Ekipmanlar

Leica M3: Bir Efsaneye Dönüşen 35mm Filmli Kamera

Film fotoğrafçılığının baskın araç olduğu o yüzyılda, bir avuç kamera diğerlerinden daha derin bir iz bıraktı ve etkileri ve mirasıyla efsane oldu. Bunlardan biri Leica M3 idi.

1954’te tanıtılan ve 1966’ya kadar üretilen Leica M3, ünlü Leica M telemetre serisinin dijital çağda üretilen yeni kameraları görmeye devam eden ilk modeliydi. Birçok M fotoğraf makinesi onun izinden gitse de Leica M3 hem koleksiyonerler hem de fotoğrafçılar arasında benzer şekilde en popüler modellerden biri olmaya devam ediyor.

Analog veya film fotoğrafçılığı, ilgi ve alımda yeniden canlanma görüyor. Çözünürlüğün giderek arttığı günümüz dünyasında – ticari kameralar artık 150 megapikselin üzerinde övünüyor – 35 mm veya 120 mm (6×6) filmin fiziksel sınırları göz önüne alındığında analog her zaman bir dezavantaj olacaktır, ancak karanlık oda pratiği ve tamamen çekim yapmak için gereken beceri mekanik kamera, daha önce analog fotoğrafçılık deneyimi yaşamış, yaşı daha ileri olanların yanı sıra, tomurcuklanan genç fotoğrafçılar üzerinde hala özel bir çekiciliğe sahip.

Bu yazıda, Leica M3’ün piyasaya sürülmesinden yarım yüzyıl sonra neden Leica’nın en ünlü ve talep gören modellerinden biri olmaya devam ettiğini keşfedeceğiz. Kamera, birçok kişi tarafından Leica’nın başyapıtı olarak görülüyor, ancak bu nasıl ve neden ortaya çıktı?

Leitz ve Leica’nın Kısa Tarihi

Leica M3’ü anlamadan önce Leica’yı, şirketi ve gizemi anlamamız gerekiyor. Başlangıçta bir optik şirketi olarak kurulan Leica, 1849 yılında Ernst Leitz tarafından kuruldu. İlk belirleyici an, 1913’te Leitz mühendisi Oskar Barnack tarafından Ur-Leica prototipinin (sinema filmi hızını test etmek için tasarlanmış taşınabilir bir birim) icadıydı .

Oskar Barnack kısa süre sonra, piyasada ortaya çıkan daha hızlı, daha küçük lenslerle, uzun yürüyüşleri için küçük bir taşınabilir kamera geliştirme fırsatının doğduğunu fark etti. Ampul anı, sinema endüstrisinden 35 mm’lik makaralı filmi alıp dikey yerine bir fotoğraf makinesinden yatay olarak geçirerek küçük filmi küçük bir lensle eşleştirdiğinde geldi.

35mm still vs motion picture film frames
Sinema filmi, kare başına daha küçük bir alanla dikey olarak 35 mm film kullandı.
Oskar Barnack aynı filmi bir kameradan yatay olarak geçirerek kare başına daha geniş bir alan oluşturdu.

Bu atılım, Leitz’in 1925’te sabit 50 mm lens içeren Leica I’i piyasaya sürmesine yol açtı. Leica II, belki de diğer tüm kameralardan daha fazla, değiştirilebilir lensler ve bir telemetre sunarak fotoğrafçının hangi çekimi yapacaklarını görmesini sağladı ve o zamana kadar mevcut olan görüş ve çift lensli refleks kameralara kıyasla daha hafif ekipmanların kullanılmasına izin verdi. , temelde görüş kamerasının ölümünü etkiliyor.

Leica’nın ikinci belirleyici anı ve muhtemelen şimdiye kadar üretilmiş en ikonik fotoğraf makinesi haline gelen M3’ü tanıttığı 1954’e otuz yıl ileri sarın. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Canon ve Nikon gibi Japon üreticilerin yükselişi geleceği tek lens refleksine doğru çevirdiğinden, Leica M3’ün ortaya çıktığı dönem ve çağda gün ışığını görmesi biraz muamma. (SLR) tasarımı. Bu nedenle, M3 gibi bir telemetre, başından itibaren başarıya ulaşmada zorluklar yaşadı… tanık olmak, kullanmak ve uygulamak bir zevk olmadığı sürece.

