Ekipmanlar

Fujifilm X100VI'dan önce gelenler: Serinin geçmişi

Fujifilm X100VI'dan önce gelenler : Serinin Geçmişi

Bir marka tanımlamak

Fujifilm Finepix X100, şirketin ilk büyük sensörlü kompakt modeliydi ve ondan doğan X serisinin tanımlanmasına yardımcı oldu. Sonuç olarak X100 VI’nın geçmişini anlamak, markayı anlamamıza yardımcı olur.

2000’lerde Fujifilm uzun zoomlu ‘köprü’ kompakt fotoğraf makineleriyle tanınıyordu. Ancak fiyat savaşı karşısında insanlara yayın lenslerinde de dünya lideri ve fotoğrafçılıktan anlayan bir marka olduğunu hatırlatmak istedi.

Sigma ve ardından Leica zaten büyük sensörlü sabit lensli kameraları piyasaya sürmüştü ancak ikisi de 60’lı ve 70’li yıllarda popüler olan sabit lensli telemetrelerin görünümünü veya stilini taklit etmiyordu. Orijinal X100, Fujifilm’in toplu pazar kompaktlarından fotoğrafçılar için ilham verici ürünlere geçiş yapmasına yardımcı olma rolüne yakışır şekilde, halen eski ‘Finepix’ adını taşıyordu. Ancak çok geçmeden X serisinin geldiği anlaşılacaktı.


Fujifilm X100

Finepix X100 – Aralık 2010

Fujifilm’in orijinal X100 ile pek çok şeyi doğru yaptığını söylemek doğru olur ; çünkü temel konseptleri: APS-C sensör, sabit 35mm eşdeğer F2 lens, hibrit optik/elektronik vizör ve klasik telemetre stili o zamandan bu yana serinin merkezinde yer aldı.

İlk model, üç yıldır kameralarda görünen 12MP APS-C sensör üzerine inşa edilmişti. Görüntüleyicisi 1,44M noktalı bir LCD kullanıyordu ve arka ekranı oldukça mütevazı bir 2,8″ idi.

Ayrıca şirketin yanlış yaptığı birçok şey var. Piyasaya sürüldüğü sırada X100 yavaştı, gecikmeliydi ve öyle bir tuhaflıklar ve tutarsız davranışlar listesi sergiliyordu ki, ilk zaaflardan bazılarının bir dizi ürün yazılımı güncellemesiyle giderildiği belirtiliyor.


Fujifilm X100S

X100S – Ocak 2013

X100S (“ikinci” için “S”) hem önemli yükseltmelerin hem de ince iyileştirmelerin bir kombinasyonunu içeriyordu: seri boyunca devam edecek bir trend.

En büyük değişiklik, çözünürlük değişikliğinin çok ötesinde bir öneme sahip olan 16MP sensöre geçiş oldu. En bariz olanı, Fujifilm’in bir yıl önce X-Pro1’de tanıttığı X-Trans renk filtre dizisini benimsemesiydi. Aynı zamanda çipin ortasında kare bir dizide sensör üzeri faz algılama elemanlarını içeren ilk cihazdı. Ve belki de en azından bariz olarak, sütun paralel ADC tasarımı kullanan, okuma gürültüsünü azaltan ve dinamik aralığı önemli ölçüde artıran ilk çiplerden biriydi.

İronik bir şekilde, bu daha yüksek DR sensörüne geçişle birlikte Fujifilm, ikinci nesil kameralarıyla film simülasyonlarının ton eğrilerini ayarlayarak gölgeleri daha erken kırptı ve siyahlara daha agresif bir geçiş yaptı.

Fujifilm, büyük değişikliklerin yanı sıra düğme davranışı gibi ayrıntılarda da ince ayar yaptı: MF/AF anahtarı, AF-C’yi ayarlanması en zor merkezi konuma getirecek şekilde yeniden düzenlendi. Manuel odaklama halkasına daha hassas bir dönüş sensörü eklendi ve AF anahtarını hareket ettirmek için basılması gereken düğme, kameranın solundan dört yönlü kontrol cihazının üstüne taşındı.

Vizördeki LCD panel de 2,36 milyon noktaya (1024 x 768 piksel) kadar bir çözünürlük artışına sahip. Ve yakından bakarsanız, kameranın ön tarafındaki küçük zamanlayıcı tarzı kolun yalnızca tek bir yöne hareket ettiği gerçeğini yansıtacak şekilde iyileştirildiğini görürsünüz.

Orijinal kameranın piyasaya sürülmesi ile X100S’nin gelişi arasında Fujifilm, X-T1’i ve onunla birlikte bir çift ek film simülasyon modunu piyasaya sürdü: Pro Neg Hi ve Pro Neg Std.


Fujifilm Finepix X100

Fujifilm X100 Firmware 2.01 – Ekim 2013

Seride dikkate değer bir güncelleme, orijinal X100 için v2.00 ve 2.01 donanım yazılımının piyasaya sürülmesiyle Ekim 2013’te gerçekleşti. Bu güncellemeler, kameranın odaklama performansını nadir ve hatta belki de benzeri görülmemiş bir dereceye kadar geliştirdi.

