Haberler

Varşova Gettosu Ayaklanmasının Nadir Fotoğraflarını İçeren Negatifler Bulundu

Polonyalı bir itfaiyeciye ait film rulolarında Varşova Gettosu Ayaklanması’nın daha önce hiç görülmemiş fotoğrafları bulundu. Yahudi direnişinin Nazi failleri tarafından çekilmeyen tek fotoğrafları bunlar.

Ayaklanma 1943’te gerçekleşti ve II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin yaptığı en büyük tek isyandı. İtfaiyeci Leszek Grzwaczewski, Almanların isyancıları bastırırken yaktığı alevleri söndüren birimde görev yaptı, aynı zamanda gizli bir fotoğrafçıydı.

Geçen ay, Grzwaczewski’nin ailesi Varşova gettosunun 33 resmini içeren film negatifleri buldu. Resimler, yakalanan Yahudilerin ölüme doğru kurbağa yürüyüşüne tabi tutulduğunu ve yanan ve yanmış binaları gösteriyor.

Varşova Gettosu Ayaklanmasının Nadir Fotoğraflarını İçeren Negatifler Bulundu
Varşova Gettosu
Varsova Gettosu Ayaklanmasinin Nadir Fotograflarini Iceren Negatifler Bulundu 004

Fotoğraflar biraz bulanık ve kötü bir şekilde oluşturulmuş, bu da hızlı ve gizlice çekildiklerini gösteriyor. Fotoğrafçı ayrıca, farklı ışıklandırma nedeniyle Varşova gettosuna birden fazla kez girdi.

POLIN müzesinden küratörler, Grzwaczewski’nin kızı Maciej’den bu kadar ender fotoğrafları bulması umuduyla babasının negatiflerini aramasını istedi. Müzeye göre değerli resimler baktığı son kutudaydı.

Varsova Gettosu Ayaklanmasinin Nadir Fotograflarini Iceren Negatifler Bulundu 005

Grzywaczewski, 21 Nisan ile 15 Mayıs 1943 arasında gerçekleşen Varşova Gettosu Ayaklanması sırasında da bir günlük tuttu.

“Bu insanların oradan [sığınaklardan] sürüklenerek çıkarılmaları hayatımın geri kalanında benimle kalacak” diye yazdı.

“Yüzlerinde dengesiz, dalgın bir ifade var. Açlıktan ve dehşetten sendeleyen figürler, kirli, yırtık pırtık. toplu halde vurularak; diri olanlar, çoktan yok edilmiş olanların üzerine düşüyor.”

Holokost Fotoğrafçılığı

Grzywaczewski’nin üzücü hesabı, ayaklanmanın en iyi bilinen fotoğrafı ve muhtemelen tüm Holocaust‘un en ikonik fotoğrafı olan Varşova Gettosu Çocuğu olarak bilinen fotoğrafı anlatıyor.

Varsova Gettosu Ayaklanmasinin Nadir Fotograflarini Iceren Negatifler Bulundu 006

u resimde, bir SS paramiliter üyesi hafif makineli tüfekle ona doğru nişan alırken küçük bir çocuk ellerini kaldırıyor. Oğlan, resimdeki diğer korkmuş insanlarla birlikte saklandıkları bir sığınaktan henüz sürüklenmişti. Alman birlikleri tarafından zorla çıkarıldıktan sonra, bir toplama kampına götürüldükleri bir tren istasyonuna götürüldüler. Fotoğrafın yazarı bilinmiyor ama kesinlikle bir Nazi faili.


Görsel kaynakları: Özellikli fotoğraflar Fotoğraf: ZL Grzywaczewski / Leszek Grzywaczewski’nin oğlu Maciej Grzywaczewski’nin aile arşivlerinden / Negatiften fotoğraf: POLIN Müzesi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.