Ekipmanlar

Canon EOS R7 – Bilmeniz Gereken Beş İnce Ayar

Çoğu modern fotoğraf makinesi gibi Canon EOS R7 de sayfalarca özellik içeren bir menüye sahiptir. Bu kadar çok ayarla (aslında 450’den fazla), hemen ayarlamanız gerekmeyen şeyleri geçiştirmek kolaydır.

Bu makalede, yeni kameranızla yaşadığınız deneyimi iyileştirebilecek birkaç öğeye daha yakından bakmak istiyorum. Bazı yeni, gözden kaçan veya yeterince takdir edilmeyen seçeneklerden bahsedeceğim ve ne yaptıklarını ve kimin için olduklarını açıklayacağım.

Canon EOS R7’nin menüsünü kullanmama rağmen, bu özellikler başka markalara ait olsalar bile diğer fotoğraf makinelerinde de bulunabilir, ancak küçük veya önemli farklılıklar gösterebileceklerini unutmayın.

1. RAW seri çekim ve Ön çekim modları [Çekim Menüsü 6]

Ayar seçenekleri:

 • RAW seri çekim modu: Etkinleştir/Devre Dışı Bırak
 • Ön çekim: Etkinleştir/Devre Dışı Bırak

Kesintisiz çekim oranları, fotoğrafçılık tarihi boyunca istikrarlı bir şekilde arttı. Spora yönelik ciddi profesyonel kameralar artık saniyede 10 ila 16 kare arasında çekim yapabiliyor. Modern aynasız kameralar, EOS R7’de olduğu gibi bir elektronik deklanşör kullanırken artık sıklıkla saniyede 30 kare vuruyor.

Ancak, deklanşöre basılmadan önce önemli an kaçırıldıysa, bir kameranın ne kadar hızlı fotoğraf çekebileceği önemli değildir. “RAW seri çekim” modu, parmağınız deklanşöre tam olarak basmadan hemen önceki anlardan fotoğraf çekmek için tasarlanmıştır . Bu fotoğrafçının kutsal kasesi, bir süredir diğer markalarda ve G5X II ve EOS M6 II gibi diğer Canon modellerinde mevcuttu, ancak şimdi ilk kez R montajlı fotoğraf makinelerinde mevcut.

Ok atan okçuları yakalamaya çalışırken bu özelliği takdir etmeye başladım. İçeri girerken, en ilgi çekici fotoğrafın, okçunun okunun henüz serbest bırakıldığı ancak çerçevede hala görülebildiği fotoğraflar olduğunu hissettim. Bu anı yakalamaya çalışmanın sorunu, olağanüstü bir hızla gerçekleşmesi ve tam olarak ne zaman olacağını tahmin edememenizdir.

Canon EOS R7 - Bilmeniz Gereken Beş İnce Ayar
Serbest bırakılma zamanını deneyerek uçarken bir ok yakalamak, hayal kırıklığı içinde bir çabadır.
Ön çekim ile RAW seri çekim modunu kullanarak, neredeyse her seferinde iyi bir çekimi garanti edebilirsiniz.
Fotoğraf kredisi: John Greengo

İlk önce okun serbest kaldığını görür görmez bir dizi görüntüyü ateşlemeye çalıştım. Her durumda tepki sürem çok yavaştı ve ok ekrandan çıktı. Ardından, okçunun serbest bırakmak üzere olduğunu düşünmeden hemen önce en yüksek hızda sürekli bir patlama yapmayı denedim. Bu girişimlerin çoğu, ok ateşlenmeden önce kameranın arabelleğinin doldurulmasıyla sona erdi. Başarı mümkündü, ancak muazzam miktarda boşa harcanmış görüntüyle sonuçlandı.

RAW patlama modu, tam olarak okçunun ok sorununu çözmek için tasarlanmıştır. RAW seri çekim modunu ve Ön çekim seçeneğini etkinleştirdiğinizde, deklanşörü yarım konumda tutmaya başlar başlamaz, kamera yüksek hızlı kareleri tekrar tekrar arabelleğe kaydetmeye başlar ve eskileri dışarı atar. Düğmeyi bırakıp çekim yapmazsanız, görüntüler kaybolur ve kartınızda yığılma olmaz. Ancak deklanşöre tam olarak basarsanız, en son 15 görüntü (0,5 sn) seri çekiminizin başlangıcı olarak kaydedilir ve kamera 2 saniyeye kadar (60 görüntü) 30 fps’de çekim yapmaya devam eder. Deklanşörü basılı tutarsanız, 15’i deklanşöre tam basmadan önce ve 60’ı da sonra olmak üzere toplamda yaklaşık 75 fotoğraf çekersiniz.

