Haberler

Blackmagic’in İlk Full Frame Cinema Camera 6K Sensör ve L-Mount Var

Blackmagic Design, Amsterdam’daki 2023 IBC Show öncesinde bugün canlı yayında birçok yeni ürünü duyurdu. En heyecan verici gelişme, şirketin ilk tam çerçeve sinema kamerası olan L-Mount’lu yeni Blackmagic Cinema Camera 6K‘dır.

Blackmagic Cinema Camera 6K

Blackmagic Design, “Sinematografide yeni bir nesille tanışıyoruz” diyerek, yeni Cinema Camera 6K’nın sadece bir yükseltme değil, aynı zamanda saygın video prodüksiyon şirketi için dramatik yeni bir yön olduğunun sinyalini veriyor.

Blackmagic’in Pocket Cinema Camera serisindeki diğer modellere çok benzese de Cinema Camera 6K, her ikisi de Blackmagic Design için ilk olan, tam çerçeve sensörün ve L-Mount’un kullanımına olanak tanıyan, yeniden tasarlanmış bir iç mekana sahiptir.

Cinema Camera 6K Sensör ve L-Mount Var
Blackmagic Cinema Camera 6K

Cinema Camera 6K, tam çerçeve 6K görüntü sensörüne ve L Yuvaya sahip hızlı, yüksek çözünürlüklü bir sinema kamerasıdır. Büyük 36 x 24 mm görüntü sensörü, Super 35 görüntü sensöründen neredeyse üç kat daha büyük olan 6.048 x 4.032 piksellik doğal çözünürlüğe sahiptir. Blackmagic Design, bu daha büyük sensörün, kullanıcıların daha sığ alan derinliğine sahip videolar çekmesine olanak sağladığını ve daha sinematik bir görünüm sunduğunu açıklıyor. Sensör, 13 duraklı dinamik aralık vaat ediyor ve 25.600’e kadar çift yerel ISO içeriyor.

“Yeni Blackmagic Cinema Camera 6K, hassas cilt tonları ve zengin organik renkler üreten son derece üst düzey bir dijital film kamerasıdır. Kamerada, geniş dinamik aralığa sahip devasa bir tam çerçeve 24 x 36 mm 6K sensör, lensler için çok esnek bir L Montajı ve sensöre uyacak şekilde özel olarak tasarlanmış dahili bir optik alçak geçiren filtre bulunuyor,” diyor Blackmagic Design Bir basın açıklaması.

Blackmagic Cinema Camera 6K Menus
Blackmagic Cinema Camera 6K

Tam çerçeve 3:2 6K video çekerken, kamera saniyede 36 kare hızına ulaşıyor ve bu, 24 fps iş akışında biraz yavaşlayabiliyor. Kamera ayrıca pencereli seçeneğiyle 120p çekim de yapabiliyor.

Video genellikle 21:9 veya 16:9 en boy oranlarında sunulurken, Cinema Camera 6K, açık kapılı 3:2 video ile 3:2 görüntü sensörünün tamamını kullanabilir. Blackmagic, bunun kullanıcılara farklı en boy oranları ve formatlarda çalışırken daha fazla esneklik sağlayacağını söylüyor. Kamera ayrıca kırpma olmadan gerçek 6:5 anamorfik olarak da çalışabilir.

Blackmagic Cinema Camera 6k Heads Up Display
Blackmagic Cinema Camera 6K

L-Mount’a geçiş büyüleyici bir gelişme. Kullanıcıların Leica, Panasonic ve Sigma gibi şirketlerin yerel tam çerçeve L Yuvalı lenslerini takmalarına olanak tanır. Ayrıca, kırpma faktörünün etkinleştirildiği daha küçük sensörler için tasarlanmış lensler de dahil olmak üzere, adaptörlerle diğer birçok lensin kullanılmasına da olanak tanır.