Alışılmadık olan diğer bir husus da, bu çok daha iyi donanım yazılımının X100’ün ömründen neredeyse üç yıl sonra ortaya çıkması değil, aynı zamanda kameranın üretimi durdurulup yerini aldıktan yaklaşık dokuz ay sonra ortaya çıkmasıydı. Elbette, benzeri görülmemiş bir hareketin doğası gereği, daha sonra yeni bir emsal teşkil ediyormuş gibi görünebilir: daha önce duyulmamış riskin beklenen hale gelmesi. Gelecekteki modeller sık ​​sık güncelleme alacak, ancak hiçbiri bu kadar derin bir etkiye sahip olmayacak.


Fujifilm X100T S

X100T – Eylül 2014

X100T, ikinci kameranın piyasaya sürülmesinden sadece yirmi ay sonra geldi. Çözünürlük 16MP’de kaldı ancak başka birçok değişiklik vardı. Hibrit vizör, elektronik ön izlemenin optik görünümün köşesine yansıtılmasına olanak tanıyan bir açılır sekme kazandı. Kameranın ön kısmındaki küçük zamanlayıcı tarzı anahtar, bu değişikliğe uyum sağlamak için iki yönlü bir anahtar haline getirildi ve tasarımı yeniden değiştirildi.

Kameranın arkasındaki basma düğmesi, basılabilir bir kadranla değiştirildi ve birleşik dört yönlü kontrol/kadran, dört büyük yön düğmesiyle değiştirildi. Bu, birçok kamerada AF noktasını ayarlamanın üçüncü yolunu sundu, ancak aynı zamanda kameraya yedi adede kadar özelleştirilebilir düğme de sağladı. X100T ayrıca Wi-Fi’nin seriye gelişini de gördü.

Arka ekran çapraz olarak 2,8 ve 3,0 inçten büyüdü ve çözünürlük 460 bin noktadan 1,04 milyon noktaya sıçradı: her boyutta %50 çözünürlük artışıyla 720 x 480 piksele çıktı. Pozlama telafisi kadranı genişletilerek her yönde 3 durağa kadar düzeltme yapılmasına olanak sağlandı. Hepsi nispeten küçük ayarlamalar, ancak çok daha gösterişli, kullanışlı bir kameraya katkıda bulunuyorlar.

X100T, şirketin kendi film stoklarından birini mutlaka taklit etmeye çalışmayan bir modun başka bir örneği olan ‘Klasik Chrome’ film simülasyonunu ekledi.


Fujifilm X100F

X100F – Ocak 2017

Kameranın dördüncü versiyonunda sensör çözünürlüğünün 24 MP’ye yükseldiği görüldü ve bu da çıktı kalitesinde kayda değer bir iyileşme sağladı. Daha yüksek çözünürlük, %100 yakınlaştırmaya daha az ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyordu ancak özellikle üçüncü taraf yazılım üreticileri tarafından geliştirilmiş işleme, X-Trans görüntülerinde ‘solucan’ benzeri desenlerin görünme olasılığını azalttı .

Kamera ayrıca voltajı 7,2V’a ve kapasiteyi 6,2Wh’den 8,7Wh’ye çıkaran yeni bir pil kullandı. Bu yalnızca pil ömrünü uzatmakla kalmadı, aynı zamanda kameranın odaklama hızının da artmasına yardımcı oldu.

Ergonomi açısından dördüncü kamera, AF noktasını konumlandırma ihtiyacı ile mevcut özel düğmeler arasındaki gerilimi azaltan bir AF joystick’i kazandı (AF noktası seçim yöntemi açısından bir başka değişiklik daha). Nihayet ISO için özel bir kontrol sağlanarak daha fazla doğrudan kontrol eklendi.

Kadran içi kadran uygulamasını güzel olduğu kadar beceriksiz de bulduk ve film çağı tasarımının, ISO’yu çekimden çekime değiştirebileceğiniz bir kamera için belki de en uygun olmadığını düşündük. Aralarında geçiş yapmak isteyebileceğiniz üç Otomatik ISO ön ayarı. Ancak bu şüphesiz çekici bir uygulamaydı ve X100 gibi ileri teknolojiye sahip bir kamerada bu, muhtemelen en azından bazı alıcılar için aynı derecede önemliydi.

X100F, ince ayrıntılara sahip bir siyah-beyaz modu olan (üç renk filtresi simülasyon varyasyonuna sahip) Acros’un gelişini gördü.


Fujifilm X100V

X100V – Şubat 2020

X100V (Fujifilm’e göre ‘beş’ olarak telaffuz edilir), yeni bir lensin gelişini görmesiyle X100 serisi için belki de en önemli ileri adımdı. Orijinal, yakın mesafelerde, özellikle de geniş diyafram açıklıklarında yumuşaklığıyla ünlüydü. Yeni tasarım, kamerayı küçük tutmaya devam ederken bu konuda da iyileştirmeler yaptı. Dikkat çekici bir şekilde, hız yerine boyut ve keskinliği tercih ettiği görüldü. X serisinin başka yerlerinde Fujifilm, yeni lenslerinin hızını artırmak için küçük dahili odaklama elemanları veya güçlü doğrusal motorlar kullanmaya yöneliyordu ancak X100V, orijinal tasarım önceliklerine sadık kaldı.

