Haberler

Pencerelerdeki Kızlar, Tüm Zamanların En Çok Hasılat Yapan Fotoğrafı mı?

Ormond Gigli‘nin 1960 tarihli “Pencerelerdeki Kızlar” adlı fotoğrafı beklenmedik bir şekilde medya tarihinin en çok toplanan ve değerli fotoğraflarından biri haline gelmiş olabilir.

The New York Times’ın büyüleyici bir makalesine göre , Pencerelerdeki Kızlar‘ın kabaca 600 imzalı ve numaralı kopyası son 30 yılda satıldı; fiyatlar genellikle 15.000 ile 30.000 dolar arasında değişiyordu.

Fotoğraf, New York, Los Angeles, Palm Beach, Cleveland, Atlanta, Boston, Santa Fe, Londra, Paris ve Moskova (Ukrayna’nın işgaline kadar) dahil olmak üzere dünya çapındaki galerilerde satışa sunuluyor.

Bu arada aracıyı ortadan kaldırmak isteyen alıcılar, Pencerelerdeki Kızlar‘ı doğrudan sanatçının malikanesinden de satın alabilirler.

New York Times, fotoğrafın aynı zamanda “açık artırma pazarının gözdesi” olduğunu, eserin 160’tan fazla kopyasının yıllar içinde Phillips, Christie’s, Sotheby’s ve diğer evlerde satışa sunulduğunu bildiriyor.

Yalnızca 2017 yılında, Penceredeki Kızlar’ın 13 kopyası açık artırmaya çıkarıldı ve fiyatları düşürmek yerine bunlardan biri görsel için 56.906 dolar ile rekor kırdı.

Fotoğrafın yedi parçası bu yıl müzayedelerde satıldı ve Salı günü bir diğeri Londra’daki Phillips’te 38.000 dolara (30.480 £) satıldı; bu da yüksek tahminin oldukça üzerindeydi.

Yayına göre, standart sanat piyasası arz ve talep kuralları Pencerelerdeki Kızlar için geçerli değil gibi görünüyor ve toplamda, fotoğrafın satılan tüm kopyalarının toplamı yaklaşık 12.000.000 $ gibi şaşırtıcı bir rakama ulaşıyor.

New York City’deki Phillips’in kıdemli fotoğraf uzmanı Caroline Deck, The New York Times’a “Bu konuyu şirket içinde tartıştık” diyor .

“Tüm zamanların en çok hasılat yapan fotoğrafı olmalı.”

‘Tüm Zamanların En Çok Hasılat Yapan Fotoğrafı “Pencerelerdeki Kızlar” Hikayesi

The New York Times’a göre , 1960 yazında hiç kimse Pencerelerdeki Kızlar‘ı yaratmak için serbest çalışan ticari fotoğrafçı Gigli’yi işe almamıştı .

Ancak Gigli, Manhattan’ın Yukarı Doğu Yakası’ndaki Doğu 58. Cadde’de, ev stüdyosunun tam karşısında bulunan ve ertesi gün yıkılacak olan kumtaşı binaları anmak istiyordu.

İkinci kattaki yangın merdiveninde duran Gigli, megafonla talimatlar verirken, modeller de karşısındaki binaların pencere çerçevelerinde renkli önlüklerle poz verdi. Bu sırada kaldırımda gümüş bir Rolls-Royce’un yanında, göz kamaştırıcı ve neşeli bir görüntüde bir çift kadın duruyor.

Yıkım amirinin, eşi fotoğrafta yer aldığı sürece Gigli’nin uzun bir öğle yemeği molası sırasında binayı iki saatliğine kullanmasına izin verdiği bildirildi. Binanın üçüncü katında, soldan üçüncü pencerede poz veriyor.

İmaj Nasıl Satış Fenomenine Dönüştü?

The New York Times’a göre Gigli , 2010’dan başlayarak 2019’daki ölümüne kadar Pencerelerdeki Kızlar‘ın çeşitli boyutlarda ve çeşitli fotoğraf kağıtları üzerinde yüzlerce kopyasını üretti, bastı ve imzaladı. şu anda 63 yaşında olan oğlu Ogden’in emriyle.

Şu anda babasının mülkünü işleten fotoğrafçı Ogden’in, görüntüyü bir fenomene dönüştüren benzersiz satış stratejisinin beyni olduğu bildirildi.

Tipik olarak, güzel sanatlar fotoğrafçıları bir görüntünün beş veya altı kopyasını bir veya iki boyutta satarlar ve kıtlığın amacı ilgiyi artırmak ve fiyatları sürdürmektir. Ancak Pencerelerdeki Kızlar 12 farklı boyutta basılmıştır. Gigli her boyutta düzinelerce fotoğraf yarattı.

Örneğin, 50 inçlik kare baskının 75 kopyası ve 27 inçlik kare baskının 44 kopyası bulunmaktadır.

Gigli’nin oğlu Ogden, Pencerelerdeki Kızlar‘ın yaklaşık 100 kopyasının elinde kaldığını söylüyor; bunların arasında siyah-beyaz kopyalar da var ve bu kopyaları o kadar muhteşem olarak nitelendiriyor ki onlardan ayrılmak konusunda biraz isteksiz. Ancak bir gün onlar da satışa çıkacak.

Ogden, The New York Times’a “Başarılı olmasının nedeni, insanların sahip olabileceği bir ürünün olmasıdır” dedi.

“Ve orada yüzlerce kişinin olmasından endişelenmiyorlar. 10.000 Dolar, 20.000 Dolar, 30.000 Doların dünyanın en iyi fotoğraflarından biri için çok fazla olmadığını düşünüyorlar.”

Müzayede evleri düzenli olarak Ogden ile iletişime geçiyor ve Pencerelerdeki Kızlar‘a soruyor ; Londra müzayede evi Phillips’in birkaç hafta önce yaptığı gibi.

Üç büyük müzayede evinde de çalışmış olan sanat danışmanlığı şirketi Hammond Group’un başkanı Joshua Holdeman, yayına “Bölümlerin rakamlarını tutturması gerekiyor” diyor.

“Ve eğer bunun kolay bir satış olduğunu ve belirli bir fiyata satılacağını biliyorlarsa, bu tamamen kolay para demektir.”


Resim kredisi: Tüm fotoğraflar Ormond Gigli’ye aittir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.