Ekipmanlar

Intervalometer (Aralıkölçer) Nedir?

Intervalometer (Aralıkölçer), fotoğrafçılar için hızlandırılmış çekimler, odak yığınlaması ve uzun pozlamalar dahil olmak üzere çeşitli fotoğrafçılık türlerinde ve tekniklerinde yararlı olan önemli bir araçtır.

Aralıkölçerlere aşina değilseniz ve hızlanmak istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Bu yazıda intervalometrenin ne olduğuna bakacağız, bulacağınız ortak özellikleri keşfedeceğiz ve kendi kamera çantanıza eklemek isteyebileceğiniz bir araç olup olmadığını açıklayacağız.Intervalometer nedir?

Bir aralık ölçer, deklanşörü kontrol etmek için programlanabilen ve fotoğrafçının belirli bir aralıkta bir dizi fotoğraf çekmesine olanak tanıyan bir kamera cihazı veya özelliğidir. Operatörün ihtiyaçlarına ve çekim gereksinimlerine göre, çekim için düzenli veya düzensiz zaman aralıklarında ayarlanabilir.

Aralık, sürekli çekimde kareler arasındaki sürenin uzunluğudur. Örneğin, hızlandırılmış çekim sırasında, 1. kare ile 2. kare arasında, 2. kare ile 3. kare arasında vb.

Bunun pratikte anlamı, aralık ölçerin belirli bir zamanda deklanşörü tekrar tekrar açıp kapamak üzere programlanmış olmasıdır. Bu süre, çekim süresince manuel olarak deklanşöre basmaya gerek kalmadan bir (1) saniye ile saat arasında ayarlanabilir.

Temel olarak, aralıkölçerler, analog film kameralarının eski günlerinde uzun pozlamalı çekimler yapmak için kullanılan zamanlanmış deklanşörlerin akıllı, gelişmiş bir versiyonudur.

Intervalometer nedir?
Analog film kameraları için zamanlı bir deklanşör.

Aralıkölçer Türleri

Aralık ölçerler genellikle harici bir cihaz biçiminde gelir, ancak son birkaç yılda neredeyse tüm kamera üreticileri kamera menüsünde temel bir aralık ölçer ayarı uygulamıştır.

Dört ana aralık ölçer türü vardır ve bu türlerin her birinin avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır.

1. Harici (Temel Düzey)

Intervalometer nedir 002

En yaygın olanı basit harici aralık ölçerdir. Piyasadaki tüm kamera modelleri için mevcut olan nispeten uygun fiyatlı bir cihazdır (yaklaşık 20 $).

Intervalometer nedir 003

Yukarıdaki ürün görselinde gösterilene benzer evrensel bir forma sahiptir ve çalışması için genellikle iki (2) adet AA pil gerekir. Sualtı dışında neredeyse her durumda mükemmel çalışır ve tek gereksinim, kameranız için uyumlu bir kablo bağlantısına sahip olanı seçmektir. En son modellerde kablo değiştirilebilir, yani daha sonra kamera modelinizi değiştirirseniz, sadece bağlantı kablosunu ilgili olana değiştirmeniz yeterlidir ve cihaz yeni kamera ile çalışacaktır.

Avantajları, kullanımının çok basit olması, uygun fiyatlı olması ve daha önce bahsedilen hemen hemen tüm durumlarda herhangi bir kamerayla kullanılabilmesidir.

Cihazın kendisi hakkında herhangi bir olumsuzluk yoktur. Bu tür bir aralık ölçeri 15 yıldan fazla bir süredir neredeyse tüm hava koşullarında sorunsuz kullanıyorum.

Ancak, en gelişmiş olanların özelliklerinden yoksun olan temel bir aralık ölçer olduğunu unutmayın (buna daha sonra değineceğiz).

2. Yerleşik/Dahili (Temel Düzey)

Intervalometer nedir 004

İlk seçenekle tamamen aynı özelliklere sahip çok basit bir yerleşik aralık ölçer, ancak en yeni kamera modellerinde poz yumuşatma seçeneği gibi bazı küçük iyileştirmeler yapılmış.

Intervalometer nedir 005

Ayarda yer olmamasından dolayı harici bir intervalometre ayarlayamadığımda veya sadece çok basit bir timelapse sekansı yakalamak istediğimde sıklıkla kullandığım çok kullanışlı bir araçtır. Ayrıca, harici cihazınızı yanınıza almayı unutmanız durumunda veya harici cihazın çalışmaması durumunda (örn. pilinin bitmesi) yedek bir aralık ölçer görevi görebilir.

Dezavantajları, pozlama rampası gibi daha gelişmiş özelliklerden yoksun olması, kamera pilini biraz daha hızlı boşaltmasıdır. Bazı belirli kameralarda canlı görüntü akışı kapalıdır, yani çekim sırasında ne çekilen kareyi ne de parlaklık seviyelerindeki olası değişiklikleri kontrol edemezsiniz.

