İncelemeler

OM System OM-1 incelemesi

OM System OM-1, Olympus rozetini taşıyan son kameradır. Efsanevi adaşı kadar yaşıyor mu?

Erken Karar

“OM-1” adının sizi bu fotoğraf makinesinin geçmiş yıllardan kalma bir fotoğraf makinesi olduğunu düşünmenize kandırmasına izin vermeyin – bu, yarının teknolojisini içerir. Dünyanın tek IP53 hava koşullarına dayanıklı kamerası, dünyanın ilk Çapraz Dört Piksel AF kamerası, aynı zamanda son teknoloji bilgisayarlı fotoğrafçılık teknolojisi, diğer her şeyi sudan çıkaran görüntü sabitleme ve tam kare ile eşlik vaat eden ISO performansı ile doludur. sensörler.

Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken nokta, 120 fps çekim, 80 MP piksel kaydırmalı fotoğraflar ve 4K 60p ProRes Raw video sunabilen yığınlanmış olsa da, bunun yalnızca 20,4 MP’lik bir sensör olduğudur. Bu kadar ateş gücünü başka bir kamerada bulamazsınız, hatta bir tanesinin iki katı büyüklüğünde bile.


Artıları

+120 fps seri çekim

+IP53 hava sızdırmazlığı

+4K 60p 12-bit ProRes Ham

+8 durak stabilizasyon

Eksileri

-Yerel 20,4 MP çözünürlük

-8K video yok


Atla:

Özellikler | Temel Özellikler | Yapı ve Kullanım | Performans | Video | Karar


OM System OM-1’in yaşayacak çok şeyi var. Orijinal Olympus OM-1 1972’de tanıtıldığında Olympus tam olarak bilinmemekle birlikte, 35 mm SLR’nin devrim niteliğindeki küçültülmesi, onu fotoğraf makinesi pazarında önemli bir oyuncu olmaya doğru itti. 1970’lerin sonunda Olympus, Canon, Minolta, Nikon ve Pentax ile birlikte “beş büyük” Japon kamera üreticisinden biriydi.

Yoshihisa Maitani’nin mikroçipler yaygın olarak kullanılmadan önce büyük ölçüde mekanik olarak elde edilen dikkat çekici kompakt tasarımı, daha küçük 35 mm SLR’lere yönelik trendi belirledi ve Olympus, uzun yıllar OM-1’in ihtişamını yaşadı.

Bu nedenle yeni OM System OM-1’in yaşayacak çok şeyi var – özellikle Olympus OM-D E-M1 Mark III‘ün yerini aldığı için ve Olympus OM-D E-M1X amiral gemisi modeli olarak. Ve OM Digital Solutions’a göre – ki bu, Olympus’un yeni mülkiyeti altında şimdiki fotoğraf makinesi işinin adıdır – “bunu tekrar yapma zamanı”. 

Fırsat, OM System markası altında ilk kameranın piyasaya sürülmesidir, bu nedenle ‘OM-1’ ile yeniden başlamak uygun görünüyor – muhtemelen zaten fark ettiğiniz gibi, yeni kameranın ön tarafında da ‘Olympus’ yazıyor . 

Bu, orijinal fotoğraf makinesinin 50. yıldönümünü kutlamak için izin verilen bir seferlik bir olay ve bir daha olmayacak – bu aynı zamanda yeni OM-1’in biraz özel olmasına da yardımcı oluyor. 