‘V’ ayrıca optik/elektronik vizörün yeniden tasarlandığını da gördü. Daha yüksek çözünürlüklü bir panel (1280 x 960 piksel) ve pazarın geri kalanına hakim olan daha parlak OLED ekran teknolojisine geçiş vardı. Bulucunun optik modunda parlak çizgilerin ve odak noktalarının görüntülenme şekli üzerinde eşzamanlı olarak yeniden çalışma yapıldı. Neyse ki Fujifilm mevcut X100 kullanıcılarının endişelerini dinledi ve v2.0 donanım yazılımı güncellemesiyle orijinal davranışı daha yakından taklit etme seçeneğini sundu.

Ancak değişiklikler bundan daha derine gitti. X100V, seride dokunmatik ekran sunan ilk modeldi ve ekranı gövdeden dışarı doğru eğilebilen ilk modeldi. Şirket daha sonra bize bu özelliğin lehinde ve aleyhinde eşit miktarda geri bildirim aldığını ve kameranın boyutu veya kullanımı üzerinde aşırı bir etki yaratmadan bu özelliğin uygulanmasını beklediğini söyledi. En önemli etki, özelleştirilebilir düğmelerin kaybını telafi etmeye çalışan, dokunmatik ekranın bir dizi hafif hantal yön kaydırma hareketi ile kameranın dört yönlü denetleyicisinin kaldırılmasıydı.

Tüm bunlar olurken 26 MP BSI CMOS sensörüne geçiş nispeten küçük bir değişiklikti. X-T3‘ün mükemmel video yeteneklerini de beraberinde getirdi, ancak kaç kullanıcının bunu fark ettiğini söylemek zor. Muhtemelen sessiz, video dostu Eterna film simülasyonunun eklenmesi çoğu kullanıcı için daha önemli bir ilerlemeydi. Klasik Neg aynı yinelemede eklendi.


Fujifilm X100V front

X100 viral oluyor

İlginç bir şekilde, seri bu aşamada meraklı amatörlerden Annie Leibovitz gibi yıldız fotoğrafçılara kadar fotoğrafçılar arasında on yıllık bir üne kavuşmuş olmasına rağmen, genç nesil kullanıcılar kamerayı keşfettiğinde X100V beklenmedik bir ilgi odağı haline geldi. TikTok. Yaşam döngüsünün sonuna doğru ve muhtemelen Fujifilm’in üretimini durdurmasıyla kamera büyük bir satış başarısına ulaştı; bu da şirketin birdenbire kendisini dinlemesi ve gelecekteki gelişmelerle yetinmesi gereken başka bir grupla bulduğu anlamına geliyordu.


Fujifilm X100VI V

X100VI – Şubat 2024

Bu da bizi günümüze getiriyor. Güncellemeler arasındaki en uzun aralığa rağmen X100VI, selefi kadar radikal bir güncelleme değil. Ancak yine de vücut içi stabilizasyonun eklenmesi ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır. İlk izlenimlerimiz, önceki versiyondaki revize edilmiş lensle birlikte 40MP sensöre geçişten en iyi şekilde yararlanmaya yardımcı olduğu yönünde.

Güncellemelerden bazıları: örneğin nesne tanıma otomatik odaklama önemli olabilirken, 6,2K video yakalama ve videoda dokunarak takip etme gibi diğerleri, X serisinin başka yerlerinde daha fazla etki yaratacak gelişmelerin tesadüfi yan ürünü gibi görünüyor. Bu aynı zamanda Adobe’nin Frame.io işbirliği platformunun yüklenmesi için kameradan buluta sistem için de geçerli olabilir, ancak bunun Fujifilm’in şüphesiz umduğu TIkTok yaratıcıları ve etkileyicileri tarafından nasıl karşılandığını görene kadar bu konudaki kararımızı saklı tutacağız. mahkemeye.

Bu hikaye boyunca olduğu gibi, X100VI ayrıca kamerayı daha iyi hale getiren bazı küçük ayarlamalar da içeriyor: örneğin, yeniden tasarlanan eğimli ekran mekanizması hem bel seviyesinde hem de baş üstü çekime daha iyi uyum sağlıyor.

Ve daha önce olduğu gibi, en yeni X100, Fujifilm’in son sürümünden bu yana geliştirdiği tüm film simülasyonlarına sahip. Bu örnekte, Reala ACE, Nostalgic Neg ve Eterna Bleach Bypass. Bu güncellemelerin ne kadarının diğer X serisi kameralara sunulacağı, Fujifilm’in mevcut kullanıcılarını destekleme konusundaki kararlılığının bir testi olarak değerlendirilecek. Ancak X100 serisine dönüp baktığımızda, kullanım süreleri boyunca geliştirilmiş ve rafine edilmiş, ancak her bir kameranın önceki modelin sunabileceğine göre bir gelişmeyi temsil ettiği bir serinin içinde yer alan kameraların bir öyküsü vardır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.