Haberler

Kral III. Charles’ın Taç Giyme Töreninin Resmi Portreleri

Kral III. Charles'ın Taç Giyme Töreninin Resmi Portreleri
Kral Charles III, Buckingham Sarayı’ndaki Taht Odasında, Haçlı Egemen Asa ve Hükümdar’ın Küresini tutan tam kıyafetiyle | Hugo Burnand

İngiliz kraliyet ailesi, işi “hayatımın en büyük komisyonu” olarak nitelendiren fotoğrafçı Hugo Burnand tarafından Cumartesi günü çekilen Kral III. Charles’ın taç giyme töreninin resmi portrelerini yayınladı.

Burnand, Kraliyet emri olan tek portre fotoğrafçısı olduğu ve 2005’te Charles ve Camilla’nın düğününü fotoğrafladığı düşünülürse, belki de şaşırtıcı olmayan bir seçimdi.

Burnand, fotoğrafları Buckingham Sarayı’nın Taht Odası’nda çekti ve bunu yapması için çok sınırlı bir süre verildi. Dünyadaki her haber kuruluşu fotoğrafları yayınlayacağı için baskı devam ediyordu.

2 HMQ Green Drawing Room
Kraliçe Camilla | Hugo Burnand
3 HMK HMQ Throne Room
Kral ve Kraliçe | Hugo Burnand

Burnand’ın dört fotoğrafı yayınlandı: Egemen’in Küresi ve Asasını tutan Kral Charles’tan biri, Kraliçe Camilla’dan biri, Kral ve Kraliçe’den biri birlikte ve kraliyet ailesinin çalışan üyeleriyle bir grup fotoğrafı – Prens Harry mevcut değil.

Group shot
Kraliyet Ailesi’nin çalışan üyeleri | Hugo Burnand

Burnand, taç giyme töreninden önce, fotoğrafların sanki izleyicilerin Kral ile “belki bire bir sohbet ediyormuş” gibi samimi hissetmesini istediğini söyledi.

Burnand, Charles’ın 60. doğum günü portresini çekti; bu, o zamanki Galler Prensi’ni rahat bir şekilde, müstakbel kral altın bir sandalyeye yaslanmışken tasvir ettiği için dikkate değerdi.

Ayrıca 2011’de Prens William’ın Catherine ile olan düğünü için fotoğraflar çekti ve burada Burnand’ın yeni evlileri sayfa çocukları ve nedimelerle çevreleyerek fotoğrafları gündelik görünmesini sağladığı bir kez daha kaydedildi.

Burnand, bakıcılarını olabildiğince rahat hissettirmeye çalıştığını belirterek, uyguladığı “üç T” adlı karın, göğüsler ve dişler anlamına gelen bir teknik ortaya koydu .

“İçine çek, dışarı at, inci beyazlarını parlat. Ve mükemmel gülümseme için? peynir deme De ki: “s*k!” Dene. Çalışıyor,” diyor.

Yüzyıllar boyunca, Britanya’nın yeni taç giymiş kralları ve kraliçeleri, portrelerini yapmaları için sanatçılar görevlendirdi. Ancak 1902’de ilk fotoğrafçı, Kral Edward VII‘nin fotoğrafını çekti .

O zamandan beri Charles’ınkinden önce sadece iki taç giyme töreni oldu. Cecil Beaton, 1953’te Kraliçe II. Elizabeth‘i fotoğrafladı; bu, fotoğraf aslında Buckingham Sarayı’nın içinde bir arka planla çekilmiş olmasına rağmen, görünüşe göre Kraliçe’yi Westminster Abbey’de gösteren destansı bir fotoğraf.

2006AL1129
Cecil Beaton’dan Resmi Taç Giyme Töreni Portresi | V&A Müzesi

Burnand böyle muhteşem ve dramatik bir fotoğraf çekemezdi, 1950’lerde monarşiye destek bugün olduğundan çok daha yaygındı. Modern kraliyet ailesi, fotoğrafların kuruma karşı daha şüpheci olan genç nesillere hitap etmesi gerektiğinin farkında.


Resim kredisi: Hugo Burnand’ın tüm fotoğrafları.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.