Not : Dahili intervalometrelerin özellikleriyle ilgili olarak kamera üreticilerine kişisel bir not: Tüm markaların bu özellikleri dahili intervalometre ayarına eklemesinin oldukça kolay olacağına inanıyorum. Bugün piyasada bulunan tüm kameralar inanılmaz özelliklere ve muazzam optik kaliteye sahip olduğundan fotoğrafçılığın altın çağında yaşıyoruz ve sonunda sadece bir yazılım parçası olacak kadar kullanışlı bir şeye sahip olmamak çok yazık.

3. Harici (İleri Düzey)

Intervalometer nedir 006

Profesyonel zaman atlamalı fotoğrafçılık yaptığınızda ve/veya pozlama değişiklikleriyle dinamik sahneler yakalamak istediğinizde (örn. sürekli gündüzden geceye ve tersi sekans) veya herhangi bir zamanda pozlama ayarları üzerinde tam kontrole sahip olmak istediğinizde, o zaman gelişmiş bir harici aralık ölçer, işiniz için doğru araçtır.

Intervalometer nedir 007

Bu cihaz ile aynı dizi için farklı aralıklar belirleme olanağına sahipsiniz. Örneğin, histogramı ve maruz kalma seviyelerini gerçek zamanlı olarak kontrol ederken, gündüz için ayrı bir aralık ve gece için ayrı bir aralık. Bazı modellerde, yakalamayı durdurmaya gerek kalmadan cihazda ve özel uzak akıllı telefon uygulamasında (aşağıdaki resimleri kontrol edin) yakalanan hızlandırılmış sekansın düşük çözünürlüklü bir önizlemesini gösterme özelliği de vardır.

Intervalometer nedir 008
Intervalometer nedir 009

Bu tür işler için pek çok avantaj vardır, ancak ne yazık ki bunun bir bedeli vardır, çünkü genellikle bu cihazlar pahalıdır (350$+) ve onlardan maksimum potansiyeli elde etmeden önce biraz deneme ile bir öğrenme eğrisi gerektirir.

4. Uygulama (Temel ve İleri Düzey)

Intervalometer nedir 010
QDSLRDashboard uygulamasından alınan ekran görüntüsü.

Hem resmi hem de üçüncü taraf uygulamaları olmak üzere akıllı telefonlar ve tabletler için aralıkölçer olarak kullanılabilecek bazı uygulamalar olduğunu unutmamak önemlidir.

Bazıları özellikler ve genel kullanıcı deneyimi açısından harika olsa da, kameralarla bağlantı söz konusu olduğunda çoğunun sorunları var.

Bu uygulamaların çoğu, belirli bir sebep olmaksızın sonlandırılmaya eğilimli, sabit (yerel) bir Wi-Fi ve/veya Bluetooth bağlantısı gerektirir, bu yüzden bu uygulamalardan birini kullanırken çok dikkatli olmalısınız çünkü çekim fark edilmeden durabilir.

Geçtiğimiz yıllarda, bağlantının kararlılığı açısından bir gelişme oldu, ancak yerleşik aralık ölçerlerde olduğu gibi aklınızda bulundurun, Wi-Fi ve Bluetooth’un aktif bağlantıları nedeniyle bunun kamera pilini daha da hızlı tüketeceğini.

Aralıkölçerlerin Temel Özellikleri

Bir aralık ölçer ile, en temel modellerde bile, kullanıcı hemen hemen her zaman aşağıdaki ayarları ve özellikleri bulacaktır:

  • Zamanlayıcı/gecikmeli başlatma
  • Aralık uzunluğu seti
  • Pozlama süresi ayarlandı
  • Yakalanacak kare sayısı
  • harici güç
  • Pozlama artışı (yalnızca gelişmiş modellerde)

Aralık Ölçer Ne Zaman Kullanılır?

Bir aralık ölçer çeşitli durumlarda kullanılabilir ve bunları burada daha ayrıntılı olarak analiz edeceğiz.

1. Zaman atlamaları

En yaygın kullanım durumu, bir hızlandırılmış diziyi yakalamak istediğimiz zamandır. Her kare arasındaki istenen aralık, kaç kare yakalamak istediğimizin yanı sıra aralık ölçere girilmelidir ve gerisini aralık ölçer halleder.

Intervalometer nedir 011
BTS, statik bir zaman atlamalı çekim çekimi.

Özellikle uzun süreli hızlandırılmış dizilerde (örn. şantiyeler veya doğada uzun süreler), birini kullanmanız çok önemlidir.