“L-Mount ayrıca en yeni Leica lenslerini kullanmak veya müşterilerin zaten sahip olduğu vintage lensleri tamamen yeni bir şekilde kullanmak gibi bazı şaşırtıcı yaratıcı seçeneklerin de önünü açıyor. Bu, üst düzey işler için tasarlanmış, gerçek anlamda üst düzey bir sinema kamerasıdır ve müşterilerimize hikayelerini anlatmaları için yepyeni bir yol sunduğunu düşünüyoruz!” Blackmagic Design CEO’su Grant Petty diyor.

Blackmagic Cinema Camera 6K Lens Mount
Blackmagic Cinema Camera 6K

Sinema Kamerası 6K birçok farklı formatta ve çeşitli hızlarda çekim yapar.

“Blackmagic Cinema Camera 6K, HD’den DCI 4K’ya ve hatta 6K’ya kadar tüm standart çözünürlüklerde ve kare hızlarında çekim yapabilir. Hatta 24,6 megapiksel çözünürlükte fotoğraf bile çekebilirsiniz! Blackmagic Cinema Camera 6K, 6048 x 4032 3:2 açık kapıda 36 fps’ye kadar veya 6048 x 2520 2.4:1’de 60 fps’ye ve 4096 x 2160 4K DCI’da 60 fps’ye kadar çekim yapar. Daha yüksek kare hızları için sensörü pencereleyebilir ve 2112 x 1184 Super 16’da 100 fps’ye kadar çekim yapabilirsiniz. Hatta 4,8K 24 fps’de 4,8K 24 fps’de anamorfik lensler kullanan diğer kameralardan çok daha yüksek çözünürlüklerde gerçek anamorfik 6:5’te çalışabilirsiniz. 4032. 1080HD’de 120 fps bile çekim yapabilirsiniz! Blackmagic Cinema Camera 6K ile her zaman iş için doğru çözünürlüğü çekebileceksiniz,” diye haykırıyor Blackmagic Design.

Cinema Camera 6K, hafif bir karbon fiber polikarbonat kompozit kullanılarak üretilmiştir. Tek bir operatör tarafından veya küçük bir film ekibinin parçası olarak elde kullanım için tasarlanmıştır. Kameranın geniş, parlak 5 inç LCD ekranı, dört dahili mikrofonu ve bir hoparlörü vardır. Kameranın genel tasarımı, geniş ön tutma yeri, düğmeleri ve kadranları ile tipik bir değiştirilebilir lensli kamerayı andırıyor.

Blackmagic Cinema Camera 6K Rear LCD
İsteğe bağlı EVF takılıyken Blackmagic Cinema Camera 6K

Blackmagic Cinema Camera 6K, dahili bir CFexpress kart kaydedici ve harici ortama doğrudan kayıt için bir USB-C bağlantı noktası içerir. Kamera dahili olarak 12 bit Blackmagic RAW dosyalarını kaydedebilir. Kamerada bağımsız mikrofon ve kulaklık bağlantı noktaları, tam boyutlu bir HDMI konektörü, bir USB-C genişletme bağlantı noktası, bir 12V DC güç girişi ve bir XLR ses konektörü bulunur.

Videonun görünümü ve hissi konusunda Blackmagic, şirketin URSA Mini Pro 12K kamerasında kullandığı aynı beşinci nesil renk bilimini Cinema Camera 6K’ya da uyguladı. Kamera ayrıca, özel bir fotoğraf düğmesine basit bir basışla Blackmagic RAW formatında 24,6 megapiksel sabit kareler çekebilir.

Petty, “Yeni Blackmagic Cinema Camera 6K ile, üst düzey, geniş formatlı sinematografi için mümkün olan en taşınabilir kamerayı yaratmak istedik” diyor. “Bu yüzden Cep Sineması Kamerasını aldık ancak içindeki elektronik aksamı tam çerçeve sensör ve L Montajı etrafında tamamen yeniden tasarladık.”

