Haberler

Apple'ın iOS 18'i Widget Çılgınlığını ve Kullanıcı Özelleştirmesini İkiye Katlıyor

Apple‘ın iOS 14 için widget’ları ilk kez piyasaya sürmesinden dört yıl sonra, özellik yeni özelleştirme yükseltmeleri alıyor ve etkilerinin işletim sistemi genelinde hissedildiğini görüyor.

Widget’lar 2020’nin sonlarında iPhone’lara ilk geldiğinde, kullanıcıların akıllı telefonlarıyla etkileşim kurma biçimini değiştirdi. Hava durumu veya hatırlatıcılar gibi bilgilerin, belirli uygulamaları açmaya gerek kalmadan bir bakışta görünmesine olanak tanıdı. iPhone’un kullanıcı arayüzünün görünümü yıllardan beri ilk kez taze görünüyordu. Şimdi bu fikirlerin bazıları iOS’a yayılıyor.

Widget’lar ve Ana Ekran Güncellemeleri

Ana ekrandaki widget’lar ve uygulamalar daha fazla hareket özgürlüğüne sahip olacak. Farklı boyutlarda bulunabilen Widget’ların piyasaya sürülmesi, daha önce iPhone’larda bulunan geleneksel tek tip ızgara sistemini değiştirirken, kullanıcıların hâlâ bunları bir arada tutması gerekiyordu. Ana ekran, örneğin alt kısımda bir dizi uygulamaya veya boşluklara yer açılmasına izin vermiyor.

Apple'ın iOS 18'i Widget Çılgınlığı

Kullanıcılar, daha fazla yerleştirme seçeneğine ek olarak, Widget’ların ve uygulamaların, karanlık modda veya belirli bir renkle eşleşecek şekilde renklendirilmiş olarak farklı görünmesini de sağlayabilir. İnsanlar yıllardır Kısayollar özelliğini kullanarak uygulama rozetlerini kişiselleştirdiğinden bu çok uzun bir zaman gibi geliyor. Bu güncelleme tam özelleştirmeye izin verecek kadar ileri gitmiyor.

Kontrol Merkezi Üzerinde Daha Fazla Kontrol

Kullanıcılar sağ üst köşeden aşağı doğru kaydırdığında görünen iOS’un kontrol merkezi. Kullanıcılar buradan Uçak Modu, Bluetooth ve Wi-Fi gibi şeylerin yanı sıra ayarlara yönelik kısayollara da erişebilir. Ses seviyesini veya parlaklığı değiştirmek, Odak modları arasında geçiş yapmak veya sesi kontrol etmek kolaydır.

Ayrıca, birinci taraf Apple uygulamalarına giden kısayollara da sahip olup, kullanıcıların kamerayı veya hesap makinesini hızlı bir şekilde açmasına, el fenerini açmasına veya bir şarkıyı tanımlamak için Shazam’ı açmasına olanak tanır. Ama oldukça sınırlıydı.

İOS 18 ile Kontrol Merkezi kendi türde Widget’lara kavuşuyor. Kullanıcılar daha kişiselleştirilmiş bir düzen oluşturmak için bu özellikleri değiştirebilecek ve üçüncü taraf uygulama desteği alacak. iPhone kullanıcılarının Widget’ları destekleyen herhangi bir uygulamadan yükleyebildiği gibi, artık kontrol merkezine kısayollar ekleyebiliyorlar. WWDC açılış konuşmasında Apple, örnek olarak Ford uygulamasından bir kontrol kullandı ve kullanıcıların arabalarını doğrudan Kontrol Merkezi’nden nasıl soğutabileceklerini gösterdi.

Fotoğraflar Önemli Bir Şekilde Yeniden Tasarlanıyor

Apple, Fotoğraflar güncellemesini uygulamanın “şimdiye kadarki en büyük yeniden tasarımı” olarak nitelendirdi. Değişimin bu kadar dramatik olup olmadığı hâlâ tartışmaya açık ancak veri depolama uygulamasından ziyade sanal bir not defterine benzemesini sağlayacak yeni özellikler sunuyor.

apple ios 18 5
apple ios 18 1
apple ios 18 4 1

Fotoğraflar zaten görselleri kişilere ve yerlere göre sıralıyor ancak artık bu şekilde kütüphane ızgarasının altında görünecek Koleksiyonlar ekliyor. Kullanıcıların tümü, favori koleksiyonlarını her zaman görünecek şekilde sabitleyebilir, bu da Widget ahlakına biraz benzer bir his verir.

