Black Rock City 2022 Final scaled
Hikayeler

Jamen Percy : Burning Man’in Gigapiksel Fotoğrafı

Fotoğrafçı Jamen Percy , Nevada çölünde düzenlenen bu yılki Burning Man festivalinin akıllara durgunluk veren bir gigapiksel fotoğrafını çekti.

Percy, tüm sanat festivalinin 700’den fazla fotoğrafını yukarıdan çekmek için bir insansız hava aracı kullandı ve ardından dev bir görüntü haline getirdi. Ayrıca yerde çekilmiş bir dizi başka dünyaya ait fotoğraf da çekti.

Jamen Percy burada ayrıntılı olarak izlenebilecek muhteşem gigapiksel fotoğrafı nasıl çektiğini anlatıyor.

“En yeni DJI Mavic 3 drone’yu uçurdum, maksimum yasal yüksekliğe gittim, kamerayı aşağı doğrulttum ve düzenli olarak her 10 saniyede bir fotoğraf çekerek şehirde yukarı ve aşağı uçtum” diyor.

“Tahmini pil ömrüne ve uçuş süresine dayalı bir plan yaptım ve giderken görsel işaretler kullandım. Yazılımın daha sonra hepsini eşleştirebilmesi için her zaman yeterli görüntü çakışmasına sahip olduğumdan emin oluyorum.”

Jamen Percy : Burning Man'in Gigapiksel Fotoğrafı
Gigapiksel Fotoğrafı
DJI 0036 HDR

Percy, tamamlamanın kabaca iki buçuk saat sürdüğünü ve “sağlam konsantrasyon” gerektirdiğini söylüyor.

“En zor kısım aslında odaklanmak ve drone ile ilgilenen izleyicilerin dikkatini dağıtmamak, eğer bir fotoğrafı kaçırırsam veya yanlış bir dönüş yaparsam, dikişin asla tamamlanmayacak olan büyük bir bölümünü kaçırdığım anlamına gelebilir” diyor. .

“Benim de bir şansım var çünkü bu Cuma çekildi ve Cumartesi günü The Man pirotekniklerle dolu olduğu için drone’lar yere indirildi – ve Pazar gününe kadar şehrin bir kısmı yıkılıyor.”

Burning Man, adını sondan bir önceki gecede The Man olarak anılan büyük bir tahta heykelin sembolik olarak yakılması töreninden alır.

“Drone kompakt ama gerektiğinde bir yumruk atıyor. Görüntüler profesyonel SLR kameralar kadar büyük değil, ancak optik olarak keskinler, bu yüzden 700’den fazla görüntüyü bir araya getiren bu proje için mükemmeldi,” diye açıklıyor Percy.

“Küçük boyutlu olmasına rağmen, rüzgara direnme açısından gerçekten çok güçlü ve bazı büyük dronlardan şaşırtıcı şekilde daha iyi, sanırım fiziksel olarak daha küçük olduğu için daha az sürtünme var.”

DJI 0886 2
DJI 0837 2
JP 06242

Burning Man festivali fotoğrafçılar için bir meydan okumayı temsil ediyor, çünkü atıcılar sadece gündüz 45 santigrat derece ile geceleri sıfır santigrat derece arasında değişen aşırı sıcaklıklarla karşı karşıya kalmıyor. Ancak saatte 70 mile kadar çıkan aşırı rüzgarlar tozu beyaz lekelere çevirir.

Percy, “Gün boyunca vücut ağırlığımı terleteceğim ve sabahın erken saatlerinde güneş doğmadan önce ellerim soğuktan uyuşacak” diyor.

“Ve sonra iki metreden fazla önünüzü göremediğiniz toz fırtınaları var. Hava geçirmez gözlükleri paketlemediyseniz, geçene kadar temelde kör olursunuz – ve sekiz dakikadan sekiz saate kadar sürebilirler.”

Bu koşullar, fotoğrafçılara kitlerinin güvenli olup olmayacağı konusunda endişe verebilir, ancak Percy, modern kameraların nem ve tozun içeri girip hasara yol açamayacağı kadar iyi kapatıldığını söylüyor.

“Uygun hava sızdırmazlığı olmayan herhangi bir elektronik cihaz kesinlikle başarısız olacaktır. İnce alkali toz her yere bulaşıyor ve zamanla aşındırıcı oluyor” diye ekliyor.

JP 02455
DJI 0864 5
DJI 0774 HDR
DJI 0199 2 HDR

2004 yılında kurulan Burning Man, on ilke tarafından yönlendiriliyor: radikal içerme, hediye etme, metadan arındırma, radikal kendine güvenme, radikal kendini ifade etme, toplumsal çaba, sivil sorumluluk, iz bırakmama, katılım ve aciliyet.

“Etkinliği çekmek, katılmak için inanılmaz bir deneyim. Bunu zorlu ve aydınlatıcı buluyorum. Her yıl fotoğrafçılık, insanlar ve kendim hakkında çok şey öğreniyorum” diyor Percy.

“Olayın kendisi, sürekli değişen bir harikalar topluluğudur. Büyüleyici ve diğer geleneksel etkinliklerden farklı. Olağanüstü bir ölçekte yaratıcılık ve yenilik, etkinliği biz fotoğrafçılar için hedef açısından zengin bir ortam haline getiriyor.”

DJI 0127 Pano
JP 05398 scaled
JP 04947 Edit
HYPERLAPSE 0001 6
DJI 0104

Percy, çöl festivalini belgelemek için son yedi yıldır Burning Man’e katıldı ve gigapiksel fotoğrafı organizatörler tarafından gelecek yılki etkinliğin planlanmasına yardımcı olmak için kullanılacak.

“Proje güvenlik ekibi ve organizasyonun diğer tüm bölümleri tarafından onaylandı, çünkü kampın üzerinde uçmak genellikle mahremiyet ve güvenlik için sınırların dışındadır. Organizasyonla çalışmak bana büyük fırsatlar verdi” diye ekliyor.

Percy’nin çalışmalarının daha fazlası Instagram‘da görülebilir .

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.