Haberler

Hong Kong’un En Karanlik Günleri̇ni̇n Parlak Renkleri̇

Hong Kong, 2019’daki kitlesel hükümet karşıtı protestoların ardından toparlanmaya çalışırken ve Covid-19 salgını şehri kapatırken, fotoğraf editörü ve fotoğrafçı Mikko Takkunen, Hong Kong’u yeni bir şekilde fotoğraflamak için yola çıktı. Parlak, doygun renklere sahip fotoğrafları, pek çok kişinin görmediği gizli perspektifleri ve ruh hallerini ortaya çıkarıyor.

Hong Kong’daki kitlesel protestoların üzerinden 5, Covid-19’un hem şehri hem de dünyanın geri kalanını kapatmasının üzerinden 4 yıl geçti. Tüm bunlar olurken, fotoğraf editörü ve fotoğrafçı Mikko Takkunen, New York Times‘ta fotoğraf editörü olarak şehirde çalışırken masasının karşısında bu olayların tarihinin ilk taslağını gördü.

Kehrer tarafından yayınlanan ve Şubat 2020 ile Haziran 2021 arasında çekilen yeni monografisi Hong Kong, 2019’daki protestolara bir bakış ya da onu takip eden pandemik tecritle ilgili değil. Daha ziyade, radikal bir değişim geçiren, giderek daha az eski haline dönüşen ve yeni versiyonunun nasıl ortaya çıkacağından kimsenin gerçekten emin olmadığı bir şehre bir bakış bunlar.

Finlandiya doğumlu Takkunen, fotoğraf çekmeye ilk olarak 2000’li yılların başında İskoçya’nın Aberdeen kentindeki üniversitede Uluslararası İlişkiler okurken başladı. Ama onu foto muhabirliği ve fotoğraf düzenleme dünyasına getiren bir filmdi. Fotoğrafları hem öznel hem de belgesel niteliktedir ve Hong Kong’un güzel ve büyüleyici bir anlatımını oluşturmaktadır.

Takkunen’in Blind’e söylediği gibi, “Hobi oldukça hızlı bir şekilde tutkuya dönüştü, ancak ben esas olarak sadece arkadaşlarımın, görmeye gittiğimiz grupların veya birlikte yaptığımız gezilerin fotoğraflarını çekiyordum. Foto muhabirliğiyle gerçek anlamda tanışmam, arkadaşlarımdan biri bana James Nachtwey hakkındaki ‘Savaş Fotoğrafçısı’ belgeselini gösterene kadar gerçekleşmedi ve bu bana bunun peşinden gitmek istediğim bir şey olduğuna dair bir aydınlanma verdi. İki büyük ilgi alanımı birbirine bağlıyor gibiydi: uluslararası ilişkiler ve fotoğrafçılık. Aberdeen’den mezun olduktan hemen sonra, Swansea, Galler’deki Swansea Metropolitan Üniversitesi’nde (şimdiki adı University of Wales Trinity Saint David) foto muhabirliği kursuna başladım.”

Mezun olduktan sonra Takkunen, Londra’da birkaç yıl editoryal fotoğrafçı olarak çalıştı, ancak bazı kişisel çalışmalar ve Sierra Leone, Lübnan ve Fırsatlar kendini gösterdiğinde Meksika. Time.com’da Uluslararası Masa’da fotoğraf editörü olarak işe girdikten sonra fotoğraf çekmeyi ciddi bir şekilde bıraktı.

“Her iki takım için de oynamaya çalışırken ve muhtemelen çalışmalarını düzenleyebileceğim fotoğrafçılarla rekabet ederken görülmek istemediğimi hissettim” dedi. “Tabii ki herkes gibi telefonumla fotoğraf çektim, ancak 2018 yılında eşimin bana hediye olarak bir telemetre kamerası almasıyla kameralarla biraz daha fazla ilgilenmeye başladım. 2019 Hong Kong protestolarından birkaçını fotoğrafladım ve ara sıra sokak fotoğrafları çekmeye başladım. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’ne geri gönderileceğimi ve ailemizin Hong Kong’dan ayrılacağını öğrendiğimde ancak 2019’un sonunda öğrendim.
hepsi o kadar çok aşık olmuştu ki, şehri daha ciddi bir şekilde fotoğraflamak için gerçekten güçlü bir istek hissettim.”

Pandemi başladığında Takkunen, Hong Kong’a günlük gidiş-dönüş ulaşımını kaybetti ve çoğumuz gibi evden çalışmaya başladı. Bazen günlerce evde kalmaya, evinin altındaki çatılarda ve sokaklarda olup bitenlere daha fazla dikkat etmeye başladı. Zaman geçtikçe elinde kameralarla yeniden şehrin sokaklarında dolaşmaya başladı. Hong Kong Adası’nda her yerde bulunan ve yerel halk tarafından “ding dings” olarak bilinen çift katlı tramvaylara biner veya yürürdü. Tramvayların açık 2. katından yavaş yavaş ilerlerken çevrenizdeki şehir yaşamının pantografik görüntülerini görebilirsiniz.

Şehrin güzel siyah beyaz fotoğraflarıyla tanınan ünlü Hong Kong fotoğrafçısı Fan Ho’nun aksine Takkunen, canlı renklerle çalışıyor. Fotoğrafları, New York Okulu’nun geri kalanıyla birlikte Takkunen’in ilham kaynağı olarak nitelendirdiği Saul Leiter’in çalışmalarını çağrıştırıyor. Ve elbette Takkunen’in fotoğraflarını William Eggleston’ınkilerle karşılaştırmak da mümkün. Takkunen’inki gibi Eggleston’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki renkli çalışması pek belgesel bir proje değildi, ancak geçmiş belirli bir zamanın görünüşünü ve hissini yansıtıyor.