2. Astrofotografi

İlkine çok benzeyen ikinci en yaygın durum astrofotoğrafçılık içindir. Hem Samanyolu galaksi çekirdeğinin çerçevede olduğu normal gece manzarası çekimleri hem de bulutsular ve kümeler gibi derin gökyüzü nesneleri için, her zaman son işlemede çalışacak daha fazla veriye sahip olmak isteriz; daha sonra hizalanacak ve yazılımda yığınlanacak.

Temelde hızlandırılmış fotoğrafçılıkla aynı ilkeleri izler, ancak daha az toplam kare içerir.

Bu aynı zamanda odak istifleme ve yıldız izi fotoğrafçılığı için de geçerlidir.

Intervalometer nedir 012
Bir yıldız takipçisi ve harici bir aralık ölçer ile bir astrofotografi kurulumunun BTS’si.

3. Uzun Pozlamalar

Diğer bir yaygın kullanım ise, uzun pozlamalı bir çekim yapmak istediğimizde ve kamerada herhangi bir mikro hareketten kaçınmak istediğimizde. Kameradaki deklanşöre basmak yerine, kamerayı yanlışlıkla hareket ettirme riskine karşı, pozlamayı başlatmak için harici bir aralık ölçer kullanıyoruz.

Ayrıca, çoğu kameranın sahip olduğu normal maksimum 30 saniyeden daha uzun bir poz yakalamamız gerekirse, poz uzunluğunu uzatmak için kameradaki BULB seçeneğiyle birlikte aralık ölçerdeki tutma düğmesini kullanabiliriz.

Intervalometer nedir 013
240 saniyelik uzun pozlama.

4. Uzaktan Tetikleme

Başka bir kullanım durumu, kameranın sahneye yerleştirildiği ancak çekimin daha sonra belirli bir zamanda başlayacağı ve operatörün kameraya yakın olmayacağı veya sadece kendi portremizi çekmek istediğimiz durumlar içindir. Aralık ölçeri, değerli çerçevelerden, zamandan ve pil ömründen tasarruf sağlayacak gecikmeli bir başlatmaya sahip olacak şekilde programlayabiliriz.

Aralık Ölçer Nasıl Kullanılır?

Burada analiz edilecek ayarların çoğu, hem temel harici aralık ölçer hem de yerleşik ayarlar için ortaktır (ilgili resimleri kontrol edin).

Not : Her bir ayarın kullanımını daha iyi açıklamak için bu bölümde hızlandırılmış çekim senaryosuna başvuracağım.

Intervalometer nedir 014t

Hadi başlayalım:

Harici bir aralık ölçer seçildiğinde atılacak ilk adım, kameraya doğru şekilde bağlandığından, pillerinin yeni olduğundan ve açık olduğundan emin olmaktır.

Not : Harici aralık ölçerin bazı temel ayarları, üreticiler ve modeller arasında biraz farklı yazılabilir, ancak sonuçta tamamen aynı şeyi yaparlar. Çekimden önce her ayarı tanımladığınızdan emin olun.

Ayarlanacak ilk ayar, aralığın uzunluğudur. Yakalanan her kare arasında kaç saniye, dakika ve hatta saat geçmesi gerekecek? Çoğu aralıkölçerde bu INTVL olarak belirtilir .

Hızlı hareket eden arabaların olduğu bir otoyol gibi hızla değişen bir manzarayı çekiyorsanız, 1-2 saniyelik kısa bir aralık idealdir.

Intervalometer nedir 015

Ardından, çekilecek toplam çerçeve sayısı ayarlanmalıdır. Çoğu aralık ölçerde bu, N olarak belirtilir .

Teorik olarak, son video 24 fps veya 25 fps’de işlenecekse ve klibin istenen uzunluğu 10 saniye ise, o zaman 240-250 kare gerekir.

Not : Üç çizgi seçildiğinde, cihaz manuel olarak durdurulana kadar süresiz olarak çekim yapacaktır.

Intervalometer nedir 016

Gerekirse ayarlanacak son ayar, genellikle GECİKME olarak not edilen gecikme seçeneğidir . Bu ayar, çekimin Başlat Düğmesine basıldıktan hemen sonra mı yoksa daha sonra mı başlayacağını belirler.

Intervalometer nedir 017

Çoğu durumda, yine kamera modeline bağlı olarak, yukarıda belirtilenler yerleşik aralık ölçer için de geçerlidir.

Aşağıdaki görsellerde Nikon ve Fuji fotoğraf makinelerinde intervalometre ayarını görebiliriz.

Intervalometer nedir 018
Nikon fotoğraf makinesinde aralıklı çekim.
Intervalometer nedir 019
Intervalometer nedir 020
Bir Fujifilm kamerada aralıklı çekim.
Intervalometer nedir 021

Not : Yalnızca tek bir uzun pozlama çekiyorsanız veya enstantane süresi maksimum 30 saniyeden uzun olan bir hızlandırılmış sekans için çekim yapıyorsanız, aralık ölçerde ayarlanması gereken başka bir seçenek daha vardır. Çoğu aralıkölçerde bu, UZUN olarak not edilir ve bu ayarda kullanıcı pozlamanın uzunluğunu ayarlayabilir.

