Haberler

Apple Intelligence, Fotoğraf Düzenlemeye Üretken Yapay Zeka Getiriyor

Pazartesi günkü WWDC açılış konuşmasında Apple, şirketin daha önceki ipuçlarını iyileştiren yeni yapay zeka (ya da şirketin deyimiyle Apple Intelligence) güncellemelerini açıkladı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, teknoloji şirketinin yapay zeka haberlerine fotoğraf ve görseller de dahil edildi.

Apple, görüntü oluşturma cephesinde tam Dall-E’ye gitmeye meyilli görünmüyor. Image Playground aracı, kullanıcıları üç stil arasında seçim yapmaya zorlar: animasyon, illüstrasyon ve çizim, dolayısıyla fotogerçekçi yapay zeka oluşturmada deepfake olanakları yoktur. Özel bir uygulamanın yanı sıra bu özellik, Mesajlar, Notlar, Sayfalar, Keynote ve Freeform dahil olmak üzere diğer uygulamalara da derinlemesine entegre edilecek. Apple ayrıca araca erişimi üçüncü taraf uygulamalara da genişletecek.

Açılış konuşmasında sunulduğu gibi, Image Playground çevrelediği bağlamdan beslenir. Apple, Mesajlar’da bunun, bir arkadaşınıza mutlu bir doğum günü dilerken etrafı balonlarla ve bir pastayla çevrili animasyon tarzı bir görüntü anlamına gelebileceğini vurguladı. Image Playground aynı zamanda hayatınızdaki insanların nasıl göründükleri hakkında bildiklerini de alabilir ve onların çeşitli ortamlarda, farklı aksesuarlarla veya yeni konumlarda sanatsal versiyonlarını tasvir edebilir.

Apple Intelligence, Fotoğraf Düzenlemeye Üretken Yapay Zeka Getiriyor

Ayrıca kullanıcılar artık Apple’ın yeni “Genmoji” özelliğiyle tamamen yeni emoji tasarımlarını kişiselleştirebiliyor.

Bu araç, kullanıcıların bir nesneyi daire içine almasına ve çevredeki bağlama dayalı olarak yapay olarak bir görüntü oluşturmasına olanak tanıyan Görüntü Çubuğu ile daha da geliştirilmiştir. Apple’ın bir örnekte gösterdiği gibi bu, basit bir taslağı bile Notes sayfasında daha ayrıntılı bir görselleştirmeye dönüştürebilir.

Fotoğraflar uygulaması aynı zamanda diğer akıllı telefonların paketlediği yapay zekaya ayak uydurmak amacıyla önemli Apple Intelligence yükseltmeleri alacak. Temizleme ile örneğin bir görselin arka planındaki dikkat dağıtıcı öğeler otomatik olarak belirlenecek ve kaldırılacaktır. Muhtemelen bu, fotoğraflarda belirli düzeyde piksel üretimi gerektirir. Sonuçta, kaldırılan bir nesnenin bir şeyle değiştirilmesi gerekiyor. Ancak Apple, belirli görselleri düzenlerken metinden görsele yönlendirmeleri etkinleştirmiyor gibi görünüyor.

Yapay zeka modeli ayrıca ilgili görselleri bulmak için daha fazla konuşmaya dayalı arama istemleri kullanabilir. Daha uzun bir videoda doğru noktayı bulmak bile işe yarayabilir. Bu, Fotoğraflar’daki “kedi” veya “gelinlik” gibi temel anahtar kelimelere veya önceden tanımlanmış kişilere dayanan mevcut arama işlevinden uzaklaşıyor. Apple’ın örneğinde şirket, yüzünde çıkartmalar bulunan belirli bir kişinin görselini isteyen bir arama isteminin sonucunu gösterdi.

Benzer şekilde, Anılar özelliği kullanıcıların genel yönlendirmeler yapmasına olanak tanıyacak ve Apple Intelligence, Apple Music’ten önerilen seslerle birlikte birkaç ilgili fotoğrafı video formatında çekecek.

Bu güncellemeler rakiplerin sunduklarına oldukça benziyor ve Apple’ın yapay zeka silahlanma yarışında geride kalmaya istekli olmadığının açık bir işareti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.