Kütüphane

1600’lerden 21. Yüzyıla Kameranın Gelişiminin Zaman Çizelgesi

Fotoğrafçılık, yıllar boyunca yalnızca en değerli aile anılarınızı yakalamak için değil, aynı zamanda tarihi kayıtların yakalanması açısından da önemli olmuştur. Aslında kameraların geçmişi 1600’lü yıllara ve öncesine kadar uzanabilir.

SanalSergi, teknolojinin film öncesi kameralardan, aile etkinliklerinin fotoğraflarını çekmek için kullandığınız  dijital kameraya veya akıllı telefona kadar nasıl ilerlediğini öğrenebilmeniz için kameranın eksiksiz bir evrimini bir araya getirdi.

Camera obscura, daguerreotype, rulo film, 35mm film, polaroid, dijital kameralar ve akıllı telefonlar  da dahil olmak üzere kameraların evrimindeki önemli kilometre taşları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.Camera Obscura: İlk Kamera

camera obscura history 0

Camera obscura’nın genellikle ilk kamera ve film kameralarının öncüsü olduğu düşünülür. Camera obscura, Latince ” karanlık oda ” anlamına gelir ve görüntüyü küçük bir delikten veya mercekten yansıtan doğal bir olgudur. Bu etki doğal koşullarda da görülebildiği için M.Ö. 400’lü yıllara kadar izlenmektedir.  

İlk kamera ne zaman icat edildi? ” diye merak ediyorsanız. Birçok kişi MS 900 ile 1000 yılları arasında ilk iğne deliği kamera kutusunu icat eden İbn el-Heysem‘e işaret ediyor. Bununla birlikte, taşınabilir bir karanlık oda efekti oluşturmak için insan yapımı bir nesneyi kullanan insanların ilk örneği 1550’lere kadar uzanıyor. 

Bu süre zarfında, karanlık oda çizime yardımcı olarak kullanılmış ve Leonardo da Vinci ve Rene Descartes gibi ünlü düşünürler tarafından optik incelenmiştir. Aslında fotoğraf terimi “ışıkla çizim yapmak!” anlamına geliyordu.

Daha sonra 1685 yılında Johann Zahn, fotoğrafçılık için yapılmış ilk taşınabilir kamerayı icat etti . Ancak iğne deliği kamera obscura efektinin ilk kalıcı fotoğrafı üretmesi 100 yıldan fazla zaman aldı.

1826’da Joseph Nicephore Niepce, bitümle kaplanmış kalaylı kalayları 8 saat boyunca açığa çıkarmak için kamera obscura olayını manipüle etmek için kayan ahşap kutulu bir kamera kullandı. Daha sonra, 1834’te Henry Fox Talbot, optik ve kimya kombinasyonunu kullanarak görüntülerin kağıda nasıl sabitleneceğini keşfetti. Bu, ilk kez birden fazla baskı negatifi yapmayı mümkün kıldı. 

Camera Obscura’nın zıt görüntüleri açığa çıkarmak için ışık kullanması, nokta nokta lens kullanarak ışığı kontrol etmesi ve genel olarak optik üzerine yapılan çalışmalar, dagerreyotipleri ve selüloit film gibi daha tanıdık olan daha sonraki fotoğraf teknolojilerini etkileyecektir. 

Dagerreyotipi Kamera: Erken Fotoğrafçılık

Daguerreotype camera 1

1800’lü yılların başlarındaki ilk kalıcı fotoğraflardan sonra fotoğrafçılık, 1839’da Louis Daguerre‘nin daguerreotype adı verilen metal plaka işleminin icadıyla daha da gelişti. Bu format, iyotla hassaslaştırılması ve sıcak cıva kullanılarak geliştirilmesi gereken gümüş klorürle kaplanmış bir bakır plaka kullanır. Bu, günümüz standartlarına göre karmaşık görünse de, daha etkili bir yaklaşımla dönemin fotoğrafçılığında devrim yarattı. 

Ticari üretim için geliştirilen ilk fotoğraf kamerası, odağı ayarlamak için kullanılabilecek çıkarılabilir cam ekrana sahip bir arka kutuya sahip olan Giroux adı verilen aynasız bir daguerreotype kameraydı. Bakır plaka yerleştirildiğinde fotoğrafçı, bir görüntü oluşturmak için kapağı açtı ve onu ışığa maruz bıraktı. 

Bu birkaç dakikadan yarım saate kadar sürdü. Ancak daha sonraki daguerreotype kameralar ve rakip kalotip kameralar yeni lens tasarımları kullandı, kimyasal süreci geliştirdi ve pozlama süresini yalnızca birkaç saniyeye indirecek başka ilerlemeler kaydetti. 

19. yüzyıl kameralarının en önemli icatlarından biri dagerreyotipi kameranın içinde mercek yerine içbükey aynanın kullanılmasıydı. 1839’da Alexander Wolcott, fotoğrafta ilk ABD patenti olarak ayna merceğini icat etti. Bu, yalnızca 5 dakika kadar daha hızlı pozlama anlamına geliyordu! 

Dagerreyotipi kameraların kullanıldığı bu dönem, aynalar geliştirmek için kimyasalların kullanımı, modern lens türleri ve daha fazlası dahil olmak üzere modern film fotoğrafçılığının birçok temelinin başlangıcıydı. Bu, ilk hareketli film kameralarının ve çok pozlamalı rulo film kameralarının yolunu açtı.

Rulo Film: Çoklu Pozlama

brownie flash b edited

1888’de Rochester, New York’ta George Eastman, Kodak adı verilen, tek rulo selüloit emülsiyon film kullanan ilk kamerayı yarattı . Bu orijinal Kodak fotoğraf makinesi, negatifleri saniyeden çok daha kısa bir sürede yakalayabiliyordu; bu, fotoğraf makinesi tarihindeki eski icatlardan çok daha hızlıydı. Film, geliştirme için Eastman Kodak’a gönderilecek ve bir bas-çek seçeneği olarak pazarlanacaktı. 

Orijinal Kodak fotoğraf makinesi o kadar popülerdi ki şirket en büyük Amerikan şirketlerinden biri haline geldi ve bu da onların 1900’deki  tarihi Kodak Brownie de dahil olmak üzere yeni fotoğraf makinesi seçeneklerini geliştirmeye devam etmelerine yardımcı oldu.

Brownie modeli ucuzdu ve fotoğrafçılık tarihinde ilk kez çoğu orta sınıf aile için bir seçenek mevcuttu. Bu, her zamankinden daha fazla insanın düğünleri, partileri ve aile toplantılarını fotoğraflayabildiği anlamına geliyordu. 

Bu dönemdeki yeniliklerden bazıları, aynı film rulosu üzerinde birden fazla pozlama, elde taşınan bas-çek kamera tasarımı ve sizin için kolay yapılan fotoğraf işlemi dahil olmak üzere kameranın gelişimini ileriye taşıyacaktır. 

35mm Film: Taşınabilirlik ve Çok Yönlülük

35mm Film

Fotoğraf filmi için bir sonraki dönüm noktası, 1934’te Kodak’ın 135 filmi piyasaya sürmesiyle geldi. Bu film 35mm genişliğindeydi ve her marka kamerada aynı boyut ve türde filmin kullanılmasına olanak sağlıyordu. 

Ayrıca, kamera operatörünün yalnızca film kutusunu kameraya yerleştirmesi, sarması yeterliydi ve ardından her fotoğraf çekilirken otomatik olarak ayar yapacaktı. Daha sonra, rulo bittiğinde fotoğrafçı, ışığa duyarlı filme aşırı maruz kalma riski olmadan ruloyu açabiliyordu. 

35mm film ilk olarak Kodak tarafından icat edilirken, Oskar Barnack liderliğindeki Leitz Leica fotoğraf makinesi markası , günümüz fotoğraf makinelerinde standart olarak gelen birçok özelliği tanıtacaktı. Leica One 1930’da yaratıldı ve lensi değiştirme olanağı sunuyordu. Daha sonraki Leica modelleri modern vizör, mesafe bulucu ve saniyenin 1/1000’i kadar deklanşör hızını tanıtacaktı. 

1950’lerde ilk Fujifilm çift lensli yansıtmalı fotoğraf makinesi ( TLR ) ve anında geri dönüş aynalarına sahip ilk tek lensli yansıtmalı ( SLR ) fotoğraf makinesi geldi; Nikon F 35mm SLR , tüm lensler, motor sürücüleri, kayışlarla tamamlandı. ve diğer aksesuarlar. Çok geçmeden, SLR fotoğraf makinesinin mucidi Thomas Sutton, 1961’de ilk renkli fotoğrafı yaratacaktı. 

Bu kamera icatlarının taşınabilir tasarımları ve kullanım kolaylığı, foto muhabirliğinin daha da yaygınlaşmasını sağladı. Bu buluşlar, 1936’da fotoğraf ağırlıklı Life dergisinin geliştirilmesine yol açtı ve neredeyse 80 yıl boyunca standart olarak kaldı. 

Polaroid Kamera: Anında Memnuniyet

onestep

Bu zamana kadar, 30 dakikalık dagerreyotipi pozlama sürelerinden uzun bir yol kat ettik , ancak anlık kameraların icadıyla bu daha da hızlandı. 1948’de Edwin Land şipşak fotoğraf makinesini icat etti ve şipşak fotoğraf pazarını kontrol eden Polaroid Corporation’ı kurdu.

Polaroid kameralar, gümüş halojenür emülsiyonu kullanarak negatif filmi pozitif filme bantlayarak çalışır. Kullanıcı iki parçayı soyar ve negatifi atar. Polaroidlerin sonraki sürümleri bu süreci kendi başlarına tamamlayacaktı. Bu anlık Polaroid kameralar 1970’ler, 1980’ler ve 1990’larda popülerdi. 