Olympus OM-1: Özellikler

 • Sensör:  20,4 MP Micro Four Thirds yığılmış BSI Live MOS
 • Görüntü işlemcisi:  TruePic X
 • AF noktaları:  1.053 çapraz tip faz / kontrast algılama
 • ISO aralığı:  200 ila 102.400
 • Görüntü sabitleme: 5 eksenli IBIS, 7 durak (yalnızca gövde) veya 8 durak (Sync IS lenslerle birlikte)
 • Maks. görüntü boyutu:  5,184 x 3,888 (standart 20,4 MP), 8,160 x 6,120 (50 MP Elde Yüksek Çözünürlüklü Çekim), 10.368 x 7,776 (80 MP Tripod Yüksek Çözünürlüklü Çekim)
 • Ölçüm modları:  Çoklu model, merkez- ağırlıklı, nokta
 • Maks video çözünürlüğü:  4K 60p (H.264, H.265), 1080p 240p (H.264)
 • Vizör:  5,76m nokta OLED, 120fps, 0,005 sn gecikme
 • Bellek kartları:  2 x SD/SDHC/SDXC, UHS -II
 • LCD: 3 inç eklemli dokunmatik ekran, 1,62 m nokta
 • Maksimum patlama:  120 fps (AF/AE yok), 50 fps (tam AF/AE)
 • Bağlantı:  Wi-Fi, Bluetooth, USB-C, kulaklık jakı, mikrofon jakı, uzak konektör
 • Boyut:  139 x 38,5 x 80 mm
 • Ağırlık:  Yalnızca 511 g gövde (1x pil ve 1x bellek kartıyla 599 g)
OM System OM-1 incelemesi
Olympus OM-1 + OM System M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/400 sec, f/4.0, ISO200)

Olympus OM-1: Temel Özellikler

Uzun zamandır ilk kez, elbette boyutunu değiştiremeyen bir Micro Four Thirds (MFT) sensöründe önemli bir güncelleme var, ancak artık daha büyük formatlarda yaygın hale gelen yığılmış BSI düzenlemesini benimsemek diğerlerini sağlayabilir. önemli performans avantajları, özellikle daha hızlı okuma hızı, geliştirilmiş dinamik aralık ve daha düşük gürültü seviyeleri. 

OM-1’deki sensör ayrıca Cross Quad Pixel AF adlı yeni bir otomatik odaklama sistemi sunmak için alıcı yüzeyinde revize edilmiş bir mimariye sahiptir. Her piksel noktasının altında bir yerine dört fotodiyot vardır ve bunlar toplu olarak – her birinin okumaları arasındaki karşılaştırmalarla – derinliği ve dolayısıyla mesafeyi belirleyebilir ve tüm çerçeve boyunca faz farkı algılama ölçümlerinin yapılmasını sağlar. 

Dinamik aralıktaki artış – iddia edilen tek durak ile – ve gürültünün azaltılması, MFT sensörünün daha büyük herhangi bir şeye karşı yaygın eleştirilerine karşı koymaya yardımcı olmak için önemlidir, çünkü her ikisi de yüksek ISO performansında iyileştirmelere katkıda bulunacaktır. Sonuç olarak, doğal hassasiyet aralığı ISO 25.600’e genişletilir ve bir MFT kamera için çok yeni bir bölge olan ISO 51.200 ve 102.400’e iki durak basabilirsiniz.

OM Digital’in önceki modellerle aynı 20.4MP sayıya takılıp kalması şaşırtıcı değil, çünkü birçok durumda bunun muhtemelen bir MFT sensörü için dengeleme çözünürlüğü ve sinyal-to- için en iyi nokta olduğunu belirtmiştik. Gürültü oranı. Ve yine, gerçekten ne kadar çözünürlüğe ihtiyacınız olduğuna bağlı. 

Daha fazlasını istiyorsanız, kamera bir tripoda monte edildiğinde çözünürlüğü dört katına çıkarmak için piksel kaydırmayı kullanan ve elde çekim yaparken 50MP sunan çoklu çekim Yüksek Çözünürlüklü Çekim modu var. Sekiz kaydırılmış kare çok hızlı bir şekilde art arda yakalanır ve ardından kamera içinde birleştirilir, sonuçta ortaya çıkan görüntü de parazitte iki duraklı bir azalma sergiler. 

