monroeandkirkland
Haberler

“Hollywood’un En Sevilen Fotoğrafçısı” Douglas Kirkland 88 Yaşında Öldü

Yıldızların fotoğrafçısı Douglas Kirkland , California’daki evinde hayatını kaybetti. 88 yaşındaydı.

“Hollywood’un en sevilen fotoğrafçısı” olarak bilinen, kendilerini Kanada doğumlu fotoğrafçının merceğinin önünde bulanlar arasında Judy Garland, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Peter Sellers, Coco Chanel, Jack Nicholson, Leonardo DiCaprio ve Andy Warhol vardı.

Kariyeri altmış yıldan fazla sürdü ve 24 yaşındayken Look dergisinin 25. yıl dönümü için Marilyn Monroe’nun fotoğraflarını çektiğinde gerçekten başladı. Daha sonra Life dergisinin kadrosuna katıldı.

Kirkland sadece ünlüleri çekmekle kalmadı, Japonya’ya giden Trans Sibirya Demiryolunu kapsamakla görevlendirildi ve Yunanistan ve Lübnan hakkında fotoğraf denemeleri yaptı.

Douglas Kirkland 88 Yaşında Öldü
Kirkland, John Lennon’un resminin önünde fotoğrafları hakkında konuşuyor | Axel Buhrmann

Yıldızlara yakınlığı ona sinema endüstrisinde çalışmasını sağladı ve The Sound of Music, Out of Africa, Butch Cassidy and the Sundance Kid, Titanic ve Saturday Night Fever gibi ikonik filmlerin film fotoğrafçısıydı.

1998 tarihli Titanik kitabı , New York Times En Çok Satanlar listesinde bir numaraya ulaşan ilk fotoğraf kitabı oldu.

2020’de hayatıyla ilgili bir film çekildi: That Click , “moda, foto muhabirliği ve portrede son teknoloji bir adam” hakkında bir belgeseldi.

Kirkland, 1995 yılında Amerikan sinema filmleri Society of Operating Cameramen tarafından verilen Yaşam Boyu Başarı Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Saygılar

Washington DC’de yaşayan foto muhabiri Dave Burnett, Facebook’ta yazdığı yazısında, son derece sevimli olarak nitelendirdiği hayat boyu arkadaşına saygılarını sundu.

“Onu ve çalışmalarını ün ile tanımış olsam da, ancak onunla zaman geçirdiğimde onun ne kadar özel olduğunu ve neden Hollywood’da ve başka yerlerde bir tür sonsuz ışık özü olduğunu anladım. ünlü ve henüz ünlü olmayan, her zaman gençlik enerjisini kendi objektifinden harika bir şey görmeye getiriyor” diye yazıyor Burnett.

Bu arada Iconic Images , haberler hakkında “kalbi kırık” olduğunu ve Monroe’nun görüntülerinin yıldızın şimdiye kadar çekilmiş en dokunaklı ve samimi fotoğraflarından bazıları olduğunu söyledi.

“Büyüleyici, her zaman hızlı bir gülümseme ve bulaşıcı bir kahkaha ile Douglas’ı çok özleyeceğiz. Onunla uzun yıllar çalışmaktan onur duyduk ve çalışmalarının ve mirasının şampiyonu olmaya devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.