Haberler

Adobe, Yapay Zekasını Eğitmek İçin Fotoğraflarınızı Kullanıyor Olabilir

Adobe, gizlilik ve kişisel veri toplama izinlerine, devre dışı bırakılmadığı takdirde fotoğrafçıların görüntülerini şirketin yapay zeka ve makine öğrenimi modellerini eğitmek için kullanılmaya açan bir “İçerik Analizi” bölümü ekledi.

Şirketin programdaki SSS sayfasını en son 10 Ağustos 2022‘de güncellemesinden bu yana geçen yaz Adobe’nin Gizlilik ve Kişisel Veriler sayfasına İçerik Analizi eklenmiş olabilir .

Bir kullanıcının Gizlilik ve Kişisel Veri ayarları, Creative Cloud web arayüzünün Hesap ve Güvenlik bölümünde bulunur ve İçerik Analizi bölümü, kullanıcıların Adobe’ye, makine öğrenimi modellerinin eğitiminde kullanılmak üzere içeriği analiz etmesi için izin verdiğini belirtir. Bu kapatılabilir, ancak varsayılan olarak etkindir.

İzin satırında “Adobe, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi geliştirmek ve iyileştirmek için makine öğrenimi (ör. örüntü tanıma için) gibi teknikler kullanarak içeriğinizi analiz edebilir” yazıyor. “Adobe’nin ürünlerimizi ve hizmetlerimizi geliştirmek ve iyileştirmek için dosyalarınızı analiz etmemesini tercih ederseniz, istediğiniz zaman içerik analizinden çıkabilirsiniz. Bu ayar belirli sınırlı durumlarda geçerli değildir.”

Adobe, Yapay Zekasını Eğitmek İçin Fotoğraflarınızı Kullanıyor Olabilir

Adobe, beta ve sürüm öncesi programlar veya Adobe Stock’ta satış için listelenen herhangi bir görüntü gibi ürün ve hizmetlerini geliştirmek ve iyileştirmek için kullanıcıların proaktif olarak içerik gönderdikleri programlara katılmayı seçtiklerinde içerik analizini kapatmanın geçerli olmadığını belirtir.

İzlanda, Hveragerði merkezli bir web geliştiricisi ve danışmanı olan Baldur Bjarnason’un Mastodon’da söylediği gibi , bu program dahil olma değil, devre dışı bırakmadır; bu, Creative Cloud kullanan herkesin, eğer kullanmıyorsa bu seçeneği aktif olarak kapatması gerektiği anlamına gelir. veri toplama programına dahil olmak istiyorum.

Adobe, “Adobe, ürün özellikleri sağlamak ve ürünlerimizi ve hizmetlerimizi iyileştirmek ve geliştirmek için Creative Cloud veya Document Cloud içeriğinizi analiz edebilir” diye açıklıyor.

“Creative Cloud ve Document Cloud içeriği görüntü, ses, video, metin veya belge dosyalarını ve ilişkili verileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir. Adobe, yalnızca Adobe sunucularında işlenen veya depolanan içerik üzerinde içerik analizi gerçekleştirir; cihazınızda yerel olarak işlenen veya depolanan içeriği analiz etmiyoruz.”

Temel olarak, Adobe’nin fotoğraf senkronizasyon hizmetlerinden yararlanan Lightroom kullanıcıları, devre dışı bırakma seçeneği değiştirilmemişse Adobe’ye görüntülerini kullanma izni veriyor. Bjarnason, bu programın yalnızca fotoğrafların Adobe’nin sunucularına ulaşması durumunda geçerli olduğunu belirtiyor.

“Bu açıkça, yalnızca resimler bulut senkronizasyonu gibi bir şekilde Adobe sunucularına dokunuyorsa geçerlidir. Bu temelde Lightroom’a yüklenen her resim,” diye yazıyor. “Windows masaüstümdeki fotoğrafları iPad’imle senkronize etmek için Lightroom kullanıyorum. Şimdi bunu tekrar gözden geçirmem gerekiyor.”

Adobe, veri toplamasını savunurken, “Makine öğrenimi özellikli özellikler, daha verimli ve yaratıcı olmanıza yardımcı olabilir” diyor. “Örneğin, görüntülerinizi daha hızlı ve doğru bir şekilde organize etmenize ve düzenlemenize yardımcı olması için makine öğrenimi özellikli özellikler kullanabiliriz. Lightroom’daki nesne tanıma ile köpeğinizin veya kedinizin fotoğraflarını otomatik olarak etiketleyebiliriz.”

Adobe, hizmetin “ürünlerini ve hizmetlerini geliştirmek ve iyileştirmek” için kullanıldığını söylüyor ve bazıları bunu, şirketin DALL-E2 veya Stable gibi yapay zeka tabanlı bir üretken görüntü sistemini bilgilendirmek için fotoğraf verilerini toplayabileceği anlamına geliyor. Difüzyon. Üretken yapay zeka , programların çalıntı çalışmaları kullanılarak eğitildiğini söyleyen sanatçıların eleştirisine maruz kaldı ve Adobe teknik olarak burada izin isterken, şirketin seçtiği yöntem — otomatik katılım ve kullanıcıları aktif olarak bilgilendirmemek. oluyor – iyi karşılanmadı .

DPReview , Adobe’nin belirli koşullar altında bir kullanıcının içeriğinin ürün iyileştirme ve geliştirme amacıyla insanlar tarafından manuel olarak incelenebileceğini söylediğine dikkat çekiyor .

“Bu, bir kullanıcının Adobe’nin İçerik Analizi SSS sayfasında belirtilen istisna kategorilerinden birine girmesi durumunda, Adobe bünyesindeki kişilerin (veya sözleşmeli personelin) kullanıcıların Creative Cloud dosyalarındaki hassas ortamları muhtemelen inceleyebileceği anlamına gelir. Bu, medyaları daha hassas görüntüler içeren fotoğrafçılar ve diğer yaratıcılar için açıkça endişe yaratıyor,” diye yazıyor DPReview’den Gannon Burgett.

Açıkçası, durum önemli gizlilik endişelerini artırıyor. Adobe büyük olasılıkla programın otomatik katılımını sağlamayı seçti çünkü aksini yapsalardı, şirket muhtemelen bu programa isteyerek kaydolacak pek çok kullanıcıyı kabul etmeyecekti.

Yorum için ulaşıldığında, Adobe alındığını kabul etti ancak bir yanıt vermedi.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.