OM Sistemi OM 1 incelemesi 002
Olympus OM-1 + OM Sistemi M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/100 sn, f/2.8, ISO200) (İmaj kredisi: James Artaius)

Çeşitli kamera içi çoklu çekim birleştirme modları artık ‘Hesaplamalı Fotoğrafçılık’ başlığı altında bir araya getirilmiş ve kendi menü sayfalarına sahipler. Live ND, E-M1X ile tanıtıldı ve E-M1 Mark III’e taşındı, ancak burada, pozlamada altı kademeli bir azalmayı temsil eden ek bir ND64 ayarı alır. Bununla birlikte, geleneksel bir nötr yoğunluk filtresinden farklı olarak Live ND, bir tripod kullanmanıza gerek kalmadan pozlamayı etkili bir şekilde azaltmanıza olanak tanır ve ayrıca küçük diyaframlar kullanmanıza da gerek kalmaz. 

Canlı Kompozit işlevi bu menü sayfasına dahil değildir – ancak en azından hala aynı menüdedir – ve altı saate kadar çalışabilir (E-M1 III’te olduğu gibi). Eğer aşina değilseniz, bir referans arka plan pozunu, sadece herhangi bir parlak ışık kaynağı (yıldızlar gibi) ekleyen sonraki çoklu pozlarla birleştirir, böylece herhangi bir aşırı pozlamayı önler. Faydalı bir şekilde, arka ekranda veya EVF’de gerçek zamanlı olarak izlenebilir. Ancak, OM-1 ile yapılan büyük güncelleme, görüntü sabitleme özelliğinin artık Canlı Kompozit ile mevcut olmasıdır, böylece elde çekim yaparken de kullanabilirsiniz.

OM-1’in gövde içi görüntü sabitleme özelliği, yine E-M1X’te tanıtıldığı gibi süper duyarlı bir jiroskopik sensöre dayanmaktadır, ancak yine daha küçük bir modüldür ve aynı zamanda daha hızlıdır. Kamera sarsıntısı için yedi durağa kadar düzeltme ile beş eksen üzerinde çalışır, ancak Sync IS adı verilen sapma ve eğime yardımcı olmak için lens tabanlı optik görüntü sabitleme iş başındayken bu sekiz durağa çıkar. 

Buradaki ana özellik, maksimum kaliteli JPEG’ler veya 14 bit RAW dosyalarıyla ve hem otomatik odaklamanın hem de ölçümün sürekli ayarlanmasıyla tam çözünürlükte 50 fps çekimdir. Yığılmış sensör, karartmasız bir vizöre de izin verir. Bu çok etkileyici, ancak dikkat edilmesi gereken nokta, 50 fps’deki AF ayarının şu anda yalnızca 6 lens tarafından desteklenmesidir – ancak buna orijinal 12-40mm f/2.8 Pro gibi birkaç eski model dahildir.

AF/AE’nin ilk kareye kilitlenmesinden memnunsanız, 120 fps’ye kadar çekim yapabilirsiniz – ancak yine de arabelleğin 92 karede (iyi kaliteli JPEG’ler veya RAW’lar) zamanı çağırdığı konusunda bir uyarı var. Gerçekçi olarak, 50 fps’nin birçok yüksek hızlı nesneyi kapsayacak kadar hızlı olacağını düşünmeniz gerekir, bu durumda seri çekim uzunluğu JPEG/büyük/ince çekimde yaklaşık 170 karedir. Önceki tüm OM-D modellerinde olduğu gibi, JPEG’ler için çekim hızını etkilemeyen, ancak seri çekim uzunluklarını azaltan daha yüksek kaliteli bir ‘süper ince’ ayarı vardır.

OM Sistemi OM 1 incelemesi 003
Olympus OM-1 + OM Sistemi M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/60 sn, f/2.8, ISO200) (İmaj kredisi: James Artaius)
OM Sistemi OM 1 incelemesi 004
Olympus OM-1 + OM Sistemi M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/640 sn, f/2.8, ISO200) (İmaj kredisi: James Artaius)

Tabii ki, hızlı ateşleme hızları elektronik deklanşör kullanılarak mümkün kılınıyor ve artık üç modda kullanılabilen ‘Pro Capture’ yayın öncesi ara belleğe alma özelliği bulunuyor – 20 fps’ye kadar, 50 fps’ye kadar ve 120 fps’ye kadar. 

