istemedim – zengin bireyler, şirketler veya vakıflar hakları ele geçirmek için hukuk sistemini silah haline getirebilir – aynı zamanda tüm fotoğrafçılar, insanların bir şeyleri izinsiz alabileceklerini düşünmelerinden bıkmıştı.

Goldsmith, yasal masraflar konusunda kendisine yardımcı olmak amacıyla bir GoFundMe kurdu ancak toplanan yaklaşık 70.000 doları “kovada bir damla” olarak tanımlıyor.

“Aspen’deki evimizi sattık ve çok daha ucuz olan Nashville’e taşındık. Güzel bir evim var ama burası Colorado değil. Ayrıca, belirli bir noktada avukatlarımla onların hayır amaçlı hareket edeceğine dair bir anlaşma yaptım” dedi Goldsmith, Billboard’a .

Goldsmith, “Aspen’deki satışlarınızdan çok para kazanabilirsiniz” diye ekliyor.

Vaka Etkisi

Amerikan Medya Fotoğrafçıları Derneği’nin (ASMP) Baş Hukuk Sorumlusu, May’in kararının öneminin abartılamayacağını söylüyor.

“ABD Yüksek Mahkemesinin dönüşüm ve adil kullanım konusunda tamamen görüş bildirdiği son dava, 25 yıldan fazla bir süre önce Campbell – Auff-Rose davasıydı. Burada Mahkeme, bir kullanımın ne zaman gerçekten ‘adil’ olduğu ve telif hakkı sahibinin haklarının izinsiz bir gaspı olduğu konusunda çok ihtiyaç duyulan rehberliği ekledi” diyor Thomas Maddrey.

Maddrey, davanın muhtemelen sadece sanat camiasında değil, aynı zamanda tüm fikri mülkiyet alanlarında da geniş kapsamlı sonuçlara yol açacağını ekliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.