Blackmagic Cinema Camera 6K Front With EVF
İsteğe bağlı EVF takılıyken Blackmagic Cinema Camera 6K

Blackmagic Cinema Camera 6K şimdi 2.595 $ fiyatla sipariş edilebilir ; bu da onu piyasadaki en uygun fiyatlı tam kare video odaklı kamera haline getiriyor.

Blackmagic Studio Camera 4K Plus G2

Blackmagic Studio Camera 4K Plus G2, 12G SDI çıkışı ve 12G SDI girişi ekleyerek mevcut Studio Camera 4K’yı temel alır. Kamera, canlı prodüksiyon ve stüdyo ortamında çalıştırma için tasarlanmıştır.

Kamera, EF veya Micro Four Thirds lens yuvalarıyla mevcuttur ve şimdi 1.345 $ karşılığında sipariş edilebilir.

Blackmagic Studio Camera 4K Plus G2 Lens
Blackmagic Studio Camera 4K Plus G2

Blackmagic Micro Studio Camera 4K G2

Bu ikinci stüdyo odaklı kamera, Blackmagic Studio Camera 4K Plus G2’nin küçültülmüş bir versiyonudur. Aynı Micro Four Thirds lens yuvasını içerir ve 4K/60p videoya olanak tanıyan 12G-SDI içerir.

Studio Camera 4K Plus G2 gibi Micro Studio Camera 4K G2 de USB-C üzerinden harici bir SSD kaydediciye Blackmagic RAW video kaydedebilir.

Blackmagic Micro Studio Camera 4K G2
Blackmagic Micro Studio Camera 4K G2

Blackmagic Micro Studio Camera 4K G2, dünyanın en küçük Ultra HD yayın kamerasıdır ve yalnızca 995$ fiyatla satışa sunulmaktadır .

Blackmagic Kamera Uygulaması

Çığır açan Cinema Camera 6K ve yeni Studio Camera ürünlerinin yanı sıra Blackmagic Design, iPhone için Blackmagic Camera uygulamasını da tanıttı.

Uygulama, Blackmagic’in sinema kamera kontrollerini doğrudan bir iPhone’a ekleyerek, Blackmagic Design’ın “tıpkı profesyonel bir dijital film kamerası kullanmak gibi” vaat ettiği bir deneyim sunuyor.

Kullanıcılar, basit dokunuşlar ve diğer sezgisel hareketleri kullanarak kare hızı, deklanşör açısı, beyaz dengesi ve ISO üzerindeki kontrollerle iPhone cihazlarına video kaydedebilir. Kullanıcılar ayrıca uygulamadan 10 bit Apple ProRes 4K’da doğrudan Blackmagic Cloud’a kayıt yapabilirler.

Blackmagic Camera

Petty, “Blackmagic Camera, iPhone kullanarak uzun metrajlı film kalitesinde içerik oluşturmaya yönelik gerçek anlamda devrim niteliğinde bir iş akışıdır” diyor. “Blackmagic Camera, iPhone’a kare hızı, deklanşör açısı, günün saati zaman kodu, ISO ve beyaz dengesi gibi profesyonel kamera özellikleri ekleyerek, müşterilerimizin profesyonel kameralarımızla benzer kontrollere sahip olmasını sağlıyor. Ayrıca, Blackmagic Cloud iş akışı, müşterilerin Blackmagic Cloud Storage’a kayıt yapmasına ve DaVinci Resolve ile otomatik olarak senkronize etmesine olanak tanır. Artık çekimlerini dakikalar içinde haber odasına veya post prodüksiyon stüdyosuna gönderebiliyorlar! Blackmagic Camera’nın geleneksel haberleri ve post prodüksiyon iş akışlarını nasıl değiştireceğini öğrenmenin gerçekten heyecan verici olacağını düşünüyorum.”

Blackmagic Camera uygulaması artık ücretsiz olarak mevcut.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.