Deklanşöre yarıya kadar basıldığı an olan ön yayında yakalanan maksimum kare sayısı 70’e yükseltilir ve bu, deklanşör bırakılana kadar devam eden bir yuvarlanma dizisidir. Aslında, yakalama öncesi arabelleğe alma için birden 70’e kadar herhangi bir sayıda kare belirleyebilirsiniz. Hem 20fps hem de 50fps modlarında sürekli AF/AE ayarı da yapılır.

Olympus, E-M1X’te Akıllı Nesne Algılama AF’ye öncülük etti (E-M1 III’te mevcut değildir) ve burada kedi ve köpekleri içerecek şekilde yükseltildi. Bunlar, motor sporları (hem arabaları hem de motosikletleri içerir), uçaklar, trenler ve kuşlar (daha sonra donanım yazılımı yükseltmesi yoluyla E-M1X’e eklendi) için olanlara katılıyor. 

Bu modları yönlendiren şeyin özne tanıma algoritmaları olduğunu ve aslında otomatik odaklama sistemini kullanmadıklarını veya en azından bunun mesafe belirleme kısmını kullanmadıklarını belirtmekte fayda var. Piksel piksel işleme, belirtilen konunun ne olduğunu ve ne olmadığını belirlemektir. Bu nedenle insan denekler için göz/yüz algılama farklı bir şeydir ve OM-1’de, daha küçük bir hedef alana ve daha düzensiz hareketlere izin veren yeni bir algoritma tarafından kontrol edilir, konu mesafe verilerinin daha hızlı işlenmesiyle tekrar desteklenir.

OM Sistemi OM 1 incelemesi 005
50 MP elde taşınabilir Yüksek Çözünürlüklü Çekimin (sağda) yanında normal bir 20,4 MP görüntünün (solda) karşılaştırması (İmaj kredisi: James Artaius)

OM System OM-1 incelemesi: Yapı ve Kullanım

Hem boyut hem de stil açısından OM-1, E-M1 Mark III’e benzer – ancak aslında daha kavrayıcı bir tutamağa ve daha yumuşak, daha sığ bir EVF muhafazasına sahip tamamen yeni bir tasarım. Daha kalın tutuş, OM-1’in OM-D kameralar kadar çekici görünmediği anlamına gelir, ancak biçime karşı işlevselliktir, değil mi? Ve hala iyi görünen bir kamera olduğunu söylemelisin.

Yepyeni bir menü sistemi, daha önce katlanmak zorunda kaldıklarımıza göre büyük bir gelişmedir. Her şey daha iyi; grafikler, gruplamalar (artık düzgün bir şekilde renk kodlu) ve bölüm, sayfa veya satıra göre yapabileceğiniz gezinme kolaylığı. Artık her şey dikey yerine yatay olarak düzenlenmiştir, bu nedenle hem görsel hem de pratik olarak çok daha mantıklıdır. 

Bu kesinlikle kameranın operasyonel verimliliğini büyük ölçüde artırdı ve bir yere daha da hızlı ulaşmak istiyorsanız yine de Süper Kontrol Panelleri var – yine de her zamanki gibi menüler dokunmatik olarak kontrol edilemez.

OM-1, en yüksek çekim hızlarında karartma olmadan görüntüleme sağlamak için yeterince hızlı (120 fps) yenilenen OLED panelli yeni bir EVF’ye sahiptir . Çözünürlük 5,76 milyon nokta ve ,83x büyütme (35 mm eşdeğeri ve E-M1X ile aynı) onu bir MFT kamera bulucu için güzel ve havadar kılıyor. Bu optiklere bağlıdır ve mercek merceği buğu önleyici bir kaplamaya sahiptir. 

OM Sistemi OM 1 incelemesi 006
Olympus OM-1 + OM Sistemi M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/100 sn, f/2.8, ISO200) (İmaj kredisi: James Artaius)

OM-1’in LCD monitörü, E-M1X ve E-M1 III’tekilerle aynı boyutta kalıyor, ancak çözünürlük 1,62 milyon noktaya çıkıyor. Tamamen eklemlidir ve ekran yine parlaklık ve renk dengesi için ayarlanabilir.

Gövde, IP53 standardına yükseltilmiş hava korumasına sahip tek parça bir magnezyum alaşımlı dökümdür; bu, sızdırmazlık noktaları hakkında sadece belirsiz bir iddiadan ziyade aslında ölçülebilir. Bu sertifikayı almak için OM-1’in üzerine sürekli olarak 60°’lik bir açıyla püskürtülen su ile en az 3 dakika dayanabileceğini kanıtlaması gerekiyordu. Gövde ayrıca 14°F / -10°C’ye kadar çalışmaya izin verecek şekilde yalıtılmıştır. 

OM-1, yeni bir pille çalışır – 2,280 mAh BLX-1, şarj başına yaklaşık 520 çekim için iyidir ve hem kamera içi şarj hem de USB-C üzerinden güç sağlar. Ayrıca, kameraya ikinci bir pil ekleyen ve yine IP53 standardına göre mühürlenen HLD-10 olarak adlandırılan yeni bir pil tutacağı da var.

USB’ye ek olarak, OM-1’in arayüzleri mikro HDMI (Tip D), kablolu uzaktan kumandalar için 2,5 mm’lik bir konektör, bir stereo ses girişi (geçişli fiş gücüne sahip) ve kulaklıkları bağlamak için bir stereo ses çıkışı içerir. Daha önce belirtildiği gibi, aynı zamanda hotshoe’yı desteklemek için bir PC flaş terminali de barındırır. Kablosuz bağlantılar 2,4 GHz’de Wi-Fi ve Bluetooth LE’dir ve OM Image Share akıllı telefon uygulaması uzaktan kamera kontrolüne de izin verir.

OM Sistemi OM 1 incelemesi 007
Olympus OM-1 + OM Sistemi M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/100 sn, f/5.0, ISO200) (İmaj kredisi: James Artaius)

OM Sistemi OM-1 incelemesi: Performans

Panasonic 64GB SDXC UHS-II V90 hızlı bellek kartı ile yüklenen ve standart sessiz sıralı çekim modunu (elektronik deklanşör) kullanan OM-1, 10.315 saniyede 207 JPEG/büyük/ince karelik bir seri çekim yaptı. 20.06fps. Bu, hız söz konusu olduğunda paranın üzerinde bir patlamadır ve OM Digital’in patlama uzunluğu iddialarını önemli miktarda aşmaktadır, çünkü teknik özellikler 116 karenin sizin sınırınız olduğunu söylüyor. 

Ortalama dosya boyutu 9,5 MB idi. 50 fps ‘SH2’ yüksek hız moduna geçildiğinde, 92 karelik kısa keskin bir patlama 1.837 saniyede tamamlandı. Kartın yazma hızı burada kritik öneme sahiptir ve 250MB/saniyeden daha yavaş olan herhangi bir şeyin darboğaz oluşturması olasıdır. Kamera, arabellek boşalırken 50 fps’de çekime devam edebilir – tabii ki yalnızca çok daha kısa sekanslar için – bu nedenle, seri çekimler arasındaki gecikmenin mümkün olduğunca kısa olmasını isteyeceksiniz.

AI tabanlı nesne tanıma takibi, E-M1X ile ilk deneyimlediğimizde bir keşifti ve OM-1 ile daha fazla nesneyi içerecek şekilde genişletildi, ancak konunun boyutundan bağımsız olarak ne kadar güvenilir olduğu hala dikkat çekici. ya da hareket şekli. Bir nesneyi neredeyse anında yakalar – kamerada hızla kapansa bile – ve sonra bırakmıyor. OM Digital, E-M1X’ten gözle görülür şekilde daha hızlı – OM Digital diyor ki, yeni algoritmalar doğruluğu daha da artırıyor. 

Düşük ışık performansı da artıyor, ancak minimum -5.5 EV’ye f/2.8’de bakmak muhtemelen daha gerçekçi. İnsanlar için göz/yüz algılama özelliği, öznenin anlık olarak başka yöne baktığı durumlar da dahil olmak üzere, daha hızlı algılamaya ve daha güvenilir izlemeye yardımcı olmak için yeni bir algoritma tarafından da yürütülür. Ek olarak, elbette, bu izleme artık tüm çerçeve boyunca da mümkündür.

OM Sistemi OM 1 incelemesi 008
Olympus OM-1 + OM Sistemi M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/60 sn, f/6.3, ISO200) (İmaj kredisi: James Artaius)

Etkin piksel sayısı, E-M1X ve E-M1 III’ünkiyle aynı olsa da, görüntü kalitesi, dinamik aralık ve daha yüksek ISO ayarlarında kumlanmada azalma açısından önemli ölçüde daha iyidir. İkincisi açısından, açıkçası en iyi tam kare sanatçılarla eşleşmeyecek, ancak OM-1’in yeni sensörü boşluğu kapattı ve 200 ila 25.600 doğal ISO aralığı, renk doygunluğu ve tanımının çok ötesinde tutularak kullanılabilir. ISO 6400 – en iyi Micro Four Thirds fotoğraf makinelerinde bile görmediğimiz bir şey. 

Tek durakta ISO 51.200’e geçiş bile oldukça iyi görünüyor ve daha ince ayrıntılarda herhangi bir yumuşama fark edilmeden önce önemli ölçüde genişlemeye izin veriyor. Artırılmış dinamik aralık, RAW dosyalarının esnekliğini de artırarak, görüntü kalitesinden ödün vermeden parlak noktalar ve gölgeler için kamera sonrası pozlama ayarları için geniş bir kapsam sağlar. 

Bununla birlikte, çoğu spor, aksiyon ve macera fotoğrafçısının alabilecekleri kadar JPEG kalitesi isteyecekleri muhtemeldir ve OM-1 kesinlikle burada da sunar. Detaylandırma ve tanımlama öncekinden fark edilir şekilde daha iyi ve özellikle çok net işlenmiş dar desenler ve dokularda belirgin. Dürüst olmak gerekirse, OM-1’in en kaliteli JPEG’lerine bakıp çözünürlüğün ‘sadece’ 20MP olduğundan şikayet etmeniz pek olası değil. 

Peyzaj çalışmaları için – ve hatta konu yeterince uzun süre kalırsa vahşi yaşam için bile – geliştirilmiş Yüksek Çözünürlüklü Çekim işlevi, daha da ince ayrıntılara, daha yumuşak tonaliteye ve daha önce belirtildiği gibi, yan ürün olarak azaltılmış gürültüye sahip daha büyük görüntü dosyaları için bir seçenektir. Daha hızlı işleme – şimdi yaklaşık beş saniyeye kadar – ayrıca kullanımı daha kolay hale getirir.

OM Sistemi OM 1 incelemesi 009
Olympus OM-1 + OM System M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/320 sn, f/2.8, ISO200) (İmaj kredisi: James Artaius)

OM Sistemi OM-1 incelemesi: Video

Daha hızlı sensör ve işlemci, OM-1’e video kaydı için daha hızlı kare hızları sağlayarak 50/60p’de 4K DCI veya UHD ve 200/240p’ye kadar Full HD sunar. Panasonic GH5 II ve Panasonic GH6 , üst düzey video gereksinimleri olan ve MFT sensörünün avantajlarını seven herkes için daha mantıklı bir seçim olsa da, OM-1 hala E-M1 X veya – E-M1 III ve rekabetçi olmak için yeterli.

