Haberler

Ünlü İkinci Dünya Savaşı ve Moda Fotoğrafçısı Tony Vaccaro, 100 yaşında öldü

Amerikalı ünlü fotoğrafçı Tony Vaccaro hayatını kaybetti. Çeşitli kariyeri on yıllara yayıldı ve Avrupa’daki 2. Dünya Savaşı‘ndan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki moda ve yaşam tarzına kadar her şeye odaklandı. 100 yaşındaydı.

Vaccaro , Kasım ayında gerçekleştirilen ülser ameliyatından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle 28 Aralık 2022’de Long Island City’deki evinde, 100 yaşına girdikten sadece 8 gün sonra vefat etti .

Ailesi, 29 Aralık’ta yayınlanan bir Instagram gönderisinde, “Üzülerek, Tony Vaccaro’nun dün gece vefat ettiğini size bildirmek istiyoruz.” “Yanında ailesiyle birlikte evinde. Tony 100’e ulaşmayı her şeyden çok istedi ve başardı. Büyük doğum gününden sonra bize ‘Artık dinlenebilirim’ dedi.

“Tony insanları her şeyden çok severdi ve herkesin içindeki en iyiyi görürdü. Sabah ‘Ne güzel bir gün, gökyüzünde bir bulut yok’ diyerek uyanırdı.”

Vaccaro, 20 Aralık 1922’de Greensburg, Pensilvanya’da Michelantonio Celestino Onofrio Vaccaro’da göçmen İtalyan bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.

1943’te Vaccaro, İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’da hizmet veren Birleşik Devletler Ordusuna katıldı. Başlangıçta bir savaş fotoğrafçısı olarak Ordu Muhabere Birliğine katılmaya çalışsa da, lise fotoğrafçılığının kabul edildiğini gösteren 21 yaşındaki, çok genç ve deneyimsiz görüldü. Bunun yerine ABD Ordusu’nun 83. Piyade Tümeni’nde er oldu ve Fransa, Almanya, Belçika ve Lüksemburg’da savaş gördü.

Gözcü olarak atanan Vaccaro, hâlâ bir kamera ile becerisini kullanabiliyor ve dünya savaşına ilişkin benzersiz bakış açısını belgeleyebiliyordu. Avrupa’da savaş sırasında ve sonrasında 10.000’den fazla fotoğraf çekmeye devam edecekti . Savaşın en kalıcı görüntülerinden biri haline gelecek olan dokunaklı ve güçlü görüntüler yakaladı.

Sık sık silah yerine kamerayla ateş etmesine rağmen, Vaccaro yine de Müttefiklerin davası için kan aktı: vuruldu ve savaş sırasında yaralandığı için Ordudan Mor Kalp aldı.

Savaştan sonra Vaccaro, günlük hayatın, ünlülerin ve önemli olayların fotoğraflarını çeken bir fotoğrafçı olarak çalışmaya devam etti. Amerikalıların modasını ve yaşam tarzını belgelemek için Time gibi büyük Amerikan dergilerinde yoğun bir şekilde çalışacaktı .

Ünlüler, liderler ve titanlar genellikle Vaccaro’nun fotoğraflarına konu oldu ve fotoğrafçı, sanatçı Pablo Picasso’dan ABD Başkanı John F. Kennedy’ye kadar herkesin portrelerini çekti.

Vaccaro’nun çalışmaları iki kitap halinde yayınlandı: 2001’de yayınlanan Entering Germany: Photographs 1944-1949 ve 2002’de yayınlanan Shots of War .

Ünlü İkinci Dünya Savaşı ve Moda Fotoğrafçısı Tony Vaccaro, 100 yaşında öldü

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.