Kılavuzlar

Görüntüleri Metne Dönüştürmek: Adım Adım Kılavuz

Dijital çağa ilerledikçe kendimizi analog ve dijital sistemlerin bir arada var olduğu bu arada kalmış durumda buluyoruz. Ancak bu sistemler birbirinden o kadar farklıdır ki arayüz oluşturmaları için bir çeşit çeviri katmanına ihtiyaç vardır.

Bunun en belirgin örneği dijital metin dosyaları ve fiziksel olanlardır. Bir bilgisayar sistemi doğrudan fiziksel bir metin dosyasıyla ilgilenemez. Fiziksel metni dijitale dönüştürmek için bir dönüştürme katmanına ihtiyaç vardır.

Bu, görüntüden metne dönüştürme yardımıyla yapılır. Görüntüden metne dönüştürme, bilgisayarın bir görüntüye baktığı, içindeki metni çıkardığı ve onu dijital olarak düzenlenebilir bir formata dönüştürdüğü bir işlemdir.

Bu işlevi kullanarak herhangi bir fiziksel metin, resmi kullanılarak dijital metine dönüştürülebilir. Bu makalede, fiziksel metinlerinizi dijital metinlere dönüştürmek için bir metin çıkarıcıyı nasıl kullanabileceğinizi ele alacağız.

Bir Görüntüyü Metne Dönüştürme Adımları

Bir görüntüden metin çıkarmanın en kolay yolu çevrimiçi bir araç kullanmaktır. Birçok çevrimiçi araç şunları yapabilir: fotoğrafı metne çevirme. Görüntülerden düzenlenebilir formattaki metni hızlı ve doğru bir şekilde çıkarmak için Optik Karakter Tanıma (OCR) ve gelişmiş yapay zeka algoritmaları üzerinde çalışırlar. Buradaki düzenlenebilir format, metnin düzenlenebilir, indekslenebilir, gözden geçirilebilir vb. olacağı anlamına gelir.

Aşağıdaki bölümde, çevrimiçi bir araç kullanarak fotoğrafları metne dönüştürmek için kullanabileceğiniz bazı genel adımları tartıştık.

1. Metnin Fotoğrafını Çekin

Görüntüleri Metne Dönüştürmek: Adım Adım Kılavuz

Bir görseli metne dönüştürmenin ilk adımı görselin temin edilmesidir. Bu, belgeleri bir tarayıcıyla tarayarak veya akıllı telefonunuzun kamerasıyla fotoğraflarını çekerek kolayca yapılabilir.

Resimlerin kalitesi ne kadar iyi olursa, dönüştürme işlemi de o kadar iyi olur. Bu nedenle metnin fotoğrafını çekerken aşağıdaki niteliklere sahip olduğundan emin olun.

  • Açık ve keskin: Kaliteli bir resim, aracın herhangi bir hata yapmadan tüm metni hızlı bir şekilde çıkarmasını çok daha kolay hale getirecektir.
  • Metin yatay eksenle hizalanır: Metin veya görüntünün kötü hizalanması, aracın çıkarma işlemini hangi taraftan başlatması gerektiğini karıştırabilir.
  • Çok parlak veya çok karanlık değil: Gönderdiğiniz görselin çok parlak veya karanlık olmadığından emin olun. Bunun nedeni, çok karanlık veya parlak resimlerin aracın metni analiz etme ve çıkarmasında zorluklara neden olmasıdır.

Bu tür resimlerden metin çıkarmak çok daha kolaydır. Bu nedenle, bunlardan metin çıkarmak istediğinizde bu tür resimler çektiğinizden emin olun.

2. Çevrimiçi Bir Araç Bul

Frame 1171276211

Şimdi bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda çevrimiçi olun ve bir tarayıcı açın. Bir görüntüden metne çıkarıcı arayın.

Arama motoru sonuç sayfalarında farklı araçlar bulacaksınız. Genellikle en iyi sonuçlar en iyisidir. Ancak bunun ötesine bakmanızı tavsiye ederiz. Bunun nedeni, görüntüden metne dönüştürmenin etkinliğinin tamamen kullanacağınız çevrimiçi araca bağlı olmasıdır.

