Ekipmanlar

Canon, VR için RF 5.2mm f/2.8 L Çift Balıkgözü Lensini Tanıttı

Canon, sanal gerçeklik çekimi için ilk ürünü olarak tanımladığı ürünü duyurdu: RF 5.2mm f/2.8 L Çift Balıkgözü Lens . Tek bir görüntü sensörüne stereoskopik 3D 180 derece sanal gerçeklik (VR) çekimi yapma yeteneğine sahiptir.

Görünüşe göre çift balıkgözü lens söylentileri doğruydu ve Canon sanal gerçeklik donanım alanına adım atıyor.

Yeni lens, şirketin EOS VR Sistemi olarak adlandırdığı sistemin bir parçası olarak Canon RF kamera sistemlerinde çalışacak şekilde tasarlandı. Ayrıca, yeni VR yakalama işlevleriyle birlikte yeni lensi destekleyecek olan EOS R5 kamera için bir ürün yazılımı güncellemesi ile birlikte gelecek. Ek olarak şirket, görüntüleri VR cihazlarında görüntülemek için dönüştürecek ve işleyecek yeni bir yazılım yayınlayacak. Canon, uyumlu bir VR kulaklığının kullanılmasının önerildiğini belirtiyor ve özellikle Oculus Quest 2’yi çağırıyor.

Canon, lensin stereoskopik 3D 180 derecelik VR görüntülerini tek bir görüntü sensöründe yakalayabilen ilk değiştirilebilir çift balıkgözü lens olduğunu söylüyor ve sanal gerçeklik üretiminin karmaşıklığını hem profesyoneller hem de yeni başlayanlar için daha akıcı hale getireceğini umuyor.

RF 5.2mm f/2.8 L Çift Balıkgözü Lensini Tanıttı

Objektif, insan görüşüne çok benzeyen doğal paralaks dediği VR’de 3D görüntüler sunmak için 60 mm’lik gözbebekleri arası mesafe (iki göz arasındaki boşluk) ile tasarlanmış, Canon’un yüksek kaliteli L serisi optiklerini kullanır. Lensler, 180 derecelik VR çekimlerini bitirmek için mükemmel olduğunu söylediği iki ayrı optik sistemden yakalanan 190 derecelik bir görüş alanıyla çekim yapabilir.

Canon, lensin arkadan aydınlatmalı koşullarda bile “etkileyici” parlama kontrolü sunan dalga boyu altı kaplama teknolojisine sahip olduğunu ve bu sayede VR yaratıcılarının günün saatinden veya güneşin konumundan bağımsız olarak çekim yapma özgürlüğüne sahip olabileceğini söylüyor.

Objektif, f/2.8 ile f/16 aralığında elektronik olarak kontrol edilen bir dizi diyaframa sahiptir. Ayrıca, R5 ile eşleştirildiğinde zorlu hava koşullarında bile çalışmasına izin veren flor kaplamanın yanı sıra toza ve suya dayanıklı sızdırmazlık özelliğine sahiptir. Canon, çalışma açısından bakıldığında, çift balıkgözü lensin diğer tüm RF lensler gibi çalıştığını söylüyor. Canon’un ücretsiz Camera Connect uygulaması ve Canon’un EOS Utility programı, izleme amaçları için de uzaktan kumandalı canlı görüntü işlevi sunmak üzere gelecekte güncellenecektir.

Lensin yakın odak mesafesi 7.87 inç/0.2 m ve maksimum büyütme oranı 0.03x. Ayrıca, lensi durdurmaya gerek kalmadan ND jel filtrelerinin parlak ortamlarda kullanılmasına izin veren yerleşik bir Jelatin Filtre Tutucuya sahiptir.

RF

Canon, EOS VR Sisteminin iş akışının özellikle etkileyici olduğunu ve sol ve sağ balık gözü görüntülerini tek bir tam çerçeve görüntü sensörüne kaydedebildiğinden ve bu nedenle çekim tek bir görüntü dosyasına aktarıldığından ortak birleştirme ve senkronizasyon zorluklarını ortadan kaldırdığından özellikle etkileyici olduğunu söylüyor.

Canon, üretim sonrası süreci tamamlamak için şu anda iki ücretli abonelik tabanlı yazılım çözümü geliştiriyor. Canon’un EOS VR Yardımcı Programı, klipleri çift balıkgözü görüntülerden eşkenar dörtgen biçime dönüştürme ve hızlı düzenlemeler yapma, ayrıca dışa aktarmadan önce çözünürlüğü ve dosya biçimini seçme olanağı sunacak. Adobe Premiere Pro için EOS VR Eklentisi ile içerik oluşturucular, görüntüleri otomatik olarak eşkenar dörtgen biçime dönüştürebilecek ve oradan normal çekimlerde olduğu gibi düzenleyebilecek.

Lens lensonly rev 800x704 1

Canon RF 5,2mm f/2.8 L Çift Balıkgözü lensin Aralık 2021’de 1,999$ fiyatla satışa sunulması planlanıyor . Canon’un EOS VR Yazılım çözümlerinin her ikisinin de (EOS VR Yardımcı Programı ve Adobe Premiere Pro için EOS VR Eklentisi) şu anda Aralık 2021’in sonlarında, fiyatlandırmanın daha sonra açıklanması planlanıyor, ancak bunlar, belirtildiği gibi, bir abonelik modeli.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu