Ekipmanlar

Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri

Havaların ısınmasıyla birlikte havuz ve deniz sezonu da açıldı. Suların bolca sıçrayacağı, neşenin yükseleceği bu dönemde fotoğraf meraklıları da dur durak bilmeden eğlenceli çekimler gerçekleştirebilecekler.

Elbette akıllarda soru ‘ya su fotoğraf makineme zarar verirse’ olacak. Neyse ki Newtech editörleri su geçirmeyen, ister havuzda ister denizin derinliklerinde fotoğraf avcılığı yapabilmenize imkan tanıyan modelleri bir araya getirdi. İşte denize ve havuza dayanıklı fotoğraf makineleri…

Olympus Tough TG-5

Olympus Tough TG 5
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 15

Şu bir gerçek; Olympus bu işi çok iyi biliyor. Her yıl birbirinden iddialı modellerini güncelleyen Japon fotoğraf teknolojileri şirketinin bu yıl ki yıldızı oldukça ergonomik bir tasarıma sahip olan Tough TG-5. 2.1 metreden düşmeye dayanıklı ve su geçirmez özellikteki model yaz-kış kullanıma uygun. Su geçirmiyor ve derinlerde dahi çekimler yapabilmenizi sağlıyor. 12 MP çözünürlükte fotoğraf ve 4K video kaydına imkan tanıyor. 3 inçlik 460k ekran, f/2.0-4.9 lens ve uzun pil dayanıklılığı öne çıkan diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Olympus Tough TG 5 2
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 16

Nikon Coolpix W300

Nikon Coolpix W300head
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 17

Nikon, su geçirmez fotoğraf makinesi segmentinin olmazsa olmaz markalarından biri. Bu argüman uzun yıllardır değişmiyor, bu senenin gözdesi ise Coolpix W300. Kendi segmentinde rakipsiz özellikler sunan Coolpix W300, 2.4 metreden düşmeye dayanıklı. 16 MP fotoğraf, 4K video, 3 inç 921k ekran, 200 kareye kadar fotoğraf için şarj süresi öne çıkan özellikleri arasında bulunuyor. 30 metreye kadar su altında çekime olanak tanıdığı için ‘derin sular ve yaz’ ikilisi için ideal alternatifler arasında konumlanıyor. Yazım yanlışı yok: Gerçekten 30 metre!

Nikon Coolpix W300 2
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 18

Ricoh WG-50

Ricoh WG 50
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 19

Biz fenomen üreticileri severiz evet, ama bazı markalar da her ne kadar herkesin dilinde olmasa da bizim için ayrı bir yere sahip. İşte bunlardan biri de Ricoh WG-50.

ricoh
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 20

Şunu baştan belirtelim; o bir süperstar! İzolasyon ve dayanıklılık şampiyonu! 5 metrenin üzerinden düşmesi halinde bile yoluna devam edebilen cihaz, sakar kimseler için olduğu kadar limitleri üstlerde yaşayanlara da hitap ediyor. 16 MP fotoğraf ve 4K video dikkat çeken özellikleri. 3 inçlik ekranla geliyor. Tam 14 metreye kadar su altı basıncına dayanıklı.

ricoh2
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 21

Fujifilm XP130

DSC06676
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 22

Fiyat-performans dendiğinde öne çıkan üreticilerden biri olan Fujifilm, suya dayanıklı modellerini uzun yıllardır tüm trend ve inovasyon katkıları eşliğinde yenilemeyi sürdürüyor. Bu noktada 2019 yazı için önerilerimizden biri olan Fujifilm XP130, son derece çarpıcı bir fotoğraf makinesi. Bir fiyat/performans modeli olan Fujifilm XP130, iddialı tasarımı ve başarılı teknik özellikleri ile ön planda. 16.4 MP fotoğraf, Full HD video, 3 inç ekran gibi özellikler sergiliyor. Düşmeye ve suya dayanıklı. Havuzdan çıkıp denize, hatta derinlere dalmak istediğinizde bile sorunsuz çalışıyor.

finepix xp130 five
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 23

BenQ LM100

BenQ LM100
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 24

Denizin ortasında fotoğraf çekimi mi yapmak istiyorsunuz, mümkün. Soğuk bir gölün kenarında suyun yarattığı fon eşliğinde etkileyici karelerin izini sürmek de eşsiz bir deneyim. BenQ LM100, izolasyon özellikleri ile öne çıkan bir kompakt fotoğraf makinesi. İnce ve hafif tasarımı ile birlikte 5 metre derinliğe kadar su altı basıncına da dayanıklı. Sadece bu da değil; 1,5 metre yükseklikten düşmeye karşı korunaklı bir yapı sunuyor. 14 MP fotoğraf, 4x zoom, 2.7 inç LCD ekran, GPS özellikleri teknik detaylar arasında.

BenQ LM100 2
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 25

Leica X-U

Leica X U
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 26

Alman fotoğraf teknolojileri markası Leica”nın derin sularda çekime dayanıklı, güçlü izolasyona sahip yüksekten düşmeye dayanıklı fotoğraf makinesi X-U, teknik açıdan da üstün bir model. APS-C boyutlu sensörü ile profesyonel kalitede fotoğraflar vaat ediyor. Ayrıca f/1.7 diyafram açıklığı ile düşük ışıklı ortamlarda çok net fotoğraf sonuçlarını mümkün kılıyor.

Leica X U 2
Denize ve Havuza Dayanıklı Fotoğraf Makineleri 27

Yaz tatili için ‘denizi en güzel’ 7 plaj

  • Sarımsaklı Plajı (Ayvalık)
  • Kefalos Plajı (Gökçeada)
  • Ayazma Plajı (Bozcaada)
  • Lara Plajı (Antalya)
  • Kaputaş Plajı (Kaş)
  • Ölüdeniz (Fethiye)
  • Çıralı Plajı (Antalya)

Konsantrasyon önemli

Sualtı bilmediğimiz bir dünya olabilir ancak yine de gözünüzü korkutmasın. Sualtı fotoğrafçılığına başlamak sandığınız kadar zor değil. Suyun altına dalmak konusunda bir sorununuz yoksa, giriş seviyesi bir model ile sualtı fotoğrafçılığına başlayabilirsiniz. Ancak burada önemli olan nokta, çekeceğiniz kareye konsantre olabilecek kadar dalış tecrübesine sahip olmanız. Aksi taktirde sualtında yaşayacağınız korkular dikkatinizi dağıtacak ve konsantrenizin bozulmasına neden olacaktır.

İpucu

Fotoğraf çekerken makinenizi küçük bir açıyla yüzeye doğru tutarsanız çok daha net ve arka fon olarak daha az karmaşık bir fotoğraf elde edersiniz.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.