152 Mb/sn’ye kadar bit hızları sağlayan H.265 HEVC sıkıştırma kodeği ile 10-bit 4:2:0 renge sahip olabilirsiniz. Standart MPEG-4 AVC H.264 codec bileşeni ve 8 bit 4:2:0 renk ile bit hızları 202Mbps’ye kadar çıkıyor. LongGOP kareler arası sıkıştırma rejimi 4K kayda uygulanır, ancak maksimum bit hızını 202 Mbps’ye çıkaran 24, 25 veya 30 fps’de Full HD ile ALL-I kare içi sıkıştırma seçeneği vardır.

OM-Log400 ve Flat profilleri artık 10-bit renk ve geliştirilmiş dinamik aralık (H.265 kullanarak) için HLG (HDR) ile birleştirilmiştir. Faydalı bir şekilde, OM-Log ve Flat profilleri için View Assist mevcuttur, böylece son çekimin nasıl görüneceği hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Klip sürelerinde herhangi bir sınırlama yoktur.

Harici kayıt seçenekleri, Atmos Ninja V ve V+ cihazları tarafından desteklenen (bir aygıt yazılımı yükseltmesi aracılığıyla) 4K DCI veya 60 fps’ye kadar 4K UHD’de 12 bit 4:4:4 renkli ProRes RAW çıkışı ile tamamlanır . OM-1, bir mikro HDMI D Tipi konektöre takılır. 24 bit nicemleme ve 96 kHz’de örnekleme ile yüksek kaliteli ses kaydetme seçeneği vardır. 

OM Sistemi OM 1 incelemesi 010
Olympus OM-1 + OM System M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/100 sec, f/2.8, ISO200) (Image credit: James Artaius)

Kulaklıkları bağlamak için hem stereo ses girişi (geçişli fiş gücüne sahip) hem de stereo ses çıkışı vardır. Her ikisi de standart 3,5 mm stereo mini jak bağlantılarıdır. Ses seviyeleri manuel olarak ayarlanabilir ve çok gürültülü yerlerde çekim yapmak için dahili bir zayıflatıcı vardır.

Video çekerken ek elektronik sabitleme mevcuttur ve elde kayda değer ölçüde pürüzsüz çekim sağlar, ancak görüntü sensörde elektronik olarak kaydırıldığından 1,18x’lik küçük bir kırpma ile sonuçlanır. Konuya dayalı odak izleme, video çekerken (yalnızca C-AF + TR modunda olsa da) veya alternatif olarak insanlar için göz/yüz algılama özelliğiyle kullanılabilir. İzleme hassasiyeti, üç ayardan birine ayarlanabilir.

OM-1’in video işlevselliğinin geri kalanı, kullanışlı bir beyaz dengesi kilidi (kayıt sırasında açılıp kapatılabilen), zaman kodlaması, ayarlanabilir eşikli iki zebra deseni, titreşim azaltma, PASM pozlama modları, Resim Modu ön ayarlarını içerir. , Sanat Filtresi efektlerinin çoğu, lens vinyet düzeltmesi, ızgara kılavuzları, gerçek zamanlı histogram ekranı ve odak tepe ekranı. AF noktası seçimi, çekme odaklama, pozlama ayarları (diyaframlar, deklanşör hızları ve telafi), ses kayıt seviyeleri, kulaklık seviyeleri ve güçlü yakınlaştırma için dokunmatik ekran kontrolleri mevcuttur.

Temel hususlar açısından, OM-1 gerçekten GH5 II’den o kadar da uzak değil, ancak anamorfik kayıt, bir dalga biçimi monitörü ve vektör kapsamı, diz kontrolü gibi ikincisinin daha pro-seviye özelliklerinin çoğundan yoksundur. parlaklık seviyesi ayarı, renk çubukları ve 1.0KHz test tonu. Ancak, fotoğrafçılığına ek olarak profesyonel görünümlü videolar çekmek isteyen herkes için OM-1 ihtiyaç duyacakları her şeye sahiptir.

