Ekipmanlar

Blackmagic Ursa Cine Immersive, Vision Pro için Göz Başına 8K Görüntü Yakalıyor

Blackmagic, Apple Vision Pro için her göz için 8.160 x 7.200 piksellik bir çözünürlük yakalamayı vaat eden sürükleyici video oluşturmak için en üst düzey kamera sistemini yaratmış olabilir; bu, 8K UHD’den daha yüksektir.

Apple, Vision OS’unu sürükleyici ortamlarda görüntülenmek üzere tasarlanmış daha fazla içerikle doldurmaya çalışıyor. Şu anda bir iPhone’da iki kamera kullanan sistemi taklit eden yakında çıkacak bir Canon lensi tanıttı, ancak Vision Pro donanımının neler yapabileceğini gerçekten gösterecek çözünürlüğe sahip olmayacak. Bu, sürükleyici içerik oluşturmak için erişimi demokratikleştirmeye yönelik bir hamle, ancak yol göstermeyecek.

Blackmagic Ursa Cine Immersive

Hayır, Blackmagic bunun için URSA Cine Immersive’i geliştirdi. Devasa bir çift lens sistemine sahip olan Blackmagic, stereoskopik 3D sürükleyici sinema içeriği oluşturmak için göz başına 8.160 x 7.200 çözünürlük yakalayacağını, 16 duraklı dinamik aralık sunacağını ve saniyede 90 kareye kadar yakalayacağını söylüyor. Referans olarak 8K UHD, 7.680 x 4.320 piksel gerektirir; dolayısıyla Ursa Cine Immersive bundan biraz daha fazlasını yakalayabilir.

Bu yılın başlarında Canon yöneticileri, piyasadaki hiçbir kameranın Apple’ın Vision Pro donanımından yararlanmak için gereken ayrıntıları yakalayamayacağını söyledi.

GPva2v3bsAAkvGy

Canon’un Görüntü İletişimi İş Operasyonları Danışma Direktörü ve Birim Yöneticisi Yasuhiko Shiomi, “Vision Pro için videoyu yeniden üretmek için en az 100 megapiksele sahip olmanız gerekir” dedi.

“Vision Pro için görüntü sağlayacak şirketlerin saniyede 60 kare ile 100 megapiksele sahip olması gerektiğini tahmin ediyorum.”

Blackmagic URSA Cine birleştirildiğinde, toplam 235 megapiksel çözünürlük için 16.320 x 14.400 piksel sunacaktır. Kamera piyasaya çıktığında Blackmagic, Canon’un minimum olarak söylediği rakamı iki katına çıkarmış olacak.

Blackmagic, yayınlandığı sırada Ursa Cine Immersive hakkında daha fazla bilgi sunmadı ancak onu bir drone’a bağlı olarak gösteriyor, bu da bu sistemin her türlü yapımda kullanılmasını amaçladığı anlamına geliyor. Ayrıca muhtemelen bu yılın başlarında duyurulan Ursa Cine 12K’yı temel alacak , ancak muhtemelen artan çözünürlük ve kare hızına göre ayarlanacak. Ursa Cine 12K‘nın fiyatı 14.995$ olduğundan, Ursa Cine Immersive’in “ucuz”a yakın olmasını beklemeyin.

Ursa Cine Immersive 2024 yılının sonlarında satışa sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.