Canon EOS R7 Bilmeniz Gereken Bes Ince Ayar 002
RAW seri çekim modunun seçilmesi sadece ilk adımdır.
Ayrıca, kameranızın deklanşör serbest bırakılmadan önceki kareleri yakalamasını sağlamak için Ön çekim’i seçmeniz gerekir.

Zamanlaması zor olan belirleyici anlarda, kameranızın doğru zamanda görüntü yakalamasını garanti edebilen bu özelliktir. Beysbol topuna vurmak, balinaların gedik açması ve okçunun oku gibi tahmin etmesi kolay ancak zamanlaması zor olan konular artık bir Canon R montajlı fotoğraf makinesiyle daha önce hiç olmadığı kadar yakalanabilir.

Bu özelliği kullanırken tüm görüntülerin tek bir .CR3 dosyasına yazıldığını unutmayın. Tek bir karenin ayıklanması, kamerada veya Canon’un Digital Photo Professional yazılımıyla yapılabilir. Ek olarak, fotoğraf makinesi, belirli konu türlerinde (aşağıya bakın) döner deklanşör bozulması gösterebilen elektronik deklanşörü kullanır.

2. Deklanşör modu [Çekim Menüsü 7]

Ayar seçenekleri:

 • Mekanik
 • Elek. 1. perde
 • Elektronik

Mekanik

Bu seçenekle, fiziksel deklanşör kanatları pozlamayı başlatmak ve bitirmek için açılıp kapanacaktır. Canon aynasız fotoğraf makineleri ve geleneksel Canon DSLR’ler yıllardır bu şekilde çalıştı. Birçok fotoğraf türü için güvenli bir seçenektir ve 1/250 saniyelik bir flaş senkronizasyonu sunar.

Mekanik deklanşörün dezavantajı, ilk perdenin o kadar hızlı açılmasıdır ki, durduğunda belirli fotoğraf türlerini etkileyebilecek hafif bir titreşim olur. Marjinal olarak düşük deklanşör hızlarında (1/30 ila 1 sn) çekilen resimler bundan etkilenebilir. Süper telefoto ve makro lenslerle çekilenler gibi yüksek büyütme altındaki görüntüler, pozlama sırasında herhangi bir hareket olursa bulanıklaşmaya özellikle yatkındır.

Elec. 1st-curtain

Elektronik 1. perde deklanşörü kullanıldığında kamera, onlara çarpan ışığı kaydetmek için sensörün piksellerini açarak pozu yakalamaya başlar. Pozlamayı sonlandırmak için mekanik deklanşör geleneksel şekilde kapanır.

Bu işlemin etkisi, görüntü tamamen yakalanmadan önce kamera içinde herhangi bir fiziksel hareket olmamasıdır. İkinci deklanşör hareket edip hafif bir titreşime neden olabilirken, bu pozlama sona erdikten sonra olur. Bu Elec yapar. Pozlama sırasında herhangi bir titreşimi önlemek için mükemmel olan 1. perde seçeneği.

Canon EOS R7 Bilmeniz Gereken Bes Ince Ayar 003
Elec. Süper telefoto ve makro lensler gibi yüksek büyütmeli ekipmanlarla çalışırken 1. perde iyi bir seçenektir.
İlk deklanşör çalışırken kameranın pozlama sırasında herhangi bir mekanik hareketi olmayacaktır.

Canon EOS R7’nin ek bir avantajı da Elec. 1. perde, kameranın en yüksek flaş senkron hızı olan 1/320’yi etkinleştirir; bu, mekanik senkron hızı olan 1/250’den biraz daha iyidir. Elek. 1. perde varsayılan fabrika ayarıdır ve çoğu çekim için muhtemelen en iyi ayardır.

Elektronik

Tam Elektronik deklanşör seçeneği ile görüntü sensörü, pikselleri açıp kapatarak kaydı başlatır ve durdurur. Elektronik deklanşörün avantajı, daha hızlı arka arkaya çekim ve deklanşör hızları sağlamasının yanı sıra, titreşim ve deklanşör gürültüsünün tamamen olmamasıdır. Bunun için ideal kullanım, bir sahne performansı sırasında veya sesin kaydedildiği bir durumda olabilir ve deklanşör tıklamaları dikkat dağıtıcı olabilir. Bu durumlarda, sessiz deklanşör güçlü bir araç olabilir.

Dezavantajı ise sensör tüm pikselleri aynı anda açıp kapatamadığı için tarama tekniği kullanılıyor. Bu, pozlama sırasında özne hareketinin o öznenin bozulması olarak görünebileceği anlamına gelir. Sorunun yoğunluğu, sensörün okuma hızına bağlıdır ve Canon EOS R7‘nin özellikle hızlı bir okuma özelliği olmadığından, elektronik deklanşörü genellikle hızlı hareketleri yakalamak için uygun değildir.

