EkipmanlarFotoğraf Makineleri

Hasselblad X2D 100C : IBIS ve Hybrid AF özellikli 100 MP Kamera

Hasselblad’ın yeni amiral gemisi orta format aynasız kamerası, 100 megapiksel arkadan aydınlatmalı sensör, faz algılamalı hibrit otofokus, gövde içi görüntü sabitleme ve 16 bit renkli 15 duraklı dinamik aralığa sahip X2D 100C‘dir .

“Yeni nesil” aynasız orta format dijital fotoğraf makinesi olarak tanımlanan Hasselblad, X2D 100C’nin görüntü kalitesinden kullanım ve sistem yanıt hızına kadar tüm alanlarda “önemli” teknolojik iyileştirmeler getirmek için tasarlandığını söylüyor.

X2D 100C

Hasselblad Pazarlama Müdürü Bronius Rudnickas, “X2D 100C‘yi geliştirirken hedefimiz her zaman olduğu gibi aynıydı, tıpkı Victor Hasselblad’ın onlarca yıl önce yaptığı gibi: daha iyi bir kamera inşa etmek” diyor. “Bu taahhüt, performansını her açıdan iyileştirme olasılığını keşfetmemizi sağlıyor.”

Hasselblad X2D 100C : IBIS ve Hybrid AF özellikli 100 MP Kamera
X2D 100C backside

Kameranın merkezinde, hibrit faz ve kontrast tabanlı otomatik odaklama yetenekleriyle donatılmış 100 megapiksel orta format arka aydınlatmalı (BSI) sensör (43,8 × 32,9 mm) bulunur. Şirket, sensörün kontrast tabanlı algoritmalarla birlikte kullanabileceği hızlı ve doğru odaklamayı sağlamak için 294 faz algılamalı otomatik odaklama noktasına (PDAF) sahip olduğunu söylüyor.

Kamera, RAW ve JPEG formatında kayıt yapabilir, ilki ortalama olarak yaklaşık 206 megabayt boyutundadır. Hiçbir şekilde bir hız canavarı olmasa da, X2D 100C 14 bit renkte saniyede 3,3 kareye kadar çekim yapabilir ancak 16 bit renk yakalamaya ayarlandığında yavaşlar.

X2D 100C with XCD 38V Top View with tilt feature and User Interface

Hasselblad ayrıca, yedi duraklı sabitleme yapabilen ve kameranın loş ışıklı koşullarda bile elde tutulmasına ve yine de keskin odak yakalamasına olanak tanıyan özel bir beş eksenli gövde içi görüntü sabitleme (IBIS) sistemi tasarladı. Hasselblad, gövdeyi olabildiğince kompakt tutmak istediğini söylediğinden, IBIS sisteminin bu kamera için özel olarak yapılması gerekiyordu. Sonuç, yalnızca şirketin vaat ettiği sonuçlar değil, aynı zamanda piyasadaki en kompakt orta format IBIS çözümüdür.

X2D 100C, 5,76 milyon noktalı 0,5 inç OLED elektronik vizör (EVF) ve 1,00x büyütme ve saniyede 60 kareye kadar yenileme hızı kullanır. Hasselblad, EVF’nin tüm ekranın köşeden köşeye keskin ve parlak olmasını sağlayan elektrikli kırılma hatası düzeltmesini desteklediğini söylüyor.

X2D 100C Lifestyle 9

Kameranın üstünde, mevcut ayarları gösteren 1,08 inç renkli ekran ve 3,6 inçlik 2,35 metapiksel dokunmatik özellikli arka ekran bulunur. Bu arka ekran, önceki X System kameralarının en önemli satış noktalarından biri olan Hasselblad’ın “sezgisel” kullanıcı arayüzüne ev sahipliği yapıyor.

X2D’yi piyasadaki hemen hemen tüm fotoğraf odaklı kameralardan ayıran şey, video özelliği olmaması ve yerleşik 1 TB SSD ile gelmesidir. Bu nedenle, CFexpress Type B kartları da kabul etse de, kamerayı kullanmak gerekli değildir.

X2D 100C Lifestyle 12

Bu notta, Hasselblad bu kameradaki G/Ç’yi önemli ölçüde basitleştirdi ve tek bellek kartı yuvası dışında, yalnızca bir pil bölmesi ve tek bir USB-C bağlantı noktasına sahip.

Pil, 420 fotoğrafa kadar CIPA derecesine sahiptir ve PD 3.0 hızlı şarjı destekler. Aynasız kameralar söz konusu olduğunda CIPA derecelendirmeleri nispeten yanlış olduğundan, pilin vaat edilenden çok daha fazla fotoğraf çekmesi çok muhtemeldir.

X2D 100C Lifestyle 8

Üç Yeni Lens

X2D 100C’ye ek olarak Hasselblad, X System serisini toplam 13’e çıkaran üç yeni lens duyurdu. Bu yeni lensler XCD 38mm f/2.5, 55mm f/2.5 ve 90mm f/2.5’tir. Hasselblad, her birinin şirketin en üst düzey optik performans beklentilerinden ödün vermeden kompakt ve hafif olacak şekilde tasarlandığını söylüyor.

X2D 100C left side with XCD 38V

Üç lens ayrıca, daha hızlı ve daha doğru otomatik odaklamayı desteklemelerini sağlayan bir kademeli motora sahip yükseltilmiş bir odaklama modülüne sahiptir. Yaprak deklanşör mekanizması da daha kompakttır, bu da tüm deklanşör hızlarında (iki daha geniş lenste 1/2000 saniyeye ve 90mm lenste 1/4000 saniyeye kadar) flaş senkronizasyonunu desteklemesine olanak tanır.

X2D 100C left side with XCD 55V

Objektifler, tamamen metal bir gövdeye ve oyulmuş bir mesafe ölçeğinin yanı sıra, otomatik netleme ile manuel netleme arasında geçiş yapmak için bir itme-çekme sistemine sahiptir. Ek olarak, yeni lens kontrol halkası, işlev özelleştirmesini destekler ve fotoğrafçılar artık tercihlerine göre halka ile neyi kontrol edeceklerini değiştirebilirler.

X2D 100C left side with XCD 90V

Bu yeni lensler herhangi bir X System fotoğraf makinesiyle uyumludur, ancak yeni X2D 100C ile birleştirildiğinde en yüksek performanslarına sahip olacaklardır. Benzer şekilde, eski X System lensleri, yeni kamera ile mümkün olan daha hızlı odaklamaya ayak uyduramayacak.

Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik

Hasselblad X2D 100C ve üç yeni lensin tamamı hemen sipariş edilebilir . X2D 100C 8.200 $ ‘a , XCD 38mm f/2.5 ve 55mm f/2.5’i 3.700 $’a ve 90mm f/2.5’i 4.300 $’a satın alınabilir.


Resim kredisi: Hasselblad

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu