Haberler

Sony’nin Yeni 300mm f/2,8 GM OSS Prime Lensi

Sony, görüntü kalitesinde yeni zirveler vaat eden ve aynı zamanda sınıfının en hafif lensi olan yeni 5.999 dolarlık telefoto prime 300mm f/2.8 GM OSS‘yi duyurdu. Aslında dünyanın en hafif geniş diyafram açıklığına sahip telefoto prime lensidir.

Lansman, şirketin böyle bir lens geliştireceğine söz vermesinden 10 ay sonra gerçekleşti . Sony’nin 52. tam çerçeve E-mount lensi, bir dizi nedenden ötürü etkileyicidir; belki de hiçbiri boyutundan daha fazla değildir; 1.470 gram ağırlığındadır (ki bu, sınıfının en hafifidir) ve yalnızca 10,4 inç uzunluğundadır. Bu, Sony 400mm f/2.8 GM OSS‘den %50 daha hafif ve %43 daha az hacimlidir; bu, uzlaşma olarak sadece 100 mm’lik atış için harika bir ödündür.

Daha fazla karşılaştırma yapmak gerekirse Canon EF 300mm f/2.8L 2.400 gram, Nikon F 300mm f/2.8 VR ise 2.900 gram ağırlığındadır. Aynasız lensler olmasa da, yayınlandığı tarihte her iki şirketin en yakın karşılaştırmaları bunlardır.

Sony G Master lenslerden beklendiği gibi, yeni 300 mm f/2,8, diyafram aralığının tamamında yüksek çözünürlük ve köşeden köşeye keskinliğin yanı sıra, şirketin arka plandaki nesneleri mükemmel bir şekilde vurgulayan güzel bokeh olarak tanımladığı özellikleri vaat ediyor. Aynı zamanda en aza indirilmiş gölgelenme ve parlamayı da vaat ediyor.

sony 300mm f28 GM OSS 001

Lens, bir ekstra düşük dağılım elemanı ve üç süper ekstra düşük dağılım elemanı dahil olmak üzere 16 grup halinde düzenlenmiş 20 elemandan yapılmıştır ve bunların tümü renk sapması görünümünü bastırır. 300 mm f/2,8, 11 kanatlı bir diyaframa sahiptir ve minimum 2m odaklama mesafesine ve maksimum 0,16x büyütmeye sahiptir.

sony 300mm f28 GM OSS 002

Otomatik odaklama, tamamen dahili olarak sorunsuz, hızlı ve sessiz odaklama sağlamak için Sony’nin iki XD (ekstrem dinamik) doğrusal motorunun yanı sıra “optimize edilmiş bir algoritma” tarafından kontrol edilir. Sony, otomatik odaklamanın 1,4x veya 2x tele dönüştürücülerle donatıldığında bile iyi çalıştığını ve lensin tam otomatik odaklama özelliğiyle saniyede 30 kareye kadar, kararmasız çekimi desteklediğini söylüyor.

sony 300mm f28 GM OSS 003

Fotoğrafçılar, lensin gövdesinde, mükemmel yanıt ve hassas doğrusal odak kontrolü sağladığını söylediği Sony’nin Doğrusal Tepkili manuel odaklama özelliğine sahip bir odaklama halkası bulacaklar. Lens ayrıca, herhangi bir AF modu seçildiğinde odaklama halkasını döndürerek manuel odaklamayı anında etkinleştiren tam zamanlı DMF’ye sahiptir. Halkanın serbest bırakılması AF’yi geri yükler. Lens ayrıca dört netleme tutma düğmesiyle birlikte özelleştirilebilen bir işlev halkasına da sahiptir.

Ön eleman oldukça büyüktür, bu nedenle şans eseri 300 mm f/2,8 GM OSS, kamera montajının yakınındaki bir giriş bağlantı noktasından gelen 40,5 mm’lik açılır filtreleri destekler.

Sony 300mm f/2.8 GM OSS Şubat 2024’te 5.999 $ fiyatla satışa sunulacak.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.