Ekipmanlar

OM System OM-1 Mark II, Canlı Dereceli ND, Geliştirilmiş AF ve Daha Fazlasını Ekler

OM Digital Solutions Corporation, OM System OM-1 Mark II’yi tanıttı. 2022’nin amiral gemisi kamerası OM-1’in halefi, OM-1’i ” şimdiye kadar yapılmış en iyi Micro Four Thirds fotoğraf makinesi ” yapan her şeyi içeriyor ancak “Mark II” adı, fotoğrafçıların bekleyebileceği önemli yükseltmeleri içermiyor.

Kameranın görüntü sensöründe herhangi bir değişiklik yapılmadı; bu hala 20 megapiksel yığınlı arkadan aydınlatmalı Live MOS çipi veya TruePic X görüntü işlemcisi.

OM SYSTEM OM 1 Mark II 12 40mm F2

OM, görüntü işleme hattında ilerlemesine rağmen Mark II’nin belleğini genişletti ve bu da arabellek derinliklerinde bazı değişikliklere yol açtı. Sıralı çekim hızları değişmeden kalır ve tam AF/AE ile saniyede 50 kareye ve kilitli AF/AE ile 120 fps’ye kadar izin verir, ancak fotoğrafçılar 90 civarından 120 fps’de 200’den fazla RAW kare çekebilmektedir.

OM SYSTEM OM 1 Mark II 90
© Christian Brocke

Kamera aynı zamanda eskisinden daha yavaş kare hızlarında karartma olmadan çekim yapabilir. Daha önce 50 fps’de kararma yoktu, ancak bazı fotoğrafçılar aynı deneyimi daha düşük hızlarda istiyordu; bu nedenle artık kullanıcılar 12,5 ve 16 fps hızlarını seçip yine de kararmasız bir vizör elde edebiliyor.

OM SYSTEM OM 1 Mark II 7 18mm F2
© Matt Horspool

OM Sisteminin daha fazla gelişme vaat ettiği alanlardan biri de otomatik odaklamadır. Şirket, özellikle hızlı hareket eden nesneler için otomatik odaklama doğruluğunun önemli ölçüde iyileştirildiğini söylüyor. Kamera ayrıca bir seçenek olarak insan algılamayı da içerir.

Bazı fotoğrafçılar, orijinal OM-1’in kadranlarının cansız olduğunu ve eldiven giyerken kullanılmasının zor olduğunu buldu. OM şikayetleri duydu ve bu nedenle OM-1 II, geliştirilmiş dokunsal his ve tepkiye sahip kauçuk kaplı kontrol kadranları içeriyor.

C29 OM 1 Mark II BLK Front 1240 2 W MF HLD10
OM-1 Mark II, orijinal OM-1 ile aynı isteğe bağlı pil yuvasıyla uyumludur.

Hesaplamalı fotoğrafçılık uzun zamandır Olympus’un ve şimdi de OM System fotoğraf makinelerinin önemli bir bileşeni olmuştur ve OM-1 Mark II de bir istisna değildir. Canlı ND ve Yüksek Çözünürlüklü Çekim (elde 50 megapiksel ve tripod kullanıldığında 80 megapiksel) gibi tipik özelliklerin ötesinde, OM-1 II dünyanın ilk Canlı GND (Dereceli ND) özelliğine sahiptir.

OM SYSTEM OM 1 Mark II M Zuiko 7 14mm F2
© Matt Horspool

Bu sayede fotoğrafçılar, manzara fotoğrafçıları için popüler bir seçim olan dereceli ND filtrenin efektlerini, gerçek filtrelerin zahmetli kullanımı olmadan çoğaltabilirler. Ayrıca kullanıcılar, filtre adımlarını ve Canlı GND filtresinin türünü gerçek zamanlı olarak özelleştirebilir. Kullanıcılar, açıktan karanlığa geçişin konumunu ve açısını ayarlayabilir ve yumuşak, orta ve sert tonlamalar arasında seçim yapabilir.

OM SYSTEM OM 1 Mark II M Zuiko 12 100mm F4.0 IS PRO 1210 F10.0 0.5s ISO 200 LiveND Matt Horspool
© Matt Horspool

OM-1 II ayrıca, orijinal OM-1’in en güçlü Canlı ND filtre seçeneği olan ND64’ten iki kat daha fazla güç sunan, artık ND128’e kadar güç sunan güncellenmiş bir Canlı ND özelliğini de içerir.

Ne yazık ki Canlı ND ve GND’yi OM-1 II’nin Yüksek Çözünürlüklü Çekim modlarıyla birleştirmek imkansızdır ancak Canlı ND ve Canlı GND en azından RAW görüntü dosyalarının yakalanmasına olanak tanır.

OM SYSTEM OM 1 Mark II M Zuiko 150 400mm F4
© Petr Bambousek

Yüksek Çözünürlüklü Çekim modu artık fotoğrafçıların 12 bit RAW dosyalarından 14 bit RAW dosyaları yakalamasına olanak tanıyor. Bu, 12’den 14’e nispeten küçük bir sıçrama gibi görünebilir, ancak bitlerin çalışma şekli ton aralığının üç katına tekabül eder.

OM SYSTEM OM 1 Mark II M Zuiko 90mm F3
© Christian Brockes

Dikkate değer değişiklikleri tamamlayan, geliştirilmiş gövde içi görüntü sabitleme sistemidir. OM-1, nispeten kompakt ve hafif tasarımı ve yedi duraklamaya kadar derecelendirilen sabitleme sistemi göz önüne alındığında, elde çekim için zaten mükemmel bir kameraydı. OM-1 II, 8,5 adımlı sarsıntı düzeltme sunar.

C23 OM 1 Mark II BLK Top

Fiyatlandırma ve Satın Alma

OM System OM-1 Mark II, Şubat ayının sonlarında yalnızca 2.400 ABD Doları gövde fiyatı ve OM System M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 Pro II yakınlaştırma lensi ile birlikte 3.000 ABD Doları fiyatla satışa sunulacak.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023 Rafael Fuchs : Project X Toni Schneiders : İyi Fotoğraf Zamansızdır! International Photography Awards

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.