Daha iyi kullanım kolaylığı için kitaplığı daha da uygun bir şekilde filtreler; örneğin, gerekmediğinde ekran görüntülerini gizler.

Güvenliği Artırma

Her zaman gizlilik odaklı bir teknoloji şirketi olarak imajını öne çıkarmayı seven Apple, bu alanda yeni özellikler ekledi. iOS 18 ile birlikte kullanıcılar, kitaplıklarında görünmesini istemedikleri uygulamaları ayrı bir kilitli klasörde gizleyebiliyor. Bu uygulamalardan gelen bilgiler, bildirimler gibi başka hiçbir yerde de görünmez. İnsanlar artık bir uygulamanın erişim istediğinde görebileceği kişiyi sınırlayabilir. Benzer şekilde, akıllı cihazları bağlamak artık tüm diğer cihazlardan bilgi çıkarmak anlamına gelmiyor.

Etkileyici Hissetmek

iMessage, iPhone’larda en çok kullanılan uygulama olabilir, bu nedenle Apple’ın bazı güncellemeler yapması şaşırtıcı değil. En önemlisi, Apple’ın duyurduğu kullanıcılar, Wi-Fi veya cep telefonu hizmeti mevcut olmadığında SOS iletişiminin işleyişine benzer şekilde uydu kullanarak iMessage gönderip alabilecekler. Bu mesajlar aynı zamanda uçtan uca şifrelenmektedir. Her ne kadar iPhone’u olmayan kişiler arasındaki geleneksel SMS mesajları özel özellikler sunmasa da, iOS 18, kullanıcıların bu mesajları uydu üzerinden de gönderebilmesine olanak tanıyacak.

Kullanıcıların başparmak yukarı veya aşağı, soru işareti veya “Ha Ha” gibi önceden ayarlanmış etkileşimlerle yanıt vermelerine olanak tanıyan Tapback, tüm emojilerin yanı sıra çıkartmaları da içerecek şekilde açılıyor. Kullanıcılar ayrıca gönderdikleri sözcükleri canlandırmak için metin efektleri de ekleyebilirler. Ayrıca, iMessage nihayet temel biçimlendirmeye izin veriyor; böylece kelimeler kalın, italik, altı çizili veya üstü çizili olarak görünebilir.

Bir şey söylemek için doğru zaman değilse iMessage kullanıcıları da mesajları planlayabilecek.

Daha Fazla iOS 18 Detayı

apple ios 18 3

Apple, mobil işletim sistemi genelinde daha küçük değişiklikler yaptığını duyurdu. Mail uygulaması, önemli konuşmaları başka bir promosyon kodundan otomatik olarak ayırarak cihaz üzerinde kategorizasyona sahip olacak. Kullanıcılar ayrıca belirli gönderenlerden gelen mesajları toplu olarak silebilecekler.

ios 18 widgets

iOS 18, iPhone’da oyun oynarken performansı artıracak bir Oyun Modu ile birlikte geliyor.

Yeni Journal uygulaması ayrıca eski gönderileri arama veya daha fazla görsel bilgi ekleme yeteneği de dahil olmak üzere bazı yaşam kalitesi iyileştirmeleri alıyor.

Apple Cüzdan artık kullanıcıların telefon numaralarını değiştirmelerine gerek kalmadan dokunarak Apple Cash göndermelerine olanak tanıyor.

Ayrıca, Hatırlatıcılar nihayet Takvim uygulamasına çok ihtiyaç duyulan entegrasyonunu sağlıyor.

iOS 18, bu hafta geliştiricilere beta olarak, gelecek ay ise herkese açık beta olarak sunulacak. iOS 18 bu sonbaharda herkesin kullanımına sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.