Leica M3: Bir Efsaneye Dönüşen 35mm Filmli Kamera

Bununla birlikte, film yüklüyken yalnızca 610 g ağırlığındaki M3, Leica telemetre konseptini eksiksiz bir paket haline getirdi. Yeni bir süngü yuvası ve çerçeve çizgilerini otomatik olarak ayarlayan ve paralaks için düzelten birleşik bir vizör/telemetre ile zekice basit ama verimli, tamamen mekanik ve optik olarak mükemmele yakın bir kamera sağladı. Üretim yapı kalitesi ve hassasiyeti, Leica’ya kamera üreticileri arasında on yıllar boyunca parlak bir itibar kazandırdı.

M3’ün bazı tuhaflıkları olabilir – örneğin dijital modellerdeki pil bölmeleri için bugün hala bazı Leica’larda bulunan alt plakayı çıkararak filmi yükleme mekanizması gibi – ama hem tutması hem de kullanması keyifli. Bugüne kadar mükemmel bir şekilde dengelenmiş ve dengeli bir Leica M3 kullanmanın mutluluğunu ve memnuniyetini kelimelere dökmek zordur.

M3, Leica için çok başarılıydı ve üretimi 1966’da sona erdiğinde yaklaşık çeyrek milyon adet sattı. Nikon ve Pentax tarafından ilan edilen SLR konseptinin bu dönemde hala telemetrenin yerini aldığını unutmamak gerekir; dönüm noktası Nikon F, benzer bir süre içinde 862.000 adet sattı. Ancak satış hacimleri artık kamera kalitesi ve ergonomisinin doğru bir göstergesi değil, değil mi?

Leica M3’ün Özellikleri

Herhangi bir şaheserin özelliklerini ve spesifikasyonlarını gözden geçirmek, onun virtüözlüğünü asla tam olarak aktaramaz. Bir şaheser, parçalarının toplamından çok daha büyüktür; tam da dehası onu bileşenlerinden daha büyük kıldığı için bir şaheserdir.

Vizör ve Telemetre

Leica M3, adını, vizör çerçevesi içindeki uzaklık ölçer odaklama noktası veya Almanca “vizör/uzaklık ölçer” anlamına gelen “Messsucher” için “M” anlamına gelen yenilikçi ve önemli yeni özelliğinden alır. Leica M3’ün ortaya çıkmasından önce, önceki tüm Leicas nesilleri (yani, sevgiyle bilindikleri adıyla vidalı veya Barnack Leicas), odak için bir oküler ve çerçeveleme için ikinci bir göz merceğine sahipti; M3, Leica IIIf’dir (1950-1957). Messsucher bu nedenle oldukça yenilikçi bir özellikti.

Leica M3 Bir Efsaneye Donusen 35mm Filmli Kamera 002

Böylece Leica M3, otomatik paralaks düzeltmeli, üç lens (50 mm, 90 mm ve 135 mm) için otomatik olarak seçilen üç çerçeve çizgisine sahip vizör ile Leica’nın ilk M kamerası oldu. 35 mm’den geniş her şey için ayrı bir vizör gereklidir. Leica M3, 1954’ten günümüze tüm Leica-M lenslerle mükemmel bir şekilde birleşiyor; Leica vidalı lensler (1933 sonrası) da elbette bir adaptör kullanarak kusursuz bir şekilde eşleşir.

Leica M3’ün vizörü hâlâ en büyük ve en iyi vizör, parlak, düzenli ve net. Daha büyük 0,91x büyütme sayesinde odak elde etmek kolaydır ve daha kesindir.

Leica M3 Bir Efsaneye Donusen 35mm Filmli Kamera 003

Tek Vuruş ve Çift Vuruş

Fotoğrafçının sağ başparmağının dayandığı kameranın üst kısmı, tek vuruşlu (SS) veya çift vuruşlu (DS) kolay taşıma (veya film ilerletme) koludur.

Leica M3 Bir Efsaneye Donusen 35mm Filmli Kamera 004
Leica M3’teki taşıma kolu.

İlk M3 modellerinde çift vuruşlu bir kol bulunuyordu, yani filmin bir sonraki karesine ilerlemek ve deklanşörü kaldırmak için iki vuruş gerekiyordu. Bu tasarım kararı, film ilerletme sisteminin filmi yırtmasını önlemek için alındı.

Ancak daha sonra, 919251 numaralı kameradan başlayarak Leica, kolu gidebildiği kadar sağa iten tek bir başparmak hareketiyle filmi ilerleten tek zamanlı kameralar üretmeye başladı.

Çift vuruşlu bir Leica M3, tek bir uzun vuruşla tamamen ilerletilemez, ancak tek vuruşlu bir Leica M3, iki yarım vuruşla da tamamen ilerletilebilir. Çift vuruşun tek vuruşa göre gerektirdiği biraz daha fazla zaman ve çaba dışında, M3’ün her iki çeşidi de Leica fotoğrafçıları arasında popüler olmaya devam ediyor.