Temel olarak aşağıdaki niteliklere sahip bir metin çıkarıcı seçmelisiniz.

  • Ücretsiz.
  • Kayıt istemez.
  • Aynı anda birden fazla görüntü girmenizi sağlar.
  • Araca bir görseli kopyalayabilir ve/veya yükleyebilirsiniz
  • Sonuçları indirebilir veya bir dosyaya kopyalayabilirsiniz.
  • Sizi reklam bombardımanına tutmaz.

Bu niteliklerin bazıları aracı kullanmadan önce doğrulanamaz, bu nedenle geri kalan adımları okuduktan sonra bu bölüme dönmenizi öneririz.

3. Görüntüyü Araca Girin

Frame 1171276210

Şimdi görselinizi metin çıkarıcıya girmenin zamanı geldi. Çoğu araç, metnin çıkarılması gereken resmi kopyalayıp yapıştırmanıza olanak tanır. Bazıları doğrudan bir resim yüklemenize de izin verir. Kopyala-yapıştırmaya izin veren araçlar aynı zamanda sürükleyip bırakmaya ve ULR yapıştırmaya da olanak tanır.

Her neyse, size en uygun seçeneği kullanın ve metne dönüştürülmesi gereken görüntüyü araca girin.

4. Metni Çıkarın ve Düzeltin

Bir kere resim araca yüklendiğinde, metni çıkar tuşuna basarak/tıklayarak metni çıkarmanın zamanı gelmiştir. Bazı araçların düğmelerinde farklı bir metin olabilir ancak hangisine basacağınızı bileceksiniz.

Bu, aracın görüntüyü metin biçimine dönüştürmeye başlamasını sağlayacaktır. Birkaç saniye sonra, resim ve çıkarılan metin yan yana gösterilecektir.

Frame 1171276208

Metni yeniden okumalı ve görselin içindeki metinle eşleştiğinden emin olmalısınız. Bu gereklidir çünkü NLP sistemleri özellikle görüntü kalitesi düşük olduğunda veya metin yazı tipi oldukça stilize olduğunda karakter tanımada hatalar yapabilir.

Metin doğruysa, her şey yolunda demektir ve birkaç küçük hata varsa, bunları hemen orada düzeltmelisiniz.

5. Sonuçları İndirin veya Kopyalayın

Şimdi sonuçlarınızı indirin. Görüntüden metne dönüştürücülerin çoğu, metni bir Word dosyası biçiminde indirme seçeneği sunar. Ayrıca içerikleri manuel olarak kendi Word dosyasına da kopyalayabilirsiniz. Ne olursa olsun, aracın kendisinde verilen kısayolları kullanarak sonuçları kaydetmek oldukça kolaydır.

Yani görseli hızlı ve verimli bir şekilde metne dönüştürmek için izlemeniz gereken beş basit adım bunlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir resmi düzenlenebilir metne dönüştürmenin en iyi yolu nedir?

Bir görüntüyü metne dönüştürmek için henüz önerilen en etkili yöntem, çevrimiçi görüntüden metne dönüştürücülerin veya OCR araçlarının kullanılmasıdır.

Çevrimiçi görüntüden metne dönüştürücüler ücretsiz olarak kullanılabilir mi?

Evet, internette bulunan görüntüden metne dönüştürücülerin çoğunun kullanımı tamamen ücretsizdir.

Sonuç

İşte karşınızda, bir görseli kolayca metne dönüştürmek için beş adımlı basit bir kılavuz. Bu makalede, resimlerden metin çıkarmak için çevrimiçi bir aracı nasıl kullanabileceğinizi ele aldık. Verimli ve doğru metin dönüştürme için keskin ve net resimlerin gerekli olduğunu öğrendik. Geri kalan adımların takip edilmesi de oldukça kolaydır, dolayısıyla artık görselleri kolayca metne dönüştürebilmelisiniz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.