OM Sistemi OM 1 incelemesi 011
Olympus OM-1 + OM System M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/60 sec, f/2.8, ISO200) (Image credit: James Artaius)

OM Sistemi OM-1 incelemesi: Karar

OM System OM-1, çeşitli nedenlerle çok önemli bir kameradır. İlk olarak, OM Digital Solutions’ın içeride hala gerçekten eski ve yenilikçi Olympus olduğunu, ancak aynı zamanda son zamanlarda gerçekten ısınan bir pazarda rekabetçi kalabileceğini kanıtlaması gerekiyor. Ardından, MFT boyut sensörünün geçerliliği ve sunduğu belirgin faydalar hakkında çok cesur bir açıklama yapması gerekiyor – tam çerçevenin çok fazla çalıştığı bir zamanda. Ve son olarak, OM Digital Solutions için daha fazla pazar payı oluşturmaya başlaması veya en azından kârlılığın artmasına yardımcı olması gerekiyor.

İyi haber şu ki, üçüncü hedef kesinlikle en büyüğü olsa bile, tüm bu zorlukların üstesinden gelebilir. Muhtemelen burada OM-1’in hala OM Sisteminin yeni çağına somut bir bağlantı sağlayan ‘Olympus’ rozetini taşıması yardımcı olur. Bununla birlikte, bu, ön taraftaki isimden bağımsız olarak çok iyi bir kamera ve sisteme yeni gelenleri çekmek için tartışmasız yeterince iyi. Çok küçük olmaksızın küçüktür ve profesyonel düzeydeki tam çerçeve kameraların herhangi biri kadar sağlamdır.

Ergonomi mükemmel ve şimdi önemli ölçüde artırılmış verimlilik sağlayan yeniden tasarlanmış bir menü sistemi ile tamamlanıyor. Yığılmış sensör, özellikle daha yüksek ISO’larda önemli görüntüleme performansı avantajları sunar, böylece boyutla ilgili avantajları daha keskin odak haline getirir. Yeni AF sistemi, genel yetenekleri açısından en iyisi ile kolayca oradadır ve 20MP’de 120 fps’de çekim yapabilirsiniz, Nikon Z9 ise – bu hıza ayak uydurabilen diğer tek aynasız kamera – çözünürlüğü 11.4MP’ye geri getiriyor. 

OM Sistemi OM 1 incelemesi 012
Olympus OM-1 + OM Sistemi M.Zuiko 12-40mm f/2.8 Pro II (1/100 sn, f/2.8, ISO200) (İmaj kredisi: James Artaius)

Tek dezavantajı, OM-1’in 50 ve 120 fps çekim hızlarını daha iyi kullanmak için gerçekten daha büyük bir ara belleğe ihtiyaç duymasıdır; Pro Capture işlevi burada kurtarıcıdır, aksi takdirde yeterince hızlı tepki veremezdiniz.

Bununla birlikte, dengede, OM-1’in arızalanması artık çok zor çünkü görüntü kalitesi yeni sensör aracılığıyla artırıldı, AF daha da yetenekli, öncekinden daha sağlam ve menüler operasyonel verimliliği artırıyor. 

Model numarasına ilham veren kamera gibi, ilk aldığınız andan itibaren elde çok doğru hissettiriyor ve Olympus OM-D E-M5 Mark III kadar küçük olmasa da veya Olympus OM-D E-M10 Mark IV kameralar, taşıması bağımlılık yaratacak kadar kolay ve kullanımı son derece rahat. Test kameramız yeni 40-150mm f/4.0 Pro telezoom ile geldi, kendimize sürekli hatırlatmamız gereken 80-300mm’ye eşdeğer çünkü çok kompakt ve hafif. 

Micro Four Thirds, tartışmasız bir şekilde tek bir kameradan çok sistemle ilgilidir, ancak kameralar temel taşlardır ve yeni OM-1 ile OM Sistemi gerçekten de gelecek için çok sağlam bir temel oluşturmuştur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.