Diğer özellikler

M3’ün sallanmayan sağlam bir deklanşör düğmesi ve bir mil içinde duyulabilen (en azından bu kadar gürültülü görünen) SLR’lerin ters dönen aynaları olmayan ultra pürüzsüz, sessiz ve hassas bir deklanşör sistemi vardır.

Leicameter MR veya MR-4 ile birleştiğinde, Leica M3 kusursuz yarı otomatik pozlama ile kullanımı ergonomik bir zevk haline gelir.

Leica’nın ünlü M mount Leitz lensleriyle birleştiğinde M3, hem keskinlik hem de renk açısından rakipsiz görüntü kalitesi üretebilir.

Leica M3’ün Ünlü Sahipleri

Yıllar içinde Leica M3, hem ünlü fotoğrafçıların hem de fotoğraf endüstrisi dışındaki ünlü kişilerin kalbini kazandı.

Rahmetli Kraliçe II. Elizabeth’in 1986’da basılan 60. doğum günü anısına posta pulu, onu Leica M3 ile gösteriyor.

Leica M3 Bir Efsaneye Donusen 35mm Filmli Kamera 005

Miles Davis bile bir Leica M3 ile ölümsüzleştirildi. Kraliyet kamerası.

Leica M3 Bir Efsaneye Donusen 35mm Filmli Kamera 006

Leica M3’ü kullandığı bilinen ünlü fotoğrafçılar arasında Henri Cartier-Bresson (onu samimi ” karar anı ” fotoğrafçılığı için aracı olarak kullanmıştır), Robert Capa, Robert Frank, W. Eugene Smith, Elliott Erwitt, Garry Winogrand ve David Douglas Duncan yer alır.

Bir Ömür Boyu Bir Kamera

Leica, M3’ün reklamını “mükemmel fotoğrafçılığa ömür boyu yapılacak bir yatırım” olarak ilan etti ve bunun M3 için ne kadar önsezili olacağı hakkında hiçbir fikirleri yoktu. Bugün ikinci el pazarında satılan birçok Leica M3 (son derece nadir seri numaralı modeller veya daha nadir bulunan siyah boyalı M3’ü tercih etmediğiniz sürece makul miktarlarda alabilirsiniz) bu dünyadan ayrılan sahiplerinden gelmektedir; diğer başyapıtlar gibi, zamansız Leica M3 de ölümlü sahiplerinden daha uzun yaşar.

Kendi kişisel M3’ümü bana, seksenlerinde hâlâ hayatta olan, ancak kitaplar ve ödüllü baskılar üreten M3’ünün yaşamaya devam etmesini dileyen Malta’nın önde gelen seçkin sanatçısı verdi. Ve canlı yayın hala devam ediyor – Leica, M3’e hizmet vermeye devam ediyor ve bunun için parça temini bugüne kadar sorunsuz ve piyasaya sürülmesinden yaklaşık 70 yıl sonra hala mükemmel şekilde çalışıyor.

Leica M3’ün talimat kitapçığında kelimesi kelimesine şunlar belirtilmektedir:

Elinizde bir LEICA tutuyorsunuz – umarız siz de dünyanın her yerindeki onaylı LEICA meraklıları kadar keyif alırsınız.LEICA M3’te, yüksek kaliteli optik hassas aletlerde uzman olarak bizim sağlayabileceğimiz en yüksek fotoğraf performansına, hıza ve rahatlığa sahip olursunuz.Böyle bir kamera birdenbire ortaya çıkmaz.Bilimsel araçların tasarımındaki uzun bir geleneğin deneyimini modern optikteki en son gelişmelerle en uygun şekilde birleştirir.Seçkin uluslararası fotoğrafçıların ellerinde yapılan binlerce test ve deneme sonucunda olgunlaştı. LEICA’nın kapsamını ve hassasiyetini ve yıllar sonra nasıl hala şimdiki kadar kesin ve güvenilir olacağını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Kutsal sözler.

leica instructions quote

Leica M3’ün özellikle bugün dünyanın en iyi 35 mm kameralarından biri olmasının birçok nedeni arasında, yaratıcı sürecin önüne geçmesi yer alıyor. Leica M3 ile harika bir görüntü oluşturmaya odaklanmakta özgürsünüz. Leica M3 görkemin vücut bulmuş halidir, mükemmellik kusursuz bir şekilde saflaştırılmıştır.


Yazar hakkında : Dr. Charles Paul Azzopardi bir güzel sanatlar fotoğrafçısı, küratör, fotoğrafik kültürel miras danışmanı ve yazardır. Bu yazıda ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir. Charles’ın çalışmalarının daha fazlasını web sitesinde ve Instagram‘da bulabilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.