Haberler

Sony Star Sphere, Yörüngedeki Bir Uydudan Fotoğraf Çekmenizi Sağlayacak

Sony, Star Sphere projesini, daha önce sadece astronotlarla sınırlı olan uzay perspektiflerini açmanın ve bunu uzaktan kumandalı yörüngedeki kamera uyduları aracılığıyla Dünya’daki herkese sağlamanın bir yolu olarak tanımlıyor.

Şirket, Star Sphere’in benzersiz olduğunu çünkü yalnızca evde görüntülenebilen uzay fotoğrafları sağlamadığını, aslında herkesin bir “nano uydu” çalıştırmasına ve bundan sonra herhangi bir şey için kullanılabilecek fotoğraflar çekmesine izin verdiğini söylüyor. eğer kişi fotoğrafı gerçekten uzayda kendisi çekmişse.

Şirket, Uzay Fotoğrafçılığı Hizmeti ile ilgili olarak, “Daha önce mümkün olmayan görüş açıları dahil olmak üzere özel kamera çalışmasıyla kendi uzay fotoğrafınızı ve videografinizi çekebilirsiniz” diyor . “Ayrıca, alanla bağlantı kurma deneyimi sayesinde yaşamı değiştiren alan perspektifleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.”

Sony, uzay ilham projesini ticarileştirmenin yanı sıra uydu ve yer sistemlerini geliştirmek ve işletmek için Tokyo Üniversitesi ve JAXA ile ortaklık yapıyor.

Star Sphere’in nano uydusu Dünya’nın yörüngesinde dönecek ve Sony’nin uyduyu basit kontrollerle çalıştıran ve aynı zamanda kullanıcıya gördüklerinin canlı görüntülerini sağlayan bir “çekim simülatörü” olarak tanımladığı şey aracılığıyla herkesin yörüngesi boyunca fotoğraf çekmesi için bir yol sağlayacak.

Dünya’nın 500 ila 600 kilometre (yaklaşık 310 ila 772 mil) üzerinde yörüngede dönen nano uydu , bir Sony tam çerçeve kameraya (spesifik model açıklanmadı) ve 28-135 mm f/4 lense sahip. Kullanıcılar daha sonra, ISO, diyafram açıklığı ve deklanşör hızını kendi takdirlerine göre değiştirme yeteneği de dahil olmak üzere Sony’nin “yüksek derecede esneklik” olarak tanımladığı şeyle bu kamerayı uzaktan kontrol edebilecekler.

Sony Star Sphere, Yörüngedeki Bir Uydudan Fotoğraf Çekmenizi Sağlayacak

Uydu, 16 olası yörünge arasından seçim yapma olanağı sunacak ve Dünya etrafındaki her bir yörünge yaklaşık 90 dakikada tamamlanacak.

Sony, “Uydu bir yer anteninin üzerinden geçtiğinde, kullanıcılar gerçek yerleşik kameradan canlı görüntüleri kontrol ederken yaklaşık beş ila sekiz dakika boyunca onu doğrudan çalıştırabilecek ve uzay ile gerçek zamanlı bir bağlantı deneyimi yaşamalarına olanak tanıyacak” diye açıklıyor.

“Çekim simülatörü, uzay kamerasını çalıştırma, çekim sırasını ayarlama ve çekim oturumlarını ayırma gibi görevlerin sezgisel olarak yürütülmesini sağlayarak Dünya’nın, yıldızlarla dolu gökyüzünün ve diğer çeşitli konuların çekimlerini planlamayı kolaylaştıracak.”

Sony, kısa süreler için uyduyu doğrudan kontrol etme yeteneği sunmanın yanı sıra, sanatçılarla çalışmayı ve onlara, şirketin dediği gibi, uzay perspektiflerine dayalı yeni sanat yaratma fırsatı vermeyi planlıyor.

Sony, “‘Uzaydan Sanat perspektifleri’, uzay kamerası tarafından çekilen görüntülerden ve çekimlerden fotoğraflar, videolar, filmler ve medya sanatı gibi eserler yaratmakla sınırlı değildir” diyor.

“Uydumuzun işleyişi aracılığıyla uzayla bağlantı kuran deneyimlerden yeni ilhamlar ve kullanıcılara çeşitli ‘Uzay perspektifleri’ getiren içerikler sunarak, sanatçılar ve yaratıcılar da dahil olmak üzere birçok kişiyle çeşitli yaratıcı etkinlikler üzerinde çalışacağız.”

Star Sphere uydusuna erişim süresinin maliyeti, Sony’nin yeni duyurulan hizmetiyle ilgili en büyük sorulardan biri olmaya devam ediyor ve şirket bu konuda henüz herhangi bir ayrıntı sağlamadı. Şirket, hizmeti bu yıl içinde başlatmayı planlıyor (yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da mevcut) ve ilgilenenler, Star Sphere web sitesinde “ekibe katılmak” için kayıt yaptırabilirler.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.