Haberler

Dünya Basın Fotoğraf Yarışması, Fotoğrafçılardan Tepki Sonrası Yapay Zeka Konusunda Geriye Dönüyor

Dünya Basın Fotoğraf yarışması (The World Press Photo), fotoğrafçı topluluğunun baskısına boyun eğdi. Başlangıçta yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerin yarışmanın “Açık Format” kategorisinde yer almasına izin verileceğini açıkladıktan sonra şirket şimdi bu kararından geri adım attı.

World Press Photo (WPP) web sitesinde yayınlanan ve geleneksel olmayan, yenilikçi teknikleri teşvik eden bir kategori olan Açık Format bölümünde üretken yapay zekaya izin verileceğini duyuran bir blog yazısı öfkeli bir tepkiye yol açtı .

Medium’da yayınlanan ve çok sayıda foto muhabiri tarafından imzalanan açık bir mektup, kararın onları “baltaladığını” söyledi ve ayrıca WPP’ye, Instagram beslemesinde yapay zeka görsellerini “tanıtması” çağrısında bulundu.


vivo x100pro 3

Zeiss Markalı Vivo X100 Pro

Vivo, X100 ve X100 Pro amiral gemisi akıllı telefonlarını duyurdu. Zeiss ile ortaklaşa tasarlanan yeni el bilgisayarları, fotoğrafçılık düşünülerek tasarlandı.
Annie Leibovitzin IKEA Evde Fotograf Serisine Ilk Bakis

Annie Leibovitz’in IKEA ‘Evde’ Fotoğraf Serisine İlk Bakış

Geçen yıl IKEA, Annie Leibovitz’i “yerli sanatçı” olarak işe aldı ve ona, medyanın evdeki yaşamın gerçekliğini nasıl sunduğunu görsel olarak daha iyi temsil etme görevini verdi. Ön tanıtım olarak iki fotoğraf yayınlandı ve serinin tamamı 29 Şubat’ta Fransa’da tanıtılacak.
nx tether

Nikon NX Tether 2.0

Nikon, “klasik” Camera Control Pro 2 yazılımından modern aynasız fotoğraf makinelerine kadar birçok özelliği getiren NX Tether 2.0’ı piyasaya sürdü.

Mektupta, “Aslında mevcut fotoğraflardan alınan dijital karışımlar olan bu görüntülerin gerçek fotoğraflardan ayırt edilmesi genellikle zordur, ancak gerçek dünyayla herhangi bir bağlantısı yoktur” diye yazıyor.

“Gerçek dünyayla, mevcut haliyle dünyayla olan bu bağlantı, yalnızca foto muhabirliği pratiğinin değil, genel olarak gazeteciliğin de merkezinde yer alıyor.”

Geçen hafta, WPP’nin Instagram akışı yapay zeka tarafından oluşturulan bir dizi görsel yayınladı ve böyle bir görselin “Dünya Basın Fotoğraf Yarışması’nı kazanıp kazanamayacağını” sordu. Yorum yanıtları ezici bir çoğunlukla olumsuzdu.

Pulitzer ödüllü fotoğrafçı Daniel Etter, “WPP ödülümü değersiz bir metal parçası gibi hissettirdiniz” diye yazdı.

“Bu, yaptığımız işe, aldığımız risklere ve bunu yapmamızın nedenlerine tam anlamıyla saygı duymadığımızı gösteriyor.”

WPP öfkeyi dinlemeye karar verdi ve Pazartesi günü yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerin Açık Format kategorisinden çıkarılacağını duyurdu.

Güncellemede, “Hem üretken dolgu hem de tam olarak oluşturulmuş görseller Açık Format kategorisinde yasaklanacak (diğer kategorilerde olduğu gibi: Tekli Filmler, Hikayeler ve Uzun Vadeli Projeler)”.

“Bu, uzun süredir devam eden doğruluk ve güvenilirlik değerlerimiz ile uyumludur.”

2023 Dünya Basın Fotoğrafı yarışmasında Açık Format kategorisini, kolaj tarzında sunulan kendi fotoğraflarının yanı sıra bir dizi buluntu fotoğraf sunan Mısırlı fotoğrafçı Mohamed Mahdy kazandı.

Görüntü İşleme için Güncellenmiş Kurallar

WPP ayrıca “lens tabanlı bir kamera” ile çekilen fotoğrafların görüntü manipülasyonuna ilişkin kurallarını güncelleme fırsatını da değerlendirdi.

Gürültü giderme, nesne seçimi ve düzey, renk ve kontrast ayarlamalarının hepsi tamamdır. Ancak Adobe süper çözünürlük ve Topaz Photo AI gibi programlarla görüntüleri büyütme ve keskinleştirme gibi yapay zeka araçlarının yarışmaya katılması yasaklandı.

World Press Photo ayrıca yapay zeka çağında fotoğrafın tam olarak ne olduğunu açıklığa kavuşturmak için Magnum gibi diğer fotoğraf kuruluşlarıyla da işbirliği yaptı. Bunu buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.