Canon EOS R7 Bilmeniz Gereken Bes Ince Ayar 004
Elektronik deklanşör, ihtiyatlı kalmak istediğiniz durumlar için mükemmeldir.
EOS R7 dahil bazı fotoğraf makineleri daha yavaş tarama hızına sahiptir, bu nedenle hızlı hareket eden nesnelere dikkat edin.
Fotoğraf kredisi: John Greengo

Elektronik deklanşörle çekim yapmayı seçmek, diğer belirli kamera işlemlerini engelleyecektir ve seçildiğinde birkaç menü öğesi gri renkte görünür. Kamera için önemli bir sınırlama, Elektronik deklanşör seçeneği seçiliyken herhangi bir deklanşör hızında flaşla senkronize olamamasıdır. Bu sınırlamanın diğer Canon fotoğraf makinelerinde farklı olduğunu unutmayın.

Yukarıda belirtilen sorunlardan kaçınmak için bu seçeneği idareli kullanmanızı tavsiye ederim.

3. AF yardımcı ışın ateşleme [AF Menüsü 3]

Ayar seçenekleri:

 • Olanak vermek
 • Devre dışı bırakmak
 • Yalnızca LED AF yardımcı ışığı

EOS R7’nin ön tarafında, merceğin sol üst tarafında, resmi olarak Otomatik Zamanlayıcı/AF yardımcı ışını olarak bilinen küçük yuvarlak bir pencere bulunur. Bu turuncu lamba, zamanlayıcının geri sayımını işaret edecek veya otomatik odaklama sistemine yardımcı olmak için az aydınlatılmış bir nesneyi aydınlatacaktır.

Canon EOS R7 Bilmeniz Gereken Bes Ince Ayar 005
Dahili ışık, düşük ışık ve yakın çekim durumlarında yardımcı olabilir ancak aynı zamanda rahatsız edici de olabilir.
Işığın özneler, fotoğrafçı arkadaşları ve çevrenizdeki diğer kişiler tarafından beğenilmeyebileceği durumların farkında olun.

Düşük ışık koşullarında odaklanmak zor olabilir ve özneniz çok uzakta olmadığı sürece bu lamba yardımcı olabilir. Pratik mesafe, mevcut aydınlatmaya ve kullanılan merceğin maksimum diyafram açıklığına göre değişir. Sürekli (Servo) otomatik odak etkinleştirildiğinde lamba kullanılmaz, bu nedenle hareketli nesneler için çalışmaz.

Bu işaretin kapatılması birkaç nedenden dolayı akıllıca olabilir. Işık, birkaç özel durumda yalnızca marjinal bir yardımcıdır. Kameranın, odaklama sırasında lens açıklığını maksimum açıklıkta tutmak ve sensördeki kazancı artırmak gibi, zayıf aydınlatma altında odaklanmaya yardımcı olmak için kullanabileceği bir dizi başka numarası vardır.

İnsanları fotoğraflıyorsanız, bu lambanın konunuzun gözlerine oldukça sert bir ışık tutacağını unutmayın. Ani ışık demetinden konunuz gözlerini kısarak, başka yöne çevirebilir veya geri tepebilir.

Bir konserde, basın toplantısında veya turistik bir etkinlikte olduğu gibi, aynı konuyu çeken diğer fotoğrafçıların yanında çalışıyorsanız, ışığın bir diğer ciddi dezavantajı ortaya çıkar. Özneye tuttuğunuz parlak turuncu ışık, görüntülerinde görünecektir. Bu, fotoğrafçı arkadaşlarınızla pek iyi gitmeyecektir.

Bu lamba sorunuyla ilk kez, Türkiye’de semazenlerin özel bir dans performansını planladığımız bir fotoğraf turuna çıkarken karşılaştım. Karanlık bir özel salonda, grubumuz odanın bir tarafına dağıldı. Dans başlar başlamaz, etraftaki nesneleri takip etmek için turuncu bir lamba belirdi. Fotoğrafçıların geri kalanından gelen şikayetler hızlı bir şekilde takip edildi.

Mesele şu ki, fotoğrafçı, karşılaştığında, açık olduğunu bilmiyordu ve onu ne vizörde ne de ortaya çıkan fotoğraflarda görmedi. Ayrıca fotoğrafçı, diğerlerine müdahale ettiği için özür diledikten sonra nasıl kapatacağını bilemedi. Özelliği kameranın menüsünde (Canon EOS R7 değil) bulup devre dışı bırakmam biraz zaman aldı.

