Haberler

New York Times, 1800’lü Yılları Dijital Ortama Aktarıyor

New York Times’ın “morg” lakaplı bir yeraltı arşivinde milyonlarca basılı fotoğraf sakladığı ve bu koleksiyonu dijitalleştirmenin zorlu görevini başarmak için çalışmalara başlandı.

Google, makine öğrenimi ve bulut teknolojilerinin The New York Times mağazasına yardım etmesi, işlemesi ve arşivi aramasını açıkladığı projenin bir parçası.

Morg, 19. yüzyıla kadar uzanan 5 ile 7 milyon arasında bir fotoğrafa ev sahipliği yapıyor. Hepsi de dosya dolaplarındaki klasörler içinde saklanıyor. Fotoğrafların çoğuna on yıllardır bakılmadı.

Hepsi hasar görme riski taşıyor. Örneğin, 2015 yılında, morg, kırık bir borudan su sızdıktan sonra küçük hasarlar yaşamış.

07 PENN STATION 1

New York Times ‘CTO Nick Rockwell, Google’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Morg, sadece The Times’in tarihi değildir. Modern dünyamızı şekillendiren bir asırdan fazla küresel olayın paha biçilemez bir kopyası olan bozulabilir belgelerin hazinesidir. Fotoğraf departmanı ve iş dünyası boyunca çalışanlar, morgun fotoğraflarını yıllarca dijitalleştirebilmek için muhtemel yolları araştırıyor.

The New York Times, açık kaynak kodlu komut satırı yazılımı ExifTool ve ImageMagick’e mevcuttur. Ayrıca, Google Kubernetes Engine kullanarak görüntüleri yeniden boyutlandırma ve PostgreSQL kullanarak meta verileri saklamayı içeren dijitalleştirme projesi için bir işleme hattı geliştirdi.

Google’ın makine öğrenimi teknolojisi, sayısallaştırılmış içeriğe yönelik analizler sunmak için sistemi büyütüyor. Cloud Natural Language API, görüntüleri kategorilere ayırmak için algılanan metni kullanırken şirketin Cloud Vision API’sı fotoğraflarda metinleri, logoları, nesneleri ve daha fazlasını tespit etmek için kullanılıyor.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.