Kütüphane8 MartEditörün Seçimi

2024 Yılında Bilmeniz Gereken 25 Ünlü Kadın Fotoğrafçı

Sanatı size ilham verecek ve sizi şaşırtacak 25 Ünlü Kadın Fotoğrafçının bir listesini hazırladık.

Fotoğrafçılık sadece erkeklerin alanı değil, kadın fotoğrafçılar da sektörde kendilerine yer bulmakta hala zorlanıyorlar. Fotoğraf dünyasında ne kadar çok mükemmel kadının iz bıraktığını vurgulamak için buradayız.

25 kadın fotoğrafçıdan oluşan listemizi belirli bir sıraya göre sıralamıyoruz. Yaratıcılıkları ve vizyonları, bir dakikanızı ayırıp fotoğraflarına iki kez bakmanızı sağlayacak.1. Nan Goldin

25 Ünlü Kadın Fotoğrafçı
© Nan Goldin

Nan Goldin (12 Eylül 1953) ABD’li bir fotoğrafçı. Fotoğrafçılık kariyerine Boston’daki post-punk yeni dalga müzik sahnesine odaklanarak başladı. 1979 ve 1986 yılları arasında en önemli eseri olan Cinsel Bağımlılık Baladı’nı yarattı.

Bu görüntüler uyuşturucu kullanımını, şiddeti, saldırgan çiftleri ve otobiyografik anları tasvir ediyordu. Bunu insanların okumasına izin vereceği bir günlük olarak görüyor.

Resimleri, tipik bir baskı sergisi yerine genellikle bir slayt gösterisi olarak gösteriliyor. Çalışmalarının ana temaları aşk, cinsiyet, ev hayatı ve cinselliktir. Sık sık mevcut ışığı kullanarak fotoğraf çekiyordu.


2. Corrine Day

Corrine Day
© Corrine Day

Corrine Day (19 Şubat 1962 – 27 Ağustos 2010), Birleşik Krallık’tan bir moda ve belgesel fotoğrafçısıydı. Moda sektörüne model olarak girdi, ardından moda fotoğrafçısı oldu.

Gençliğinde Kate Moss’un fotoğraflarını çeken ilk kişi oydu. The Face, ID ve American Vogue gibi İngiliz dergileri için fotoğraflar çekti.

Day, moda dünyasını bırakmaya karar verdiğinde belgesel fotoğrafçılığa yöneldi. Kokain kullanma alışkanlığı olan arkadaşlarına odaklandı.

Öldüğü beyin tümörü teşhisi konulduktan sonra yaşadığı mücadeleleri belgeledi.


3. Sophie Calle

Sophie Calle
© Sophie Calle

Calle (9 Ekim 1953 doğumlu), fotoğraf yolculuğuna Venedik’te başlayan Fransız bir fotoğrafçı ve sanatçıdır. Birkaç gün boyunca şehirde bir adamı takip etti. Gittiği her yerde onu özel bir dedektif gibi takip etti ve fotoğrafını çekti.

En dikkat çekici eseri oda hizmetçisi olarak çalıştığı Otel dizisidir. Burası konukların kişisel eşyalarına odaklanarak odaların içini fotoğrafladığı yer.

Çalışmaları insanın kırılganlığına bakıyor ve kimlik ile yakınlığı inceliyor.


4. Gillian Wearing

Gillian Wearing 1
© Gillian Wearing

Gillian Wearing (10 Aralık 1963 doğumlu), Birmingham, İngiltere’den kavramsal bir sanatçıdır. Çalışmaları fotoğraf, video ve metinden oluşuyor. Wearing’in en dikkate değer eseri, başkasının söylemenizi istediğini söyleyen İşaretler değil, sizin onların söylemesini istediğinizi söyleyen İşaretlerdir.  

Signs , Londra’da tanıştığı yabancıların portrelerine odaklanan bir sokak fotoğrafçılığı projesidir. Her konuya kağıt ve kalemle yaklaştı ve onlardan düşüncelerini yazmalarını istedi.

Deneklerin her biri, onlara ilişkin algısını değiştiren bir şeyler yazdı. Çalışmaları bireyselliğe ve insanların kendilerini nasıl gördüklerine bakıyor.


5. Diane Arbus

Diane Arbus
© Diane Arbus

Diane Arbus (14 Mart 1923 – 26 Temmuz 1971), dışlanmış insanlara odaklanan Amerikalı bir fotoğrafçıydı. Odak noktası trans bireyler ve cüceler ve devler gibi sirk sanatçılarıydı.

Kariyerine ticari dünyada, bir mağazadaki eşyaları fotoğraflamaktan, modellerin stüdyo fotoğraflarını oluşturmaya kadar başladı.

Kısa süre sonra bu rolden sıkıldı ve sokak fotoğrafçılığına yöneldi. Diğerlerinin yanı sıra Vogue için görevler üzerinde çalıştı. Çalışmaları Richard Avedon ve Weegee’den ilham alıyor.

1972’de Venedik Bienali’ne katılan ilk fotoğrafçı oldu.


6. Deborah Copaken

Deborah Copaken
© Deborah Copaken

Deborah Copaken (11 Mart 1966 doğumlu) en çok savaş fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğraf gazeteciliğiyle tanınır.

Boston’da doğdu ve Harvard’dan mezun oldu. Daha sonra 80’lerin sonunda fotoğraf hayalinin peşinden gitmek için Paris’e taşındı.

Fransız fotoğraf ajanslarının kapısını çalmak ona bir görev kazandırdı. O dönemde özgürlük savaşçısı olan Mücahitlerin fotoğraflarını çekti.

Oradan kendini Moskova, Zimbabve ve Amsterdam’da buldu. Romanya’da devlet yetimhanelerinin koşullarını belgeledi.

Diğer foto muhabirlerini akbaba gibi göstererek işi bıraktı. Talihsizleri rahatsız eden tiksintiyi buldu. Copaken aynı zamanda ünlü bir yazardır ve birçok romanı yayınlanmıştır.


7. Annie Leibovitz

Annie Leibovitz
© Annie Leibovitz

Annie Leibovitz kadar ünlü bir kadın portre fotoğrafçısı daha yok. Geniş kariyeri boyunca Demi Moore, Kraliçe ve John Lennon’un öldürüldüğü gün fotoğraflarını çekti.

Annie, 2 Ekim 1949’da Waterbury, Connecticut’ta doğdu.

Rolling Stone dergisinde kadrolu fotoğrafçı olarak başladı. Bu onun kendine özgü tarzını geliştirmesine yardımcı oldu.

Bir keresinde şöyle demişti: “Çok ince bir fark, resmi ortaya çıkarabilir ya da çıkarmayabilir.” Tarzı benzersiz ve tanınabilir ve fotoğraflarının çoğu ikonik, her zaman yeşil kalan fotoğraflar haline geldi.


8. Vivian Maier

Vivian Maier
© Vivian Maier

Vivian Dorothy Maier (1 Şubat 1926 – 21 Nisan 2009), son birkaç yılın en ünlü sokak fotoğrafçılarından biri haline geldi. Eserleri büyük valizlerde saklanmıştı ve ancak ölümünden sonra keşfedildi.

Sokak fotoğrafçılığı konusunda üretkendi. Fotoğrafçılık onun hobisiydi ve tam zamanlı dadı olarak çalışıyordu. Fotoğrafçılığa olan tutkusunu hayatı boyunca bir sır olarak sakladı.

Yüzbinlerce negatifi bulan kişi sayesinde çalışmaları birçok ülkede gösterildi.

Bu gizemli fotoğrafçı hakkında daha fazla bilgi bulmaya çalışmak için Vivian Maier’i Bulmak adlı bir belgesel film oluşturuldu.


9. Dorothea Lange

Dorothea Lange
© Dorothea Lange

Amerika’da hiçbir kadın fotoğrafçı Dust Bowl dönemini Dorothea Lange (26 Mayıs 1895 – 11 Ekim 1965) kadar ele almamıştır. Depresyonun en zorlu dönemlerinden birinde yaşayan yoksul insanların portreleri yürek parçalayıcı.

Onun işi Çiftlik Güvenlik İdaresi’nin göreviydi. Yarattığı görüntüler belgesel tarzının gelişimini etkiledi.

Liseden sonra bile bir kamerası yoktu. Ama fotoğrafçı olmaya kararlıydı. Büyük Bunalım’dan önceki 15 yıl boyunca stüdyo fotoğrafçısıydı.


10. Cindy Sherman

Cindy Sherman
© Cindy Sherman

Cindy (19 Ocak 1954 doğumlu), kavramsal portreler konusunda uzmanlaşmış New Jersey doğumlu bir fotoğrafçı . Sherman stüdyosunda tek başına çekim yapıyor. Yönetmen, yazar, makyaj sanatçısı, kuaför, gardırop sorumlusu ve model olarak çeşitli roller üstleniyor.

Sosyal rol oynamaya ve cinsel stereotiplere odaklanan otoportreler çekiyor.

90’ların ortasından sonuna kadar Sherman modayla çalışmaya başladı. Podyum gösterileri için konseptlerin yanı sıra çok sayıda plak şirketi için reklamlar yarattı.


11. Candida Höfer

Candida Hofer
© Candida Höfer

Höfer (4 Şubat 1944 doğumlu), Almanya’nın Köln kentinden bir iç mimari fotoğrafçısıdır. Çalışmaları teknik mükemmellik ve kavramsal yaklaşımla karakterize ediliyor.

Höfer kütüphaneler, hayvanat bahçeleri ve opera binaları gibi kültürel ve kurumsal alanlara odaklanıyor. Çoğu zaman insan unsurlarını sahnelerinden hariç tutuyor.

1991 tarihli ünlü fotoğraf serisi Zoologische Gärten’dir. Bu çalışmasında hayvanat bahçelerinin tuhaflığını yakalıyor ve hayvanları insan yapımı kafeslerde görmenin ne kadar tuhaf olduğunu vurguluyor.


12. Hilla Becher

Hilla Becher
© Hilla Becher

Hilla Becher (2 Eylül 1934 – 10 Ekim 2015) ve kocası Bernd işbirliği içinde çalıştı. En çok endüstriyel bina ve yapı fotoğraflarıyla tanınırlar.

Bu görüntüler genellikle ızgaralar halinde birlikte düzenlenir.

Potsdam’da fotoğrafçılık okudu. Burası aynı zamanda çıraklığını da burada kazandı. Birlikte Düsseldorf’taki Troost Reklam Ajansı’nda serbest fotoğrafçı olarak çalışmaya başladılar. Orada ürün fotoğrafçılığına yoğunlaştılar.

Bu kavramsal ikili, diğerlerinin yanı sıra Andras Gursky ve Candida Höfer’i etkiledi.


13. Sam Taylor-Johnson

Sam Taylor Johnson
© Sam Taylor-Johnson

Sam Taylor-Johnson (4 Mart 1967’de Taylor Wood’da doğdu), güzel sanatlar fotoğrafçılığına odaklanan İngiliz bir fotoğrafçı . Goldsmiths Üniversitesi’nde okudu ve Genç İngiliz Sanatçılar grubunun bir parçası.

En çok Hollywood ünlülerinin çoğunun ağladığı Ağlayan Adamlar dizisiyle tanınır. Bu seride Jude Law, Laurence Fishburne, Sean Penn ve Robin Williams gibi erkeklerin portreleri yer alıyor.

Şu anda yönetmenliğe odaklanıyor. İlk uzun metrajlı filmi , John Lennon’ın çocukluğunu konu alan bir biyografik film olan Nowhere Boy’dur.


14. Imogen Cunningham

Imogen Cunningham
© Imogen Cunningham

Cunningham (12 Nisan 1883 – 23 Haziran 1976), nü, botanik ve endüstriyel mimari fotoğraflarıyla tanınan Amerikalı bir fotoğrafçıydı.

Kaliforniya Grubu f/64’ün bir üyesiydi. Bu grup, basit konulara keskin bir şekilde odaklanmaya olan bağlılığıyla biliniyordu.

Üniversiteden kimya diplomasıyla mezun olduktan sonra Edward S. Curtis için çalışmaya başladı. Burada portre fotoğrafçılığını öğrendi ve The North American Indian adlı kitap için Amerikan Kızılderili kabilelerinin belgelenmesine yardımcı oldu.

Daha sonra Imogen sokak fotoğrafçılığına yöneldi. 1945’te Ansel Adams ona Kaliforniya Güzel Sanatlar Okulu’nun sanat fotoğrafçılığı bölümünde öğretim üyesi olarak görev teklif etti.


15. Gerda Taro

Gerda Taro
x-default

Gerda (1 Ağustos 1910 – 26 Temmuz 1937) bir savaş fotoğrafçısıydı. Ve fotoğrafçı Robert Capa‘nın arkadaşı ve profesyonel ortağıydı. Capa gibi o da savaşın ön saflarını fotoğraflarken öldü.

Gerda Taro’nun savaşın ön saflarında ölen ilk kadın foto muhabiri olduğu iddia ediliyor.

Taro Stuttgart’ta doğdu ve Almanya’daki antisemitizmden kaçtıktan sonra 1935’te Paris’e göç etti. Orada Endre Friedmann (Çapa) ile tanıştı. Bu süre zarfında Alliance fotoğraf ajansında çalıştı.

Kariyeri kısaydı ancak savaş fotoğrafçılığı ve foto muhabirliği üzerinde büyük etkisi oldu.


16. Sally Mann

Sally Mann

Amerikalı Sally Mann (1 Mayıs 1951’de doğdu) en ünlü kadın fotoğrafçılar arasında yer alıyor. En çok ikonik geniş formatlı siyah-beyaz fotoğraflarıyla tanınır.

Küçük çocuklarını fotoğraflayarak başladı. Daha sonra hayatında manzaraya yöneldi.

Manzaraları 100 yıllık geniş formatlı bir kamera kullanılarak fotoğraflandı. Görüntülerini 8 x 10 inçlik ıslak plaka cam üzerine çekti . Bu süreç, Mann’ın görüntülerdeki kusurları göstermesine ve değiştirmesine olanak tanıdı.

Çalışmaları birçok kitapta yayınlandı ve bugün hala sergileniyor.


17. Zoe Strauss

Zoe Strauss

Zoe Strauss (1 Nisan 1970 doğumlu), Magnum fotoğraf grubuna katılan Amerikalı bir sokak fotoğrafçısıdır. Philadelphia çevresindeki görüntüleri günlük yaşamın mücadelelerini tasvir ediyor.

Zoe Strauss: On Yıl onun en dikkat çekici sergisidir. Bunu “gündelik yaşamın güzelliği ve zorluğu hakkında bir anlatı” olarak tanımlıyor.

54 fotoğraftan oluşan seri, belgeselini ve seyahatlerinin sokak fotoğraflarını gösteriyor.

Çalışmaları uzun bir yolculuk, yolculuk ve eve dönüş temalarını ele alıyor.


18. Martine Franck

Martine Franck
INDIA. State of Orissa. Town of Puri.

Martine Franck (2 Nisan 1938 – 16 Ağustos 2012), Belçikalı bir belgesel ve portre fotoğrafçısıydı.

32 yılı aşkın süredir Magnum Photos’un üyesiydi. Madrid ve Paris’te okudu ve yazma yeteneği olmadığı için fotoğrafçılığa yöneldi.

Uzakdoğu gezilerinden döndükten sonra Time-Life’ta fotoğrafçılara asistanlık yaptı. Ayrıca diğer dergilerin yanı sıra Vogue ve Life için de serbest çalıştı.

1980 yılında Magnum Photos’a (Capa’nın kurduğu bir ajans) katıldı ve 1983’te tam üye oldu.


19. Kunié Sugiura

Kunie Sugiura

Kunié, 1942’de Nagoya’da doğan Japon bir fotoğrafçı, multimedya sanatçısı ve ressamdır. Yirmili yaşlarında Amerika’ya taşındı.

Onun aracı fotogramdı. Bunları hem canlı hem de ölü denizdeki çiçekleri ve yaratıkları yakalamak için kullandı.

Fotoğraf ve diğer medya arasındaki bağlantıyı araştırıyor. Çalışmaları sıklıkla zamanı ve ışığı yakalıyor ve soyut ile somutun bir karışımıyla sonuçlanıyor.


20. Shirin Neshat

Shirin Neshat
An image from Shirin Neshat’s 1999 Rapture series.

Şirin Neshat (1957 doğumlu), New York’ta yaşayan İranlı bir görsel sanatçıdır. Medya olarak fotoğraf, film ve videoyu kullanıyor.

Eserleri Batı ile İslam arasındaki karşıtlıklara odaklanıyor. Aynı zamanda kadınlık ve erkeklik temalarını da içeriyor ve bu karşıtlıklar arasında köprü kuruyor.

Güçlü ışık kontrastları bu güçlü tematik kontrastları yansıtıyor. Portrelerinde Farsça kaligrafi formundaki metinler de yaygındır.


21. Tina Modotti

Tina Modotti

Tina (16 Ağustos 1896 – 5 Ocak 1942) İtalya’da doğdu ancak 16 yaşındayken ABD’ye göç etti. Bohem yaşam tarzını sürdürürken Los Angeles’ta sinema endüstrisi dünyasına girmeye çalıştı.

Bunun yerine güzel sanatlar fotoğrafçısı oldu. 1921’de Edward Weston‘la bir stüdyo açmak için Meksika’ya taşındı.

Burada daha soyut görüntülere geçmeden önce halk sanatlarını ve manzaraları fotoğrafladı. Mimari iç mekanlar ve çiçeklerle denemelere devam etti.


22. Gisele Freund

Gisele Freund

Gisele Freund (19 Aralık 1908 – 31 Mart 2001), tarihin en ünlü kadın fotoğrafçıları arasında yer alıyor. Almanya’da doğdu ama Nazi partisi iktidara gelince Paris’e taşındı.

Gisele, belgesel fotoğrafçılığı ve sanatçı ve yazar portreleriyle tanınan bir foto muhabiriydi. Leica Kameraları ve Kodachrome filmiyle deneyler yaptı ve benzersiz, samimi bir portre stili geliştirdi.

André Breton, Virginia Woolf, Paul Valéry ve daha birçok sanatçının ilk renkli portrelerini çekti.

Fransız Fotoğrafçılar Derneği’nin Başkanı oldu ve aynı zamanda Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın resmi portresini çekti.


23. Rineke Dijkstra

Rineke Dijkstra 1
© Rineke Dijkstra

Rineke Dijkstra (2 Haziran 1959 doğumlu) Hollandalı bir fotoğrafçı. Amsterdam’da yaşıyor ve çalışıyor. Hasselblad Ödülü ve Kraliyet Fotoğraf Derneği Onursal Bursu da dahil olmak üzere birçok ödül aldı.

Kariyeri, yıllık raporlar için kurumsal portreler ve fotoğraflar çekmekle başladı. Bugün tek portrelere odaklanıyor ve bunları sıklıkla seriye dönüştürüyor.

Konuları genellikle çerçevede tek başına duruyor ve kameraya bakıyor. Modellerinin zayıf yönlerini yakalamayı seviyor.

En ünlü eserlerinden biri Plaj Portreleri (1992–1994) fotoğraf serisidir. Genç gençleri mayolarla tasvir eden gerçek boyutlu renkli fotoğraflardan oluşuyor.

Bu fotoğraf serisi ona uluslararası ilgi ve şöhret kazandırdı.


24. Margaret Bourke-White

Margaret Bourke White
Joseph Stalin, Margaret Bourke-White

Margaret Bourke-White (14 Haziran 1904 – 27 Ağustos 1971) ABD’li bir belgesel fotoğrafçısıydı. İlk kadın Amerikalı savaş foto muhabiri olarak biliniyor.

Sovyetin beş yıllık planı kapsamında Sovyet endüstrisinin fotoğraflarını çekmesine izin verilen ilk yabancı fotoğrafçıydı. Fotoğraf dünyasında bir efsane haline geldi.

Fotoğraf tutkusu hobi olarak başladı ve kameraları çok seven babası tarafından desteklendi. Columbia Üniversitesi’nde herpetoloji okumaya başladı ancak bu onun fotoğrafçılığa olan ilgisini daha da artırdı.

Mimari ve ticari fotoğrafçılıkla başladı ve ardından foto muhabirliğine geçti. İş için çok seyahat ediyordu ve İkinci Dünya Savaşı sırasında savaş bölgelerinde çalışmasına izin verilen ilk kadındı. Ayrıca Kore Savaşı sırasında fotoğrafçı olarak çalıştı.

“Akdeniz’de torpillenen, Luftwaffe tarafından saldırıya uğrayan, Kuzey Kutbu’ndaki bir adada mahsur kalan, Moskova’da bombalanan ve helikopteri düştüğünde Chesapeake’den çıkarılan kadın, Life personeli tarafından ‘ Yok Edilemez Maggie’ olarak biliniyordu. ”

Margaret 67 yaşında Parkinson hastalığından öldü.


25. Hannah Reyes Morales

Hannah Reyes Morales

Hannah Reyes Morales, Filipinler’den bir foto muhabiri ve National Geographic Explorer’dır. İnsanların zor zamanlarda kendilerine anlattıkları hikayelere odaklanıyor ve belgeliyor.

Filipinler’de denizde insan kaçakçılığını fotoğrafladı, memleketindeki savaş uyuşturucularını belgeledi ve Kamboçya’daki zorla evlendirmeleri bildirdi. Hannah, gerçek acının ne olduğunu bilen insanların samimi hikayelerini paylaşıyor.

Birçok ödül aldı ve 2019’da National Geographic Bağışçısı oldu.


Sonuç

Bu hanımlar, fotoğraf dünyasındaki pek çok seçkin kadın fotoğrafçıdan sadece birkaçı. Biyografilerine ve çalışmalarına bakıldığında kadınların fotoğraf sektöründe de övülmeyi hak ettiği konusunda hemfikir olabiliriz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.