Pek çok insan için ikonik, beyaz çerçeveli Polaroid fotoğraf ve bir aile fotoğrafını çekip onu anında elde etmenin anlık hazzı saf bir nostaljidir. Bu nedenle Polaroid , 2021 yılında çıkardığı son modeliyle  anlık kameralar yapmaya devam ediyor.

Şipşak kameralar, aile toplantıları sırasında fotoğrafların fiziksel kopyalarının paylaşılmasını çok daha kolay hale getirdi ve aynı anlık tatmin, modern dijital kameraların da  satış noktalarından biri olacaktı.

Dijital Kamera: Dijital Devrim

İlk dijital fotoğrafçılık, 1969’da geliştirilen bir şarjlı çift cihazı (CCD) kullanıyordu. 1975’e gelindiğinde, çalışan ilk dijital kamera prototipi, Steven Sasson adlı bir Kodak mühendisi tarafından yaratıldı. Ancak bu orijinal dijital kamera, 0,01 megapiksel çözünürlüğü ve 23 saniyelik pozlama süresiyle elverişsizdi. 

Piyasada satılan ilk dijital kamera, Logitech tarafından oluşturuldu ve 1990 yılında Dycam Model 1 olarak piyasaya sürüldü. Benzer CCD teknolojisini kullanıyordu ancak verileri, görüntüleme, indirme ve yazdırma için kişisel bilgisayarınıza bağlanmayı mümkün kılan dahili belleğe kaydediyordu. Ek olarak, 1990’ların başında dijital manipülasyon yazılımı da piyasaya sürüldü; bu, dijital fotoğrafları evde işleyebileceğiniz, değiştirebileceğiniz, düzenleyebileceğiniz ve geliştirebileceğiniz anlamına geliyordu. 

Nikon ve Canon gibi Japon şirketleri, Dijital Tek Lensli Refleks Kameralar (DSLR’ler) ile kısa sürede dijital kamera endüstrisinde devrim yarattı. Fuji ve Sony ile birlikte bu dijital SLR markaları, dijital kamera endüstrisinde hâlâ lider konumdadır. 

Akıllı Telefon Kameraları: Cebinizdeki Kamera

smart phone camera

Geriye son bir kamera türü kaldı ve bu, günümüzde çoğu insanın en sık kullandığı kamera türü: kameralı cep telefonu . Kamera özelliğine sahip ilk cep telefonu, 1999 yılında geliştirilen Kyocera VP-210’du. 2 inçlik ekran, fotoğrafları anında görüntülemenize olanak tanıyordu ancak cep telefonu kameralarının kullanımı akıllı telefonun icadına kadar mümkün değildi. patladı. 

İlk Apple iPhone piyasaya çıktığında cihazlar arasında kolayca dijital fotoğraf gönderip alıyordunuz. Bu ilk iPhone modellerinde, önceki CCD teknolojisinin yerine tamamlayıcı metal oksit yarı iletken (CMOS) çipler kullanılıyordu. 

Artık akıllı telefonlarda birden fazla lens, video özelliği, yüksek çözünürlük ve çok daha fazlası var. Modern akıllı telefonların kalitesi çok gelişmiş olduğundan pek çok insan artık standart dijital kameraları kullanmıyor . Bununla birlikte, bir dijital kamera nostaljinin yanı sıra aksiyon çekimleri, düşük ışık ayarları ve daha fazlasını çekme konusunda daha kolay bir yetenek sunar. 

Kameranın evriminin geleceğini yalnızca tahmin edebilsek de , yapay zekaya, otomatik fotoğraf düzenlemeye, yüz tanımaya ve daha fazlasına sahip otomatik kameralar, kameranın geçmişini yeni alanlara taşımaya devam edecek.

Sonuç

1600lerden 21. Yuzyila Kameranin Gelisiminin Zaman Cizelgesi

Camera obscura , kameranın evriminin başlangıcıydı , ancak o zamandan bu yana , kalıcı, kopyalanabilir fotoğrafçılığa olanak tanıyan daguerreotype ve ev kameralarını daha erişilebilir ve kullanımı kolay hale getiren 35 mm film ve taşınabilir kameralar dahil olmak üzere önemli kilometre taşları yaşandı. Modern çağda, dijital kameralar ve akıllı telefon kameraları, mevcut en popüler ve en yaygın kullanılan kamera türleri haline geldi. 

Bu dönüm noktalarının her biri, ailelerin doğum günleri, düğünler, mezuniyetler, doğumlar ve diğer unutulmaz olaylar gibi önemli olayları yakalamasını kolaylaştırdı. Yine de pek çok aile, zamanla bozulabilen bu değerli anıları film formatlarında saklıyor.


Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu
Eleanor Macnair: Whilst the world sleeps Andrei Stenin Uluslararası Basın Fotoğraf Yarışması 2024 Yılın Sualtı Fotoğrafçısı 2024 Şifreli olarak imzalanmış fotoğraflar neden önemlidir? Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2023

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen SanalSergi'yi gezerken reklam engelleyicinizi kapatın. Açık kalması durumunda site içerisinde içeriklerde kısıtlı erişim sağlayabilirsiniz. Desteğiniz için teşekkürler.