Ekipmanlar

Kodak'ın Yeni Super 8'i, Film ve Dijitalin 5.495 Dolarlık Sınırlı Üretim Karması'dır

Kodak, Super 8 kamerayı bir değişiklikle geri getiriyor. Şirketin kendi deyimiyle, sınırlı sayıda üretilen bir kamera gövdesinde “analog film yapımcılığının büyüsünün modern rahatlıkla buluşması”dır.

Bu hala bir film kamerasıdır ancak aynasız kameraların çekim deneyimini taklit eden birçok modern dijital dokunuşla birlikte gelir. Örneğin, ses kayıtları için aynı zamanda aygıt yazılımını yükseltme yöntemi olarak da hizmet veren bir SD kart yuvasına ve çekim sırasında yardımcı olmanın yanı sıra menüye erişmeye ve en boy oranı gibi çeşitli seçenekleri değiştirmeye yardımcı olan 4 inçlik bir LCD ekrana sahiptir.

“Super 8’de çekim yapmak her zamankinden daha kolay. LCD vizör dönerek geniş bir çekim açısı aralığına olanak tanıyor” diyor Kodak. Yayınlandığı sırada LCD çözünürlüğüne ilişkin ayrıntılar sağlanmamıştı.


Glasgow Slums

Viktorya Dönemi Glasgow’un Gecekondu Mahalleleri

1868’de fotoğrafçı Thomas Annan, İskoçyalı yetkililer tarafından, o zamanlar Avrupa’nın en kötüleri olarak kabul edilen Glasgow’un gecekondu mahallelerini belgelemek üzere görevlendirildi.
gottfried featured image

Arlene Gottfried’in Çalışmalarına Yeniden Bakış

Arlene Gottfried, Times Meydanı’nın Disney’den daha cesur olduğu 1970’ler ve 1980’lerin New York şehrinin çarpıcı bir sokak fotoğrafçısıydı. Çalışmalarının arşivi, ailesinin korumaya çalıştığı yüzlerce kutu filmden oluşuyor.
image

Asya’nın En Kalabalık Sokak Sahneleri Nasıl Çekilir?

Asya’da seyahat ederken karşılaştığımız en kalabalık sahneleri çekmek oldukça zorlayıcı olabiliyor. 15 yıl boyunca bölgede fotoğrafçılık turları düzenledikten ve ders verdikten sonra, kalabalık pazarların ve sokakların ya bir fotoğraf cenneti ya da bir kabus olabileceğini biliyorum.
photographer fukushima feat

Bir Fotoğrafçı Fukushima Nükleer Santralinin Kalıntılarına Giriyor

Bir düzineden fazla yıldır, Çernobil ve Fukushima nükleer santrallerindeki felaketlerin ardından yaşananları, temizliğin ilerleyişini ve kirlenmiş alanların arındırılması ve yeniden canlandırılmasını belgeliyorum. Bu süre zarfında Çernobil tesisine birçok ziyarette bulundum. Sonunda Fukushima fabrikasını ziyaret etme zamanı gelmişti.

“Ve genişletilmiş ekranı sayesinde en boy oranı katmanları, etkileşimli menü seçimi ve kamera ayarları gibi özelliklerde gezinmek sezgisel ve basittir.”

Yukarıda belirtilen ses kaydı, yerleşik bir kayıt sistemi ve harici mikrofon tarafından gerçekleştirilir, ancak kamera, 3,5 mm’lik bir giriş aracılığıyla harici mikrofonları destekler. Monitör seviyeleri LCD üzerinden izlenebilmektedir.

Kamera, “artırılmış görsel çözünürlük” için geleneksel Super 8 geçidin yanı sıra 16:9 geniş ekran genişletilmiş geçit kaydı da sunuyor. Kodak, genişletilmiş geçidin kullanılmasının film şeridinin daha fazla yakalama alanını optimize ettiğini ve geleneksel Super 8 kameralara göre %11 daha büyük bir görüntüye olanak sağladığını söylüyor. 14:9 tam karesi aynı zamanda kameraya diğer modern medya yakalama formatlarına uyum sağlama ve modern TV ve video ekranlarının çerçevesini doldurma esnekliği sağlar.

Harici bir monitör kullanmak isteyenler için HDMI çıkışı bile var. Ancak kafa karıştırıcı bir şekilde USB-C ile değil, eski bir mikro USB ile şarj ediliyor.

Yeni Super 8, değiştirilebilir bir C montajlı lens kullanıyor ve 6 mm 1:1,2 optikle birlikte geliyor. Şirket, kullanıcıları “seçtiğiniz lensi monte etmek için başka herhangi bir C montajlı prime lens veya adaptör kullanmaya” ve “retro bir his için vintage lenslerle deneme yapmaya” teşvik ediyor.

Kodaks New Super 8 002

Kodak, bunun saniyede 24 ve 25 kare hızında kristal senkronizasyon özelliğine sahip ilk modern Super 8 kamera olduğunu ve saniyede 18 ve 36 kareye az ya da çok artırılabileceğini söylüyor.

Kameranın üst kısmında çalıştırma düğmeli entegre bir tutamak bulunurken, kameranın alt kısmında aynı zamanda bir eğlence düğmesini de barındıran bir tabanca kabzası bulunur.

Kodaks New Super 8 003

Fotoğraf makinesi, üç farklı Kodak Vision3 Renkli Negatif stokta 50 fitlik sinema filmi yüklü Kodak Super 8 film kartuşlarını kullanır, ancak aynı zamanda Tri-X Siyah Beyaz Ters Çevirme ve Ektachrome Renkli ters çevirme filmleri gibi ters stokları da kullanabilir.

Kodak’ın yeni Super 8’i bir süredir geliştirilme aşamasında. NewsShooter’ın belirttiği gibi, ilk olarak 2016 yılında CES’te görüldü ve başlangıçta 2.000 dolara mal olması bekleniyordu.

Kodak, yeni Super 8’i yalnızca rezervasyonla sunuyor. Bir ünite satın almakla ilgilenenler, bir ünitenin ne zaman satın alınabileceği konusunda bilgilendirilmek için kaydolabilirler. Hem kamera hem de lens, pil, tabanca kabzası, şarj kablosu, USB güç adaptörü ve Tri-X Siyah Beyaz Ters Film 7266 kartuşuyla birlikte Pelican çantasında gönderilir.

Sınırlı miktarlarda 5.495 $ fiyatla satışa sunulacak ve diğer ülkelerde satışa sunulmadan önce ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürülecek.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.