Ekipmanlar

Canon EOS R1: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Söylentilere göre Canon EOS R1, daha önce aynasız bir fotoğraf makinesinde görmediğimiz bir teknolojiyi sunabilir.

Canon EOS R1


Canon, EOS R değiştirilebilir lensli aynasız fotoğraf makinesi serisine gelince, son zamanlarda dikkatini profesyonellere yönelik yüksek kaliteli fiyat etiketlerine sahip üst düzey ürünlerden, daha meraklı ve acemi kullanıcıları hedefleyen giriş seviyesi modellere çevirdi. Son aylarda EOS R100 ve EOS R50 modellerinde Canon’un hedef kitlesini akıllı telefonlardan alışveriş yapanları da kapsayacak şekilde genişletmeye çalıştığı ve hem hafif hem de uygun fiyatlı “uygun” bir kamera aradığı görüldü. 

Ancak Canon EOS R1, birkaç yılı aşkın bir süredir devam eden tahminlerin ardından nihayet piyasaya çıktığında, gerçekten çok farklı bir canavar olacak.

Yeni başlayanlar için, EOS R1’in, tüm niyet ve amaçlar açısından, teknik özellikler ve performans açısından profesyonel DSLR makinesi EOS-1D X Mark III‘e en yakın Canon aynasız fotoğraf makinesi olmasını bekliyoruz . Bu model bu yazının yazıldığı sırada üç yaşındaydı ve Canon resmi olarak DSLR’nin öldüğünü ilan etmemiş olsa da Mark III’ün kendi serisinin sonu olduğuna inanılıyor. Aynasız, hem bugünü hem de geleceği temsil ediyor. 

Şu anda EOS R3 , Canon’un tam çerçeve aynasız serisinin en üstünde yer alıyor. Spor, röportaj ve vahşi yaşam fotoğrafçıları için hıza öncelik veren 20 MP’lik bir canavar. Ancak bu model 2021’de piyasaya sürüldü ve Canon, bu modelin hiçbir zaman serinin amiral gemisi kamerası olmayı amaçlamadığını belirtti. Dolayısıyla, her ne kadar tarihsel olarak Canon’un çalışan profesyonellere yönelik üst düzey kameraları arasında daha büyük geliştirme boşlukları olsa da, yakın zamanda yeni bir modelin çıkacağını ve bunun birinci sınıf bir EOS R1 olabileceğini düşünmek doğru olur. 

Canon EOS R1, 2021’den bu yana ciddi bir olasılık olarak tartışılıyor ve güvenilir web sitesi Canon Rumours’a göre, ilk olarak 2022’de piyasaya sürülmesi planlanmıştı; ancak şu anda 2023’ün yarısındayız ve bu henüz resmi olarak onaylanmadı. Ancak üreticinin, güçlü EOS-1D X Mark III’ün gerçek bir alternatifi olarak kendi başına ayakta durabilen bir ürünü piyasaya sürmek için zaman ayırması şaşırtıcı değil.

Geçen süre ve devam eden yüksek enflasyon göz önüne alındığında, R1’in EOS-1D X Mark III ile aynı fiyat aralığında, hatta daha pahalı olmasını beklerdik.

İşte yeni EOS R1 amiral gemisinden başka neler görmeyi bekliyoruz…

Canon EOS R1: Çıkış Tarihi ve Fiyatı

 • 2024’te Paris Oyunları’na katılacağı söyleniyor
 • Henüz sızdırılmış fiyat yok, ancak muhtemelen Sony A1’in basketbol sahasında olacak
 • Sony A1’in lansman fiyatı 6.500 $ / 6.500 £ / 10.500 AU $ oldu

Peki Canon EOS R1 duyurusunu ne zaman görmeyi bekleyebiliriz ve fotoğrafçılar kamerayı gerçekten ne zaman ele geçirebilir? Ağustos 2021’de ertelenen Tokyo Olimpiyatları’na zamanında yetişmediği için Canon’un 2024’teki Paris Olimpiyat Oyunları’na zamanında yetişmesi akıllıca olurdu. 

Gözlemciler bunun sadece bir ürün duyurusu olmayacağını, bu tarihe kadar kameranın kendisini dünya sahnesinde kullanılmaya hazır olarak göreceğimizi düşünüyor.

Lansman duyurusu ve çıkış tarihi gelmeden önce ilk olarak resmi bir ‘geliştirilme aşamasında’ duyurusu alacağımıza inanılıyor. Profesyonel spor fotoğrafçılarının muhtemelen gelecek yılki Olimpiyatlar için kameraya zamanında alışmaları gerekeceği göz önüne alındığında, bu bilgilerin Eylül veya Ekim 2023 gibi erken bir tarihte sunulduğunu görebiliriz.

Doğal olarak ultra yüksek performans ve yeni teknoloji muhtemelen ucuza gelmeyecek. Nikon’un amiral gemisi Z9 için agresif 5.499 $ / 5.299 £ / 8.999 $ fiyatını eşleştirmek, Canon için bir adım fazla olacaktır – EOS R1’in, EOS R3’ün 5.999 $ / 5.879 £ / 8.599 $ liste fiyatından daha pahalı olması gerekir.

Canon EOS R1’in Canon 1D X Mark III veya Sony Alpha A1 seviyesinde satılmasını bekliyoruz ; bu da en az 6.500 $ / 6.500 £ / 10.500 AU $ fiyat etiketi anlamına gelir. 

Canon EOS R1: Global bir sahne için küresel bir deklanşör mü?

 • Canon EOS R1’in global deklanşöre sahip olacağı yönünde güçlü söylentiler var
 • Bu, panjur distorsiyonu sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır
 • Küresel panjurlar pahalıdır

En yeni nesil aynasız fotoğraf makinelerinden bazıları, daha hızlı ve daha uzun süreli seri çekim hızları sağlamak için geleneksel mekanik deklanşör yerine elektronik deklanşör kullansa da birçok uzman, Canon EOS R1’in bir adım daha ileri giderek küresel bir deklanşör sunacağını düşünüyor.

Küresel deklanşörün, döner deklanşör alternatifi ile çekim yaparken sorun yaratabilecek hareketten kaynaklanan bozulmayı ortadan kaldırdığı söylendiğinden, bu özelliğin bir süredir güçlü bir şekilde söylentisi vardı. DSLR’ler canlı görüntü modunda video veya fotoğraf çekerken döner elektronik deklanşör kullanırken, aynasız kameralar, mekanik deklanşör modunda olmadığı sürece çoğu zaman döner deklanşör kullanır. Dönen deklanşör, sensöre yukarıdan aşağıya doğru her seferinde bir piksel satırı okur ve bu hızlı bir şekilde gerçekleşse de, bazen hızlı çekim yaparken bozulmaları önleyecek kadar hızlı olmayabilir; bu, profesyonel spor fotoğrafçılarının kesinlikle kaçınmak istediği bir şeydir. Ayrıca video çekerken sensörün okuması hızlı hareketle senkronize olabiliyor; bu da helikopterin rotor kanatlarının tamamen durağan görünebileceği veya durağan görüntülerde aşırı derecede bozuk görünebileceği anlamına geliyor.

Global deklanşör nedir?

global shutter
Canon EOS R1 9

Kamera sensörüne yukarıdan aşağıya doğru her seferinde bir piksel satırı okuyan bir döner deklanşörün aksine, küresel deklanşör, sensörün tüm piksellerinden (veya fotodiyotlardan) bilgileri aynı anda yakalar. Bu, kepenklerle (çarpık binaları düşünün) ilişkili görüntü bozulmasını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir, bu nedenle bazı ileri teknoloji video kameralarda küresel perde kullanılır. Ancak aynı zamanda daha düşük yerel hassasiyet gibi ilgili sorunları da beraberinde getiriyorlar. 

Canon EOS C700 GS PL

Rolling shutter aksine, global deklanşör, sensörün tüm piksellerinden aynı anda bilgi yakalar. Bu, panjurlarla ilişkili görüntü bozulmasını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir; bu nedenle küresel deklanşör genellikle Canon EOS C700 GS PL (yukarıda) gibi üst düzey video kameralarla ilişkilendirilir. Bununla birlikte, global panjurların daha düşük doğal hassasiyet ve daha fazla görüntü gürültüsü gibi bazı ilgili sorunları olması nedeniyle hafif bir ödünleşim söz konusudur. Bunun kısmen çip üzerinde gerekli olan ek kablolamadan kaynaklandığı ve bunun da her fotositedeki mevcut ışığa duyarlı alanı azalttığı söylendi. Ayrıca istek listemizi yazarken global panjurlu kameraların çok pahalı olduğunu da hesaba katmamız gerekiyor.

Canon EOS R1 Otomatik Odaklama: Dual Pixel AF’yi unutun, Quad Pixel AF’ye ne dersiniz?

 • Canon EOS R1’in yeni Dört Piksel AF sistemine sahip olması bekleniyor
 • Bu, hem yatay hem de dikey eksenlerde gelişmiş AF’ye olanak sağlayabilir
 • Kenarları kameranıza paralel olan nesnelere odaklanmayı geliştirmeli

Canon EOS R1’in piyasaya sürülmesiyle kaçınılmaz olarak fotoğraf makinesinin otomatik odaklama performansı da geliştirilecek, bu da tamamen yeni bir AF sistemi anlamına geldiğini anlıyoruz. Canon, 2020 yılında Dört Piksel AF sensörü için patent başvurusunda bulundu ve bu, çokça ses getiren Çift Piksel AF aşama algılama sisteminden bir sonraki mantıklı adım olabilir. ‘QPAF’ın, Dual Pixel AF’nin 2013’ten beri piyasada olduğu bir EOS R1’de görücüye çıkması mantıklı. Yine de 45 megapiksel ve küresel deklanşör oldukça büyük bir başarı olurdu, dolayısıyla şu anda jüri dışarıda ve bu konuda bir ekol var. Bu, Canon’un riskten kaçmayı ve EOS R5’te görülen 45 MP sensörü kullanmayı tercih edebileceğini gösteriyor.

digram

Kısaca, Dört Piksel AF sisteminin avantajları arasında hem yatay hem de dikey eksenlerde gelişmiş AF performansı yer alıyor; bunun, kenarları kameraya paralel olan nesnelere odaklanmayı iyileştireceğine inanılıyor. Bunu, adından da anlaşılacağı gibi, Dual Pixel AF kurulumunun iki yerine sensör alt pikseli başına dört fotodiyota sahip olarak yapıyor. Bunlar 2 x 2’lik bir ızgara halinde düzenlenmiştir ve faz algılamanın hem yatay hem de dikey eksenlerde işini yapmasını sağlar (yukarıya bakın).

Bu gelişmiş doğruluğun, Canon EOS R1’de yeni geliştirilmiş göz, yüz ve hayvan takibiyle birlikte gelmesini bekliyoruz; bu da kamerayı dünya standartlarında bir performans düzeyine çıkaracak. Böyle bir sistem, piyasaya sürüldüğünde otomatik odaklama için büyük bir atılım olan Sony’nin Gerçek Zamanlı Takip AF’si gibi paranın karşılığını verecektir.

Canon EOS R1 Tasarımı: Daha büyük bir gövde ve profesyonel düzeyde tasarım

 • Dahili dikey kavrama
 • Ekstra geniş 4 inç LCD ekran
 • Canon’un şimdiye kadarki en iyi EVF’si

Mevcut EOS R3’ten daha güçlü ve profesyonel kullanımın getirdiği kaçınılmaz darbelere dayanacak şekilde tasarlanmış bir kameranın, Canon’un amiral gemisi DSLR’sinden daha büyük bir gövde anlamına geleceği mantıklıdır. Canon’un şüphesiz hitap edeceğini umduğu kitle göz önüne alındığında, EOS R1’de yerleşik bir dikey tutma yeri görmek bizi şaşırtmaz; bu da hem ekstra ağırlık hem de hacim anlamına gelir.

Daha büyük bir gövde, Canon Rumours web sitesindeki en son spekülasyonlara göre, EOS R1’in bu tür bir modelde daha önce gördüğümüzden daha büyük bir arka ekrana (muhtemelen 4 inçe kadar) sahip olacağını öne süren en son söylentilere de uyuyor. . Bu aynı zamanda daha büyük, tanınabilir şekilde EOS-1D X Mark III benzeri bir ergonomik tasarım hayal etmemiz için de iyi bir neden olacaktır; ancak mevcut tartışma, ağırlığın benzer bir DSLR’den daha az olacağını öne sürüyor. Sonuçta, performanstan ödün vermeden artan taşınabilirlik, aynasız kameraların olması gereken şeydir.

eos r1 1

Söylentilere göre daha büyük ekranın yanı sıra, muhtemelen profesyonel ve yarı profesyonel DSLR’lerden tanıdık bir üst plaka ekranı da göreceğiz. Şu anda bunun normal monokrom mu yoksa renkli mi olacağı, yoksa aslında ikisi arasında geçiş yapma seçeneği sunup sunmayacağı konusunda bazı tartışmalar var; Ayrıca kullanıcıların ekranın gösterdiği şeyi özelleştirip özelleştiremeyeceği de kontrol ediliyor.

Duyduğumuza göre büyüyecek başka bir şey de kameranın çözünürlüğü olacak. Bu yazının yazıldığı sırada bu tür bir kamera için en uygun nokta olarak 45 megapiksel öneriliyor. Bu, bir dereceye kadar geleceğe yönelik bir kanıt sunsa ve profesyonellerin görüntülerini reklam panosu boyutuna kadar büyütebilme potansiyeline sahip olsa da Canon, kamerayı kullananların özellikle aktarım ve yükleme sırasında hızlı çalışabilmeleri gerektiğinin de bilincinde olacaktır. haber akışlarında, web sitelerinde ve ertesi günün gazetelerinde anında kullanılacak görüntüler. 

Bu çekimlerin kadrajlanması açısından, kameranın büyük ve çok yüksek çözünürlüklü bir EVF’ye sahip olacağını anlıyoruz; bu, hızlı bir yenileme hızıyla ve hiçbir değişiklik olmadan EOS R serisinde şu ana kadarki en yüksek EVF olacak gibi görünüyor. elektrik kesintisi iddia ediliyor.

Canon EOS R1 Sensörü: Kaç piksel?

 • Büyük olasılıkla 45MP, 
 • Hala 21MP sensör olabilir
 • Dünyada ilk 90MP olma ihtimali daha düşük

Söylentiler giderek Canon EOS R5’e benzer 45MP sensöre işaret ediyor ve bu da EOS R1’in Sony A1’e yakın olacağını gösteriyor. Özellikle yüksek performanslı bir spor kamerası olacaksa, EOS R1 için 45 MP’nin mantıklı bir bahis ve maksimum çözünürlük olduğunu düşünüyoruz. 

300 MP piksel kaydırmalı çekim moduna sahip söylentilere göre 90 MP sensörün, öncelikle çok amaçlı fotoğrafçılık için tasarlanmış ve çözünürlüğün sürekli hızdan daha fazla değer taşıdığı potansiyel Canon EOS R5 II kamerada olması çok daha muhtemel. 

EOS R3 ile aynı 21 MP çözünürlüğün kullanılması, seri hızlar da dahil olmak üzere EOS R1’in performansını en üst düzeye çıkarabilir, ancak söylentilere göre kamerayı aksiyon EOS R3’e tercih etmek daha zor olabilir. 

eos r sensor

45MP’nin daha anlamlı olmasının bir başka nedeni de 8K videonun mümkün olmasıdır; bu, 21MP sensörle elde edilemeyecek bir şeydir. 

Canon’un 30 fps civarında seri çekim hızlarına sahip ve global deklanşör özelliğine sahip 45 MP’lik bir kamera yapıp yapamayacağı. Bu bizim pek emin olmadığımız kısım.

Canon EOS R1 Performansı: Hız için tasarlandı

 • Çift CFexpress kart yuvası
 • Ultra yüksek kapasiteli LP-E19 pil
 • 1.000 ham atış arabelleği

Canon EOS R1’in gerekli etkileyici seri çekim hızları ve arabellek kapasitesiyle profesyonel seviyede bir iş makinesi olması beklendiğinden, çift kart yuvasına ihtiyaç duyması mantıklı değil mi? En son söylentiler, bunların hem CFexpress medya yuvaları olacağı hem de Canon’un EOS R3’ünün aksine SD kart kullanma seçeneğinin olmayacağı yönünde. 

Elbette EOS-1D X Mark III’ün sunduğu 20 fps’den önemli ölçüde daha yüksek seri çekim hızları görmeyi bekliyoruz, ancak Canon’un bu değerleri ne kadar zorlayabileceği henüz bilinmiyor. Profesyoneller ise Canon 1DX Mark III düzeyinde performans, Canon’un 20 fps’de 1000 raw’ı veya sınırsız JPEG’leri yöneten ve Sony A1 performansını suya düşüren amiral gemisi DSLR’sini ister.  

eos 1dx

Pil açısından en son haber, bunun EOS-1D X serisinde kullanılan LP-E19 veya onun bir çeşidi olacağı yönünde. Bu DSLR fotoğraf makinelerinde pil, 2.850 çekimlik şaşırtıcı bir kullanım ömrü sunuyor ve aynasız bir EOS R1’de bu seviyedeki performansı fark edemesek de profesyonel aksiyon fotoğrafçılarını tatmin etmeli.

Bugünlerde aynasız kameraların hibrit işlevselliğinden çok şey yapılıyor ve her üretici, kurulumunu fotoğraflar için olduğu kadar videografi için de yetenekli olacak şekilde geliştirmeye hevesli. Canon EOS R1’in olası video yetenekleriyle ilgili bilgiler şu anda biraz zayıf, ancak Canon’un videoya özel Cinema EOS serisinden sızan teknolojiye sahip akıllı para bunda yatıyor.

eos r1

Son Sözler

Canon EOS R1, tıpkı Sony A1 gibi, Canon’un en son aynasız teknolojisinin tümünü tek bir gövdede sergileyen, gerçek anlamda çok yönlü bir amiral gemisi olabilir. 

Ne zaman gelirse gelsin, teknik özellikleri, özellikleri ve performansı açısından omuzlarında büyük bir beklenti yükü taşıyan Canon EOS R1’in, markanın aynasız teknolojisinin en iyilerini sergileyen gerçek bir çok yönlü amiral gemisi olacağına inanıyoruz. Canon’un muhtemelen son amiral gemisi profesyonel DSLR modelinin değerli bir halefi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.