Intervalometer nedir 022

Son olarak, ses göstergesi ayarı Açık veya Kapalı olarak ayarlanabilir ve yaptığı şey, açık olması durumunda, bir ayar yapıldığında ve zamanlayıcı etkinken bir “bip” sesi duyulmasıdır. Zamanlayıcının aktif olduğu ve hızlandırılmış çekimin çekildiği konusunda geri bildirim sağladığından, sahada yalnız olduğunuzda kullanışlıdır, ancak kapalı bir ortamda, etrafta başka kişiler varken çekim yapıyorsanız, dikkat dağıtıcı veya rahatsız edici olabilir.

Intervalometer nedir 023

Intervalometreye mi ihtiyacınız var?

İlk etapta bir aralık ölçere ihtiyacınız var mı? Eh, kısa cevap: size kalmış.

Çekimin gereklilikleri ve istediğiniz iş akışı göz önüne alındığında, bir aralık ölçer ellerinizi serbest bırakabilir ve çekimin nihai sonucunu iyileştirebilirken, diğerleri için dikkate almak ve onları çekim deneyiminden uzaklaştırmak ekstra bir şey olabilir.

Bir hızlandırılmış sekans yakalamak istiyorsanız, bir aralık ölçer, kareler arasında sabit aralıklara sahip olmanıza yardımcı olacak, manzaranın keyfini çıkarmanıza veya aynı anda aktif olan ikinci bir kamerayla ilgilenmenize izin verecek çok önemli bir araçtır.

Aynısı odak yığınlama, astrofotografi ve yıldız izi fotoğrafçılığı için de geçerlidir.

Uzun bir poz yakalamak istediğinizde, kameranın olası mikro hareketlerini önlemek için kameranın yerleşik otomatik zamanlayıcısını kolayca 2 saniyeden daha uzun süreye (örneğin 5 veya 10) ayarlayabilirsiniz.

Neredeyse tüm yeni kamera modelleri, normal 30 saniyeden daha uzun pozlama uzunlukları eklemiştir, bu nedenle daha yeni bir kamera modeliniz varsa, yanınızda harici bir aralık ölçer taşımak yerine bu özelliği kullanabilirsiniz.

Hareket kontrol sistemleri hakkında küçük bir not: Bir hareket kontrol sistemi ile hızlandırılmış bir sekans çekmeyi planlıyorsanız, bir aralık ölçer gereklidir. Kamera ile kontrol ünitesi arasındaki bağlantı kablosu da çekimde herhangi bir hareket yakalamamak için hareketin durduğunu kameraya bildirir (hareket-çek-hareket fonksiyonu).

Bununla birlikte, çoğu hareket kontrol sisteminin kontrol ünitesinde yerleşik aralık ölçerler veya onlarla birlikte kullanmak için özel bir akıllı telefon uygulaması vardır.

Intervalometer nedir 024

Doğru Aralık Ölçer Nasıl Seçilir?

İhtiyaçlarınız için doğru aralık ölçeri seçme konusunda nasıl ilerliyorsunuz? Benim önerim, önce kameranızda yerleşik bir tane olup olmadığını kontrol etmeniz ve böylece denemeye başlamanız olacaktır.

Ardından, çekim tercihlerinize ve tarzınıza göre ihtiyaçlarınızı belirlemenizi öneririm. Ve sonunda, her şey mevcut bütçenize bağlıdır.

Açıklamama izin verin:

Hızlandırılmış fotoğrafçılıkta yeniyseniz ve fotoğraf makinenizde dahili bir aralık ölçer varsa, bu tür fotoğrafçılıkta ilk adımlarınızı atmaya başlarken paradan tasarruf etmeniz idealdir.

Gündüz vakti uzun pozlamalar, yıldız izleri ve basit hızlandırılmış diziler çekiyorsanız, temel harici aralık ölçer ve/veya yerleşik olan bu durumlar için çok verimli olabilir.

Ancak, düzenli olarak sahnedeki parlaklık seviyelerinde dramatik değişiklikler olan sahneler çekiyorsanız (örneğin, gün doğumu veya gün batımı çekimi) veya ticari/profesyonel kullanım için sahada mümkün olan en iyi sonucu elde etmek istiyorsanız, o zaman bir gelişmiş aralık ölçer, bir tane edinmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Sahada ve en önemlisi işleme sonrası iş akışınızda size tonlarca zaman kazandıracak.

Umarım bu makale, özellikle bir tane satın almak istiyorsanız, intervalometreler ve bunların nasıl kullanıldığı hakkında bazı yararlı bilgiler sağlamıştır . İyi şanslar ve mutlu çekimler!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.