New York Okulları üyelerinin ve Eggleston’ın çalışmaları gibi Takkunen’in fotoğrafları da etrafındaki şehre daha öznel ve kişisel bir bakış sunuyor. Fotoğraflar şehrin sıradan güzelliğini ortaya çıkaran bir anlatı yaratıyor. Bunu yaparken aynı zamanda şehrin kolayca gözden kaçan bir yanını da ortaya çıkarıyor ve sıra dışı bir yanını gösteriyor. Ve bunu yapmak yeterince kolay gibi görünse de, Takkunen’in yaptığı gibi pratikte bunu başarmak son derece zordur.

Ancak Ho gibi Takkunen de yakalamak istediği fotoğrafları arayarak defalarca yerlere geri döndü. “Kafamda, Star Feribotu’ndan Kowloon’a doğru belirli bir manzara gibi bazı fikirler vardı. Feribot kapılarının yanındaki bu çarpıcı kırmızı ve beyaz çubukları fark etmiştim. Onlarla ilgili bir şey beni cezbetti. Belki de bunun nedeni kısmen Hong Kong bayrağının renkleri olmalarıydı. Barın sağda olduğu ve ışığın tam doğru olduğu bir çerçeve vizyonu yakaladım ve ardından arka planda Kowloon tarafında Uluslararası Ticaret Merkezi kulesini gördük. Sanırım birkaç kez denedim ama sonuçtan memnun kalmadım. Üçüncü gidişimde kelimenin tam anlamıyla saatlerce Hong Kong Adası ile Kowloon arasında gidip geldim, öyle ki bir tür gizli polis memuru olan ya da olmayan bir adam bana neden ileri geri seyahat etmeye devam ettiğimi sormaya geldi.”

Takkunen ile etkileri arasında başka bir fark daha var. Ho bir Hong Konglu, Eggelston bir Amerikalı ve Leiter bir New Yorkluyken, Takkunen bir Batılı için Kantonca bir terim olan “gweilo”dur. 5 yıl boyunca orada yaşamasına ve en zor günlerini geçirmesine rağmen Hong Kong onun şehri değildi. O, şehre dışarıdan birinin gözleriyle bakan bir yabancıydı.

“Fotoğraf editörü olarak işimde daha çok bir şeyle ilgili fotoğraflarla ilgileniyorum. Kendi çalışmamla bunların hepsinden vazgeçtim. Kitap benim Hong Kong’um. Resimler daha ziyade sadece benim izlenimlerimdir ve aslında herhangi bir tartışma yaratmaya çalışmıyorlar. Umarım insanlar fotoğraflarımda beklenmedik bir güzellik görürler; ister yaşadığım Tai Hang’deki bir mutfak natürmortunda olsun, ister Causeway Körfezi’ndeki bir su birikintisine yansıyan neon ışıklarında olsun, ister sıradanlıkta sıra dışı bir şey bulsun, ister bir bisikletçi olsun. Mong Kok ya da Kennedy Kasabası oyun parkında dinlenen bir kuş. Umarım insanlar Hong Kong’u sevdiğimi görürler.”

Hong Kong artık 2019 öncesindeki şehir değil. Pekin tarafından 2020 yazında yürürlüğe konulan baskıcı Ulusal Güvenlik Yasası, Hong Kong’u Çin ana karasından ayıran özgürlükleri aşındırdı. Hong Kong’un 1997’de İngilizlerden devralınmasından sonra 50 yıl boyunca nispeten değişmeden kalması gerekiyordu, ancak bu sürenin yarısından az sürdü. Medya kuruluşları kapatıldı, basın özgürlükleri kısıtlandı. Muhalefet figürleri, davaların devam etmesi nedeniyle kilit altına alındı ve çok azı, artık gerçek anlamda bağımsız olmayan mahkemeler karşısında özgürlüklerini yeniden görme ihtimaliyle karşı karşıya. Diğerleri yurt dışına kaçtılar ve gittikleri şehirde aranıyor posterlerinin asılı olduğunu gördüler. “Bir ülke, iki sistem” tamamen aşınmıştır.

Ancak şehrin sade güzelliği ortadan kaldırılamaz. Ne kadar çabalarlarsa çabalasınlar, hiçbir yeni kanun, baskıcı hükümet ya da polisin sert taktikleri bir zamanlar olanın anısını silemez. Takkunen’in çalışması hafızayı yakalıyor. Hong Kong’da her şeyin en karanlık ve en sert göründüğü zamanın anısı, şehrin renginin o zamanlar pek çok kişinin özlediği gizli güzelliği ortaya çıkarmak için ortaya çıktığını ve artık aynı olmadığını gösteriyor.

Mikko Takkunen, “Hong Kong’dan ayrıldıktan yaklaşık bir buçuk yıl sonrasına kadar başlamadığım kitap üzerinde çalışmak bana orada geçirdiğim zamanı anımsattı” diye ekledi. “İki kızım da 2018 ve 2020’de orada doğdu, dolayısıyla bununla ilgili pek çok anım var. Times’ta Asya’yı ve tabii ki şehirdeki 2019 protestolarını kapsayan ‘günlük işim’ hakkında düşüncelerim var. Ve elbette en önemlisi, bu fotoğrafların çekildiği zaman: sıcak ve nemli Hong Kong havasında dışarıda geçirilen günler. 2016 baharında Hong Kong’a vardıktan hemen sonra Hong Kong’a pek meraklı değildim ama yavaş yavaş şehre aşık olmaya başladım. Umarım geri döneceğim. Hong Kong ve insanları özeldir.”

Mikko Takkunen’in Hong Kong kitabı Kehrer tarafından yayınlandı ve 35€ fiyatla satışa sunuldu. Bilgiyi yayıncının web sitesinde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.