Bu özellik bazı durumlarda yardımcı olabilse de çoğu insan için muhtemelen kapalı konumda bırakılması daha iyidir.

4. Switch (AF/MF) [Ayar Menüsü 5]

Ayar seçenekleri:

 • Olanak vermek
 • Devre dışı bırakmak

EOS R7’de önceki Canon fotoğraf makinelerinde görülmeyen yeni bir özellik, gövde üzerindeki fiziksel bir AF/MF anahtarıdır. Canon, 30 yılı aşkın bir süredir AF/MF anahtarını objektifte tutarken, Nikon ve Fujifilm gibi diğerleri bunu tipik olarak gövdeye taktı. EOS R7’deki bu özel özellik, anahtarı devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Yanlışlıkla çarptığınızı fark ederseniz veya bu özelliği menü sisteminden kontrol etmeyi tercih ederseniz, devre dışı bırakmanız yardımcı olabilir.

Canon EOS R7 Bilmeniz Gereken Bes Ince Ayar 006
Canon’da yeni olan MF/AF anahtarı, kavrayan parmaklarınızdan biriyle kontrol edilebilir.
Anahtar, yeni nesil Canon lenslerle hızlı değişikliklere izin verir.

Bu yeni anahtarın nedeni, RF 50mm f/1.8 gibi, özel AF/MF anahtarı olmayan Canon’un yeni bir lens kategorisine uyum sağlamak gibi görünüyor. Bu yeni ‘anahtarsız’ lenslerle AF’den MF’ye geçiş, gövdedeki bu yeni kolla kolay olacak. Ancak, RF 50mm f/1.8 gibi bir lensle manuel olarak odaklanmak istiyorsanız, hem gövde anahtarını MF’ye, hem de lens üzerindeki Odak/Kontrol anahtarını Odak’a ayarlamanız gerektiğini unutmayın.

AF/MF anahtarı olmayan Canon lensler:

 • RF 16 mm f/2.8 STM
 • RF 50mm f/1.8 STM
 • RF 15-30mm f/4.5-6.3 IS STM
 • RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM
 • RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM
 • RF-S 18-45mm f/4.5-6.3 IS STM
 • RF-S 18-150mm f/3.5-6.3 IS STM

Diğer tüm lensler için, adaptörlü RF ve EF, lens üzerindeki AF/MF anahtarına öncelik verilecektir. EOS R7’ye AF/MF anahtarlı bir Canon lens takıldığında, gövdedeki bu yeni AF/MF anahtarı hiçbir şey yapmaz.

Canon EOS R7 Bilmeniz Gereken Bes Ince Ayar 008
Vücuda monteli AF/MF anahtarını devre dışı bırakma seçeneği AF menüsünde bulunur.

Bu vücut anahtarını devre dışı bıraktığınızda, AF1 Menüsü sayfasında AF veya MF’yi seçebileceğiniz ‘Odak modu’ adlı yeni bir menü öğesinin görüneceğini unutmayın. Bu özellik özel bir düğmeye ayarlanamaz ancak hızlı erişim için ‘Menüm’e eklenebilir.

5. Tv/Av’ı ayarlama yönü [Özel Menü 3]

Ayar seçenekleri:

 • Normal
 • Ters yön

Pozlama ayarlarını değiştirmek için herhangi bir ayar kadranını çevirirken, parmak hareketlerinizin poz göstergesinin hareketiyle eşleşmesini ister misiniz? Cevabınız evet ise, bu özelliği ‘Ters yön’ olarak ayarlamak isteyeceksiniz.

Deklanşör hızını, diyaframı ve poz telafisini değiştirirken, kameradaki varsayılan ayar, kadranların ve poz göstergesinin zıt yönlerde çalışmasını sağlamaktır. Parmağınızı kadranın üst kısmından sola hareket ettirirseniz, pozlama göstergesi sağa kayar. Fabrika çıkışı bu şekilde.

Canon EOS R7 Bilmeniz Gereken Bes Ince Ayar 009
Ön ve arka ayar kadranları varsayılan olarak pozlama göstergesiyle aynı yönde hareket etmez.
Ayarları değiştirmenin daha doğal olması için eylemlerini tersine çevirebilirsiniz.

Bu sorun, ‘Tv/Av ayarlama yönü’ menü seçeneğini ‘Ters yön’ olarak ayarlayarak kolayca çözülebilir. Deklanşör hızı ve diyafram açıklığı değiştirildiğinde kadran eylemleri tersine çevrilir. Fiziksel eylem görsel ekranı taklit ettiğinde görsel olarak daha sezgisel buluyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.